Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ciekawostki związane ze Średniowieczem,
     
SzyeaH
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 4.319

 
 
post 8/03/2005, 18:54 Quote Post

Prosiłbym was o jakieś ciekawe info natemat jakiś ciekawostek związanych ze Średniowieczem. Molże to być wszytko tylko żeby było interesujące bo musze zrobić prezentacje a nic mi do głowy nie przychodzi rozważałem inkwizycję, czarną śmierć, tortury ale jakoś mnie to bnie kręci moze wy macie jakieś ciekawe pomysły( mogą dotyczyć każdej sfery życia ludzi w tej epoce)
dzięi z góry
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Wulf
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 181
Nr użytkownika: 3.409

 
 
post 8/03/2005, 19:32 Quote Post

Ciekawostką jest na przykład to, że u schyłku średniowiecza rycerze skladali mocno beznadziejne przysięgi.. np, że stoczą bitwę z zamkniętym jednym okiem, że będą spać we włosienicy, że będą nosić ubranie jedno do momentu, az coś zrobią, że będą walczyć tylko lewą ręką (facet, który to przysiągł wygrał pierwszą bitwę.. w drugiej dostał strzałą i wykitował)..
Inną ciekawostką niech będzie, że miłościwie nam panujący Jogaila nie pił alkoholu, a jedynie czystą wodą.. no i jak na neofitę przystało wiele się modlił.
A taki Chlodwig, też niby chrześcijanin a wybił pół swojej rodziny (głównie dziedziców), miał skłonności do sadyzmu w łóżku.. no i raczej niewiele miał wspólnego z moralnością chrześcijańską.. nawet jak na swoje czasy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Gaius_Corvus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 4.190

 
 
post 8/03/2005, 21:12 Quote Post

QUOTE("Wulf")
A taki Chlodwig, też niby chrześcijanin a wybił pół swojej rodziny (głównie dziedziców), miał skłonności do sadyzmu w łóżku.. no i raczej niewiele miał wspólnego z moralnością chrześcijańską.. nawet jak na swoje czasy.

Bo ta dopiero sie wykształcała
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Wulf
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 181
Nr użytkownika: 3.409

 
 
post 8/03/2005, 21:45 Quote Post

Caius troche przgiąłeś.. czasy Chlodwiga to już parę lat po Jezusie, Apostołach - a tu można mówić o kształtowaniu chrześcijaństwa i moralności.
Za czasów Chlodwiga to można mówic o uspokojeniu się dominacji biskupa Rzymu nad innymi.. ale moralność chrześcijańska się juz raczej ukształtowała.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Gaius_Corvus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 4.190

 
 
post 9/03/2005, 7:47 Quote Post

Miałem na myśli zachowanie Chlodwiga i Franków.
Przyjął on chrzest w 496 roku, w tych czasach prymat biskupa Rzymu nie był tak widoczny - ciągle zagrażali mu nieschrystianowani barbarzyńcy.
Po za tym, dla Chlodwiga chrzest był tylko aktem politycznym, który miałby mu zjednać poddaną ludność. Z ducha i z ciała pozostawał Frankiem i trudno obwiniać za jego winy kościół i cherześcijaństwo - świadczy to tylko o ideologicznym zacietrzewieniu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Wulf
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 181
Nr użytkownika: 3.409

 
 
post 9/03/2005, 19:12 Quote Post

nie obwiniam chrześcijaństwa.. raczej Chlodwiga, właśnie za to, że z religii robił sobie tylko ornament na koronie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
SzyeaH
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 4.319

 
 
post 10/03/2005, 16:39 Quote Post

i dobrze zrobił i a tam chrześcijaństwo ze szliscie z tematu mi chodzi o np. ważenie alkoholi w średniowieczu itp. o takich pierdólkach ciekawych ( a tak pozatym to wara od chlodwiga przeciez ziomal stworzył Lex Salica Frankonarum)
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
minucjusz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 4.034

 
 
post 10/03/2005, 16:47 Quote Post

Polecam kiążkę Barbary Tuhmann "Odległe Zwierciadło" znajdziesz tam wiele interesuących opisów życia codziennego w średniowiecznej europie zachodniej.

A z ciekawostek popularna @ jest pomysłem średniowiecznych mnichów. Jest to skrót od A.D. który o wiele łatwie wykaligrafować. biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Mintho
 

Wielka Ryba
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 2.033

 
 
post 10/03/2005, 17:38 Quote Post

Gaiusie_Corvusie, wybacz, ale jeśli mówimy już o czyimś ideologicznym zacietrzewieniu, to w moich oczach jesteś pierwszą osoba na liście...
Jeśli zaś chodzi o piwo, to można było w nim spotkać wszystko rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
SzyeaH
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 4.319

 
 
post 11/03/2005, 9:19 Quote Post

Juz przestańcvie klikac o tych podłożach ideologicznych biggrin.gif:D:D zarzucajcie tematami
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Mintho
 

Wielka Ryba
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 2.033

 
 
post 11/03/2005, 15:00 Quote Post

Gwoli ścisłości zarzucać to można arkan smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 11/03/2005, 22:45 Quote Post

QUOTE(SzyeaH @ Mar 10 2005, 05:39 PM)
i dobrze zrobił i a tam chrześcijaństwo ze szliscie z tematu mi chodzi o np. ważenie alkoholi w średniowieczu itp. o takich pierdólkach ciekawych ( a tak pozatym to wara od chlodwiga przeciez ziomal stworzył Lex Salica Frankonarum)
*


Lex salica Francorum (wybacz, ze sie czepiam, ale na punkcie łaciny mam bzika biggrin.gif )
QUOTE(minucjusz @ Mar 10 2005, 05:47 PM)
Polecam kiążkę Barbary Tuhmann "Odległe Zwierciadło" znajdziesz tam wiele interesuących opisów życia codziennego w średniowiecznej europie zachodniej.

A z ciekawostek popularna @ jest pomysłem średniowiecznych mnichów. Jest to skrót od A.D. który o wiele łatwie wykaligrafować. biggrin.gif
*


Zgadzam się najzupełniej!!! swietnie napisana książka! (poza tym gruba, smakowita... rolleyes.gif ) no, moze mnie znudziły nieco dzieje niejakiego Enguerranda de Coucy... sleep.gif dużo ciekawostek sredniowiecznych, historyjek, faktów. Dobrze sie czyta, jasny, interesujący styl.
aha, nazwisko Tuchman! yhy, wiem, ze jestem wredna... ph34r.gif
Pozdro! GdM
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 11/03/2005, 22:51 Quote Post

Co do ciekawostek historycznych, jest fajna stronka oficjalna A. Brzezińskiej, wprawdzie jest pisarką fantasy, ale posiada wykształcenie historyczne (mediewistyka!), mozna znalezc niezłe pikantne anegdotki, lub tez staropolskie nazwy miesięcy...(pającznik, łzekwiat... cool.gif )
Cool... godne zobaczenia! smile.gif
http://www.brzezinska.fantastyka.net/historia.htm
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
tillean
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 4.647

 
 
post 30/03/2005, 20:50 Quote Post

Ja zrobiłabym prezentację pod tytułem "Jak likwidowano przeciwnika w średniowieczu", co o zgrozo wiązało się niekiedy z przyjmowaniem chrześcijaństwa.
Trucizny to była norma włoska, francuska i tatarska;iluż to ruskich książąt jechało do chana w ważnej sprawie i...nie wracało. W Norwegii król Olaf Trygvasson dopuszczał za odmowę przyjęcia chrześcijaństwa następującą karę: delikwentowi wkładano do gardła wydrążony kij, w którym był wąż. Spełzał do żołądka i wyjadał wnętrzności. Śmierć w straszliwych męczarniach...Na Węgrzech król Stefan Święty upierającego się przy pogaństwie księcia Thonuzoba zakopał żywcem razem z małżonką. Podziałało - syn tej pary przyjął chrzest.Stryjeczny brat króla, książę Vaszoly za bunt przeciwko Stefanowi został oślepiony (standard)i ogłuszony wlanym do uszu wrzącym ołowiem (to już ciekawostka).
Że nie wspomnę o odciętym sromie nierządnicy przybitym do drzwi - tę karę za nierząd stosował Bolesław Chrobry, a pisał o tym Thiethmar. Dla odmiany rozpustnego mężczyznę karano przybiciem genitaliów do deski - wybór: śmierć czy kastracja? pozostawiano delikwentowi. A co wybralibyście wy, drodzy użytkownicy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 11/04/2005, 8:09 Quote Post

Za najwieksza ciekawostke uwazam historie papiezy.
Synod trupi, papiezyca Joanna, antypapieze, co niektorzy ladowali w wiezieniu, nastepca odwolywal tezy poprzednika,
rzucenie klatwy na jednego z nieboszczykow papieskich, notoryczne powracanie do zakazu czytania Bibli. Tylko prosze sie nie obrazac, mowa o Sredniowieczu. ph34r.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej