Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Firmy w dzialaniach nazistow, Siemens, IG Farben, Bayer, Boss ect.
     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 27/07/2016, 9:19 Quote Post

Można sztucznie wywoływać afery, tylko po co?
IBM sprzedawał Rzeszy maszyny liczące.
Inne firmy z USA dostarczały w tamtym przedziale czasu do Europy maszyny zabijające.
I co? Afery brak.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 27/07/2016, 9:26 Quote Post

Właśnie tak się zastanawiałem, bo wiadomo że SS miało swoich inżynierów którzy organizowali budowę obozów itp.

Znalazłem taki ciekawy opis:
http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/hi...zy-smierci.read
z którego raczej wynika że raczej firmy dostarczały materiał, a wykonanie było SS. Przy tym można brać pod uwagę że dostawcy mieli świadomość że budowa służy eliminowaniu więźniów, paleniu zwłok itp. ale niekoniecznie już mieli pojęcie o skali użycia odpowiednich urządzeń.

Przypomina mi się też przypadek antynazisty w SS, Gersteina, który odpowiadał za dostarczanie cyklonu B. Jeśli się nie mylę z początku nie był świadom po co na wschodzie jest aż takie zapotrzebowanie na ten środek, dopóki nie był świadkiem przeprowadzenia eksterminacji. Choć to już pisze z pamięci. Nie mniej byłaby to kolejna wskazówka że to co się działo w samych obozach mogło być po za świadomością dostawców sprzętu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 27/07/2016, 9:33 Quote Post

Firma Degesch produkowała gaz służący do dezynfekcji.
Za to, że ów gaz wykorzystywano niezgodnie ze specyfikacją producenta to należy winić jedynie użytkownika.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 27/07/2016, 9:57 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 27/07/2016, 10:33)
Firma Degesch produkowała gaz służący do dezynfekcji.
Za to, że ów gaz wykorzystywano niezgodnie ze specyfikacją producenta to należy winić jedynie użytkownika.
*



Tak mniej więcej tłumaczył się Eichmann w Izraelu. "Ja tylko dowoziłem ich do obozów, a co potem nie moja broszka".
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.650
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 27/07/2016, 10:40 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 27/07/2016, 10:26)
Właśnie tak się zastanawiałem, bo wiadomo że SS miało swoich inżynierów którzy organizowali budowę obozów itp.

Znalazłem taki ciekawy opis:
http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/hi...zy-smierci.read
z którego raczej wynika że raczej firmy dostarczały materiał, a wykonanie było SS. Przy tym można brać pod uwagę że dostawcy mieli świadomość że budowa służy eliminowaniu więźniów, paleniu zwłok itp. ale niekoniecznie już mieli pojęcie o skali użycia odpowiednich urządzeń.

Przypomina mi się też przypadek antynazisty w SS, Gersteina, który odpowiadał za dostarczanie cyklonu B. Jeśli się nie mylę z początku nie był świadom po co na wschodzie jest aż takie zapotrzebowanie na ten środek, dopóki nie był świadkiem przeprowadzenia eksterminacji. Choć to już pisze z pamięci. Nie mniej byłaby to kolejna wskazówka że to co się działo w samych obozach mogło być po za świadomością dostawców sprzętu.
*



W kompleksie oświęcimskim istniał SS -Zentrallbauleitung , którego inżynierowie tworzyli plany i nadzorowali realizacje robót ale specjalistyczne wyposażenie dostarczały firmy zewnętrzne.

Oczywiście po wojnie twierdzili że oni tylko planowali tylko co sądzić o inżynierze który planuje 1 ubikację na 1500 osób czy planuje krematoria które mogą spalać 4560 zwłok dziennie wiedząc że docelowa wielkość obozu to ok 50 tyś. więźniów ? Dla mnie albo był idiotą i nic nie mógł planować albo skoro zaplanował doskonale wiedział o co chodzi
poldas 372
Sądząc z powojennych procesów i ocalalych dokumentów firma Degesch wiedziała jakie to "wszy" likwidowało SS na Wschodzie

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 27/07/2016, 10:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 27/07/2016, 10:42 Quote Post

QUOTE
Oczywiście po wojnie twierdzili że oni tylko planowali tylko co sądzić o inżynierze który planuje 1 ubikację na 1500 osób czy planuje krematoria które mogą spalać 4560 zwłok dziennie wiedząc że docelowa wielkość obozu to ok 50 tyś. więźniów ? Dla mnie albo był idiotą i nic nie mógł planować albo skoro zaplanował doskonale wiedział o co chodzi


Ale mówisz tutaj o inżynierach z SS, czy z zewnątrz?

Zasadniczo wg. mnie oskarżenia o wiedzę na temat Holocaustu zawsze powinny zachować spory dystans i sceptycyzm. W XXI wieku katujemy się filmami, dokumentami, rocznicami i innymi wydarzeniami związanymi z Holocaustem. Wręcz można rzec że jest to dla nas już swego rodzaju ikona kulturowa. POpularność ta wynika z tego że to co się wtedy działo jest nie pojęte i nie wiarygodne. Stąd ja nie oczekuję że np. osoba która wysyła dużo cyklonu B na wschód pierwsze co pomyśli to "no tak, chcą zagazować 11 mln. ludzi, oczywiste przecież".

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 27/07/2016, 10:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.650
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 27/07/2016, 10:54 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 27/07/2016, 11:42)
QUOTE
Oczywiście po wojnie twierdzili że oni tylko planowali tylko co sądzić o inżynierze który planuje 1 ubikację na 1500 osób czy planuje krematoria które mogą spalać 4560 zwłok dziennie wiedząc że docelowa wielkość obozu to ok 50 tyś. więźniów ? Dla mnie albo był idiotą i nic nie mógł planować albo skoro zaplanował doskonale wiedział o co chodzi


Ale mówisz tutaj o inżynierach z SS, czy z zewnątrz?
*



Akurat tu o inżynierach z SS -tak tłumaczyli się przed sadem austriackim m.in. Karl Bischoff SS -Obersturmbannfuehrer i kierownik SS-Zentrelbauleitung a sąd austriacki jak to zwykle tam bywało argumentacje obrony przyjął sad.gif
EDIT poprawka - chodziło o proces twórców planu krematoriów i komór gazowych przed sądem w Wiedniu. Bischoff zmarł na wolności i nie odpowiadał przed sadem
Dodam że ci inżynierowie nie pracowali w oddaleniu od obozu ale przy obozie i często przebywali na jego terenie.
To odnosi się to także do inżynierów z firm pracujących na zamówienie SS. Co do firmy Degesch ta cyklon B dostarczana SS produkowała bez ostrzegawczego środka zapachowego. Interesujace nieprawdaż ?
Bezpośrednio dostawy cyklonu B dla SS prowadziła firma Test, której dyrektorom udowodniono świadoma współpracę z SS i skazano na karę śmierci przez sąd brytyjski co wobec łagodnego traktowania przez sądy alianckie niemieckich inżynierów i przedsiębiorców oznacza że dowody musiały być jednoznaczne.

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 27/07/2016, 11:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 27/07/2016, 10:58 Quote Post

Myślę że inaczej tutaj wszyscy traktują inżynierów z SS i zewnętrzne, i rozważania tyczą się raczej tego drugiego wink.gif .

Masz jakiś link/źródło w sprawie firmy Test?
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.874
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 27/07/2016, 11:03 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 27/07/2016, 10:33)
Firma Degesch produkowała gaz służący do dezynfekcji.
Za to, że ów gaz wykorzystywano niezgodnie ze specyfikacją producenta to należy winić jedynie użytkownika.
*


Póki nie wiesz, że go wykorzystują niezgodnie z przeznaczeniem.

QUOTE
Przypomina mi się też przypadek antynazisty w SS, Gersteina, który odpowiadał za dostarczanie cyklonu B. Jeśli się nie mylę z początku nie był świadom po co na wschodzie jest aż takie zapotrzebowanie na ten środek, dopóki nie był świadkiem przeprowadzenia eksterminacji. Choć to już pisze z pamięci. Nie mniej byłaby to kolejna wskazówka że to co się działo w samych obozach mogło być po za świadomością dostawców sprzętu.

Evans opisuje to tak:
Gerstein latem 1942 przyjechał na Lubelszczyznę z dostawą 100 kg Cyklonu-B. Dotarł do Bełżca i tam mógł dokładnie zapoznać się z tym, do czego używano tego gazu - zanotował, że do zabicia wszystkich w komorze potrzeba 32 minuty. Był tak wstrząśnięty, że w drodze powrotnej w pociągu opowiedział wszystko szwedzkiemu dyplomacie, Göranowi von Otterowi. Ten go dyskretnie sprawdził i przekazał informacje w depeszy do swojego MSZ. Tam, ze strachu, że urazi Niemców została ona utajniona. Gerstein na tym nie poprzestał, po powrocie do Berlina zawiadomił o sprawie nuncjusza, przedstawicieli Kościoła Wyznającego i szwajcarską ambasadę. Bez skutku.
Teraz dalej dostarczał Cyklon, ale wszystko dokładnie notował, opisując co sam widział i czego dowiedział się od innych. Sporządził 3 raporty, które przekazał Amerykanom pod koniec wojny. Aresztowany za zbrodnie wojenne powiesił się w celi 25 lipca 1945 r.

Evans oparł sie na pracy Saula Friedländera, Kurt Gerstein oder die Zwiespöltigkeit des Guten, Gütersloh, 1968.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.650
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 27/07/2016, 11:10 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 27/07/2016, 11:58)
Myślę że inaczej tutaj wszyscy traktują inżynierów z SS i zewnętrzne, i rozważania tyczą się raczej tego drugiego wink.gif .

Masz jakiś link/źródło w sprawie firmy Test?
*


Czytałem w kilku monografiach dotyczących w Auschwitz ale pamięć potwierdziłem w wiki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyklon_B
a tutaj link do strony o Zentrallbauleitung w Oświęcimiu
https://de.wikipedia.org/wiki/Zentralbaulei...lizei_Auschwitz

Jest tez tłumaczono na język polski książka poświęcona SS-Zentrallbauleitung ale chociaż czytałem kilka lat temu nie pamiętam jej autora

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 27/07/2016, 11:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 30/07/2016, 14:44 Quote Post

QUOTE
Masz jakiś link/źródło w sprawie firmy Test?
Firma nazywała się Testa (Tesch und Stabenow, Internationale Gesellschaft für Schädlingsbekämpfung m.b.H.). Była to firma dystrybucyjna owego srodka chemicznego na terytorium Rzeszy, położonym na wschód od rzeki Łaby.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 15/08/2017, 17:16 Quote Post

"Katzbach – ta nazwa w Polsce nie mówi już nic. Niemal nikt nie wie, że Zakłady Adlera w centrum Frankfurtu nad Menem przez kilka ostatnich miesięcy II wojny światowej były miejscem gehenny dla wielu powstańców warszawskich, przewiezionych tam po upadku Powstania – do pracy w nieludzkich, wyniszczających warunkach. Z ponad 1600 więźniów obozu, głównie Polaków, przeżyło go zaledwie kilkudziesięciu. Publikacja, przygotowana na podstawie nagranych przez Joannę Vincenz rozmów z ostatnimi świadkami, opisuje drogę powstańców warszawskich z pokonanej stolicy przez kolejne obozy koncentracyjne w Niemczech – aż po piekło przymusowej pracy i walki o przeżycie w Zakładach Adlera. Jest punktem wyjścia polsko-niemieckiego dialogu dotyczącego tego miejsca i przełamuje milczenie o nim."
Do poczytania:
Katzbach – obóz widmo. Powstańcy warszawscy w Zakładach Adlera we Frankfurcie nad Menem 1944–45
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej