Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wzrost w średniowieczu
     
Król Artur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 235
Nr użytkownika: 5.357

Zawód: Student
 
 
post 25/05/2005, 18:26 Quote Post

Witam chcialem sie dowiedziec jaki był przeciętny wzrost ludzi w średniowieczu..oczywiscie chodzi mi też o to jak sie zmieniał( np jeszcze rzymianie byli o wiele niscy od rosłych wikingow)..ja czytałem ze kiedy ktos mial juz 175 cm to był juz olbrzymem...co wy o tym sadzicie no i jeszcze fakt, ze podobno zbroje i miecze były o wiele mniejsze niz te robione teraz...
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Król Artur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 235
Nr użytkownika: 5.357

Zawód: Student
 
 
post 30/05/2005, 8:45 Quote Post

szkoda ze nikt nie wie nic na ten temat a myslalem ze duzo jest o tym informacji... dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Kokosz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 3.727

Stopień akademicki: magister
 
 
post 30/05/2005, 8:49 Quote Post

QUOTE(Król Artur @ May 25 2005, 07:26 PM)
Witam chcialem sie dowiedziec jaki był przeciętny wzrost ludzi w średniowieczu...

Kaziu Jagiellończyk miał 174cm i z tego powodu uznawano go za wysokiego człowieka
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Król Artur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 235
Nr użytkownika: 5.357

Zawód: Student
 
 
post 30/05/2005, 9:52 Quote Post

a nie wiesz moze cos o wczesniejszych okresach tzn X-XIII wiek?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 30/05/2005, 10:25 Quote Post

Króciutki artykuł z dość zaskakującą konkluzją (po angielsku):
http://historymedren.about.com/b/a/112443.htm
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Gangsta
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 7.449

Zawód: uczen
 
 
post 18/06/2005, 20:35 Quote Post

Przeciętny wzrost w X/XIII wynosił ok.165cm.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 18/06/2005, 20:57 Quote Post

QUOTE
Przeciętny wzrost w X/XIII wynosił ok.165cm.

1. źródło tej informacji
2. Przeciętny gdzie - na świecie ? w Europie ? w Polsce ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Gangsta
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 7.449

Zawód: uczen
 
 
post 18/06/2005, 22:09 Quote Post

Drogi corvinusie

Ad1.W pewnej mądrej książce medycznej przeczytałem że średni wzrost ludzi zwiększa się o ok.2cm na 100 lat. Z prostego rachunku przyjmując że średni wzrost współczesnego człowieka wynosi 180 cm(dane również z książki medycznej),to z prostego rachunku (biorąc dane z XII/XIIIw.180-(2*8)=164 ), wynika że dane które umieściłem w poprzednim poście się zgadzają. Ludzie kiedyś byli niżsi gdyż był chłodniejszy klimat. Mniej słońca=mniej witaminy D która pomaga przyswajać wapń. Mniej pożywienia(w średniowieczu mieli zdecydowanie mniej jedzenia)=mniej wapnia który jest jednym z głównych budulców kości.
Wyjątkiem byli rzymianie(no i pigmeje) którzy mimo sprzyjającego klimatu nie urośli zbyt wielcy, gdyż taka już ich uroda. Potwierdzeniem mojej wypowiedzi jest Nowa Zelandia w której średnia wzrostu jest najwyższa na świecie.
Ad2.Gdzie? W Polsce i w europie. Polacy są średniakami pod względem wzrostu, Niemcy ogólnie są wysocy, a Włosi(którzy są potomkami Rzymian) są dość niscy. Sumując dane te można podciągnąć pod całą europe.
Jak ta „mądra książka medyczna wpadnie mi kiedyś w ręce to podam Ci autora i wydawnictwo).
A co już samego wzrostu to usłyszałem to w telewizji lub wyczytałem gdzieś w gazecie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Victor
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 782
Nr użytkownika: 4.617

 
 
post 19/06/2005, 0:09 Quote Post

Tylko jak w takim razie wytłumaczyć zwiększenie się przeciętnego wzrostu w polsce o kilkanaście centymetrów w ciągu ostatnich 50 lat??

Zainspirowany tematem odbyłem krótka pogawędkę ze znajomym lekażem. Powiedział krótko, że jest to proste i oczywiste:
Jakość, dostępność pozywienia i właściwe prooprcje między róznymi rodzajami pozywienia (dieta) to czynniki detrminujące wzrost każdej istoty zywej. Ponoć w czasie długotrwałych kryzysów gospodarczych (wojny, okresy biedy etc.) rodzi się zwyczajowo dużo więcej ludzi ale w ramach przystosowania się do panujących warunków ludzie ci często są mniejszych gabarytów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 19/06/2005, 7:47 Quote Post

QUOTE
W pewnej mądrej książce medycznej przeczytałem że średni wzrost ludzi zwiększa się o ok.2cm na 100 lat. Z prostego rachunku przyjmując że średni wzrost współczesnego człowieka wynosi 180 cm(dane również z książki medycznej),to z prostego rachunku (biorąc dane z XII/XIIIw.180-(2*8)=164 )


Teoria o liniowym charakterze zmian wzrostu jest bardzo prosta ale jak większość prostych teorii fałszywa (zresztą jej absurdalnośc widać jasno kiedy zastosujesz ją do obliczenia wzrostu przeciętnego hoplity z czasów Salaminy czt Maratonu wink.gif )..przeczytaj uważnie artykuł, do którego podałem link w poprzednim poście.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Wojownik z Jury
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 127
Nr użytkownika: 8.340

Zawód: uczen
 
 
post 12/08/2005, 7:27 Quote Post

cześć
To jak ktoś miał 195 to uchodził wobec tego za tytana ?? czy mógł mieć z tego powodu jakieś kłopoty ??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Andrzej Siejeński
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 9.831

 
 
post 11/10/2005, 19:10 Quote Post

QUOTE(Król Artur @ 25/05/2005, 19:26)
( np jeszcze rzymianie byli o wiele niscy od rosłych wikingow)

Jednym z kryteriów podczas zaciągu do legionów był wzrost - minimum 180 cm.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
WracisławCzarny
 

Jednoosobowa Inwazja Barbarzyńców
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 733
Nr użytkownika: 5.644

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Technik obróbki wody
 
 
post 12/10/2005, 10:33 Quote Post

QUOTE(Andrzej Siejeński @ 11/10/2005, 21:10)
Jednym z kryteriów podczas zaciągu do legionów był wzrost - minimum 180 cm.
*



To było maximum. Nie brali powyżej 180 cm, bo taki z bardzo by się wyrózniał, wystawał z szyku itd. Nie wyobrażam sobie skad rzymianie mieliby wziąć tylu wysokich (jak na owe czasy)ludzi. Ja przy wzroście 180 cm jestem trochę powyżej średniej krajowej. I to teraz, kiedy ludzie są znacznie wyżsi niz nawet to pokolenie czy dwa temu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Andrzej Siejeński
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 9.831

 
 
post 12/10/2005, 14:31 Quote Post

W "De re militari" niejakiego Flaviusa Vegetiusa Renatusa wyczytałem coś takiego:
"standard dla jazdy i piechoty pierwszych kohort legionu został
ustalony na sześć stóp (czyli jakieś 180 cm), a najmniej na pięć stóp i dziesięć cali."

Nie twierdzę, że wszyscy Rzymianie mieli 180 cm wzrostu. Napisałem o tym aby nie wyszło, że kiedyś to same krasnoludy chodziły po ziemi (to tak jak z bajkami o braku higieny w średniowieczu).

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
WracisławCzarny
 

Jednoosobowa Inwazja Barbarzyńców
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 733
Nr użytkownika: 5.644

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Technik obróbki wody
 
 
post 13/10/2005, 8:28 Quote Post

Może więc te pierwsze kochorty to było coś w rodzaju grenadierów, gdzie służyli najwyżsi żołnierze? Oczywiście tylko zgaduję. Albo nie należy każdej długości podanej w stopach przeliczać przez współczesną stopę angielską. Albo jakiś chochlik drukarski?

QUOTE
To jak ktoś miał 195 to uchodził wobec tego za tytana ?? czy mógł mieć z tego powodu jakieś kłopoty ??
Mniej więcej takie, jak współcześnie za duzi ludzie. Może o tyle mniejsze, że wtedy i tak niemal wszystkie ubrania szyto na miarę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej