Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wyjazd z Demoludów (glownie NRD), Procedura, problemy, utrudnienia
     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 24/10/2014, 1:02 Quote Post

W roku 1977 mieszkałem przez jakiś czas w misteczku Schöningen koło Helmstedt w RFN. Helmstedt był kolejową stacją graniczną, a przy Schöningen był ten płot z wieżami. Wieże były po drugiej stronie płotu, nie na lini płotu, bo tym strażnikom też nie można było zaufać. Blisko nie podchodziłem, bo to było w polach i nikt by nie widział nawet gdyby mnie porwano, ale z daleka był to przykład dobrej niemieckiej architektury oraz wykonania. Dobrej w pewnym sensie bo dużo lepszej niż ta z Auschwitz. Oka cieszyć jednak ta archtektura nie mogła. Miejscowi mówili, że mają świat zamknięty z jednej strony. Trzymanie ludzi wewnątrz było po tamtej stronie priorytetem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #46

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 24/10/2014, 18:50 Quote Post

QUOTE(Adiko @ 23/10/2014, 21:40)
QUOTE(Fuser @ 23/10/2014, 20:06)
QUOTE(Alexander Malinowski2 @ 21/10/2014, 22:42)
Zdaje się, że Polacy kombinowali, że w NRD zostaną RFN-owcami.
*


Fragment "Dziennika Telewizyjnego" z 28 10.1989 r., a więc jeszcze przed upadkiem muru berlińskiego, a już po fali ucieczek NRD przez inne kraje socjalistyczne do RFN: http://www.youtube.com/watch?v=llzqQMgH2nI (od minuty 1:10) i z 14 listopada 1989 roku: http://www.youtube.com/watch?v=Im8vN-0ZrmM (od minuty 14:57)
*


He he, świetne są te materiały - dla miłośników PRL, jak to było wspaniale z mieszkaniami, gdyż nie były takie darmowe itd.
Śmieszny jest drugi filmik jak człowiek narzeka nie na brak pracy... ale na to, że w tej pracy nie podobają mu się warunki tzn.:
"człowieka szlag trafia, myślę o zabezpieczenia pracy w zakładach pracy, nie ma warunków - narzędzi, to jest podstawa, czym tu pracować w tej Polsce".

Więc problemem nie był brak pracy, na co teraz się narzeka (i ucieka na emigrację) tylko brak narzędzi by tą pracę wykonywać (tak ludzie byli zdesperowani), po prosu - socjalizm wymyśla i potem rozwiązuje problemy niespotykane w żadnym innym ustroju. smile.gif
*


Ciekawe czy bohaterowie tego materiału filmowego DTV ostatecznie opuścili Polskę. Kilka miesięcy później system społeczno-ekonomiczny Polski zaczął zmieniać się diametralnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #47

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 24/10/2014, 22:26 Quote Post

Nie zapominajmy, że granica ZSRR była podobnie strzeżona, jak Żelazna Kurtyna. I ciekawe, że tylko od strony ZSRR.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 25/10/2014, 0:14 Quote Post


QUOTE
Nie zapominajmy, że granica ZSRR była podobnie strzeżona, jak Żelazna Kurtyna. I ciekawe, że tylko od strony ZSRR.

Za Bugiem widziałem wieże wartownicze i krowy kołchozowe. Płotu nie było. Pilnowane tak jak “morze, nasze morze…” Tam też były wieże wartownicze na plaży i płotu nie było.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

     
gumis107
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 452
Nr użytkownika: 50.573

Piotr Wnuk
Zawód: wolny
 
 
post 25/10/2014, 0:19 Quote Post

Wracając do tematu ,jest mi znany osobiście jedne przypadek wyjazdu Niemca z NRD na zachód.Sytuacja była o tyle nietypowa ,ze miał on żonę Polkę i mieszkali w naszym kraju,a wyjechał na jakieś naukowe sympozjum i został tam na stale .Był to wyjątkowo rzadki przypadek ,bo nawet konsulat NRD nie pobrał żadnych opłat za zezwolenie na wyjazd.Najciekawsza sytuacja miała miejsce z jego zona Polka ,która miała do niego dołączyć 15 grudnia 1981 roku.14 grudnia poszła na milicje z dziećmi biletami ,paszportami ,zrobiła jakaś awanturę i o dziwo wypuścili ja pomimo stanu wojennego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #50

     
piekutarz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 118
Nr użytkownika: 100.203

Marcin Krzysztof M.
Zawód: bumelant
 
 
post 18/05/2017, 9:54 Quote Post

Sytuacja z wyjazdami do RFN w NRD:

Poza ucieczkami istniały też legalne drogi wyjazdu (ew. zostać sprzedanym do RFN, ale na to trzeba było zasłużyć). Należało złożyć Ausreiseantrag, czyli wniosek o wyjazd. Ale złożenie tego wniosku, było dla lubiących grę w rosyjską ruletkę, ponieważ:

1 - uzyskanie zgody na wyjazd, ale w ramach wkupnego traciło się cały majątek.
2 - nie uzyskanie zgody na wyjazd. Utrata dotychczasowej pracy, konieczność wzięcia czegoś nisko płatnego, utrata dużej części majątku i inne szykany.

Oczywiście wariant pierwszy był rzadki. Najwięcej podań o wyjazd było z Drezna i okolic, z powodu... braku dostępności zachodnioniemieckiej telewizji (oglądanie pomagało w pozbyciu złudzeń o kapitalistycznym raju). Swego czasu, jak byłem w NRD (wiosna 1988), z racji spraw biznesowych mojego ojca, w okolicach Karl-Marx-Stadt (dzisiejsze Chemnitz), widziałem dużo Wartburgów ze białymi wstążeczkami. Jak później się okazało, ci z tymi wstążeczkami byli ausreisewillig (chętny do wyjazdu). Im naprawdę zrobiło się wszystko jedno i chcieli się wydostać z tego kraju. A za to mogli wylądować w więzieniu, a ich samochód był rekwirowany. To wszystko w 1988.
 
User is offline  PMMini Profile Post #51

     
Jacek Zet
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 174
Nr użytkownika: 69.953

Jacek Zaborowski
Zawód: mechanik
 
 
post 30/12/2017, 12:40 Quote Post

Polska (a ściślej Polskie Koleje Państwowe) była członkiem FIP - porozumienia o ulgowych przejazdach kolejami dla pracowników kolejowych i ich rodzin. Do FIP nie należały koleje NRD ale zobowiązały się uznawać bilety FIP w tranzycie na sieci kolei DR. W praktyce podczas kontroli biletów konduktorzy wystawiali opłatę karną za przejazd bez ważnego biletu. Odwołanie rozpatrywano zawsze pozytywnie gdyż było składane przez biuro FIP mieszczące się w Genewie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #52

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 1/09/2022, 18:52 Quote Post

Według informacji wschodnioniemieckiej Allgemeiner Deutscher Nachrichtendienst z marca 1985 roku wg oficjalnych danych rządu RFN w latach 1964-1975 z RFN do NRD wyemigrowało ponad 33500 osób, a od roku 1975 do 1984 14300. Dane statystyczne publikowane w RFN miały wskazywać, że z RFN do NRD każdego roku przesiedlało się 1000-1500 osób.
 
User is offline  PMMini Profile Post #53

     
Jakober
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 786
Nr użytkownika: 105.430

 
 
post 2/09/2022, 15:01 Quote Post

QUOTE(piekutarz @ 18/05/2017, 9:54)
Poza ucieczkami istniały też legalne drogi wyjazdu (ew. zostać sprzedanym do RFN, ale na to trzeba było zasłużyć).
*


Traktuję to zdanie o sprzedaży do RFN jako legalnej drodze emigracji z NRD na zachód jako sarkazm.
Przez cały okres berlińskiego muru NRD sprzedała RFN 33.000 swoich... więźniów. Cena do końcówki lat 70. oscylowała między 40.000 do 200.000 marek zachodnich. Pod koniec lat 70. obie strony ustaliły cenę ryczałtową: 96.000 za osobę. Przez cały wspomniany okres RFN zapłaciło łącznie 3,4 miliarda marek zachodnich za więźniów z NRD. Dotyczy to wykopów od 1963 roku zainicjowanych przez rząd RFN. Wcześniej zdarzały się wykupy inicjowanie głownie przez Kościół.
 
User is offline  PMMini Profile Post #54

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej