Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wkład Polaków w walki w Europie
     
nowak_michal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 3.521

 
 
post 2/02/2005, 19:57 Quote Post

Witam!
Chciałbym poruszyć tutaj temat wkładu Polaków w walki w Europie. Bo jakby nie patrzeć militarny wkład był znikomy (mówię tutaj o 2 Korpusie Polskim) co ma jeden korpus do walk w całej Europie. Wydaje mi się iż większe znaczenie miało to iż manifestowali państwowość. Chcieli wyzwolić swoje Państwo i nie pozostawali obojętni. Starali się jak mogli tylko najlepiej. Przykład Monte Cassino (Niemiecka elita, 1 Dywizja Strzelców Spadochronowych, Niemcy- ochotnicy, same "czuby i psychopaci" na ptk. Hitlerowskich "Dogmatów"...). Moim zdaniem Polacy wykazali się w walce...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 2/02/2005, 21:17 Quote Post

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale chyba chodzi o II wojne światową. W takim razie wkład Polaków w walkę z Niemcami hitlerowskimi należałoby widzieć oddzielnie w każdej z kampanii wojennych, w których Polacy brali udział. Pomijając wojnę obronną w 1939 roku za najbardziej znaczące w świetle udziału wojsk polskich uznałbym następujące kampanie i operacje II wojny światowej: Bitwa o Anglię, konwoje atlantyckie, obrona Tobruku, walki w Normandii 1944, przełamanie Wału Pomorskiego, forsowanie Nysy Łużyckiej i walki w Saksonii. Ogółem ocenia się, że w II wojnie światowej wzięło udział w walce około 2 milionów żołnierzy polskich.
Polska pomimo zniszczeń i okupacji wystawiła czwartą co do wielkości armię koalicji antyhitlerowskiej (Rosja-> USA-> Wlk. Brytania-> Polska-> Francja).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Polak
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 580
Nr użytkownika: 3.593

Tomek
Zawód: Uczen
 
 
post 4/04/2005, 16:42 Quote Post

Podam polskie formacje lądowe uczestniczące w walkach w Europie, rok jej powstania i miejsce oraz trasę ich wędrówki:
-I Korpus Polski, Edynburg, 1940, uczestniczył w operacji Overlord, bitwa pod Falaise, Arnheim, do wybrzerzy Holandii,
-Armia Polska we Francji(to już cała Armia), Parthenay(wybrzerza Francji z Zatoką Biskajską, okolice La Rochelle)1939, , bitwa pod Falaise, Narwik, z Parthenay do byłej Lini Maginota, z Falaise do Bollene(wybrzeże Francuskie nad Morzem Śródziemnym), później do Paryża(Armia P.w.F działa w kilku kierunkach jednocześnie,
-Ludowe Wojko Polskie, Sielce(okolice Moskwy),1943, Moskwa, bitwa pod Leninem, Kijów, Warszawa, Rzeszów, Gdynia, Kołobrzeg, Drezno, Praga, Biwa pod Berlinem,
-Armia Polska(gen. Anders) Buzułuk (daleki północny-zachód od Stalingradu), dalszymi informacjami nie dysponuję(może ktoś mnie uzupełni)
-Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich,Homs(Syria)??,przez Palestynę, Kair, Aleksandrię do Tobruku(uczestniczył w bitwie),
-II Korpus Polski,Kirkuk(pólnoc Iraku),??,z Kirkuk na południowy-zachód(częściowo działał razem z Samodzielną Brygadą Strzelców Karpackich),z Aleksandrii przemierzył Morze Sródziemne, wylądował w zatoce Tarenckiej,wzdłuż Włoch(brał udział w bitwie pod Monte Cassino,Ankonie,
-No i oczywiście Armia Krajowa działająca w podziemiach.

Pzdr.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
kagami
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 5.054

 
 
post 14/04/2005, 17:45 Quote Post

Hej poszukuje kilku informacji dotyczących wojsk polskich poza granicami Polski, oto one:

1. Która jednostka Polska w czerwcu 1940 r. broniła tzw. "Bramy Burgundzkiej"? Nazwa jednostki i dowódca.

2. W trakcie walk o Bolonię w 1945 r. II korpus polski otrzymał wsparcie Gurków. Co to była za jednostka??

Z góry dziękuje za informację!!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 14/04/2005, 18:01 Quote Post

1. 2 Dywizja Strzelców Pieszych pod dowództwem gen. Bolesława Prugara-Ketlinga

Pochodza z Nepalu i choć niewielkiego wzrostu to są uważani za najlepszych żołnierzy świata, a Anglicy poczytuja sobie za wielki honor być oficerem w jednostkach Gurkhów. Ale rozumiem, że kagami chodziło o konkretną jednostkę Gurkhów ?

http://www.nepalesekhukuri.com/gurkhas.html

http://www.nwha.org/news_4Q2000/news_page10.html

GURKHOWIE NA WOJNIE
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 16/05/2005, 20:29 Quote Post


QUOTE
-I Korpus Polski, Edynburg, 1940,  uczestniczył w operacji Overlord, bitwa pod Falaise, Arnheim, do wybrzerzy Holandii,

No, akurat w lądowaniu to nie uczestniczył, zresztą nigdy nie był na froncie "w jednym kawałku"
QUOTE
-Armia Polska we Francji(to już cała Armia), Parthenay(wybrzerza Francji z Zatoką Biskajską, okolice La Rochelle)1939, , bitwa pod Falaise, Narwik, z Parthenay do byłej Lini Maginota, z Falaise do Bollene(wybrzeże Francuskie nad Morzem Śródziemnym), później do Paryża(Armia P.w.F działa w kilku kierunkach jednocześnie,
Zdecyduj się, chodzi Ci o to w 1940 czy 1944? Bo w 1944 to na pewno nie armia, Falaise to nie ta kampania i w oklicach Paryza to nasze wojsko nie walczyło.

QUOTE
-Ludowe Wojko Polskie, Sielce(okolice Moskwy
)
To rejon formowania, a nie miejsce bitwy
,
QUOTE
Moskwa

Jaka polska jednostka brała udział w bitwie o Moskwę?
,
QUOTE
bitwa pod Leninem,

Lenin nie zył od kilku lat, a w tym czasie leżał w Moskwie w mauzoleum
QUOTE
Kijów,

????
,
QUOTE
Rzeszów,

Tam była jakaś większa bitwa?
Gdynia, Kołobrzeg, Drezno, Praga, Biwa pod Berlinem,
QUOTE
-II Korpus Polski,Kirkuk(pólnoc Iraku),??,z Kirkuk na południowy-zachód(częściowo działał razem z Samodzielną Brygadą Strzelców Karpackich),z Aleksandrii przemierzył Morze Sródziemne, wylądował w zatoce Tarenckiej,wzdłuż Włoch(brał udział w bitwie pod Monte Cassino,Ankonie,

To jest właśnie armia Andersa
QUOTE
-No i oczywiście Armia Krajowa działająca w podziemiach.

Jedynymi oddziałami działającymi w podziemiach byli ruscy partyzanci w podziemiach Odessy. biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
das_reich
 

cbr600rr
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.193
Nr użytkownika: 4.929

 
 
post 19/05/2005, 14:19 Quote Post

A więc podsumuje:
jezeli bedziesz wiedzial o czym mowie to powinno ci wystarczyc to :
-1 Dywizja Grenadierów
-Samodzielna Brygada Strzelców Podhalanskich
-2 Dywizja Piechoty
-3 Dywizja Piechoty
-4 Dywizja Piechoty
-10 Brygada Kawalerii Pancernej
1 Korpus Polski
1 Dywizja Pancerna
-1 Samodzielna Brygada Spadochronowa
-2 Korpus Polski
do tego dywizjony mysliwskie, marynarka wojenna i partyzantka no i KAMPANIA WRZESNOWA (gdzie Niemcy dostali niezle w skórę)- ja obstawiam ze mielismy OGROMNY wpływ na wojne (bo nikt tak nienawidził Niemców jak Polacy)

(Edit. ortogr.)

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 19/05/2005, 17:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Eisenhower
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 118
Nr użytkownika: 5.682

Zawód: Student
 
 
post 19/05/2005, 14:29 Quote Post

To zdanie z pierwszego postu o znikomym wkładzie w wojnę, to chyba żart? Nikt przy zdrowych zmysłąch nie oceniłby Polaków jako ludzi nie walczących jako żołnierze, a jedynie "duchem"

QUOTE
do tego dywizjony mysliwskie, marynarka wojenna i partyzantka no i KAMPANIA WRZESNOWA (gdzie Niemcy dostali niezle w skórę)-- ja obstawiam ze mielismy OGROMNY wpływ na wojne (bo nikt tak nienawidził Niemców jak PolacY)

Tu już nie ma żartów - Polacy walczyli na wszystkich frontach - północnym, południowym, zachodnim, wschodnim - jednym słowem na całym świecie.
Do "skromnych" sukcesów Polaków dorzuciłbym Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich, o której już była mowa, ale niewiele.

Ike
PS: A z tą bitwą pod Leninem - extra smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Polak
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 580
Nr użytkownika: 3.593

Tomek
Zawód: Uczen
 
 
post 25/05/2005, 20:52 Quote Post

dry.gif BITWA POD WSIĄ LENINO

Teraz OK?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Polak
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 580
Nr użytkownika: 3.593

Tomek
Zawód: Uczen
 
 
post 26/05/2005, 12:25 Quote Post

QUOTE
-Ludowe Wojko Polskie, Sielce(okolice Moskwy
)
To rejon formowania, a nie miejsce bitwy
,


Szanowny 1234, tam gdzie była bitwa napisałem BITWA POD ......, pozostałe to miasta przez które dana jednostka przechodziła(przejeżdzała), a pierwsze miasta, które podawałem były to MIEJSCA FORMOWANIA SIĘ JEDNOSTKI(np.
QUOTE
I Korpus Polski, Edynburg,
).

QUOTE

Moskwa

Jaka polska jednostka brała udział w bitwie o Moskwę?


j.w.

QUOTE
Kijów,

????
,


j.w.

QUOTE
Rzeszów,

Tam była jakaś większa bitwa?
Gdynia, Kołobrzeg, Drezno, Praga, Biwa pod Berlinem,


Miasta Gdynia, Kołobrzeg, Drezno, Praga to miasta, które odwiedziła ta jednostka, a o Bitwie o Berlin to chyba nie mówisz.

QUOTE
-II Korpus Polski,Kirkuk(pólnoc Iraku),??,z Kirkuk na południowy-zachód(częściowo działał razem z Samodzielną Brygadą Strzelców Karpackich),z Aleksandrii przemierzył Morze Sródziemne, wylądował w zatoce Tarenckiej,wzdłuż Włoch(brał udział w bitwie pod Monte Cassino,Ankonie,

To jest właśnie armia Andersa


Dzięki Ci, że mnie oświeciłeś, bo nie wiedziałem.

QUOTE
-No i oczywiście Armia Krajowa działająca w podziemiach.

Jedynymi oddziałami działającymi w podziemiach byli ruscy partyzanci w podziemiach Odessy.


Tutaj nie wiem o co Ci chodzi. sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 27/05/2005, 14:18 Quote Post


(...)-
QUOTE
2 Dywizja Piechoty

2 Dywizja strzelców Pieszych, jeśli chodzi o szczegóły

QUOTE
-3 Dywizja Piechoty
-4 Dywizja Piechoty

nigdy nie zostały do końca sformowane, a 4 nie brała udziału w walkach
QUOTE
-10 Brygada Kawalerii Pancernej

Nie jestem pewny, ale chyba jeszcze zmotoryzowanej. Też nie została do końca wyposażona i walczyła jako grupa bojowa.


QUOTE
KAMPANIA WRZESNOWA (gdzie Niemcy dostali niezle w skórę)-

Nie aż tak bardzo, jesli tak, to powiedz mi jaką to jednostkę rzędu dywizji rozbilismy na amen?
QUOTE
ja obstawiam ze mielismy OGROMNY wpływ na wojne (bo nikt tak nienawidził Niemców jak Polacy)

Tak, np. pod Falaise wpakowalismy sie na obronę ppanc, która zmasakrowała nasze czołgi, bo Maczek nie posłuchał stacjonujacych tam wcześniej oddziałów. Nie zawsze nienawiść do wroga idzie w parze ze skutecznością.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 27/05/2005, 14:24 Quote Post

[QUOTE] Szanowny 1234, tam gdzie była bitwa napisałem BITWA POD ......, pozostałe to miasta przez które dana jednostka przechodziła(przejeżdzała), a pierwsze miasta, które podawałem były to MIEJSCA FORMOWANIA SIĘ JEDNOSTKI(np.[quote]I Korpus Polski, Edynburg,[/
quote]). [/QUOTE]
No, stary, jak dla mnie to napisałeś kilka nazw miejscowości bez ładu i składu, dwa dlaczego wybrałeś akurat te misjscowości? Dlaczego nie np. Łuków czy Puławy? Tam też nasze jednostki przejeżdżały, a nawet walczyły


[QUOTE]Moskwa[/QUOTE]

[QUOTE]Jaka polska jednostka brała udział w bitwie o Moskwę?[/QUOTE]

Więc dobrze, jaka polska jednostka była formowana w Moskwie bądź przez to miasto przejeżdżała?


[QUOTE]No i oczywiście Armia Krajowa działająca w podziemiach.

Jedynymi oddziałami działającymi w podziemiach byli ruscy partyzanci w podziemiach Odessy.[/QUOTE]

[QUOTE]Tutaj nie wiem o co Ci chodzi[/QUOTE]
Błądzących oświecać... Już Ci mówię, otóż po oddaniu Odessy, Rosjanie pozostawili w tamtejszych katakumbach (wielopoziomowe korytarze o długości kilkuset kilometrów) oddziały partyzanckie, które miały walczyć tam z Niemcami. Nic mi nie wiadomo o polskich partyzantach korzystających z jaskiń (aczkolwiek zaznaczam, ze nie jestem wszechwiedzący).
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Polak
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 580
Nr użytkownika: 3.593

Tomek
Zawód: Uczen
 
 
post 2/06/2005, 19:56 Quote Post

QUOTE
QUOTE] Szanowny 1234, tam gdzie była bitwa napisałem BITWA POD ......, pozostałe to miasta przez które dana jednostka przechodziła(przejeżdzała), a pierwsze miasta, które podawałem były to MIEJSCA FORMOWANIA SIĘ JEDNOSTKI(np.
QUOTE
I Korpus Polski, Edynburg,[/
quote]).

No, stary, jak dla mnie to napisałeś kilka nazw miejscowości bez ładu i składu, dwa dlaczego wybrałeś akurat te misjscowości? Dlaczego nie np. Łuków czy Puławy? Tam też nasze jednostki przejeżdżały, a nawet walczyły


O sorry... To nie wiedziałem, a tak na uboczu, to co tam sie konkretnego działo? confused1.gif


QUOTE
QUOTE
Moskwa


QUOTE
Jaka polska jednostka brała udział w bitwie o Moskwę?


Więc dobrze, jaka polska jednostka była formowana w Moskwie bądź przez to miasto przejeżdżała?

LWP.

A z tymi podziemiami to sorry, źle mnie zrozumiałeś.
Tu chodzi o Armię Podziemną tj. Partyzanci działający w ukryciu przed Niemcami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 3/06/2005, 13:48 Quote Post

[QUOTE]Szanowny 1234, tam gdzie była bitwa napisałem BITWA POD ......, pozostałe to miasta przez które dana jednostka przechodziła(przejeżdzała), a pierwsze miasta, które podawałem były to MIEJSCA FORMOWANIA SIĘ JEDNOSTKI(np.[quote]I Korpus Polski, Edynburg,[/
quote]). [/quote]
No, stary, jak dla mnie to napisałeś kilka nazw miejscowości bez ładu i składu, dwa dlaczego wybrałeś akurat te misjscowości? Dlaczego nie np. Łuków czy Puławy? Tam też nasze jednostki przejeżdżały, a nawet walczyły[/quote]
[/quote]

O sorry... To nie wiedziałem, a tak na uboczu, to co tam sie konkretnego działo? confused1.gif [/QUOTE]
Przejeżdżały. Tak samo jak te kilka miejscowości wymienionych przez Ciebie. Poza tym pod Puławami była próba forsowania Wisły.


[QUOTE][quote]Moskwa[/quote]

[quote]Jaka polska jednostka brała udział w bitwie o Moskwę?[/quote]

Więc dobrze, jaka polska jednostka była formowana w Moskwie bądź przez to miasto przejeżdżała?
[/quote]
LWP.[/QUOTE]
LWP to pojęcie dość szerokie, wtedy chyba zresztą (ale głowy bym nie dał) jeszcze nie stosowane. Poza tym np. wchodząca w skład LWP II Armia była formowana już na terenach obecnej Polski, a 1 Dywizja, I Korpus też raczej daleko od Moskwy. Więc konkretnie co tam było formowane?
[QUOTE]A z tymi podziemiami to sorry, źle mnie zrozumiałeś.
Tu chodzi o Armię Podziemną tj. Partyzanci działający w ukryciu przed Niemcami[/QUOTE]
Zrozumiałem dobrze, tylko wrodzona złośliwość ze mnie wyzlazła wink.gif . Poza tym trudno powiedzieć, że się ukrywali, plan Burza na ten przykład raczej nie polegał na ukrywaniu się.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Polak
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 580
Nr użytkownika: 3.593

Tomek
Zawód: Uczen
 
 
post 8/07/2005, 19:51 Quote Post

QUOTE
Moskwa

Jaka polska jednostka brała udział w bitwie o Moskwę
Więc dobrze, jaka polska jednostka była formowana w Moskwie bądź przez to miasto przejeżdżała?

LWP.
LWP to pojęcie dość szerokie, wtedy chyba zresztą (ale głowy bym nie dał) jeszcze nie stosowane. Poza tym np. wchodząca w skład LWP II Armia była formowana już na terenach obecnej Polski, a 1 Dywizja, I Korpus też raczej daleko od Moskwy. Więc konkretnie co tam było formowane?


Może to Cię zainteresuje:
Po zerwaniu przez rząd sowiecki stosunków dyplomatycznych z rządem polskim (nota z 24 kwietnia 1943 r.) władze ZSRS wyraziły zgodę (8 maja) na propozycję komunistycznego Związku Patriotów Polskich w sprawie sformowania polskiej jednostki, l Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki (dowódca gen. Zygmunt Berling, od 20 listopada 1943 r. gen. Wojciech Bewziuk), sformowana w Sielcach koło Riazania, szkolenie rozpoczęła l czerwca i osiągnęła stan ok. 16.000 żołnierzy (łącznie z jednostkami pozaetatowymi). 10 sierpnia weszła w skład l Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRS. 12-13 października 1943 r. stoczyła swą pierwszą walkę pod Lenino. Szlak bojowy prowadził przez Dęblin, Warszawę-Pragę, Wał Pomorski do Berlina, gdzie zdobyła kompleks budynków Politechniki, dwie stacje kolei miejskiej i doszła do parku Tiergarten, Kolumny Zwycięstwa (na której polscy żołnierze zawiesili biało-czerwoną flagę) oraz Bramy Brandenburskiej.
(www.wp39.netlook.pl)

QUOTE
Poza tym trudno powiedzieć, że się ukrywali, plan Burza na ten przykład raczej nie polegał na ukrywaniu się.


Tylko plan burza no i może jakieś drobne walki uliczne lub niszczenie ważnych budynków albo zkłucanie komunikacji zaopatrzenia.

Bo w większości to się ukrywali, bo stary, partyzantka nie polega na tym, aby wyjść i strzelać przy braku amunicji do każdego napotkanego żołnierza wroga smile.gif (większa akcja w takim stylu to powstanie smile.gif ). Tak to by po kilku miesiącach nie miał już kto planować akcji sabotażowych smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej