Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Co Celtowie Dali Europie/światu
     
Yngvi
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 574
Nr użytkownika: 99.077

 
 
post 9/09/2017, 9:05 Quote Post

Co Celtowie dali Europie/światu w starożytności. Jeśli o Celtach można mówić we wczesnym średniowieczu, to można dorzucić do listy ich wczesnośredniowieczne osiągnięcia (jeśli były).

Ten post był edytowany przez Yngvi: 9/09/2017, 9:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Menelik II
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 101.811

 
 
post 9/09/2017, 16:08 Quote Post

Irlandia i jej udział w zachowaniu spuścizny antyku.
Reforma systemu nauczania za Karolingów byla przeprowadzona właśnie rękami irlandzkich mnichów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
OldSchOol
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 139
Nr użytkownika: 82.450

 
 
post 9/09/2017, 16:11 Quote Post

Z takich najważniejszych znanych mi celtyckich wynalazków to przypominam sobie zastosowanie w rolnictwie żelaznych radeł i żaren obrotowych, co miało związek m.in z wysokim rozwojem metalurgii i kowalstwa.Do tego dobrej jakości oręż z żelaza, co ułatwiało im podboje terytorialne. Prawdopodobnie jako pierwsi zaczęli produkować beczki (co było olbrzymim ułatwieniem, choćby i w temacie transportu wina) ,oraz żelaznych obręczy do kół. Bili tez własne monety , złote i srebrne, choć raczej były one wzorowane na typach helleńskich. Mieli tez własny, unikalny alfabet.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 9/09/2017, 19:32 Quote Post

QUOTE(OldSchOol @ 9/09/2017, 16:11)
Z takich najważniejszych znanych mi celtyckich wynalazków to przypominam sobie zastosowanie w rolnictwie żelaznych radeł i żaren obrotowych, co miało związek m.in z wysokim rozwojem metalurgii i kowalstwa.Do tego dobrej jakości oręż z żelaza, co ułatwiało im podboje terytorialne.
*




Jak oręż z żelaza to i kolczuga. To Celtom Rzymianie przypisywali jej wynalezienie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
archeologia nie z tej ziemi
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 105.162

Michal Grzesiak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog
 
 
post 29/11/2019, 21:45 Quote Post

Celtowie dla przykładu bardzo dobrze znali się na sztuce leczenia. Świetnie znali się na hydroterapii. Za pomocą wody leczyli choroby weneryczne miedzy innymi potrafili wyleczyć kiłę (choroba powszechna wśród rozwiązłych Celtów), za pomocą wody leczyli też choroby oczu. Znajdowali punkty w terenie (np. w Irlandii w pobliżu megalitów, które wykorzystywali wtórnie) o dużym ładunku energii. Sam byłem uczestnikiem, kiedy osoba, która uważała się za spadkobiercę tradycji druidzkiej brała mnie w takie punkty, ładować moją energię. I naprawdę czułem różnicę. Te i inne ciekawostki, fakty oraz historię Celtów obejrzycie w serii moich filmów z Irlandii.
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=207423
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Elfir
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.039
Nr użytkownika: 80.708

OK
Zawód: ogrodnik
 
 
post 29/11/2019, 22:40 Quote Post

QUOTE(archeologia nie z tej ziemi @ 29/11/2019, 21:45)
Za pomocą wody leczyli choroby weneryczne miedzy innymi potrafili wyleczyć kiłę (choroba powszechna wśród rozwiązłych Celtów),


To kiła nie "przywędrowała" z Ameryki?
Nie poniosła cię fantazja z tym leczeniem? Zwłaszcza, że bakterie w środowisku wilgotnym świetnie sobie radzą.
To jest forum naukowe a nie paranormalne.

Ten post był edytowany przez Elfir: 29/11/2019, 22:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 29/11/2019, 23:59 Quote Post

QUOTE(Elfir @ 29/11/2019, 22:40)
To kiła nie "przywędrowała" z Ameryki?
*



Tak - i nie. Istnieje teoria że kiła w formie łagodnej w Europie była zawsze. Dopiero po "wymieszaniu" ze szczepem przywiezionym z Ameryki powstało to, co dziś nazywamy kiłą.

https://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0...-02_162-165.pdf
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
archeologia nie z tej ziemi
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 105.162

Michal Grzesiak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog
 
 
post 6/12/2019, 21:18 Quote Post

Jeśli nie kiła to chodziło o choroby weneryczne "kiło bardzo podobne", których jest z 10-15 lub może nawet więcej. Najbardziej wilgotny kraj w Europie - Irlandia, mogli być podatni, choć tu nie o wilgotność chodziło.
W każdym razie, w książce "Wyspa zaczarowana" Tadeusza Zubińskiego wyczytałem, że celtowie wynaleźli mydło.

Pozostałości materialne po tym, iż celtowie leczyli wodą można odnaleźć w postaci tzw. Świętych Studni (Holy Well). Jest ich ponad 3000 w Irlandii. Według tradycji poszczególne studnie leczyły odpowiednie schorzenia, np. bóle stawoów, oczy, zadrapana, niestrawności itp.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.992
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 6/12/2019, 22:44 Quote Post

QUOTE(archeologia nie z tej ziemi @ 29/11/2019, 21:45)
Celtowie dla przykładu bardzo dobrze znali się na sztuce leczenia. Świetnie znali się na hydroterapii. Za pomocą wody leczyli choroby weneryczne miedzy innymi potrafili wyleczyć kiłę (choroba powszechna wśród rozwiązłych Celtów), za pomocą wody leczyli też choroby oczu. Znajdowali punkty w terenie (np.  w Irlandii w pobliżu megalitów, które wykorzystywali wtórnie) o dużym ładunku energii. Sam byłem uczestnikiem, kiedy osoba, która uważała się za spadkobiercę tradycji druidzkiej brała mnie w takie punkty, ładować moją energię I naprawdę czułem różnicę. Te i inne ciekawostki, fakty oraz historię Celtów obejrzycie w serii moich filmów z Irlandii.
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=207423
*



tak dobrze jest ładować ciemną energię a zwłaszcza ciemną masę wacko.gif blink.gif tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 6/12/2019, 23:10 Quote Post

Znać się niewątpliwie musieli, bo przecież swoich chorych jakoś leczyli, ale czy ich wiedza była aż na swiatowym (w ówczesnym rozumieniu tego słowa)poziomie? Rzymianie bardzo cenili lekarzy greckich, nawet egipskich, natomiast nie słyszałem, żeby w tym wzgledzie czerpali z osiągnięć Celtów. Nawet do Brytanii sprowadzali "swoich" lekarzy. Na wodolecznictwie Celtowie się znali - choćby takie współczesne Bath znane było w okresie "przedrzymskim", ale nie mieszajmy tu energii, ciemnych mocy i innych mas wink.gif

https://www.researchgate.net/publication/25...celto-rzymskiej

Ten post był edytowany przez Varyag: 6/12/2019, 23:11
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 7/12/2019, 10:09 Quote Post

Pytanie czy Francuzów, Walonów, Hiszpanów oraz Pn. Włochów zaliczasz do Celtów czy do "Latynosów" / "Romanów" (czy jak ich tam zwał)? Szwajcarów ("Helwetów") też można dodać.

Ten post był edytowany przez Domen: 7/12/2019, 10:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Ar Art
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 113
Nr użytkownika: 81.472

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 9/12/2019, 6:40 Quote Post

Francuzi są Germanami(oczywiście jeżeli Frankowie byli germanami ,a nie Celtami),natomiast Hiszpanie i Portugalczycy to już bez wątpienia Celtowie.Oczywiście statystycznie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 10/12/2019, 10:33 Quote Post

^^^ To tak jakby twierdzić, że Rosjanie są Germanami. Francuzi są Galami a Rosjanie Słowianami.

Genetycznie, współcześni Francuzi są najbardziej podobni do wczesnych Celtów z doliny rzeki Lech:

user posted image

CODE
natomiast Hiszpanie i Portugalczycy to już bez wątpienia Celtowie


Pod względem pochodzenia Hiszpanie i Portugalczycy są w mniejszym procencie Celtami niż Francuzi.

Ten post był edytowany przez Domen: 10/12/2019, 10:38
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.080
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/12/2019, 11:16 Quote Post

Celtowie dziś to jakieś relikty w Bretanii, Walii, Szkocji i Irlandii. Tyle. Francuzi czy Hiszpanie to Romanie, Szwajcarzy to Germanie. Te terminy nie niosą od dawna żadnej innej treści niż lingwistyczna.
 
User is online!  PMMini Profile Post #14

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 10/12/2019, 11:25 Quote Post

^^^ Więc Żydzi to Germanie a nie Semici?

Dlaczego więc mówimy "antysemityzm"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej