Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mazowsze XIII-XIV wiek, Od Konrada I do Siemowita II
     
KrzysztofM
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 94.149

Krzysztof
Zawód: student
 
 
post 1/07/2014, 22:20 Quote Post

Cześć,
Powoli przymierzam się do rekonstrukcji Mazowsza z okresu XIII- XIV (I połowa) wieku. Chcę zebrać jak najwięcej źródeł, literatury, ikonografii na której mógłbym się wzorować oraz z której mógłbym czerpać wiedzę o strukturach społecznych w danym regionie w danym okresie. Domyślam się, że raczej będą to dość lakoniczne teksty etc. ale chciałbym z nich jak najwięcej wyciągnąć.
Na chwilę obecną zastanawiam się nad cywilnym strojem, zarówno męskim jak i damskim. Co do męskiego to zauważyłem, że np. na pieczęci Siemowita II przedstawiony jest on w luźnych spodniach i długich butach (bądź niskich butach i owijacze do tego). Przedstawienie Siemowita I z pieczęci z 1262 pokazuje, że miał on wąskie spodnie, co jest dość logiczne, bo wątpię, żeby każdy chodził tam w szerokich luźnych spodniach. Ale zostawmy ten temat - co z górną częścią garderoby? Zakładali "po cywilu" tuniki itd i było to bardziej zbliżone do wczesnego średniowiecza czy może już bardziej w stronę zachodniej mody i jakieś surkoty (co sugeruje pieczęć Siemowita I) etc.?
Kwestie uzbrojenia chwilowo aż tak mnie nie interesują jak cywilna "szafa", nie mniej jednak w rekonstrukcji ważne jest to również. Spotkałem się z określeniem "zbroja mazowiecka", która to byłaby czymś w rodzaju lamelki. Czy przeszwalnice też pojawiały się w tym okresie na Mazowszu i na ile świadczyłyby o zamożności? Hełmy normańskie są, jak choćby ten z pieczęci Siemowita I, który z resztą pod tym hełmem ma jakąś czapkę czy coś tego rodzaju. Kwestia tarczy (pawęż lub trójkąt) czy też broni (miecz bardziej dla bogatszych warstw itd) może pozostać chwilowo nieporuszona.
Strój damski jest dla mnie póki co czarną magią i nie mam pojęcia jak mógłby wyglądać.
Z góry dziękuję i liczę na jakiekolwiek wskazówki gdzie szukać mam odpowiedzi na swoje pytania. Jeśli ktoś dysponuje linkiem czy czymkolwiek do wykopalisk z tego regionu również nie pogardzę i będę dozgonnie wdzięczny smile.gif
PS. Pytam tutaj a nie np na Fresze, bo raczej nie czekam na gotową odpowiedź a wskazówki gdzie mogę poszukać odpowiedzi.
Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Walercia
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 145
Nr użytkownika: 82.672

 
 
post 2/07/2014, 9:18 Quote Post

Weź pod uwagę, że znany wizerunek pieczęci Siemowita II to dziewiętnastowieczny przerys. Nie wiadomo, na ile dokładny - ilustrator rysował to, co wiedział, a widział to, co było zgodne z jego stanem wiedzy. Nieco zmienionym od tego czasu. Z interpretowaniem tego, co tam widać, jako "szerokich, luźnych spodni" byłabym bardzo, bardzo ostrożna - nic nie potwierdza noszenia takowych w rzeczonym okresie przez polskie rycerstwo i "kulturowe okolice" (czyli ludność zbliżoną geograficznie i społecznie).

Prawie na pewno książę jest w wąskich nogawicach (tekstylnych bądź kolczych), a to "szerokie coś za kolana" to ubiór w typie tuniki, z rozcięciem do konnej jazdy. Piszę "ubiór w typie", bo średnio się czuje na siłach, by dokonać szczegółowej identyfikacji na podstawie wizerunku z pieczęci, a zwłaszcza XIX-wiecznego przerysu tejże.

A tak poza tym - masz PW. smile.gif

Ten post był edytowany przez Walercia: 2/07/2014, 9:20
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
widiowy7
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 216
Nr użytkownika: 15.054

jacek
Stopień akademicki: nie mam
Zawód: drukarz
 
 
post 5/07/2014, 19:35 Quote Post

QUOTE(KrzysztofM @ 1/07/2014, 22:20)
Jeśli ktoś dysponuje linkiem czy czymkolwiek do wykopalisk z tego regionu również nie pogardzę i będę dozgonnie wdzięczny smile.gif
PS. Pytam tutaj a nie np na Fresze, bo raczej nie czekam na gotową odpowiedź a wskazówki gdzie mogę poszukać odpowiedzi.
Pozdrawiam smile.gif
*


Może ten link coś pomoże?
http://www.powiat-makowski.pl/asp/pl_start...nu=308&strona=1

To o grodzie w Sypniewie, w powiecie Makowskim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej