Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wyszkolenie w uzywaniu broni recznej
     
hafizullah
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 95.521

 
 
post 29/12/2014, 15:53 Quote Post

Ile minimalne trwało szkolenie osób we władaniu daną bronią? Słyszałem,że używając kuszy, można zdobyć niezłą eksperiencję w 2 tygodnie, z łukiem jest już znacznie trudniej i trwa to o wiele dłużej, nie wiem ile. Dlatego proszę was byście wypisali tu broń i potrzebny czas na podstawowe wyszkolenie kogoś, np. kusznik, łucznik, ktoś z mieczem jednoręcznym dwuręcznym (swoją drogą, jak prowadzili pobór na wojnę to szkolili wszystkich pod jednoręczny miecz, czy np. 70% pod jednoręczny, a 30% pod dwuręczny? Czy może w zależności od siły, predyspozycji ustalano kto jakiej broni będzie używał?), broń obuchowa, broń drzewcowa, włócznie itd.
Byłoby miło gdybyście też coś wspomnieli o przygotowaniu ludzi do obsługi trebuszu itd. (w końcu trzeba umieć celować)

Ten post był edytowany przez hafizullah: 29/12/2014, 15:55
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 29/12/2014, 17:36 Quote Post

Słyszałem, że aby nauczyć się w miarę dobrze strzelać z kuszy wystarczy miesiąc szkolenia.
Mieczy dwuręcznych używano chyba częściej w późniejszych epokach, w średniowieczu raczej większość używała mieczy jednoręcznych, więc jeśli kogoś szkolili, to prędzej w używaniu miecza jednoręcznego.
Siła w przypadku używania kuszy nie miała dużego znaczenia. Jeśli ktoś nie miał siły do naciągnięcia kuszy to miał przymocowany hak do pasa który zaczepiało się o cięciwę, kiedy człowiek się podnosił to cięciwa się naciągała. Jeśli człowiek ma chory kręgosłup i nie jest w stanie tak naciągnąć kuszy, to dostaje coś takiego jak kozia noga, z tym przyrządem nawet największa łamaga naciągnie cięciwę w kuszy tongue.gif

Ten post był edytowany przez Ulfberht: 29/12/2014, 17:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej