Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Powstanie Warszawskie powstaniem narodowym?
     
maturzystka_2009
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 55.318

Anna Szymanska
Zawód: uczen
 
 
post 14/04/2009, 14:16 Quote Post

Witajcie!
Wiem, że moje pytanie może zostać skrytykowane przez miłośników historii, lecz ja jako laik nie jestem do konca pewna tego, czy powstanie warszawskie mozna uznac za powstanie narodowe? spotkałam się z róznymi opiniami, lecz w encyklopedii pwn znalazlam zdanie, które potwierdza moje przypuszczenie, że owe powstanie urosło do rangi powstania narodowego.
Będę wdzięczna za Wasze zdania.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
El Gran Capitán
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 257
Nr użytkownika: 31.618

Mateusz
Zawód: Licealista 1. klasy
 
 
post 14/04/2009, 14:21 Quote Post

PW powstaniem narodowym? Jeżeli miałoby być narodowe, to musiałoby brać w nim udział więcej osób niż mieszkańcy jednego odciętego od świata miasta. Zresztą w wypadku uznania przez warszawiaków PW narodowym jako dumny Ślązak będę się domagał uznania powstań śląskich powstaniami narodowymi smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 14/04/2009, 14:30 Quote Post

QUOTE
jako dumny Ślązak będę się domagał uznania powstań śląskich powstaniami narodowymi

A sugerujesz, że powstania śląskie NIE BYŁY powstaniami narodowymi? Pierwsze słyszę...
Przymiotnik "narodowe" oznacza w tym wypadku chyba ni mniej ni więcej co "ukierunkowane na osiągnięcie celów politycznych przez dany naród". Zasięg terytorialny nie ma tu nic do rzeczy. Wszystkie powstania wielkopolskie, powstania śląskie, powstanie warszawskie - to wszystko są powstania narodowe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
El Gran Capitán
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 257
Nr użytkownika: 31.618

Mateusz
Zawód: Licealista 1. klasy
 
 
post 14/04/2009, 14:41 Quote Post

Ja jednak inaczej rozumiem termin "powstanie narodowe". Według mnie to powstanie w którym uczestniczyła przynajmniej duża część narodu, np. powstanie listopadowe, a nie mieszkańcy jednego regionu, jak np. w powstaniu wielkopolskim.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 14/04/2009, 14:52 Quote Post

Pewnie, ale to błędna definicja.

Zasięg powstania może być różny - w końcu powstanie listopadowe też nie objęło całego kraju (np. zaborów pruskiego i austriackiego), podobnie jak powstanie kościuszkowskie - ale cele były z pewnością związane z narodowością powstańców, a nie na przykład z celami ekonomicznymi czy religijnymi.

Poznaniacy nie walczyli o wyższe emerytury, Ślązacy nie walczyli o 8-mio godzinny czas pracy - walczyli z powodów narodowościowych i to się liczy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
maturzystka_2009
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 55.318

Anna Szymanska
Zawód: uczen
 
 
post 14/04/2009, 15:02 Quote Post

zadałam to pytanie z tego względu, że jako temat mojej prezentacji maturalnej z j. polskiego wybralam temat: porównaj literackie obrazy polskich powstan narodowych. Wybrałam m.in "pamietnik z powstania warszawskiego" i po prostu zastanawiałam się, czy komisja nie zakwestionuje mi tego, że PW to nie powstanie narodowe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
El Gran Capitán
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 257
Nr użytkownika: 31.618

Mateusz
Zawód: Licealista 1. klasy
 
 
post 14/04/2009, 15:54 Quote Post

Baszybuzuk, czyli wobec tego co mówisz, powstanie warszawskie można uznać za powstanie narodowe? Jeżeli tak jest, to ok, ale jednak jakoś mi to nie pasuje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 14/04/2009, 19:15 Quote Post

Jak najbardziej pasuje do kategorii narodowego.

Co do zasięgu terytorialnego, to można się uprzeć, że jako element Akcji Burza, która odbywała się na terenach od Kresów (Wilno, Lwów) po Warszawę miało zasięg krajowy. W każdym razie mobilizacja AK w 1944 na pewno taki zasięg miała.

Co do komisji, nie sądzę żeby się przyczepili, ale zawsze warto umieć wytłumaczyć dlaczego wybrało się te a nie inne wydarzenie - PW jest (jak na razie - miejmy nadzieję) ostatnim, zamykającym serię powstań narodowych i jako takie, szczególnie ważnym, taki koniec epoki, bla, bla...

Wiem że teraz się wyzłośliwiam, ale jakoś tak z komisjami (od przedmiotów humanistycznych, nie technicznych) jest, że cenią sobie, kiedy ktoś pewnie i z przekonaniem przedstawia swoje racje, nawet jeżeli same racje specjalnie sensu nie mają. A jak mają, to jeszcze lepiej. Tak że uszy do góry. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Albinos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 255
Nr użytkownika: 16.455

 
 
post 14/04/2009, 23:54 Quote Post

QUOTE
Co do zasięgu terytorialnego, to można się uprzeć, że jako element Akcji Burza, która odbywała się na terenach od Kresów (Wilno, Lwów) po Warszawę miało zasięg krajowy. W każdym razie mobilizacja AK w 1944 na pewno taki zasięg miała.


To jeśli już używamy takiego argumentu, to nie można nie wspomnieć o akcji "Zemsta" wink.gif To już chyba ostatecznie załatwia problem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
maturzystka_2009
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 55.318

Anna Szymanska
Zawód: uczen
 
 
post 15/04/2009, 8:01 Quote Post

serdecznie dziękuję Wam za odpowiedzi:)

Baszybuzuk - oczywiście, że sprawa ta będzie wyjaśniona przeze mnie, jeśli komisja będzie miała odmienne zdanie na ten temat:)

Pozdrawiam!:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 15/04/2009, 8:03 Quote Post

Czy Powstanie w Getcie Warszawskim możemy uznać za Żydowskie Powstanie Narodowe ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 15/04/2009, 11:20 Quote Post

QUOTE(gtsw64 @ 15/04/2009, 8:03)
Czy Powstanie w Getcie Warszawskim możemy uznać za Żydowskie Powstanie Narodowe ?
*



Dobre pytanie.

Powiedziałbym, że nie, bo nie istniał cel polityczny/militarny powstania, nie liczono na żadną znaczącą pomoc z zewnątrz, chodziło wyłącznie o śmierć z bronią w ręku i ewentualne zwiększenie szans ucieczki przy okazji walk.

Z drugiej strony, kusi mnie żeby powiedzieć tak, bo cechy tego powstania nosiły znamiona typowo polskich powstań narodowych, a przedwojenne żydowskie organizacje młodzieżowe, szczególnie prawicowe, miały tendecję do przypominania takich epizodów starożytnego Izraela jak powstanie machabeuszy czy powstania przeciw Rzymowi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 3/05/2009, 5:09 Quote Post

W dniu 14 sierpnia 1944 roku dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski ps"Bór" wydaje rozkaz o następującym brzmieniu:
Nakazuję skierować natychmiast najbardziej pospiesznymi marszami wszystkie rozporządzalne, dobrze uzbrojone jednostki z zadaniem bicia sił nieprzyjaciela, znajdujących się na peryferiach i przedmieściach Warszawy i wkroczenia do walki wewątrz miasta.

Jak widać... PW nie miało jedynie lokalnego charakteru co myślę pomoże w ocenie tego wydarzenia.
Pozdrawiam i powodzenia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
polandczyk039
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 326
Nr użytkownika: 51.971

Krystian
Zawód: Uczen
 
 
post 3/05/2009, 16:40 Quote Post

Moim skromnym zdaniem, Powstanie Warszawskie nalezy uznac za Polskie Powstanie Narodowe, gdyz takowym bylo. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 3/05/2009, 18:15 Quote Post

QUOTE(polandczyk039 @ 3/05/2009, 16:40)
Moim skromnym zdaniem, Powstanie Warszawskie nalezy uznac za Polskie Powstanie Narodowe, gdyz takowym bylo. wink.gif
*




Dobre smile.gif argumentacja nie do przebicia dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej