Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Średniowiecze - ciemne wieki, Czy słusznie ?
 
Jak bys określił/ła średniowiecze
Ciemne wieki [ 18 ]  [16.51%]
Światłe wieki [ 51 ]  [46.79%]
Światłe wieki, aczkolwiek jekko zaciemnione(czyt. trudno powiedzieć) [ 40 ]  [36.70%]
Suma głosów: 109
Goście nie mogą głosować 
     
Tacin
 

Spamer!
***
Grupa: Banita
Postów: 116
Nr użytkownika: 5.306

Zawód: uczen
 
 
post 25/04/2005, 20:56 Quote Post

Jak myslicie czy słusznie średniowiecze nazywa się ciemnymi wiekami, czy to faktycznie okres głupoty i bezmyślności ludzi. Bo ja myśle, że nie. A wy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 25/04/2005, 21:37 Quote Post

Ciemne wieki, mroki średniowiecza... ciekawe dlaczego właśnie dla tej epoki powstały takie określenia. Mówi się jescze o okresie "przejściowym", określenia w typie: jak w średniowieczu. Myślę, że takie właśnie poglądy spowodowane są jednostronnym patrzeniem na ten okres; jako ten okres kiedy zapomniano o antyku, dokonaniach starożytnych, a Rzepę całoczas skrobano paznokciem smile.gif . Jakąż to daje siłe renesansowi/odrodzeniu; naraz staje się ta epoka tak wielką. Moim zdaniem średniowiecze, pod wieloma względami orginalne, własne, czerpało z antyku nie gorzej jak inne epoki. Powiem nawet, że czerpało tematy większe bardziej doniosłe, niż czasy przyszłe. To w średniowieczu odradza sie idea cesarska, to w średniowieczu żyją ludzie, którzy ukształtowali kościuł i chrześcijaństwo (pokroju Agustyna i Tomasza), to w średniowieczu wreszcie nie zrywa się z przeszłością, nie pali sie starych ksiąg, nie burzy się "staromodnych" budowli... każda epoka kolejna będzie starała się robić małą "rewolucję" w sztuce przebudowując, burząc, niszcząc... wszczynane będą wojny o idelogie, o myśl... człowiek czasów średniowiecz był o wiele bradziej spokojny, o wiele bradziej pokojowy niż w każdej innej epoce. Chyba oszalałem; zaraz tu przeze mnie sie niezła burza roztoczy...
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Tacin
 

Spamer!
***
Grupa: Banita
Postów: 116
Nr użytkownika: 5.306

Zawód: uczen
 
 
post 25/04/2005, 21:44 Quote Post

Czy zatem średniowiecze - Światłe wieki?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
ppola
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 122
Nr użytkownika: 5.130

Zawód: student
 
 
post 25/04/2005, 21:47 Quote Post

Zgodze sie z przedmówca. Chociaz moze nie tak bez krytycznie. Po upadku Rzymu( nie mówie tu o jednym fakcie ale o calym zlozonym, trwajacym dluzszy czas procesie) ludzie nieco "cofnęli" sie chodzi mi tu szczególnie o osiągniecia architektoniczne. Przykładem moze tu byc umiejetnosi wykonywania kopul, chcialam przypomniec ze praktycznie od "czasów" Panteonu była bardzo duza przerw anastepna kopula byla kopula na kościele Santa Maria del Fiori Brunellesciego we Florencji. Zreszta przyklady mozna tutaj mnozyc. Reasumujac poczatki byly trudne i ciemne ale powoli zaczelo swiecic swiatelko w tunelu zeby w koncu po kilku stuleciach średniowiecza wybuchnac przepychem wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Tacin
 

Spamer!
***
Grupa: Banita
Postów: 116
Nr użytkownika: 5.306

Zawód: uczen
 
 
post 25/04/2005, 21:52 Quote Post

Acha... Czyli średniowiedze - nie dokońca światłe wieki, a konkretnie troche pociemiałe ale nie za bardzo. Tak? Czy wszyscy się zgadzają?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Victor
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 782
Nr użytkownika: 4.617

 
 
post 25/04/2005, 22:32 Quote Post

Po pierwsze to sredniowiecze nie było ciemne tylko biedne. To nie brak wiedzy ale srodków spowodował, że nie budowano wielkich kościołów czy pięknych willi. Europejska gospodarka była zrójnowana a ludzie z ledwością byli w stanie zapewnić sobie jako taki byt, trudno się dziwić że nie budowali hipodromów.
Największą zasługą średniowiecza jest właśnie to, że po upadku "systemu rzymskiego" ukształtowało nowy system etyczno-społeczno-gospodarczy, który wprowadził Europę w erę nowozytną.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
ppola
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 122
Nr użytkownika: 5.130

Zawód: student
 
 
post 25/04/2005, 22:39 Quote Post

Hmm sądze ze powinienes uściślic do których wiekow sredniowiecza odnosisz swoja wypowiedz bo z tego co wiem to właśnie w średniowieczu budowano najwieksze i najwspanialsze koscioly (gotyk) i zamki. Ale... moze sie myle wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Alqin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 181
Nr użytkownika: 4.221

Stopień akademicki: nie uznaje
Zawód: 13 Apostol
 
 
post 25/04/2005, 22:40 Quote Post

Łehehe człowiek był spokojny bo był jeszcze za głupi żeby sformuowac jakis postulat. Jedynie światłymi ludźmi w tym czasie byli księża i niektórzy władcy. To kto sie miał buntować???
Zgodze sie z tym ze średniowiecze wykształciło swój charakterystyczny "styl". Prawdą jest również, że w owym czasie cofnęliśmy sie jednak w rozwoju...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Tacin
 

Spamer!
***
Grupa: Banita
Postów: 116
Nr użytkownika: 5.306

Zawód: uczen
 
 
post 25/04/2005, 22:42 Quote Post

Właściwie chodzi mi ośredniowiecze ogólnie, tak jakby wyciągnięcie średniej ze Średniowiecza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
ppola
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 122
Nr użytkownika: 5.130

Zawód: student
 
 
post 25/04/2005, 22:55 Quote Post

Tacin wiem że chodziło Ci o wysrodkowanie pojecia sredniowiecze a moja odpowiedx dotyczyla szanownego Victora. smile.gif Jesli o mnie osobiscie chodzi to średniowiecze jest moja glowna specjalnoscia na studiach, fascynuje mnie mimo jego wad, zaciemnienia i innych inwektyw nadawanych przez przedstawicieli bardziej "oświeconych epok" smile.gif No i mimo tego ze obecny czlowiek mialby trudnosci w przezyciu tam chocby tygodnia wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 25/04/2005, 23:24 Quote Post

Ludzie byli tacy jacy są i teraz- ani odrobinę nie inni. Używali innych zabawek, inaczej sobie tłumaczyli to co było dla nich niezrozumiałe ale od VI do XVII w umysłowość zwykłego chłopa nie przechodziła jakichś gwałtownych rewolucji. Dzisiejsza wiara w wampiry (idioci biegający z plastikowymi zembami albo liżący podpaski), horoskopy, święte wyrocznie różnego kalibru- od "Nie" do "Radyja"- naprawdę nastąpił aż taki wielki postęp ? Śmiem wątpić. Postępu cywilizacyjnego dokonały elity- cała reszta tylko korzystała z tego co tym 3-4 % społeczeństwa udało się wykoncypować i bezczelnie małpowała... jak zwykle zresztą...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 26/04/2005, 7:33 Quote Post

jeśli średniowiecze miało być "ciemne" to musimy określić czym miało się naprwade stać oświeceniem?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 26/04/2005, 7:34 Quote Post

QUOTE(Wiktorek666 @ Apr 25 2005, 11:40 PM)
Łehehe człowiek był spokojny bo był jeszcze za głupi ...
*


Niewiem jak mądry był chłop w tamtym czasie, ale pewnie do dzisiaj tak jest i wcale mi o chłopa nie chodziło tylko ogólnie o człowieka; uznani przez ciebie za głupich możni nieraz sie buntowali, jednakoż chciałem nadmienić, że działo się to o wiele rzadziej niż w następnych wiekach. A zdarzały się i nawet bunty chłopskie, mieszczańskie, a także powiedzmy "duchowne"; nie mówiłem wcale, że homo mediorum aevorum był kompletnie zdala od wszelkich buntów, wojen i niezadowolenia i wyznawał tylko pokój; według mnie był jednak sporo bardziej spokojniejszy, niż później. Co do cofania się w rozwoju to nie jestem taki pewien; państwa powstające w tym czasie poprostu się rozwijały i odkrywały co odkryć miały jak przychodził na to czas; przecież żadne państwo średniowiecznej Europy, poza Bizancjum, niebyło we właściwym tego słowa znaczeniu kontynuacją państwa starożytnego, bo owszem, państwa starające się kontynuować idee starożytne istniały, ale nieoznacza to odrazu, że były ich bezpośrednimi kontynuacjami. A co do Rado, czy ja w zasadzie powiedziałem coś innego? bo mi się wydaje, że polemizujesz ze mną ale niewiem dokładnie przeciwko którym tezom stawiasz antytezy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 26/04/2005, 10:11 Quote Post

@ gucelin- źle się Panu wydaje, nie polemizuję. Odpowiadam na pierwotne pytanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 26/04/2005, 16:07 Quote Post

No to sors; mała wtopa; dzięks za naprostowanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej