Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Handel popiołem
     
Wlad
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.164
Nr użytkownika: 20.015

W³odzimierz Konefa³
 
 
post 3/09/2013, 14:46 Quote Post

Czytając niedawno szesnastowieczne gdańskie podręczniki do nauki księgowości natknąłem się na kilka przykładów handlu popiołem. Używany był on wówczas do nawożenia pól, prania bielizny, mycia naczyń i zębów, produkcji potażu i ługu oraz w różnego rodzaju masach i zaprawach budowlanych. Zakładając, że realne transakcje odpowiadają mniej więcej zamieszczonym tam przykładom to handel popiołem był całkiem spory. Poniżej zamieszczam przykładowe operacje z książki „Księgowość z dwoma księgami według pruskich monet, miar i wag przez Wolffgangum Sartorium notariusza i rachmistrza w Gdańsku teraz mieszkającego na Beutler Gasse z pilną dokładnością napisana i do druku przygotowana Anno 1592”

„Popiół Wn II Ma Dostawca, Adi Ditto, dostarczył mi Stentzel Misslowsky przez swojego sługę Jorge Schard 20 łasztów popiołu, które wybrakowałem i z tego zostało jako: 14 łasztów Korona po zł 24 czyni 336 zł, 4 łaszty braku po zł 12 czyni 48zł, 2 łaszty brak braku po zł 6 czyni 12zł, czyni razem 396zł.”

„Sól Wn II Ma Popiół, klepki i żyto, Adi 26 Ditto, wymianę uczyniłem z holenderskimi szyprem Heinrichem Jacobsen i od niego otrzymałem 38 łasztów soli po zł 24 czyni 912 Po czym następujące towary wymieniłem. A więc najpierw: popiół: 10 łasztów korona po zł 30 czyni 300zł, 4 łaszty braku po zł 20 czyni 80zł.Czyni popiół 380zł …(dalej wymienia pozostałe towary do wymiany).”
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 3/09/2013, 15:01 Quote Post

QUOTE
Używany był on wówczas do nawożenia pól, prania bielizny, mycia naczyń i zębów,  produkcji potażu i ługu oraz w różnego rodzaju masach i zaprawach budowlanych.

confused1.gif

Mógłbyś to wyjaśnić - jak to możliwe ? Jak to w praktyce wyglądało ?

Ten post był edytowany przez marc20: 3/09/2013, 15:01
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 3/09/2013, 15:18 Quote Post

Użyźnianie popiołem jest stosowane do chwili obecnej.
Do czyszczenia garnków był powszechnie używany w Polsce jeszcze po DWS, aż w końcu wyparł go Ludwik.
Był on wtedy głównym składnikiem ługu służacego do prania ciuchów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 3/09/2013, 17:16 Quote Post

Popiół ma właściwości wybielające. Skoro działało na ciuchy, to ludzi używali go też do zębów - ponoć działało.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 3/09/2013, 18:09 Quote Post

QUOTE(marc20 @ 3/09/2013, 16:01)
QUOTE
Używany był on wówczas do nawożenia pól, prania bielizny, mycia naczyń i zębów,  produkcji potażu i ługu oraz w różnego rodzaju masach i zaprawach budowlanych.

confused1.gif

Mógłbyś to wyjaśnić - jak to możliwe ? Jak to w praktyce wyglądało ?
*


W kwestii mycia - popiół + tłuszcz = mydło.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Wlad
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.164
Nr użytkownika: 20.015

W³odzimierz Konefa³
 
 
post 4/09/2013, 13:54 Quote Post

QUOTE
confused1.gif

Mógłbyś to wyjaśnić - jak to możliwe ? Jak to w praktyce wyglądało ?

O zastosowaniu popiołu przy praniu i czyszczeniu pisali koledzy wyżej. Sam pamiętam n a obozach szorowało się garnki piaskiem i popiołem bo lepiej się sprawdzały w zimnej wodzie niż dzisiejsze płyny do naczyń.
O zastosowaniu w budownictwie możesz przeczytać w artykule Jarosława Szewczyka Nietypowe materiały budowlane.

Wracając do głównego wątku trochę zaskakująca jest wielkość transakcji tzn. 20 i 10 łasztów popiołu za jednym razem.
Ciekawostką jest to, że jeszcze ten popiół dzielili na 3 kategorie pod względem jakości a co za tym idzie i ceny. Pisze o tym Sebastian Gamersfelder w swym podręczniku "Nowa książeczka rachunkowa na liniach i piórkiem z pożytecznymi przykładami handlu ziemi pruskiej, monet i wag Przez Sebastiana Gamersfelder z Pasawy niegdyś mieszczanina i niemieckiego nauczyciela w Gdańsku do druku przygotowana. Drukowana w Gdańsku przez Jacoba Rhode w roku 1589":

"Towarem, który się brakuje, jest wszelkie drewno, popiół, pak i dziegieć z których każdy trojakiego sortu albo rodzaju jest, mianowicie: dobry, brak i brakbraku, to jest pierwszy najlepszy, następny pół tak dobry, trzeci pól tak dobry jak poprzedni. I będzie 1 sztuka, laszt albo tona najlepszego za 2 brak lub 4 brakbraku a 1 brak za 2 brakbraku liczony."

Ten post był edytowany przez Wlad: 4/09/2013, 13:55
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 4/09/2013, 14:55 Quote Post

Czemu by miała być zaskakująca wielkość tej transakcji?
Mamy tu do czynienia ze sprzedażą ok. 36 metrów sześciennych popiołu.
Na małą krypę można to wsadzić, bo towar lekki.

W kwestii oceny jakościowej to się nie wypowiem, gdyż nie wiadomo jakie kryteria wtedy przyjmowano.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 4/09/2013, 15:16 Quote Post

Spekuluję, może ziarnistość lub materiał (tj gatunek drewna), z jakiego powstał popiół?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej