Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Średniowieczne domy
     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 9/02/2014, 16:12 Quote Post

QUOTE
chciałby się dowiedzieć w jakiej literaturze występują piece sztagowe we wczesnym średniowieczu?? i skąd jest ta skądinąd ciekawa rycina.

Mowa była o "kominach sztagowych", w których paliło się ogień na klepisku lub później na jakimś ocembrowanym drewnem lub kamieniami podwyższeniu. Ten komin (zanim zminiaturyzowano do przekrojów prawie podobnych w wielkości do murowanych) był pierwotnie odrębnym pomieszczeniem. Nie wiem kiedy się pojawiły - na pewno nie we wczesnym średniowieczu. Do takich przekształconych z "czarnej izby" kominów podłączano za pośrednictwem glinianych konstrukcji (często wykorzystując garnki z odtłuczonymi dnami) urządzenia grzewcze z sąsiednich pomieszczeń, tak zwanych "białych izb".

Jeśli chodzi o rysunek "domu ze Skępego", to narysowałem go na moje potrzeby wzorując się na ilustracji J. Święch(a) na str.65 z książki "Dom drewniany w Polsce Tysiąc lat historii" J. Czajkowskiego, NOMOS 2010.
 
User is offline  PMMini Profile Post #46

     
Fantasto
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 96.549

Jakub Pieniak
Stopień akademicki: podskarbi
Zawód: hetman polny
 
 
post 3/03/2015, 18:52 Quote Post

Gród X wiek. Słowianie. Rezydencja księcia, lokalnego władyki, w każdym razie kogoś spod takiego szyldu. Proszę o wszystko co z tym tematem kojarzycie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #47

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 3/03/2015, 19:19 Quote Post

W postaci wypracowania czy w punktach confused1.gif wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #48

     
Fantasto
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 96.549

Jakub Pieniak
Stopień akademicki: podskarbi
Zawód: hetman polny
 
 
post 3/03/2015, 20:33 Quote Post

Zależy od inwencji twórczej. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 3/03/2015, 20:54 Quote Post

Najwięcej znajdziesz tutaj: http://www.freha.pl/index.php?http://www.freha.pl/
Nawet można prześledzić dzisiejsze rekonstrukcje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #50

     
Zielarka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 103.616

 
 
post 4/07/2018, 16:00 Quote Post

Cześć,
Przeczytałam powyższe. Interesuje mnie jak wyglądały chaty wiejskie i dworki rycerskie w Małopolsce na przełomie XII i XIII weku (konkretnie zaczynam ok. 1178). Informacje na potrzeby beletrystyki. Brak profesjonalnej terminologii wybaczcie, proszę, nie jestem historykiem. Konkretne pytania:
1. Czy chata wiejska w tym okresie mogła mieć stryszek/strop?
2. Jaki plan powinien mieć ówczesny dworek rycerski - czy komin sztagowy już wtedy się pojawił (wydaje mi się, że tak); czy dworek ów powinnam otoczyć palisadą/wałem ziemnym? Materiał: drewno z kamienną podmurówką?

Wszelkie komentarze i obszerna krytyka konstruktywna bardzo mile widziane.
Z.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #51

     
Historyk że hej
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 104.771

Wojciech Lada
Zawód: uczen
 
 
post 23/05/2019, 20:41 Quote Post

Domy mogły być budowane z różnych surowców:
- ziemi koszt: najtańszy jakość: słaba
- metodą szachulcową koszt: dość tani jakość: naprawdę niezła
- całkowicie z drewnianych bali koszt: drogie jakość: dobra (troszkę lepsza niż poprzednia)
- z kamienia koszt: bardzo drogie jakość: bardzo dobra

Najlepszy bilans ma tutaj budowanie metodą szachulcową, toteż była to najczęściej stosowana metoda w całym średniowieczu w Europie. Tutaj zdjęcie jak ktoś nie wie co to: https://images.app.goo.gl/sMP3cHFhZbRzzDiB9

Najpierw robi się szkielet z drewnianych beli, na których będzie opierał się ciężar. Następnie dziury pomiędzy nimi wypełnia się plecionką, po czym zalepia się ją masą z:
gliny lub błota + pociętego siana lub trocin + często krowiego łajna, ponieważ dobrze wszystko sklejało.

Gdy wszystko wyschło, malowano to farbą wapienną, by nie zostało zniszczone przez warunki atmosferyczne. To dlatego zawsze były białe. Ten rodzaj budowy miał też bardzo ważną zaletę, mianowicie znacznie łatwiej było to naprawić w przypadku uszkodzenia ściany, niż przy budowie z samego drewna bądź tym bardziej z kamienia. Poza tym, to po prostu też wygląda super, co na pewno było zaletą.


Dodatkowo, wyższe piętra domów często były większe, bardziej wysunięte niż piętro parterowe. Zastanawialiście się kiedyś czemu?

- Po pierwsze, w miastach, przy ograniczonej prawnie powierzchni domu, w ten sposób można było zbudować po prostu większy dom, przez powiększanie kolejnych pięter, ponieważ prawnie było regulowana tylko powierzchnia jaką zajmował dom na ziemi.

- Z kolei na wsi, to często budowano pierwsze piętro z kamienia, ponieważ belki tuż przy ziemi mogły by się psuć. Budowa z kamienia był droga, więc budowano mały pokój, który powiększano na kolejnym piętrze.

- Ostatni powód to to żę: wyobrażcie sobie pokój bez dachu, czyli 4 ściany z kamienia. Teraz na suficie leżą belki, podtrzymujące następne piętro. Pod wpływem grawitacji, ich środek wyginałby się w dół. Gdy wysuniemy te belki z każdej srtony dalej, tak by wystawały za kamienne ściany, to ciężar opierających się ścian wyższego piętra na końcach tych belek staje się przeciwwagą dla grawitacji i wszystko działa jak należy. wink.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #52

     
Historyk że hej
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 104.771

Wojciech Lada
Zawód: uczen
 
 
post 23/05/2019, 20:49 Quote Post

Zapomniałem dopisać jeszcze o szybach. Robiono je tak:
Gdy krowa umrze, bądź zostanie zarżnięta, bierze się jej rogi. Gdy takie rogi moczy się w wodzie przez miesiąc czy tam dwa, stają się one bardzo plastyczne, niczym plastelina prawie. Rozcinano takie rogi i rozproztowywano. Tak otrzymywano często szyby. Były trochę matowe, lecz najważniejsze, że wpuszczal światło do środka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #53

     
Historyk że hej
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 104.771

Wojciech Lada
Zawód: uczen
 
 
post 4/06/2019, 15:39 Quote Post

QUOTE(Historyk że hej @ 23/05/2019, 21:49)
Zapomniałem dopisać jeszcze o szybach. Robiono je tak:
Gdy krowa umrze, bądź zostanie zarżnięta, bierze się jej rogi. Gdy  takie rogi moczy się w wodzie przez miesiąc czy tam dwa, stają się one bardzo plastyczne, niczym plastelina prawie. Rozcinano takie rogi i rozproztowywano. Tak otrzymywano często szyby. Były trochę matowe, lecz najważniejsze, że wpuszczal światło do środka.
*


Ok, akurat to pochodzi z nie do końca sprawdzonego żródła.

Dachy kryte strzechą były najbardziej popularne w ciągu średniowiecza. Dach taki jest zrobić dużo łatwiej niż ściany, dlatego szczególnie we wczesnym średniowieczu robiono spory dach, podtrzymywany przez malutkie ściany, nawet czasem sam dach. Tutaj przykład: https://i.pinimg.com/originals/5d/33/55/5d3...8682e9cd695.jpg
Jeśli zrobić taki dom na planie prostokąta, to tam gdzie mamy krótsze ściany, trzeba by zbudować je całkiem wysokie. Dlatego domy budowano, szczególnie we wczesnym średniowieczu, na planie koła. http://a.rgbimg.com/cache1qaJdB/users/m/mi...300/mW93k8Q.jpg
Ściany robili na tyle wysokie, by zrobić w nich okno, ponieważ w takim dachu było to co najmniej trudne, jeśli nie niemożliwe, a chyba każdy chciałby mieć w domu okno.

Późniejsze średniowiecze, to odkrycie techniki szachulcowej, co opisałem 2 wpisy wyżej. Oczywiście przez cały czas najczęstszym wykonaniem dachu to dach kryty strzechą.

W domach podczas całego średniowiecza, było raczej bardzo ciemno. Dlatego że okna często robione były po prostu z dziury prostokątnej, z pionowymi belkami, a to z kolei, zamykano okiennicami. Okien było mało, by nie tracić ciepła. Przez takie okna z dziurami jak opisałem, błyskawicznie uciekało ciepło, gdy na dworze było zimno, więc nie otwierali okiennic. Jak ich nie otwierali to było ciemno. Gdy było ciepło na dworze, to mała liczba, i to zabelkowanych pionowo okien, wpuszczała tak czy siak mało światła do środka. Oczywiście ludzie nie siedzieli po ciemku, palili świece, lecz za dnia, większość czasu spędzali jednak na zewnątrz. Tutaj przykład budowy szachulcowej i okien, o których pisałem: https://www.wealddown.co.uk/wp-content/uplo...treet-880px.jpg
 
User is offline  PMMini Profile Post #54

     
Gaweł II
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 858
Nr użytkownika: 22.080

 
 
post 9/06/2019, 19:49 Quote Post

QUOTE
Najpierw robi się szkielet z drewnianych beli, na których będzie opierał się ciężar. Następnie dziury pomiędzy nimi wypełnia się plecionką, po czym zalepia się ją masą z:
gliny lub błota + pociętego siana lub trocin + często krowiego łajna, ponieważ dobrze wszystko sklejało.
Gdy wszystko wyschło, malowano to farbą wapienną, by nie zostało zniszczone przez warunki atmosferyczne. To dlatego zawsze były białe.

Wapnowanie ścian z gliny z dodatkiem słomy itp. ma na celu zniszczenie robactwa, które masowo lęgnie się w tych konstrukcjach. Deszcz szybko zmywa wapno. W polskich warunkach klimatycznych dostatecznym zabezpieczeniem przed opadami jest tynkowanie. Ale na terenach leżącymi nad Morzem Północnym nawet takie zabezpieczenie jest niewystarczające. Dlatego tez te konstrukcji z reguły są(były) zawilgocone, przemarznięte i zagrzybione.
 
User is offline  PMMini Profile Post #55

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej