Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wprowadzenie demokracji po I WS w krajach Europy
     
Kawamura
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 97.864

Stopień akademicki: mgr
Zawód: antropolog
 
 
post 9/10/2015, 14:17 Quote Post

Dużo się dziś mówi o tym, że niektóre narody do demokracji nie dojrzały, że u innych demokracja przeżywa kryzys. Myślę więc, że to jest dobry moment, żeby zastanowić się, jak to w ogóle się stało, że mamy w Europie demokrację. Wybaczcie, nie jestem specjalistką od 20 wieku, więc może czegoś nie zauważam.

Pod koniec XIX wieku Europa miała niemal same monarchie, Austro-Węgry eksperymentowały z całkiem pomysłowym systemem wyborów opartych na cenzusie, Wielka Brytania stopniowo rozszerzała prawo wyborcze wg wysokości płaconych podatków lub posiadanych własności (czyli - zazwyczaj - wykształcenia). I nagle, zaraz po zakończeniu I wojny uznano, że prawo wyborcze należy dać wszystkim - konkretnie na wpół niepiśmiennym chłopom (a wkrótce i babom), którzy wierzyli, że jeśli zagłosują na pana posła wskazanego z ambony, to następnego dnia krowy miast mleka zaczną dawać śmietanę.

Czy ktoś mi pomoże zrozumieć, jak to się stało?

Zakładam, że w kręgu ludzi decydujących o kształcie ustrojowym nowopowstałych państw toczyła się na ten temat dyskusja. Czy ktoś mógłby mi ją przybliżyć?

Ten post był edytowany przez Kawamura: 9/10/2015, 17:38
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
freddy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 881
Nr użytkownika: 85.709

 
 
post 9/10/2015, 15:23 Quote Post

W czasie trwania wojny upadły trzy potężne monarchie, czyli Cesarstwo Niemieckie, Austro - Węgry i Carstwo Rosyjskie. Uważano że to monarchia spowodowała ich porażkę w tym konflikcie. Poza tym nowe państwa europejskie które powstały na skutek tej wojny chciały się wzorować na Francji, kraju który najbardziej popierał nowe państwa, które powstały na skutek upadków wyżej wymienionych krajów. Wzorowano się też na polityce Francuskiej, która była demokratyczna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Kawamura
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 97.864

Stopień akademicki: mgr
Zawód: antropolog
 
 
post 9/10/2015, 15:46 Quote Post

Ciekawi mnie, czy były głosy za zachowaniem na terenie byłych Austro-Węgier systemu kurialnego? Czy przy kształtowaniu ustroju nowych państw dało się słyszeć jakieś głosy za cenzusem wykształcenia albo majątku? Z tego okresu przeczytałam tylko podręczniki akademickie (żadnych szczegółowych monografii) i tam ten temat właściwie jest nieporuszany.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
freddy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 881
Nr użytkownika: 85.709

 
 
post 9/10/2015, 16:03 Quote Post

Z tego co mi wiadomo to system kurialny utrzymał się w Austro - Węgrzech do 1907 roku, a w Galicji do 1918 roku. Wszystkie demokracje które powstały po 1918 miały normalne zasady głosowania w wyborach. To już nie była Nowożytność która skończyła się wraz z końcem I Wojny Światowej, że do głosowania dopuszczano tylko ludzi bogatych.

Ten post był edytowany przez freddy: 9/10/2015, 16:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Doktor Zło
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 502
Nr użytkownika: 62.471

 
 
post 9/10/2015, 19:22 Quote Post

Dopowiem jeszcze jedną, ważną do zrozumienia problemu rzecz - w wielu państwach, które powstały na gruzach upadłych monarchii władzę początkowo w większości wypadków przejmowali socjaliści, bądź osoby z nimi sympatyzujące. Tak było w Niemczech, częściowo przynajmniej w Polsce, na Węgrzech doszło wręcz do wojny domowej z komunistami...

Oprócz tego, Wielka Wojna mocno zatarła różnice pomiędzy klasami i pochodzeniem społecznym. I robotnik, i arystokrata mogli zginąć w ten sam sposób w okopach. Kobiety okazały się być równie wydajnymi pracownikami w wielu dziedzinach życia co mężczyźni itp.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej