Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Armia hetycka
     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 12/04/2008, 13:48 Quote Post

W źródłach hetyckich wyraźnie jest wymieniany taran, jak się wydaje przejęty od hurytów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
kriszna
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 44.030

Zawód: student
 
 
post 12/04/2008, 23:47 Quote Post

A wiesz może, gdzie dokładnie? Albo kto to podaje? Wiadomo, że Asyryjczycy mieli swoje "czołgi", ale niekoniecznie przed Egipcjanami. A o hetyckich taranach nie chcę skłamać, więc nic nie napiszę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 13/04/2008, 12:06 Quote Post

"Imperium tysiąca bogów" Jan Alfred Szczepański. Taka popularnonaukowa ale dosyć ciekawa książeczka o hetytach- to na pewno. Mam tą książkę- a tu ktoś zdobył się na wysiłek i przepisał kilka jej interesujących fragmentów.
http://totalwar.org.pl/board/viewtopic.php?t=4742

Autor piszę charakterystycznym bardzo luźnym stylem ale w książce(te akurat fragmenty nie są przytoczone)często cytuje różne publikacje naukowe.

I o ile mnie pamięć nie myli Maciej Popko w "Hurytach" też wspomina o używanych przez Hetytów tzw. "taranach z Hurii". Co miało wskazywać na huryckie pochodzenie tej pierwszej w dziejach(po drabinie) broni oblężniczej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
abcd12
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 132
Nr użytkownika: 39.995

Zawód: BANITA
 
 
post 13/04/2008, 13:11 Quote Post

Problem w tym, że jak wpiszesz w google Hetyci i taran to poza odnośnikami do Twoich postów nie pokaże się żadna inna strona sad.gif
Za to w jakiejś książce o Kartagińczykach przeczytałem, e to Fenicjanie wymyślili taran, a od Fenicjan przejęli go Grecy. Gdyby Hetyci znali taran, to czy Grecy nie przejęli go od nich? W końcu jońskie miasto Milet było chyba zależne od imperium hetyckiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 13/04/2008, 16:04 Quote Post

Problem w tym że na wielu stronach w google wyskakuje tekst o tym że to grecy wynaleźli taran. Ja powołuje się na te dwie powyższe książki.

A tak na poważnie to spotkałem się też z informacjami których teraz nie potrafię zweryfikować że taran był znany już Akadom i późnym Sumerom.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Turin Dagnir
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 40.214

 
 
post 13/04/2008, 17:05 Quote Post

Wg mnie nawet jaskiniowiec wpadłby na to, by użyc wielkiego pnia drzewa do rozwalenia bramy. Chyba, że chodzi Ci o takie wypasione tarany z osłonami itd.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
abcd12
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 132
Nr użytkownika: 39.995

Zawód: BANITA
 
 
post 13/04/2008, 17:06 Quote Post

Nie twierdzę, że Hetyci czy nawet Akadyjczycy nie znali tarana, informuje tylko, że spotkałem się z informacją, że to Fenicjanie byli twórcami taranu. Istnieje przecież możliwość, że Fenicjanie wymyślili taran(zważywszy na to, że miasta-państwa fenickie były ze sobą skłócone i często prowadziły ze sobą wojny jest taki wynalazek na pewno by im się przydał)a Hetyci przejęli taran od Fenicjan.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
kriszna
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 44.030

Zawód: student
 
 
post 13/04/2008, 18:52 Quote Post

To akurat, że Hetyci przejęli od Fenicjan taran, jest niemożliwe, bo Fenicji jeszcze wtedy nie było. Fenickie miasta istniały co prawda dużo wcześniej, ale to nie Fenicjanie je założyli. Pierwszą fenicką inskrypcję datuje się na ok 1200 rok (sarkofag Ahirama).

A co do taranu, to trafiłem przypadkiem na artykuł, który go wspomina (O. Gurney - "Hittite Geography: thirty years on" Fs Alp, Ankara, 1992.). Mowa jest tam o tekście dotyczącym jednego z pierwszych królów hetyckich (do niedawna uważanego za pierwszego) - Hattusilisa I. Jego rządy przypadają na XVII wiek p.n.e. Podczas oblężenia miasta Ursu w północnej Syrii nakazał on żołnierzom ściąć drzewo na taran. Postaram się znaleźć dokładny cytat, to przytoczę.

Pytanie tylko, kiedy taranów używali Egipcjanie. A poza wydaje mi się, że takie narzędzie musiało być stosowane było już dużo wcześniej, w Mezopotamii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 13/04/2008, 19:17 Quote Post

O kartagińsko-fenickiej proweniencji taranu pisał Witruwiusz (X.13.1-2).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
kriszna
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 44.030

Zawód: student
 
 
post 13/04/2008, 19:51 Quote Post

Czy można znaleźć tekst Witruwiusza gdzieś w necie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 13/04/2008, 20:50 Quote Post

Ja znalazłem w trymiga - jest choćby na Lacus Curtius (tłumaczenie angielskie, więc oryginał pewnie też).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
abcd12
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 132
Nr użytkownika: 39.995

Zawód: BANITA
 
 
post 13/04/2008, 22:29 Quote Post

QUOTE
To akurat, że Hetyci przejęli od Fenicjan taran, jest niemożliwe, bo Fenicji jeszcze wtedy nie było. Fenickie miasta istniały co prawda dużo wcześniej, ale to nie Fenicjanie je założyli. Pierwszą fenicką inskrypcję datuje się na ok 1200 rok (sarkofag Ahirama).


Wybacz, ale nie kumam. Fenicji i Fenicjan jeszcze nie było, ale były już miasta fenickie? W Wiki znalazłem cośtakiego:

Na 1300 p.n.e. M. Dunand szacuje inskrypcje Szafatbaala i Abdo.

Czyli około 100 lat przed upadkiem Hetytów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 14/04/2008, 19:57 Quote Post

Nie funkcjonowała nazwa "Fenicjanie", sam lud juz tam był - Kananejczycy. Imho jedni od drugich różnili się tylko nazwą (aczkolwiek niektórzy sądzą, ze część Ludów Morza została wchłonięta przez Fenicjan krótko po 1200 r pne wink.gif ). Język fenicki wyodrębnił się w każdym razie dopiero po 1200 r pne.

Ale to offtop biggrin.gif
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=40726
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
kriszna
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 44.030

Zawód: student
 
 
post 14/04/2008, 23:05 Quote Post

QUOTE(abcd12 @ 13/04/2008, 22:29)
QUOTE
To akurat, że Hetyci przejęli od Fenicjan taran, jest niemożliwe, bo Fenicji jeszcze wtedy nie było. Fenickie miasta istniały co prawda dużo wcześniej, ale to nie Fenicjanie je założyli. Pierwszą fenicką inskrypcję datuje się na ok 1200 rok (sarkofag Ahirama).


Wybacz, ale nie kumam. Fenicji i Fenicjan jeszcze nie było, ale były już miasta fenickie? W Wiki znalazłem cośtakiego:

Na 1300 p.n.e. M. Dunand szacuje inskrypcje Szafatbaala i Abdo.

Czyli około 100 lat przed upadkiem Hetytów.
*



Przepraszam, mój błąd. Chodziło mi o miasta określane później mianem fenickich.

Żadną miarą nie jestem specjalistą w dziedzinie "fenicjologii", ale jeśli rzeczywiście pierwsza inskrypcja datowana jest na 1300 rok, to teoretycznie kontakt fenicko-hetycki byłby możliwy. Problem w tym, że w źródłach hetyckich nie ma żadnych wzmianek o Fenicji (przynajmniej o żadnych mi nie wiadomo), a należałoby się ich spodziewać, biorąc pod uwagę fakt, że Syro-Palestyna nie była im zupełnie obca.
Oczywiście, niewykluczone, że nowe odkrycia zmienią ten obraz rzeczy.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Rovan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 234
Nr użytkownika: 39.022

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 12/06/2008, 12:59 Quote Post

Wprawdzie najstarsze zachowane inskrypcje spisane w języku fenickim pochodzą z XIII w., jednakże Fenicjanie obecni byli w Syro-Palestynie już w III tysiącleciu.
Najstarszym znanym tekstem odnoszącym się do tego ludu jest inskrypcja ze świątyni faraona Niuserre (V dynastia), w której Fenicjan określa się mianem "Fenchu" (od tego czasu termin ów pojawiał się stosunkowo często w źródłach egipskich, tak w odniesieniu do ludu jak i terytorium).
Oczywiście sami Fenicjanie nie nazywali siebie Fenicjanami, lecz Chna lub Kena'ani (w języku akadyjskim Kinahana) - Kananejczykami. Nazwa "Fenicjanie" jest pochodzenia greckiego.

Odnośnie kontaktów z Hetytami, to miasta fenickie stały się przedmiotem konfliktu egipsko-hetyckiego za czasów Echnatona i Suppiluliumy I. Wtedy to w ręce hetyckie wpadły ośrodki fenickie takie jak: Ugarit, Arwad, czy Sumur.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej