Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Konrad Hejmo, Ujawnienie informacji o współpracy z SB
     
Marcinus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 4.569

 
 
post 28/04/2005, 16:57 Quote Post

Skoro prof. Kieres zdecydował się na podanie nazwiska do publicznej wiadomości, to od razu powinien postąpić tak z wszystkimi aktami odnoszącymi się do tej sprawy. Jeśli o. Hejmo był współpracownikiem SB, od razu powinniśmy dowiedzieć się jak go zwerbowano, jakie informacje przekazywał i na kogo. A tak, czas do opublikowania tych akt w późniejszym terminie upłynie na ciągłych spekulacjach i oczernianiu o. Hejmo i pośrednio całego Kościoła.
Co do obecności ludzi z SB w kościelnych strukturach, to można być pewnym że w otoczeniu dostojników kościelnych i instytucji kościelnych np. na KUL-u jest cała masa tajnych wspólpracowników SB.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
megabomber
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 138

Zawód: student
 
 
post 28/04/2005, 21:41 Quote Post

QUOTE
Dla mnie to było złe. Można powiadomić władze zakonu, wezwać osobe na rozmowe itp a nie WYDAWAĆ WYROK. IPN to nie jest sąd. A skąd wiemy czy Ojciec Hejmo nie wyspowiadał się Ojcu Świętemu z tego co robił?Skoro Papież wybaczył zamoachowcy...(dale dopisać wedle uznania).


Jaki wyrok? IPN po prostu poinformował, co zawierają teczki. A co za różnica czy się spowiadał czy nie??? Kogo to obchodzi? I kogo obchodzi stosunek Ojca Świętego do o.Hejmo? Chodzi po prostu o PRAWDĘ. Agcy też wybaczył, ale nikomu nie przychodzi na myśl, by ze względu na to przestał siedzieć!!!

QUOTE
Na zachodzie głupole nie rozróżnią opiekuna pielgrzymów od najblizszego otoczenia i będzie połowa ludzi myślała że chodzi o Abp. Dziwisza


Bez komentarza...To po co Ty piszesz posty, skoro niektórzy myślą, że to jestem ja.

QUOTE
Wydaje mi się, że IPN powinien, owszem przekazać swoje materiały Episkopatowi czy prowincjałowi dominikanów itp., ale niee lepiej dać wszystko od razu do wiadomości publicznej. Nie wiem czy zauważyliście, ale biskupi są wściekli...


Rozumiem, że lepiej by było, gdyby Episkopat lub o.Zięba utajnili te informacje? Czy wściekłość polskich biskupów ma być argumentem przeciw lustracji? Jeśli wściekł się abp Życiński, to ja jestem bardzo za! smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Szylek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 496

 
 
post 2/05/2005, 10:07 Quote Post

Nie moge się doczekać kiedy się postarzeję do tego stopnia, że ludzi pamiętających PRL nie będzie.

Może i popełniłam błąd pisząc o tym, żeby utajnić tę sprawę, biję sie w pierś. Ale sposób w jaki to wszystko się dzieje wcale nie wygląda na przemyślany i skuteczny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 2/05/2005, 10:47 Quote Post

QUOTE(megabomber @ Apr 28 2005, 10:41 PM)

1 Jaki wyrok? IPN po prostu poinformował, co zawierają teczki. A co za różnica czy się spowiadał czy nie??? Kogo to obchodzi? I kogo obchodzi stosunek Ojca Świętego do o.Hejmo? Chodzi po prostu o PRAWDĘ. Agcy też wybaczył, ale nikomu nie przychodzi na myśl, by ze względu na to przestał siedzieć!!!

2 Bez komentarza...To po co Ty piszesz posty, skoro niektórzy myślą, że to jestem ja.


3 Rozumiem, że lepiej by było, gdyby Episkopat lub o.Zięba utajnili te informacje? Czy wściekłość polskich biskupów ma być argumentem przeciw lustracji? Jeśli wściekł się abp Życiński, to ja jestem bardzo za! smile.gif
*


1 Poinformowano jedynie o fragmencie teczki powinno być ujawnione odrazu owe 700 storn!!!
2 Jeśli na zachodzie obojętne jest czy obóz był polski czy w Polsce czy powstanie w Gettcie czy Warszawskie to teraz będzie obojętne czy opiekun pielgrzymow czy sekretarz! A tego nie wzięli pod uwagę. To tak samo ja jedna skrajną opinię z forum by ktoś w jakiejś gazecie zacytował i napisał "forum historycy org uwaza" choć to będzie tlkyo zdanie jednej osoby! Naprawde trzeba zdawać sobie sprawę z niewysokiego poziomu rozumowania opini publicznje zachodu która poprzeinacza fakty tak jak to robi od lat.
3 Ja rozumiem ze Episkopat i władze zakonu są bardziej kompetentne bo Hejmo nie podlaga IPN. Tak samo jak nieletniego przestępce zgłasz się szkole i rodzicom tak samo powinno się zgłosić Episkopatowi i wladzom zakonu a dopiero potem zbadać DOKŁADNIE i ujawnić wszystkie dokumenty. A czemu zrobiono wyjątek? Proszę się nie czuć urażonym ale w świetle prawa dokumenty inwigilacji Ojca Świętego mają taką samą rangę jak inwigilacja Jana Kowalskiego! Ujawniajmy wszystko a nie fragmenty, albo pojedyncze zdania. Prawda wtedy jest prawdą kiedy każdy może ją zobaczyć a nie, że jakiś tam Kieres coś tam powiedział że coś przeczytał. Dopuki sam nie zobacze dokumentów to nie przyznam racji żadnej ze stron!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Mnemosyne
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 5.478

Zawód: Uczeñ
 
 
post 2/05/2005, 19:19 Quote Post

Po co rozdrapujecie rany!!!!!!
Ojciec Święty nie chciał by ktoś to ujawniał, dlaczego go nie słuchają ;(.
Nie bądźmy sprawiedliwi na siłę, zatrzymajmy się i posłuchajmy....
jego słów, w nich jest wybaczenie, wybaczmi i my nie niszczmy ludzi.... Ci którzy donosili muszą z samym sobą żyć, to dla nich największa kara..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.901
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 2/05/2005, 20:25 Quote Post

QUOTE(Mnemosyne @ May 2 2005, 08:19 PM)
Po co rozdrapujecie rany!!!!!!
Ojciec Święty nie chciał by ktoś to ujawniał, dlaczego go nie słuchają ;(.
Nie bądźmy sprawiedliwi na siłę, zatrzymajmy się i posłuchajmy....
jego słów, w nich jest wybaczenie, wybaczmi i my nie niszczmy ludzi.... Ci którzy donosili muszą z samym sobą żyć, to dla nich największa kara..
*


Ojciec Święty przebaczył Ali Agcy, ale nikomu nie przyszło do głowy aby uwalniać go z więzienia. Wiele tematów na tym forum porusza sprawy rozliczeniowe. Może trzeba też poruszyć sprawę księży i zakonników, którzy współpracowali ze Służbami Bezpieczeństwa. To że są to osoby duchowne, nie powinno zwalniać ich z odpowiedzialności moralnej. Ile złego mogła ich działalność przynieść ludziom, na których oni donieśli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 2/05/2005, 21:48 Quote Post

Teraz się czpeiają Księdza Malińskiego i to znowu pomówienia, tajni informatorzy, przecieki co to ma być paranoja wyjdzie na to że to Breżniew wybrał papieża a Regan go chciał zabić
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
friedrich
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 115

 
 
post 3/05/2005, 13:12 Quote Post

QUOTE
Teraz się czpeiają Księdza Malińskiego i to znowu pomówienia, tajni informatorzy, przecieki co to ma być paranoja wyjdzie na to że to Breżniew wybrał papieża a Regan go chciał zabić


Tiaaa... A tak w ogóle to najlepiej spalmy wszystkie dokumenty będące w posiadaniu IPN i ogłośmy, że SB nigdy się nie interesowała Janem Pawłem II, a gdyby się interesowała, to by Go przecież Jaruzelski z Kiszczakiem ostrzegli. A wtedy szczęście i miłość rozkwitną w naszym kraju.

A poważnie, to podpisuję się obiema rękami pod słowami Necrotrupa - całej sprawy by dziś nie było, gdybyśmy w końcu przeprowadzili lustrację (czego wizja, drogi Polidaktylu, w innym temacie bardzo Cię zniesmaczała, oburzała i ogólnie gorszyła...).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 3/05/2005, 15:44 Quote Post

Potrzeban jest dekomunizacja bardzoej od lustracji. I całkowite odtajenienie teczek a nie ciurlanie przecieków, oskarżenia pół-gębkiem pomówienia półprawdy półśrodki, i półgłówki wraz z półDupkami którzy są odpowiedzialni za tak powazne rzeczy jak akta PRL
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
friedrich
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 115

 
 
post 3/05/2005, 16:13 Quote Post

Najpierw piszesz:

QUOTE
Potrzeban jest dekomunizacja bardzoej od lustracji.


A chwilę potem:

QUOTE
I całkowite odtajenienie teczek


Toż to właśnie lustracja, a bez niej nigdy nie skończy się "ciurlanie przecieków".
I żebyśmy mieli jasność. Sposób, w jaki Kieres ujawnił sprawę może się wielu nie podobać (ja również mam zastrzeżenia - dlaczego nie ujawnił tożsamości o. Hejmy od razu, tylko zwlekał i hamletyzował?), ale bez lustracji inaczej nie da się ujawniać prawdy o naszej przeszłości. Ewentualnie możemy sobie zafundować ogólnonarodową amnezję, co przerabialiśmy z marnym skutkiem przez ostatnie 16 lat.
Ale nie martwmy się - ugrupowania prawicowe już zapowiedziały, że kandydatury Kieresa na stanowisko szefa IPN (obecna kadencja mu się kończy) nie poprą. W tym sejmie już różne rzeczy się działy, więc może akurat wybiorą kogoś, kto z energią weźmie się do ujawnia PRL-owskich akt. Czego sobie i wszystkim życzę.

QUOTE
oskarżenia pół-gębkiem pomówienia półprawdy półśrodki,


Konferencja prasowa Kieresa, na której oficjalnie przyznał, że to właśnie o. Hejmo był agentem w otoczeniu papieża, też podpada pod "oskarżenia pół-gębkiem pomówienia półprawdy półśrodki"?

QUOTE
i półgłówki wraz z półDupkami którzy są odpowiedzialni za tak powazne rzeczy jak akta PRL


To o IPN? Rozumiem, że autor tych słów wie wszystko o pracy IPN, przeczytał też wszystkie książki i Biuletyny wydane przez Instytut i na tej podstawie wyrobił sobie opinię, że tam same "półgłówki wraz z półDupkami" siedzą. Chętnie zapoznam się z szerszym uzasadnieniem tej opinii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 3/05/2005, 18:34 Quote Post

Wiem wiele o IPN i mam kilka jego pozycji w tym np "Historię Kościoła w PRLu" ponad to powiedzenie że sie rozpoznało kogoś na taśmie i widziało teczki bez POKAZANIA WSZYSTKIM tych teczek to półprawda i półśrodek a przecieki o Ks. Malińskim to już wogóle pomównienia dziennikarskie które nie zostały zdementowane. Zresztą niedogadanie się z prokuratura rosyjską czyli danie się wykiwać jej w sprawie Katynia, pamięten spory co do Jedwabnego, ciągnący się niemiłosiernie problem napisów we Lwowie to najlepsze świadectwa jkaie IPN sam sobie wystawił przez ostatnie lata
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 3/05/2005, 19:18 Quote Post

Jeszcze do niedawna,zeby kogos wykonczyc w Polsce trzeba bylo wypuscic w kraj plotkę,ze ktos jest Żydem i pedałem. Teraz jeszcze trzeba dodać, że donosił, był ubekiem, czy coś w tym stylu...


O.Hejmo donosił na Papieża i tak naprawdę co z tego ? Co mógł przekazać rządowi ? Karol Wojtyła na pewno wybaczył by mu, my tez próbujmy...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
friedrich
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 115

 
 
post 5/05/2005, 11:42 Quote Post

Polidaktyl:

QUOTE
ponad to powiedzenie że sie rozpoznało kogoś na taśmie i widziało teczki bez POKAZANIA WSZYSTKIM tych teczek to półprawda i półśrodek


To chyba mamy inne definicje słów "półprawda" i "półśrodek".
Poza tym wypadnie mi się powtórzyć - ten sposób ujawniania informacji nie był najbardziej fortunny, ale w moim subiektywnym odczuciu gorzej byłoby udawać, że sprawy nie ma.
Jest zresztą zapowiedź ujawnienia akt o. Hejmy, i to jeszcze w tym miesiącu.

QUOTE
Zresztą niedogadanie się z prokuratura rosyjską czyli danie się wykiwać jej w sprawie Katynia,


No tak... Czemu Kieres nie wysłał do Moskwy oddziału komandosów, którzy pokonując wielokrotnie liczniejsze siły FSB (taki Kłuszyn bis biggrin.gif ) wykradliby materiały o Katyniu?
Te akta są w posiadaniu Rosjan i ich wydanie nam lub nie zależało od ich dobrej woli. Tej zabrakło - ale to znacznie szersza sprawa i obwinianie "półgłówków i półdupków" z IPN jest w tym wypadku, w moim odczuciu, nieporozumieniem.

QUOTE
ciągnący się niemiłosiernie problem napisów we Lwowie


Jak wyżej - szersza sprawa - delikatnie mówiąc, baaardzo nięchętny stosunek Ukraińców do tej sprawy i ich opór nie do zmiękczenia.

A w ogóle Polidaktylu, zdumiało mnie, że widziałeś (?) poniższe słowa Filipa II i nie grzmisz:

QUOTE
O.Hejmo donosił na Papieża i tak naprawdę co z tego ?


i

QUOTE
Karol Wojtyła na pewno wybaczył by mu, my tez próbujmy...


Filipie, co tu wybaczać, jeszcze nie wiesz, że ojciec Hejmo jest niewinny, a cała ta sprawa to efekt spisku tego potwora Kieresa?

Jeszcze Filip II:

QUOTE
Jeszcze do niedawna,zeby kogos wykonczyc w Polsce trzeba bylo wypuscic w kraj plotkę,ze ktos jest Żydem i pedałem. Teraz jeszcze trzeba dodać, że donosił, był ubekiem, czy coś w tym stylu...


Filipie, to nie jest plotka, to oficjalne oświadczenie szefa IPN, a więc traktować to trzeba ciut poważniej...

I jeszcze raz:
QUOTE
O.Hejmo donosił na Papieża i tak naprawdę co z tego ? Co mógł przekazać rządowi ? Karol Wojtyła na pewno wybaczył by mu, my tez próbujmy...


Jak pisałem, akta o. Hejmy mają być ujawnione, więc niedługo się pewnie dowiemy "Co mógł przekazać rządowi ?"
A co tak Waszmości spieszno z tym wybaczaniem? Wcześniej przecież musi być żal za grzechy, szczera spowiedź, zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu... biggrin.gif A poważnie, to na litość Boską, tu nie chodzi o zemstę czy brak przebaczenia - tylko o prawdę historyczną.

Mnemosyne:
QUOTE
My nie słuchamy Jana Pawła II znów próbujemy być mądrzejsi


Zaraz się okaże, że Jan Paweł II lustracji wyraźnie zakazywał, a komu się jej zachciewa, ten nie ma prawa mienić się katolikiem i do piekła pójdzie na wieki wieków. Amen.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Mnemosyne
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 5.478

Zawód: Uczeñ
 
 
post 7/05/2005, 9:19 Quote Post





QUOTE
Zaraz się okaże, że Jan Paweł II lustracji wyraźnie zakazywał, a komu się jej zachciewa, ten nie ma prawa mienić się katolikiem i do piekła pójdzie na wieki wieków. Amen.



sory, ale to jest śmieszne. Zaczynamy bawić się Wildsteina, który na na celu jedynie dobro kraju. Ojciec Hejmo jest juz starszym człowiekiem wtrącicie go do wiezienia??? Długo tam nie pożyje. Tak bedzie wyglądała wasza sprawiedliwość.

Nie każdy był Księdzem Popiełuszko i potrafił zginąć dla lojalności.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 7/05/2005, 11:40 Quote Post

Póki co donoszenie nie jest karalne, więc o więzieniu nie ma mowy. Jest to raczej kwestia uświadomienia sobie, z kim mamy do czynienia, a następnie decyzji, czy podajemy komuś rękę, czy nie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej