Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepsze miasto Sredniowiecza, Najpiekniejsze i najpotezniejsze
 
Ktore miasto bylo najlepsze
Konstantynopol [ 41 ]  [74.55%]
Buda [ 1 ]  [1.82%]
Londyn [ 0 ]  [0.00%]
Paryz [ 3 ]  [5.45%]
Krakow [ 8 ]  [14.55%]
Dubrownik [ 2 ]  [3.64%]
Moskwa [ 0 ]  [0.00%]
Aleksandria [ 0 ]  [0.00%]
Suma głosów: 55
Goście nie mogą głosować 
     
Tokugawa
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 7.257

 
 
post 10/07/2005, 13:52 Quote Post

Pamietajcie,ze kierujemy sie kronikami i przekazami historycznymi!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Król Artur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 235
Nr użytkownika: 5.357

Zawód: Student
 
 
post 10/07/2005, 19:21 Quote Post

jestem bez dwóch zdań za Konstantynopolem bo jego mury i położenie robiły z niego twierdze nie do przełamania...kiedyś musiał upaść, ale z tego co pamietam to żadne z wyżej wymienionych miast nie umiało sie opierać tak długo jak Konstantynopol i często padało w ręce wrogów...no i jeszcze ta wspaniała architektura rzymska, która dodawła miasto uroku...może dlatego był taki pociągający gdyż w przeciwienśtwie do Rzymu utrzymał swą starożytną nature smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Tokugawa
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 7.257

 
 
post 11/07/2005, 17:51 Quote Post

No wlasnie! Poza tym Rzym w sredniowieczu nie byl ani potezny ,ani piekny. Po prostu taka sobie miescina. Niczym nie przypominal Rzymu z czasow starozytnych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 11/07/2005, 21:42 Quote Post

a ja popieram WracisławaCzarnego matko ledwie mi to przez place przeszło smile.gif ale tu ma rację choć miłym urozmaiceniem jest dodanie że mowimy o źródłach (choć nikt tu jeszcze nie wspomniał o żadnym) smile.gif ale tego typu tematów jest za wiele (choć i tak są lepsze od "jestem blondynkąom i hadzam do gimanzium czy mozecie napisac mi prace o takiej bitwie co byla pod glunwaldem w 1400 którymś bo na jutro muse oddać a nic o tym nie ma w necie)

odbiegam od tematu mam nadzieje że nie zostanę ocenzurowany smile.gif


a co do miast to ja moze jednak stwierdze oczywiste KONSTANTYNOPOL smile.gif wszystkie przekazy opisuja go jako perłę świata cywilizowanego było kilka miast które mogły z nim konkurować (wczesna Aleksandria czy chwilami Bagdad) ale nie było takiego drugiego miata.. każdy kochał je za dekadencje za bogactwo i przepych i każdy go za to szczerze nienawidził... był wiele razy oblegany czasem prawie wyludniony lecz był nadal perłą gdy ostatni raz został zdobyty umarł wraz z Cesarstwem... przez bardzo długi czas pozostawał naj
-najpiekniejsze miasto europy o ile nie świata
-największe miasto Europy około roku 500 liczba racji z Egiptu wynosiła dziennie około 500tyś


gdzies w necie jest strona zapaleńców którzy starają się zrekonstruować najważniejsze zabytki poprzez net i całkiem nieźle im to wychodziło choć obecnie po formacie nie moge jej nigdzie znaleźć sad.gif

hehe i nie podałem źródeł smile.gif ale o Konstantynopolu pisze każdy Anna Komnena Psellos Teofanes Prokopiusz i wielu wielu innych smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 11/07/2005, 22:20 Quote Post

Konstantynopol. Dla mnie to było pytanie retoryczne, więc powstrzymam się od odpowiedzi. blink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 13/07/2005, 12:05 Quote Post

a ja wracając do tematu wkurzyłem się i poszukałem smile.gif
więc strona z rekonstrukcją 3D Konstatnynopola w 1200: http://www.byzantium1200.com/


miłej zabawy bo jest co oglądać!!!!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 13/07/2005, 15:06 Quote Post

Nie wiem, które miasto było "najlepsze" rolleyes.gif
..mogę odpowiedzieć inaczej....gdybym miał wybrać miasto, w którym sam chciałbym ( mając w miarę rozsądny status majątkowy) mieszkać, niewątpliwie byłaby to Córdoba/Kordoba. Przez cały X wiek- największe i najpiękniejsze ( najnowocześniejsze i najczystsze)z wielkich miast Europy- a Konstantynopol się do niej nie umywał smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 14/07/2005, 8:28 Quote Post

a ja poprosze o źródła które pozwalają Ci formować taką opinię smile.gif bo jestem ich baardzo ciekaw, mówimy o okresie drugiego renesansu bizantyńskiego kiedy nie było piekniejszego miasta od Konstantynopola!
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 14/07/2005, 9:17 Quote Post

Jeśli chcesz się czegoś więcej o Cordobie dowiedzieć sugeruję:
-wydany pod koniec XIX w.w Würzburgu (Niemcy) monumentalne dzieło pt.. "Spanien" to praca zbiorowa -Salvatora, Grausa,Kirchberga i innych.
jest tego przekład w j.angielskim
Pisał o tym w swych pracach prof J.Danecki...dostępne w bibliotece wydziału Arabistyki UW...miłe panie zapewne Ci je udostępnią.
Niezłe też jest S.Lane-Poole "Maurowie w Hiszpanii"
Min możesz poczytać sobie np. o systemie oświetlenia ulic-latarnie (!), służbach oczyszczających miasto z odpadów itd..
Nie jestem pewien, ale chyba pierwszy Uniwesytet (stricte) w Europie, powstał też w Cordobie. Warto się wybrać na wycieczkę i obejrzeć pozostałości po średniowiecznym mieście. Zapewniam, że dla kogoś z odrobiną gustu i średnim poczuciem estetyki różnica między Cordobą a Konstatynopolem będzie...aż nadto wyraźna..
Mógłbys mi Ty z kolei z łaski swojej przybliżyć, co rozumiesz pod pojęciem DRUGI RENESANS BIZANTYŃSKI/BIZANTYJSKI?...zakładam, że pierwszy przypadł na IX/X wiek...i do tego okresu odnosiłem porównanie z Cordobą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Crassus
 

Pater Patriae
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 7.891

Marcus Licinius Crassus Dives
Stopień akademicki: Optimates
Zawód: triumvir
 
 
post 19/07/2005, 14:41 Quote Post

Oczywiście głosowałem na Konstantynopol bo przecież i największy i najpiękniejszy i najbogatszy(do 1204r.). Ale dlaczego nie ma Antiochii a jest na przykład Londyn?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 21/07/2005, 20:07 Quote Post

pierwszy renesans przypada na okres Justyniana drugi na okres dynastii macedońskiej... co do pierwszego uniwersytetu to znajdował się w Konstantynopolu smile.gif a nie w Kordobie... największa biblioteka też!
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Teloniusz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 7.922

Zawód: Licealista
 
 
post 21/07/2005, 22:31 Quote Post

Moskwa wówczas była wiochą! Powinien być Nowogród Wielki.
Trudno kierować się przekazami historycznymi i kronikami, gdy na liście jest Kraków...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 22/07/2005, 19:28 Quote Post

4 głosy na wieś Kraków gdy mamy do dyspozycji największe miasta z rodowodem w starozytności... a mówią że patriotyzm zamiera hehe
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 23/07/2005, 15:41 Quote Post

QUOTE(rozan @ 21/07/2005, 21:07)
pierwszy renesans przypada na okres Justyniana drugi na okres dynastii macedońskiej... co do pierwszego uniwersytetu to znajdował się w Konstantynopolu smile.gif a nie w Kordobie... największa biblioteka też!
*



Chyba trudno mówić o renesansie bizantyjskim w czasach Justyniana rolleyes.gif renesans o ile się nie mylę to odrodzenie, a trudno by odradzało się coś co jeszcze nie "zostało poczęte" wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 859
Nr użytkownika: 50

 
 
post 23/07/2005, 15:57 Quote Post

Mi też się nie podoba brak Wielkiego Nowogrodu.Biorąc pod uwagę dzieje dzieje Rusi i Rosji,miasta wyjątkowego.
Kijów był dużą metropolią,robiącą wielkie wrażenie na Skandynawach,Polakach,Niemcach czy Węgrach.
QUOTE
Ale dlaczego nie ma Antiochii a jest na przykład Londyn?

Autorowi chodzi chyba o miasta dzisiejszej Europy.Inaczej powinny być też Kair,Aleksandria,Bagdad,Damaszek.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej