Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skąd Wasza fascynacja średniowieczem ?
     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 22/02/2006, 12:59 Quote Post

Muszę przyznac bez żenady , że u mnie fascynacja tą epoką poczęła się z fascynacji fantasy i światem Celtów i Wikingów. Do tego klimat takich filmów jak "Imię róży" czy stara produkcja BBC o królu Arturze, a przede wszystkim kultowy serial pokolenia 30-latków, czyli "Robin of Sherwood" (reż.Ian Sharp).
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 22/02/2006, 14:48 Quote Post

Za bardo młodych lat przeczytałem książkę pt.,,Król Krak i Królewna Wanda".
B. spodobały mi się przygody głównych bohaterów Liska i Zaboja, Bitwa z Rytygierem, itp. Były też tam wspaniałe ryciny. Dużo później było ,,Legnickie Pole" Z. Kossak( mam go do dziś, wydane w USA w latach 40-tych ub.w.)Co do ,,Robina" -niesamowita była ,,celtycka" muzyka, oddająca klimat tajemnicy i czarów.
pzdr.
 
Post #2

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 23/02/2006, 8:48 Quote Post

Tutaj rozmawiamy o "Robinie..."
http://www.historycy.org/index.php?showtop...=0&#entry113455
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
waliant
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 11.836

 
 
post 1/03/2006, 11:15 Quote Post

Ksiażki K. Bunscha chyba były na początku. Potem przekonanie, że średniowiecze jest strasznie zafałszowane i chęć wgryzienia się w róne mity. No a teraz przekonanie, że to była bardzo logiczna i poukładana epoka. Do tego rozwój żeglugi i wiedzy szkutniczej (ale to już związki z żeglarstwem).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 6/03/2006, 18:13 Quote Post

Zaczęło się od geste... potem natrafiłem na pierwsze książki dotyczaće Bizancjum, były one powiązane z wyprawami krzyżowymi. Zacząłem poszerzać swoją wiedzę i nie wiedzieć kiedy zamieniło się to w pasję mojego życia smile.gif zwykła historia ale moja smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
madrista
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 17.145

Oskar Kubas
Zawód: uczeñ
 
 
post 30/04/2006, 14:08 Quote Post

Moja fascynacja średniowieczem zaczęła się po przeglądnięciu podręcznego atlasu histori.Bardzo podobał mi się film "Królestwo Niebieskie", oraz gra "Gothic".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Anka 1989
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.004

Zawód: uczen
 
 
post 30/04/2006, 14:13 Quote Post

hmmm. chyba po przeczytaniu kroniki Galla Anonima:) Potem jakoś tak poszło;0)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Złomiarz umysłów
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 199
Nr użytkownika: 17.630

 
 
post 10/05/2006, 21:59 Quote Post

Ale mimo wszysto Ruch Rycerski wymiata:) kiedy zna się posmaczek średniowiecza z autopsji, nie można już przestać, tak się zaczęło u mnie, i jak widzę po avatarach, także u kilku innych forumowiczów
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Dacicky
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 12.339

 
 
post 14/05/2006, 20:26 Quote Post

Zaczęło się od fantasy smile.gif I RPG (Ah... "Kryształy czasu", "Warhammer", toż to już dziś też antyki)...

Potem coraz mocniej ewoluowało z wyobraźni do rzeczywistości...

I tak zostało smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
eres
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 18.791

 
 
post 4/06/2006, 18:37 Quote Post

oczywiście Robin Hood ale tak w ogole to ciekawośc sredniowiecza w Polsce z powodu braku mozliwosci obejrzenia filmow historycznyvh o polsce bo bylo ich raptem kilka Tutaj poklony dla pana Hoffmana i Wajdy ktorzy wypelniaja ta pustke Stara Baśn czy trylogia, Pan Tadeusz to namiastka naszej pieknej historii nie tylko sredniowiecza. Brak dokumentow zapiskow to sprawia ze ciekawośc naszej historii jest jeszcze wieksza,tajemnicze warownie, zamki, ruiny, dworki, tajemnicze miejsca,legendy, i oczywiscie to ze przysiega była czyms swietym, klasztory, duchy i slowa ktorymi sie dzisiaj poslugujemy a nie znamy ich pochodzenia.To wszystko to nasze średniowiecze ktore nalezy poznawac
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Irnerius
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 17.355

Zawód: student
 
 
post 6/06/2006, 11:04 Quote Post

opowiadanie "Obrona Niemczy" K.Buncha oraz Mitologie celtów i słowian rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Silmeor
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 17.860

Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 7/06/2006, 1:45 Quote Post

Ksiazki Bunscha, seriale Przylbice i kaptury, Robin Hood i jeszcze kilka polskich seriali o sredniowieczu, ktorych tytulow juz nie pomne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Swarog
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 18.740

 
 
post 12/06/2006, 7:46 Quote Post

Dla mnie fascynacja średniowieczem zaczeła sie od filmów fantazy typu władca pierścieni lub wiedźmin , puźniej kiedy przezcytałem pierwszą książke pawła jasienicy polska piastów zaczeło sie , historia sredniowiecza przerodziłą sie w moja pasje, fascynuje mnie w nim tajemniczośc , ciągłe wojny ,dzikosć europy w tamtych czsach no i oczywiście czary i magaia
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
MP-ror
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 5.187

Stopień akademicki: in¿ynier
Zawód: informatyk
 
 
post 12/06/2006, 13:46 Quote Post

Średniowiecze, zwłaszcza to wcześniejsze, fascynuje mnie m.in. ze względu na ówczesne metody walki. Moim zdaniem wraz z upowszechnieniem się broni palnej skończyła się era wojowników a zaczęła era żołnierzy. Etos wojownika-rycerza to coś z czym bardzo się utożsamiam i boli mnie że praktycznie dziś nie istnieje.
Walka, wojna to coś co od niepamiętnych czasów towarzyszy człowiekowi. Odkąd zaczęto walczyć na odległość stała się po prostu nieludzka. Dziś wygląda to jeszcze gorzej. Ktoś w ciepłym pokoiku odpala rakiety i giną tysiące kiedy on może sobie popijać kawkę. Kiedyś człowiek stawał bliżej lub dalej ale zawsze twarzą w twarz ze swoim wrogiem. Kiedy to się skończyło, wojna straciła ludzką twarz a zyskała twarz mechaniczną, techniczną, elektroniczną itd.
Dlatego odczuwam wielki sentyment do tamtych czasów, gdy człowiek walczył i ginął jak człowiek a nie jak dodatek do urządzenia lub maszyny
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Nitocriss
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 44.801

Stopień akademicki: magister
Zawód: nauczyciel
 
 
post 26/04/2008, 20:44 Quote Post

Ja pokochałam średniowiecze od obejrzenia a póżniej przeczytania "Imienia Róży", które rzuciło mnie na kolana... Potem Houzinga i Eliade. Następnie wsiąknęłam w bractwo wojów Słowiańskich. Dziś jestem juz zatracona do reszty w tych mrocznych ale jakże fascynujących wiekach wiekach wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej