Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rząd Vichy, sprzedał się w imię ksenofobii
     
kucyk24
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 57.455

grzegorz skoczek
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 10/08/2009, 18:08 Quote Post

Jesteś blisko - o powołaniu Państwa Francuskiego i nadzwyczajnych pełnomocnictwach dla marszałka Petaina decyzję podjęły połączone dwie izby parlamentu przytłaczajacą wiekszością głosów. Państwo Francuskie uznawane było zarówno przez USA jak i ZSRR.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 10/08/2009, 19:48 Quote Post

QUOTE(kucyk24 @ 10/08/2009, 18:08)
Jesteś blisko - o powołaniu Państwa Francuskiego i nadzwyczajnych pełnomocnictwach dla marszałka Petaina decyzję podjęły połączone dwie izby parlamentu przytłaczajacą wiekszością głosów. Państwo Francuskie uznawane było zarówno przez USA jak i ZSRR.
*



A to nie tłumaczy faktu, że bohater wojny, a zarazem popatyczny współwinowajca tej katastrofy gospodarczo-politycznej, żołnierz powinien mieć przynajmniej minimum godności. Jako wzór powinien nie być pierwszym, który wieje z pola walki, aby nawoływać do tego naród i żołnierzy, ale pierwszym który do tej walki nawołuje. Szczególnie, że za Wielkiej Wojny, aby awansować i utrzymać stanowisko, gotów był do mordów na własnych żołnierzach i ludności cywilnej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
kucyk24
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 57.455

grzegorz skoczek
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 11/08/2009, 10:07 Quote Post

Nie bardzo wiem na jakiej podstwaie marszałek Petain został przez Ciebie uznany sprawcą klęski Francji w 1940 roku.
Z chwila gdy został premierem lanie było już w pełnym toku i nie było szans na odwrócenie losów kampanii.
Działanie Petaina było skutkiem "bojowej" postawy Francuzów a nie jej przyczyną.
Tak czy inaczej został premierem i otrzymał prerogatywy od Zgromadzenia Narodowego.
Nie posłuchała go jedynie garstka romantyków czy też wichrzycieli /niepotrzebne skreślić/ z jakimś podrzędnym generałem.
Nie oceniajmy działań Francji z puntu widzenia Polski. Francuzi nie wierzyli, że porażka oznacza likwidacja państwa. Dla niech przegrana oznaczała co najwyżej utratę Alzacji i Lotaryngii i dodatkowo jakieś ustępstwa w umowach handlowych. Niemcy pozostawiali kolonie i flotę. Czyli podstawę potęgi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 11/08/2009, 10:24 Quote Post

Podejrzewam, że pytasz mnie. [Warto pisać adresata polemiki]

QUOTE
Nie bardzo wiem na jakiej podstwaie marszałek Petain został przez Ciebie uznany sprawcą klęski Francji w 1940 roku.


Gdzie napisałem, że Petain był sprawcą klęski Francji?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej