Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pomnik Armii Czerwonej w Izraelu, Prowokacja?
     
Erich
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 463
Nr użytkownika: 67.566

Rafal
Zawód: student
 
 
post 10/03/2011, 18:14 Quote Post

Witam wszystkich forumowiczów.
Chciałbym zaprosić was do dyskusji na temat, mającego powstać w niedługiej przyszłości, pomnika Armii Czerwonej w Izraelu. Pomysł wyszedł od rządu tego kraju, który chce w ten sposób podziękować (nieistniejącej już- co najciekawsze) bolszewickiej armii za pokonanie nazistów. Jednym z twórców pomysłu był ponoć sam Benjamin Natenjahu.
Już wiadomo nawet jak ów monument będzie wyglądał. W zeszły czwartek zakończył się konkurs na projekt. Wygrali go (co chyba nie dziwi) rosyjscy artyści: Saławaa Szczerbakowa, Michaił Narodnickow i Wasilija Perfiliew.
Ciekawie się co wy, drodzy koledzy, myślicie na temat tego mającego powstać monumentu. Czy to polityczny ukłon w stronę Rosji, czy może faktycznie, to po prostu chęć uczczenia dawnych oswobodzicieli? A może to sprawka spisku masonów i żydokmuny?
Sam nie mam jeszcze wyrobionego zdania na ten temat. Postanowiłem jednak napisać ten post nim sprawa "wystygnie". Jedyne czego się doszukałem to fakt iż blisko milion pierwszych osadników w Izraelu pochodził właśnie z Kraju Rad. To by dawało jakąś przesłankę wyjaśniającą tą "przedziwną inicjatywę"- jednak to chyba za mało...

Zdjęcie:

Ten post był edytowany przez Erich: 10/03/2011, 18:15

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
yulian
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 245
Nr użytkownika: 34.880

Stopień akademicki: wyzszy
 
 
post 10/03/2011, 18:31 Quote Post

QUOTE("Erich")
Jedyne czego się doszukałem to fakt iż blisko milion pierwszych osadników w Izraelu pochodził właśnie z Kraju Rad. To by dawało jakąś przesłankę wyjaśniającą tą "przedziwną inicjatywę"- jednak to chyba za mało...


Myślę, że sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie. Z tym, że nie tylko milion pierwszych osadników pochodziło z ZSRR, ale drugie tyle przeprowadziło się do Izraela już po upadku ZSRR. Jest to więc bardzo świeża emigracja. Tak jak kiedyś drugim językiem w Izraelu był polski, tak teraz jest to często rosyjski. I może tu tkwi przyczyna obecnie całkiem dobrych stosunków dyplomatycznych Izraela z Rosją. Obecny wicepremier i szef MSZ Izraela - Avigdor Lieberman, mówi świetnie po rosyjsku, pochodzi z radzieckiej Mołdawii.


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 11/03/2011, 4:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 10/03/2011, 18:33 Quote Post

QUOTE
nieistniejącej już- co najciekawsze) bolszewickiej armii

Mnóstwo pomników stawia sie nieistniejacym. U nas np. stawia sie pomniki AK.
QUOTE
Jedyne czego się doszukałem to fakt iż blisko milion pierwszych osadników w Izraelu pochodził właśnie z Kraju Rad.

Taki np. obóz Auschwitz-Birkenau wyzwoliła Armia Czerwona. Nie wiedziałes o tym?
sam napisałeś:
QUOTE
za pokonanie nazistów

Nie wiesz, co oni próbowali zrobic z Żydami?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 10/03/2011, 18:36 Quote Post

Izrael nie musi robić żadnego ukłonu w stronę Rosji. Nie ma takich przesłanek politycznych i wątpię, aby to było faktyczną formą podziękowania, bo gdyby Izraelczycy byli Rosji wdzięczni za wyzwolenie od Niemców, to zrobiliby to już znacznie wcześniej. Fakt, że duża część Żydów w Izraelu pochodzi z Rosji też raczej o niczym nie świadczy. Duża część Żydów w Izraelu ma również korzenie polskie i jakoś nic konkretnego z tego nie wynikło.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
yulian
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 245
Nr użytkownika: 34.880

Stopień akademicki: wyzszy
 
 
post 10/03/2011, 18:48 Quote Post

QUOTE("mobydick1z")
Fakt, że duża część Żydów w Izraelu pochodzi z Rosji też raczej o niczym nie świadczy. Duża część Żydów w Izraelu ma również korzenie polskie i jakoś nic konkretnego z tego nie wynikło.


Nie zgodzę się. Obecnie Polska, obok Niemiec, jest uważana przez Izrael za jednego z największych przyjaciół w Europie. Polska dyplomacja i wszyscy prezydenci po 1990 niezmiennie popierają państwo izraelskie. Są też przejawy konkretne tych stosunków - współpraca wojskowa (kupowaliśmy broń rakietową i bezzałogowe maszyny latające od Izraela), szkoleniowa i wywiadowcza.

Ten post był edytowany przez yulian: 10/03/2011, 18:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 10/03/2011, 19:05 Quote Post

Jako ciekawostki: Taki pomnik stoi w samym centrum Budapesztu:
user posted image

A taki w centrum Berlina:
user posted image

QUOTE(Erich @ 10/03/2011, 18:14)
Jedyne czego się doszukałem to fakt iż blisko milion pierwszych osadników w Izraelu pochodził właśnie z Kraju Rad.

Pierwszych osadników? W latach 40. Stalin pozwalał wyjeżdzać?
Rosyjskich/radzieckich Żydów jest w Izraelu coś koło 1,5 mln ale emigrowali tam przede wszystkim w latach 70. i 90.

Ten post był edytowany przez kris9: 10/03/2011, 19:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 10/03/2011, 19:14 Quote Post

QUOTE(yulian @ 10/03/2011, 18:48)
Są też przejawy konkretne tych stosunków - współpraca wojskowa (kupowaliśmy broń rakietową i bezzałogowe maszyny latające od Izraela), szkoleniowa i wywiadowcza.
*


No właśnie. To się nazywa dobry interes Izraela, a nie zakrojona na szeroką skalę współpraca. Oczywiście skoro Polsce jest potrzebna określona broń, to ją kupuję, a czy jest ona izraelska, angielska, amerykańska, to jest najmniej istotne. Najważniejsze, aby technologia i skuteczność były odpowiednie. Natomiast współpraca polityczna jest po prostu dobrze widziana, chociaż jak się tak zastanowić, to nie wiem , czy Polska ma z tego jakieś wymierne korzyści.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
bartholdy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 71.353

 
 
post 11/03/2011, 0:39 Quote Post

Prowokacja? Hm, może i tak, tylko względem kogo? Względem nas, Polaków? A co my, Polacy mamy do Izraela? (i odwrotnie). Niech stawiają sobie pomniki, jakie i komu chcą. Nam nic do tego. Podobnie jak Izraelczykom i wszystkim innym - nic do nas.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 11/03/2011, 1:11 Quote Post

A niech sobie stawiają, co chcą. Tylko jak inni chcą stawiać np. Dmowskiemu, niech się nie prują.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 11/03/2011, 2:26 Quote Post

QUOTE("mobydick1z")
Nie mam nic przeciwko dobrym stosunkom polsko-izraelskim. Lepiej mieć więcej przyjaciół niż wrogów.

Zgadzam sie. Tym bardziej, ze dzięki temu mamy przynajmniej - mniejsze lub większe, ale jednak - wsparcie w akcjach typu "zwalczanie <polskich obozów koncentracyjnych>" => IIRC jest w tym zakresie współpraca z Anti Defamation League, jest oficjalne stanowisko izraelskiego rządu, jest wsparcie ambasadora Weissa (nb. naprawdę idealny wybór z punktu widzenia relacji polsko-izraelskich) - to naprawdę jest DUŻO.
W sumie wychodzi na to, ze te rózne inicjatywy antypolskie to produkt praktycznie wtłącznie różnych środowisk amerykańskich, natomiast z Państwem Izrael w tym zakresie zadrażnień - o ile wiem - nie mamy.
 
Post #10

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 11/03/2011, 4:38 Quote Post

Dlugo nie trzeba bylo czekac, rozpoczely sie off topy ktore na dodatek powtarzja kompletnie oklepane tematy. Nie wiecie co napisac na temat ? To lepiej nie piszcie nic, bo od tego momentu kazdy bez wyjatku offtopowiec dostanie ostrzezenie i tydzien wakacji. A posty nie na temat beda wywalone w czasie weekendu bo wtedy mam na to czas.
Moderator N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Erich
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 463
Nr użytkownika: 67.566

Rafal
Zawód: student
 
 
post 11/03/2011, 11:54 Quote Post

QUOTE(bartholdy @ 11/03/2011, 0:39)
Prowokacja? Hm, może i tak, tylko względem kogo? Względem nas, Polaków? A co my, Polacy mamy do Izraela? (i odwrotnie). Niech stawiają sobie pomniki, jakie i komu chcą. Nam nic do tego. Podobnie jak Izraelczykom i wszystkim innym - nic do nas.
*



Nie wiem względem kogo- nawet nie insynuowałem że względem Polaków. Tylko głośno się zastanawiam...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 11/03/2011, 15:36 Quote Post

Dla mnie to rozsadna inicjatywa bo jednak te "niedobitki" żydowskie po Holocauscie własciwie wszystko zawdzieczają Armii Czerwonej toteż stawiaja pomnik tym, którzy uratowali im zycie. Nie bardzo wiem w kogo miałaby byc wymierzona ta rzekoma prowokacja. chyba ze zdaniem niektórych juz nie wolno pisac ze RKKA wyzwolila Europe spod hitlerowskiego jarzma.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 11/03/2011, 16:06 Quote Post

Tak naprawdę Armia Czerwona uratowała sporo inteligencji żydowskiej na terenie Europy wschodniej. Prosty lud żydowski z Europy został zagazowany.
Potomkowie tej uratowanej inteligencji stawiają teraz (to znaczy - przypuszczam - są inicjatorami) ten pomnik w Izraelu. Rzecz chyba zupełnie normalna. Pewne znaczenie mogą (ale nie muszą) mieć podteksty dyplomatyczne dotyczące stosunków rosyjsko-izraelskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 11/03/2011, 16:22 Quote Post

Możliwe. Do tego partia żydowskich emigrantów z byłego ZSRR stanowi bodaj drugą albo trzecią siłę polityczną... to też może mieć jakieś przełożenie.
 
Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej