Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Broń atomowa - gdzie jest?
     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 14/05/2017, 16:53 Quote Post

QUOTE(rasterus @ 14/05/2017, 7:37)
QUOTE(Phouty @ 14/05/2017, 16:32)

Az sie nie chce wierzyc, ze USA i praktycznie caly zachodni swiat byl pozbawiony mozliwosci uzycia broni nuklearnej przez kilka miesiecy z powodu niebywalej glupoty meza pewnej kandydatki na fotel prezydencki. No, ale palenie cygar z Monika bylo przeciez znacznie wazniejszym zajeciem, niz pilnowanie jakiegos tam kawalka plastyku z jakimis tam nic nieznaczacymi kodami!
*



To nie był taki problem, kody wszędzie i tak były 00000000, bo doszli do wniosku, że bardziej skomplikowanego obsługa w stresie nie wprowadzi.
*



Niewazne, czy to byla seria zer, czy tez jakakolwiek inna kombinacja.
Jak w "przypadku wypadku" udowodnisz jakiemus tam sierzantowi, czy tez tylko kapralowi, ktory akurat ma dyzur w jakims atomowym centrum dowodzenia, ze to Ty jestes prezydentem USA i wydajesz rozkaz odpalenia amerykanskich ICBMs? Poza tym to watpie, azeby to byla tylko pojedyncza seria znakow, a nie caly zestaw roznych kombinacji do odpowiedniego uruchamiania i "zbrojenia" wielu najprzerozniejszych elementow amerykanskich sil strategicznych, czy tez tylko taktycznych.

Poza tym, to ta "karte kredytowa" trzeba niewatpliwie wlazyc do jakiegos "czytnika", azeby system zadzialal. Przeciez nikt nie bedzie dzwonil przez telefon mowiac: -"Tutaj mowi prezydent USA i rozkazuje wam odpalic rakiety w kierunku..." ...tak to przeciez nie dziala!

Ja moge przekonywac sprzedawce w sklepie zalymi godzinami, ze jestem posiadaczem American Express i nawet mu dawac caly numer mojej karty kredytowej (bo faktycznie znam na pamiec caly numer), ale bez fizycznego pokazania tej karty, to nie jestem w stanie kupic nic!

A tutaj mowimy o rzeczach, ktore niewatpliwie decyduja o losach calej naszej cywilizacji!

 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 14/05/2017, 17:16 Quote Post

Oprócz broni jądrowej na terenie Polski, była ona również składowana na terenie Czechosłowacji.
O dziwo, również tam były trzy miejsca jej składowania (tak jak w PRL), zbudowane w 1969 roku.
Więcej tutaj - http://www.radio.cz/en/section/talking/sov...-czechoslovakia

Wiem że to nie za bardzo na temat, ale po co mnożyć byty?

Ten post był edytowany przez poldas372: 14/05/2017, 17:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 14/05/2017, 21:24 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 14/05/2017, 8:16)
Wiem że to nie za bardzo na temat, ale po co mnożyć byty?
*



Natychmiast przychodzi mi do glowy tak zwana logistyka i "przezywalnosc". (angielskie: survivability).
Po prostu trudniej zniszczyc 3 bunkry niz jeden, juz nie mowiac o tym, ze niekoniecznie w kazdym bunkrze musialy sie znajdowac te glowice. Zmusza to potencjalnego wroga do potrojenia swoich wysilkow, (a nam pozwala na wygladanie "wiekszym" niz nas na to jest stac, bo nie wiadomo, czy glowice znajduja sie w jednym, dwoch, czy tez wszystkich trzech miejscach), azeby w przypadku dzialan zaczepnych wyeliminowac jak najwiecej zasobow przeciwnika.

Oprocz tego, to stare przyslowie mowi, ze nie trzyma sie wszystkich jajek w jednym koszyku.

Z technicznego punktu widzenia natomiast, azeby umiescic cale potrzebne zaplecze techniczne w jednym miejscu, to trzeba skoncentrowac w tym miejscu duza ilosc bardzo wyspecjalizowanego sprzetu i oczywiscie duza ilosc ludzi.
A taka duza koncentracja "jest widoczna". Latwiej jest wiec utajnic mniejsze, ale liczniejsze osrodki, ktore sie tak "nie rzucaja w oczy", szczegolnie obcym wywiadom. (I satelitom szpiegowskim).

EDIT
Szybki "google" i okazuje sie, ze sowiecka bron jadrowa byla takze w NRD, a takze w Bulgarii.
http://articles.latimes.com/keyword/nuclea...ns-east-germany

Wyglada na to, ze latwiej byloby odpowiedziec, gdzie Rosjanie nie mieli rozlokowanej broni atomowej. wink.gif

Ten post był edytowany przez Phouty: 14/05/2017, 21:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
ku 250622
 

Unregistered

 
 
post 15/05/2017, 3:12 Quote Post

@Phouty
Naprawdę sądzisz, że chodziło o logistykę i przeżywalność ? Przecież obydwie strony miały i mają tego szmelcu tyle, że kilkakrotnie zniszczyliby wszystko, a i tak zostałaby jakaś nadwyżka. Może jednak chodziło o wzmocnienie determinacji krajów, które za ZSRR nie za bardzo chciały umierać.
 
Post #19

     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 18/05/2017, 0:57 Quote Post

Nieduzo znow pogrzebalem i okazuje sie, ze sowiecka bron nuklearna byla takze umieszczona w Czechoslowacji, oraz na Wegrzech.

Wspolczesnie Czesi zrobili co mogli zrobic najlepszego i zamienili te bunkry na muzeum.
http://www.reuters.com/article/us-czech-so...E94G0JC20130517

A co obecnie Wegrzy robia, to nie jest mi wiadome. Ale "niuki" tez mieli.
http://www.upi.com/Archives/1991/04/22/Sov.../4142672292800/

Czyli juz wiemy, ze bron nuklerarna byla rozmieszczona na terenie NRD, PRL, CSZ, Bulgarii i Wegier.

Wyglada na to, ze tylko w Rumunii i Albanii jako czlonkow Paktu Warszawskiego, nie bylo broni atomowej.

Moze i masz racje Karghulu, jednakze nie wydaje mi sie, azeby w przypadku utraty tych zasobow nuklearnych skladowanych na "pierwszej linii", bylo by latwo je wymienic z magazynow ulokowanych gleboko na tylach. (Sprawa czasu i transportu). Wydaje mi sie, ze to byla tylko nuklearna bron taktyczna, wiec przeznaczona do walki na relatywnie niewielkich odleglosciach. A najlepszym sposobem na unikanie strat wlasnych jest rozproszenie zasobow, a nie ich koncentracja w jednym miejscu.

Oczywiscie tutaj gdybam, bo przeciez nie jestem ekspertem wojskowym.

Moze nasi forumowi wojskowi by sie na te tematy wypowiedzieli?
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
ku 250622
 

Unregistered

 
 
post 18/05/2017, 6:53 Quote Post

@Phouty
Chyba lekko się nie zrozumieliśmy. Gdyby toczył się konflikt konwencjonalny bądź ataki nuklearne skierowane byłyby tylko na ZSRR to lekko licząc do jego granic wojska Zachodu traktowane by były jako wyzwoliciele. Co byłoby właściwie zgodne z optyką obywateli NRD, PRL czy Rumunii.
 
Post #21

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej