Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Peerelowska satyra kabretowa,
     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 19/08/2011, 2:13 Quote Post

witam
chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o inicjatywach propagandowych PRL (lata 40-60), głównie dotyczących "grup teatralnych", które wystawiały swoje wystąpienia na paradach i festiwalach w tych czasach. Mam tu na myśli spektakle takie jak: „Churchilliada”, „Cyrk Trumanillo”, „Dolarowe wesele, czyli atomowe zaślubiny” tytuły sztuk mówią same za siebie - propaganda polityczna pełną gębom smile.gif. Dlatego mam kilka pytań, jaki przedstawiał typ humoru (ponoć niezbyt śmieszne- pantomimowy muppet show), jakie odczucia budziła ta polityczna szopka (dalekie od zamierzonych?), jakie hasła lub przyśpiewki im przygrywały, kto je prowadził i organizował (ponoć studenci lecz z jakich organizacji i skąd materiały), kto był głównym pomysłodawcą i prowadzącym odpowiedzialnym za te występy i scenariusz, w jakich paradach uczestniczyły zazwyczaj (czy występowały w mniejszych aglomeracjach miejskich)?
Zainteresowałem się tym jak obejrzałem po długim czasie ponownie Człowieka z Marmuru.
Ten fragment:
http://www.youtube.com/watch?v=XQfJl3wYL5g
Szczerze mówiąc nie pamiętam tych lat i trudno mi sobie przysposobić absurdy i styl życia tamtych lat widziane z perspektywy owego "socjaldemokratycznego kolektywu", dlatego takie spektakle przybliżyły by mi osobie "młodego pokolenia" zrozumieć i wychwycić atmosferę i nurt tamtych lat widziane przez pryzmat "krzywego zwierciadła satyrycznego", dzięki właśnie takim kabaretom. Proszę o podanie wszelkich informacji lub filmików na ten temat.
Tutaj kilka z neta:
http://www.rp.pl/artykul/165908.html
http://warszawa.blox.pl/2004/05/Na-tropie-chust.html
http://www.focus.pl/historia/artykuly/zoba...likacji/5/nc/1/
http://spoleczenstwo.newsweek.pl/kantata-n...,24993,2,1.html
Jedyne co znalazłem z Festiwalu Młodzieży 1955
http://www.youtube.com/watch?v=jYn90Z5Hw7g
pozdr

p.s. Jakie inne kabarety występowały i na jakich zasadach działały przed 1956 i po?

Ten post był edytowany przez Ammianus_Marcellinus: 19/08/2011, 2:14
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 20/08/2011, 15:28 Quote Post

off top
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
pepitosxxx
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 72.547

Piotr Waszak
Zawód: Uczeñ
 
 
post 29/08/2011, 23:01 Quote Post

Tey był również kabaretem wykpiwającym Polskę Ludową
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 2/09/2011, 12:32 Quote Post

Pod Egidą -Pietrzaka też ale chodzi mi głównie o grupy organizującej takie satyryczne parady.
pozdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Lucasi
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Nr użytkownika: 46.816

Lukasz Michalak
Zawód: inzynier
 
 
post 6/06/2012, 17:10 Quote Post

Oglądałem ostatnio występ Smolenia w Opolu w 1984 roku (kabaret Tey) - nie wiem czy kojarzycie teksty typu "aa tam cicho być" czy "a mnie za te 40 lat to nikt k... nie przeprosił" czy mnówstwo innych otwarcie wyśmiewających ówczesny system.
Rok 1984 to nie 1989, to rok w którym zamordowali Przemyka i Popiełuszkę, to było chyba apogeum represji po stanie wojennym, cenzura była wszechobecna. Zastanawiam się jak to się stało że to wtedy przeszło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Wlad
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.164
Nr użytkownika: 20.015

W³odzimierz Konefa³
 
 
post 6/06/2012, 20:31 Quote Post

Wiele przechodziło bo formalnie nie było się do czego przyczepić jak w skeczu "Wizyta w raju" czy "Pelagia". A jak nawet coś cenzura wycięła to można było zrobić aluzję. Jak Laskowik wykonując "Poznań dziki blues" powiedział, że "z ciekawostek może powiedzieć, że piosenka miała osiem zwrotek a pamięta cztery". wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 6/06/2012, 21:05 Quote Post

Mistrzem świata był ,,Dudek" na Nowym Swiecie. Dialog ,,Sęk" Michnikowskiego z Dziewońskim. To se ne vrati sad.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 6/06/2012, 21:57 Quote Post

Też lubiłem "Dudka" i szmoncesowy "Sęk", problem w tym że jego autorem był Konrad Tom piszący po 1945 roku na emigracji .Czyli to raczej nie PRL-owska satyra.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Lucasi
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Nr użytkownika: 46.816

Lukasz Michalak
Zawód: inzynier
 
 
post 8/06/2012, 8:39 Quote Post

QUOTE(Wlad @ 6/06/2012, 21:31)
Wiele przechodziło bo formalnie nie było się do czego przyczepić jak w skeczu "Wizyta w raju" czy "Pelagia". A jak nawet coś cenzura wycięła to można było zrobić aluzję. Jak Laskowik wykonując "Poznań dziki blues" powiedział, że "z ciekawostek może powiedzieć, że piosenka miała osiem zwrotek a pamięta cztery". wink.gif
*



"Pelagia" to były aluzje między wierszami, w Opolu Smoleń jawnie ośmieszał system, praktycznie cały jego monolog to kpina z władz. Gdy słyszałem to pierwszy raz, myślałem że było nagrywane w drugim obiegu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 8/06/2012, 11:12 Quote Post

QUOTE
[=korten]
Też lubiłem "Dudka" i szmoncesowy "Sęk", problem w tym że jego autorem był Konrad Tom piszący po 1945 roku na emigracji .Czyli to raczej nie PRL-owska satyra.
/


Tu zgoda, ale nie mogli cały czas wystawiać scenek z hydraulikiem (Kobuszewski, Dziewoński, Gołas)i podobnymi współczesnymi, tylko trzeba było wtrącać coś innego. To sie nazywało ,,chodzić na kompromis z władzami i cenzurą".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 8/06/2012, 14:14 Quote Post

Jeśli idzie o kompromisy to chyba lepsza była krakowska "Piwnica pod baranami".

A tak a pro po to chyba pomijamy nurt satyry sterowanej przez państwo teoretycznie wyśmiewające
"imperializm " i jego przywódców.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.630
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 8/06/2012, 17:47 Quote Post

QUOTE(Lucasi @ 6/06/2012, 17:10)

Rok 1984 to nie 1989, to rok w którym zamordowali Przemyka i Popiełuszkę, to było chyba apogeum represji po stanie wojennym, cenzura była wszechobecna. Zastanawiam się jak to się stało że to wtedy przeszło.
*


OT. Niekoniecznie. Sam mam w domu książkę wydaną normalnie, oficjalnie w 1983, gdzie pewien partyzant wyklina bandytów z AL, którzy zamordowali mu dowódcę i zastępcę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 8/06/2012, 19:28 Quote Post

Dobra, odpowiedzieliście na moje pytanie postawione w ps, ale może tak wrócimy do postawionych głównych pytań!
Może znacie jakieś kabarety lub teatrzyki satyryczne z "drugiej strony barykady" i grupy organizujące parady przed Gierkiem.
pozdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
1111
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 184
Nr użytkownika: 22.132

 
 
post 22/03/2019, 11:50 Quote Post

QUOTE(Ammianus_Marcellinus @ 8/06/2012, 19:28)
Dobra, odpowiedzieliście na moje pytanie postawione w ps, ale może tak wrócimy do postawionych głównych pytań!
Może znacie jakieś kabarety lub teatrzyki satyryczne z "drugiej strony barykady" i grupy organizujące parady przed Gierkiem.
pozdr
*




Niestety nie znamy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 22/03/2019, 11:54 Quote Post

QUOTE(1111 @ 22/03/2019, 12:50)
QUOTE(Ammianus_Marcellinus @ 8/06/2012, 19:28)
Dobra, odpowiedzieliście na moje pytanie postawione w ps, ale może tak wrócimy do postawionych głównych pytań!
Może znacie jakieś kabarety lub teatrzyki satyryczne z "drugiej strony barykady" i grupy organizujące parady przed Gierkiem.
pozdr
*




Niestety nie znamy.
*




Chętnie pomogę smile.gif
https://www.youtube.com/watch?v=fE97Dq5Tb5g
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej