Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Uzbrojenie zbojnikow tatrzanskich
     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 15/08/2009, 19:04 Quote Post

QUOTE
Pasy góralskie miały rozmaitą szerokość
tzn byłybszersze czy węższe?
QUOTE
w jaki niby sposób miałby on zapewnić tę ochronę
w taki jak kawałek grubej skóry wzmocnionej metalem, czy Kolega próbował przebić coś takiego np. nożem?
QUOTE
i nie kojarzę, żeby pełniły funkcje ochronne
tu nie trzeba źródeł, wystarczy wykonać cutting test na poruszającym się, elastycznym celu opancerzonym jakąś namiastką takiego pasa (tj kawałkiem skóry zaopatrzonym w metalowe "zbrojniki").
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Zbrojny
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 324
Nr użytkownika: 56.959

Jan
Zawód: Uczen
 
 
post 15/08/2009, 19:12 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 15/08/2009, 18:04)
QUOTE
Pasy góralskie miały rozmaitą szerokość
tzn byłybszersze czy węższe?
QUOTE
w jaki niby sposób miałby on zapewnić tę ochronę
w taki jak kawałek grubej skóry wzmocnionej metalem, czy Kolega próbował przebić coś takiego np. nożem?
*




Raczej szersze... duzo szersze... Ja sam widzialem kiedys taki pas na pewnym panu "z pokaznym 'bebnem'" i ten pas pokrywal wieksza "czesc" tego, jego 'bebna'. Wiec byl baardzo szeroki - tak na moje oko (a wierzcie mi, ze oko to ja mam wink.gif ) to ten pas mial minimum 50cm szerokosci i byl bardzo gruby i ciezki (wszedzie mial 'metalowe' okucia).

A co do przebicia czegos takiego nozem, to stawiam dyche, ze jest to nierealne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 15/08/2009, 19:16 Quote Post

QUOTE
tzn byłybszersze czy węższe?


Były trzy rodzaje pasów: wąski rzemienny bez ozdób, nieco szerszy z ozdobami i szeroki zwany zbójnickim lub bacowskim. Pochodziły z Węgier, zwane też były uherskimi i nie kojarzę, żeby pełniły funkcje ochronne poza legendą o Janosiku, który miał magiczną ciupagę, kierpce i właśnie pas chroniące przed kulami wink.gif

QUOTE
Raczej szersze... duzo szersze... Ja sam widzialem kiedys taki pas na pewnym panu "z pokaznym 'bebnem'" i ten pas pokrywal wieksza "czesc" tego, jego 'bebna'. Wiec byl baardzo szeroki - tak na moje oko (a wierzcie mi, ze oko to ja mam wink.gif ) to ten pas mial minimum 50cm szerokosci i byl bardzo gruby i ciezki (wszedzie mial 'metalowe' okucia).


Proszę NIE SUGEROWAĆ się współczesnym, dość zepeliowatym wizerunkiem górala, zwłaszcza z Zakopanego dry.gif Jest on przefiltrowany przez okres młodej polski z dodatkiem komunistycznego centralnego rozdzielnika. Pasy były inaczej zdobione, w zależności od regionu, nawet wsi, statusu materialnego itp
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 15/08/2009, 19:18 Quote Post

QUOTE
tzn byłybszersze czy węższe?

Napisałam chyba wyraźnie - zależało to od pozycji, jaką dany Podhalaniec zajmował w hierarchii lokalnych społeczności (wiejskich czy zbójeckich). Im wyższa pozycja, tym szerszy pas. Ot, cała filozofia. Nadal jednak nie dowiedziałem się, skąd Kolega wziął te 30 cm - jakieś rzetelne źródło?
QUOTE
w taki jak kawałek grubej skóry wzmocnionej metalem, czy Kolega próbował przebić coś takiego np. nożem?

Jak grubej? Potrafi Kolega sprecyzować, jak grube były rzeczone pasy? I co niby miały chronić? Trzewia w walce wręcz? Jeśli tak, to wówczas pas musiałby sięgać po samą szyję, by chronić także serce i płuca; wtedy dopiero zostałyby spełnione warunki osobliwego sądu Kolegi o tym, iż można postawić znak równości między tymże pasem a pancerzem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 16/08/2009, 0:47 Quote Post

QUOTE
jakieś rzetelne źródło?
nie mam żadnego źródła dla tego napisałem "ca", dla wyjaśnienia, miało to znaczyć "około", będziemy dyskutować o centymetrach?
QUOTE
Jak grubej? Potrafi Kolega sprecyzować, jak grube były rzeczone pasy? I co niby miały chronić? Trzewia w walce wręcz? Jeśli tak, to wówczas pas musiałby sięgać po samą szyję,
a w jaki niby sposób miałbym sprecyzować? Wystarczy jednak wziąć kawałek skóry (choćby tzw. dwoiny i spróbować pociąć, zapewniam, nie jest to łatwe. Pas nie musiał by sięgać po samą szyje aby zapewniać ochronę, węższy także spełnia to zadanie, tyle, że chroni mniejszy obszar ciała.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 16/08/2009, 4:56 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 15/08/2009, 19:18)
QUOTE
tzn byłybszersze czy węższe?

Napisałam chyba wyraźnie - zależało to od pozycji, jaką dany Podhalaniec zajmował w hierarchii lokalnych społeczności (wiejskich czy zbójeckich). Im wyższa pozycja, tym szerszy pas. Ot, cała filozofia. Nadal jednak nie dowiedziałem się, skąd Kolega wziął te 30 cm - jakieś rzetelne źródło?
QUOTE
w taki jak kawałek grubej skóry wzmocnionej metalem, czy Kolega próbował przebić coś takiego np. nożem?

Jak grubej? Potrafi Kolega sprecyzować, jak grube były rzeczone pasy? I co niby miały chronić? Trzewia w walce wręcz? Jeśli tak, to wówczas pas musiałby sięgać po samą szyję, by chronić także serce i płuca; wtedy dopiero zostałyby spełnione warunki osobliwego sądu Kolegi o tym, iż można postawić znak równości między tymże pasem a pancerzem.
*



Umrzeć każdy musi. Jest jednak pewna różnica pomiędzy szybką śmiercią od ciosu w serce a powolnym dogorywaniem w mękach z rozpłatanym brzuchem. Przypuszczam, że chodziło o tę małą różnicę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 16/08/2009, 9:06 Quote Post

QUOTE
Umrzeć każdy musi. Jest jednak pewna różnica pomiędzy szybką śmiercią od ciosu w serce a powolnym dogrywaniem w mękach z rozpłatanym brzuchem. Przypuszczam, że chodziło o tę małą różnicę.

Zastanawiający jest tedy fakt, iż zbójnicy tak dbali o to, by tą osobliwą formą pancerza (?) zabezpieczyć sobie brzuch, podczas gdy za wielce honorną uznawali śmierć w ogromnych przecież mękach na haku...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 16/08/2009, 9:35 Quote Post

Szczerze mówiąc zdziwiła mnie ta dyskusja o pasach. Głownie dlatego, iż wydawało mi się dosyć oczywiste, że pas MA funkcję ochronną. Wiadomo, że nie chroni wszystkich trzewi, ale jeśli jest odpowiednio szeroki, na pewno ochrania jako-tako najbardziej wrażliwy na ciosy brzuchy. Mamy zresztą liczne przykłady używania tego typu osłon np. w czasach starożytnych. I dotyczą nie tylko skóry. Warto zwrócić uwagę na pancerze, noszone często przez rzymskich hastati i principes. Były to niezbyt wielkie, okrągłe lub kwadratowe metalowe płytki, utrzymywane na piersi za pomocą krzyżujących się od ramion do bioder pasów.

user posted image

Płytka, którą nosi żołnierz po lewej i tak jest dosyć duża - zdarzały się również sporo mniejsze. Zgodnie z zaprezentowaną tutaj logiką to również nie był pancerz, bo przecież nie chronił wszystkich trzewi, a jedynie kawałek brzucha i klatki piersiowej rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 16/08/2009, 10:48 Quote Post

QUOTE
Szczerze mówiąc zdziwiła mnie ta dyskusja o pasach. Głownie dlatego, iż wydawało mi się dosyć oczywiste, że pas MA funkcję ochronną.


Może i jakąś niewielką ma, ale nie znam żadnego żadnego źródła, które mówiło by o takim wykorzystaniu pasów, poza legendą o Janosiku, który miał cudowny pas, dar jednej z trzech sióstr chroniący przed kulami wink.gif Pas generalnie był wyznacznikiem statusu materialnego, mówił o regionu z jakiego pochodził dany góral, podtrzymywał spodnie, noszono w nim pieniądze. Poza tym pas ewaluował, kiedyś wąski, szary, stawał się z biegiem czasu bardziej ozdobny, zwłaszcza kiedy górale podpatrzyli pasy noszone przez węgierskich hajduków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
zico4you
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 54.964

 
 
post 16/08/2009, 14:37 Quote Post

Jak mawiał Bruce Lee: pas ma służyć tylko temu, żeby portki nie spadły. biggrin.gif
A poważnie mówiąc, to wolałbym w walce mieć na sobie taką szczątkową ochronę niż nie mieć żadnej. Zwłaszcza, że ruchów to nie krępuje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 16/08/2009, 19:33 Quote Post

QUOTE(zico4you @ 16/08/2009, 14:37)
Jak mawiał Bruce Lee: pas ma służyć tylko temu, żeby portki nie spadły. biggrin.gif
A poważnie mówiąc, to wolałbym w walce mieć na sobie taką szczątkową ochronę niż nie mieć żadnej. Zwłaszcza, że ruchów to nie krępuje.
*




Ciekawe, w legendach o zbójcach babiogórskich pada, że zbójscy ściągali cięższe pasy, zostawiając tylko te wąskie, bo ciężkie pasy uniemożliwiały szybką ucieczkę dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
zico4you
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 54.964

 
 
post 16/08/2009, 19:54 Quote Post

No, jeżeli mamy rozpatrywać to pod tym kątem, to nie sądzi kolega, że ciupaga i kierpce też przeszkadzają w szybkiej ucieczce? tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Inny Tomek
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 312
Nr użytkownika: 4.534

 
 
post 16/08/2009, 20:03 Quote Post

Wydaje mi się, że gdzieś czytałem, iż szerokie pasy miały pierwotnie zapobiegać przepuklinie. Potem, jak to często bywa, pojawiły się formy ozdobne, nabijane metalem itp.,ale to chyba nie wcześniej niż w końcu XIX w. Wcześniej takie gadżety były po prostu za drogie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 16/08/2009, 20:06 Quote Post

QUOTE
Potem, jak to często bywa, pojawiły się formy ozdobne, nabijane metalem itp.,ale to chyba nie wcześniej niż w końcu XIX w. Wcześniej takie gadżety były po prostu za drogie.

Skoro hetmanów zbójeckich stać było na to, by ozdabiać kapelusze przyszywanymi doń złotymi monetami, to niby dlaczego mieliby dziadować i nie zainwestować w ozdobny pas? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 16/08/2009, 20:07 Quote Post

QUOTE(Inny Tomek @ 16/08/2009, 20:03)
Wydaje mi się, że gdzieś czytałem, iż szerokie pasy miały pierwotnie zapobiegać przepuklinie.


Ciekawe smile.gif

QUOTE
Potem, jak to często bywa, pojawiły się formy ozdobne, nabijane metalem itp.,ale to chyba nie wcześniej niż w końcu XIX w


Bliżej początku XIX, ale tak jak już pisałem pierwotne pasy były wąskie i skromne, moda na metalowe klamry pojawiła się wraz z naśladownictwem węgierskiego ubioru wojskowego.


QUOTE
Wcześniej takie gadżety były po prostu za drogie.


Dlatego noszony był raczej przez tych bogatszych górali.

QUOTE
No, jeżeli mamy rozpatrywać to pod tym kątem, to nie sądzi kolega, że ciupaga i kierpce też przeszkadzają w szybkiej ucieczce?


W jaki sposób confused1.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej