Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Aparat bezpieczeństwa w PRL,
     
brockister
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 39.358

Jacek Jêdrzejak
Zawód: student
 
 
post 30/12/2007, 13:18 Quote Post

Witam.
Tematem jest "Aparat Bezpieczeństwa w PRL-u". Nie mam jednak żadnego pomysłu od czego zacząć i na czym się bardziej skupić.
Jeżeli ktoś jest zorientowany w tym temacie to bardzo bym prosił o jakieś wskazówki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
JerzyMS
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 523
Nr użytkownika: 36.861

Jerzy MS
Zawód: BANITA
 
 
post 22/01/2008, 15:43 Quote Post

Ja zaczalbym od poczatku.
Korzenie tkwia grubo przed II wojna swiatowa.
Skoro byla kilkusetysieczna armia ktora zostala stworzona , aby kontynuowac panstwowosc, a zostalismy sprzedani to kupujacy musial siegnac do zasobow ktore byly dla niego dostepne.
Wiec jakie zasoby mial aparat bezpieczenstwa do ktorych mogl siegnac?

Opisac:......

Cele.
Pacyfikacja i osadzenie lojalnej wobec siebie wladzy
Likwidacja osrodkow oporu,
Likwidacja wlasciwej i potencjalnej brytyjsko amerykanskiej agentury stworzonej z przewerbowanych ( swiadomie i nieswiadomie ) czlonkow ruchu oporu.
Przygotowanie panstwa do ewentualnej wojny.
Metody pracy.

..
Lokalizacja i eliminacja potencjalnych zagrozen za pomoca prowokacji. (WIN, Orleta, i inne)
Ideowcy i profesjonalisci w aparacie bezpieczenstwa.

Rola czlonkow ruchu oporu w penetracji aparatu bezpieczenstwa i ich losy.
Swiatlo - misja , odwolanie, czy ucieczka?

Gry aparatu bezpieczenstwa z amerykanamii, brytyjczykami - sukcesy i porazki.

Wplyw afery Berg na polityke aparatu represji.

Luna Bristigierowa jej dzialalnoscii przemiana az do wychrzczenia sie!

Ciekawe losy innych pracownikow aparatu.

Ilosc zabojstw wsrod swoich (np oficerowie ktorzy prowadzili sledztwo w sprawie x. Popieluszki ktorzy zgineli wraz z teczka podczas podrozy do Warszawy.
i wiele innych watkow
napisac grube , potem stereszczac i streszczac.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 23/01/2008, 10:00 Quote Post

QUOTE(JerzyMS @ 22/01/2008, 15:43)
Ja zaczalbym od poczatku.
Korzenie tkwia grubo przed II wojna swiatowa.
Skoro byla kilkusetysieczna armia ktora zostala stworzona , aby kontynuowac panstwowosc, a zostalismy sprzedani to kupujacy musial siegnac do zasobow ktore byly dla niego dostepne.
Wiec jakie zasoby mial aparat bezpieczenstwa do ktorych mogl siegnac?

Opisac:......

Cele.
Pacyfikacja i osadzenie lojalnej wobec siebie wladzy
Likwidacja osrodkow oporu,
Likwidacja wlasciwej i potencjalnej brytyjsko amerykanskiej agentury stworzonej z przewerbowanych ( swiadomie i nieswiadomie ) czlonkow ruchu oporu.
Przygotowanie panstwa do ewentualnej wojny.
Metody pracy.

..
Lokalizacja i eliminacja potencjalnych zagrozen za pomoca prowokacji. (WIN, Orleta, i inne)
Ideowcy i profesjonalisci w aparacie bezpieczenstwa.

Rola czlonkow ruchu oporu w penetracji aparatu bezpieczenstwa i ich losy.
Swiatlo - misja , odwolanie, czy ucieczka?

Gry aparatu bezpieczenstwa z amerykanamii, brytyjczykami - sukcesy i porazki.

Wplyw afery Berg na polityke aparatu represji.

Luna Bristigierowa jej dzialalnoscii przemiana az do  wychrzczenia sie!

Ciekawe losy innych pracownikow aparatu.

Ilosc  zabojstw wsrod swoich (np oficerowie ktorzy prowadzili sledztwo w sprawie x. Popieluszki ktorzy zgineli wraz z teczka podczas podrozy  do Warszawy.
i wiele innych watkow
napisac grube , potem stereszczac i streszczac.
*



Spokojnie, to licencjat nie doktorat...
Ewentualnie możesz wybrać jeden z tych wątków .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
jacobmk
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 41.843

Jakub
Zawód: Przodownik pracy
 
 
post 27/02/2008, 18:27 Quote Post

Chcesz wiedzieć, co tak naprawde powinno byc zawarte w twojej pracy? Twarde fakty. Jak najmniej osobistych przesłanek, tylko i wyłącznie rzetelna ocena stanu rzeczy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
krv
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 20.647

Stopień akademicki: mgr.
 
 
post 5/03/2008, 1:47 Quote Post

a ja mam takie pytanie... jakim dekretem.. lub jaka konkretna ustawa sejmowa zostala powolana do zycia Sluzba Bezpieczenstwa? (nie pytam o rok 1985)
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
jacobmk
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 41.843

Jakub
Zawód: Przodownik pracy
 
 
post 8/03/2008, 19:57 Quote Post

O ile dobrze pamiętam, to pisali coś o tym w dziale "powojenna Polska" (czy jakoś tak- na forum pierwsze w dziale Polska Ludowa), w temacie o instytucje zajmujace sie zachowaniem państwa w ryzach. Konkretów jednak nie pamietam...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 8/03/2008, 21:48 Quote Post

ściągnij sobie ze strony IPNu kilkanaście rozkazów dotyczących powołąnia UB/SB i wszystko chyba będzie jasne.
Poza tym na wiekszosc odpowiedzi na temat SB znajdziesz w publikacjach IPNu a jest tego trochę...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
krv
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 20.647

Stopień akademicki: mgr.
 
 
post 9/03/2008, 13:46 Quote Post

QUOTE(rower @ 8/03/2008, 21:48)
kilkanaście rozkazów dotyczących powołąnia UB/SB i wszystko chyba będzie jasne.
*



niestety nie moge tego znalesc :/.. ale wlasnie jakich rozkazow? o MO byl dekret!! a o SB rozkaz? cos mi tu nie gra! zreszta nie tylko mi smile.gif przedstawie tutaj pewna historie ktora mi opowiedzial moj ojciec byly milicjant...

a wiec.
akcja dzieje sie w 74-75 roku z moim ojcem i jedzie funckjonariusz SB (stopnia nie pamietam wiem ze napewno oficer.. nie pamietam tez czy ktos jeszcze z nimi byl w samochodzie) UBek jest wkur.. na maxa..(i zaczyna opowiadac mu co sie wydarzylo) okazalo sie ze tego samego dnia mieli polecenie wejsc do jakies fabryki(2ch ubekow) a wiec najpierw odwiedzili dyrektora zeby go poinformowac ze wchodza itp. dyrektor sie postawil.. a mianowice zadal im pytanie.. ale Panowie kto wy jestescie.. kim wy wogule tutaj jestescie na jakiej podstawie wy tutaj dzialacie.. dyrektor ciagnie dalej.. jak przychodzi MO to ja wiem na podstawie jakiego dekretu oni dzialaja jakie maja uprawnienia itp. a wy?? tamci zagotowani na maxa!! ale dyrektor mowi.. no dobra wchodzcie.. wasz przyjdzie do naszego pierwszego i bedzie sie zalic i jeszcze bede miec prz.. ze utrudniam.. prosze bardzo wchodzcie (krotko mowiac koles zrobil niezlego wala z ubowcow smile.gif ) opowiesc sie konczy i mowi.. sluchaj nas rzeczywiscie w legionowie uczyli o podstawie prawnej na dekrecie o powstaniu Milicjo Obywatelskiej...
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
JerzyMS
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 523
Nr użytkownika: 36.861

Jerzy MS
Zawód: BANITA
 
 
post 9/03/2008, 14:27 Quote Post

QUOTE(krv @ 9/03/2008, 13:46)
QUOTE(rower @ 8/03/2008, 21:48)
kilkanaście rozkazów dotyczących powołąnia UB/SB i wszystko chyba będzie jasne.
*



niestety nie moge tego znalesc :/.. ale wlasnie jakich rozkazow? o MO byl dekret!! a o SB rozkaz? cos mi tu nie gra! zreszta nie tylko mi smile.gif przedstawie tutaj pewna historie ktora mi opowiedzial moj ojciec byly milicjant...

a wiec.
akcja dzieje sie w 74-75 roku z moim ojcem i jedzie funckjonariusz SB (stopnia nie pamietam wiem ze napewno oficer.. nie pamietam tez czy ktos jeszcze z nimi byl w samochodzie) UBek jest wkur.. na maxa..(i zaczyna opowiadac mu co sie wydarzylo) okazalo sie ze tego samego dnia mieli polecenie wejsc do jakies fabryki(2ch ubekow) a wiec najpierw odwiedzili dyrektora zeby go poinformowac ze wchodza itp. dyrektor sie postawil.. a mianowice zadal im pytanie.. ale Panowie kto wy jestescie.. kim wy wogule tutaj jestescie na jakiej podstawie wy tutaj dzialacie.. dyrektor ciagnie dalej.. jak przychodzi MO to ja wiem na podstawie jakiego dekretu oni dzialaja jakie maja uprawnienia itp. a wy?? tamci zagotowani na maxa!! ale dyrektor mowi.. no dobra wchodzcie.. wasz przyjdzie do naszego pierwszego i bedzie sie zalic i jeszcze bede miec prz.. ze utrudniam.. prosze bardzo wchodzcie (krotko mowiac koles zrobil niezlego wala z ubowcow smile.gif ) opowiesc sie konczy i mowi.. sluchaj nas rzeczywiscie w legionowie uczyli o podstawie prawnej na dekrecie o powstaniu Milicjo Obywatelskiej...
*



W podobnym okresie byly byly ubek pracowal jako dyrektor naczelny bardzo duzych zakladow miesnych.
Nie mogl puscic wiecej miesa do sklepow niz pozwalaly na to wytyczne.
Za zlamanie tego grozila mu dymisja.

Zaklad produkowal glownie na rynek amerykanski.
Amerykanie robili okresowe kontrole zakladu.
Przed jedna z kontroli przyjechali do niego dwaj ubecy i prokurator.
Zagrozili, ze jesli zaklad nie przejdzie pozytywnie kontroli to go posadza.
Zaklad przeszedl kontrole. Nasze mieso nadal plynelo za ocean

Ciekawe co by sie stalo gdyby zaklad nie przeszedl tej kontroli?


Czy nagle pojawilo by sie to mieso w sklepach?


 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 9/03/2008, 19:51 Quote Post

http://ipn.gov.pl/portal/pl/239/3756/Instr...4582111989.html

Mam nadzieje, ze admini nie beda protestowac...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
krv
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 20.647

Stopień akademicki: mgr.
 
 
post 10/03/2008, 0:05 Quote Post

thx za link.. ale jednak zanlazlem w tym to co chcialem " Raport „Dzieje aparatu represji w PRL 1944–1989. Stan badań”" str. 5.

QUOTE
Na mocy art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 13 listopada 1956 r. o zmianie organizacji naczel-nych organów administracji publicznej w zakresie bezpieczeństwa publicznego (DzU nr 54 poz. 241) przekazane zostały do zakresu działania tego ministerstwa „sprawy ochrony ustroju ludowo-demokratycznego ustalonego w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i interesów Państwa przed wrogą działalnością szpiegowską i terrorystyczną”. Ustawa ta, znosząc Komitet do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego i przekazując MSW jego zadania w zakresie ochrony ustroju i interesów państwa, nie określiła szczegółowo nowego zakresu działania ministerstwa.
14 lipca 1983 r. Sejm uchwalił ustawę o urzędzie ministra spraw wewnętrznych i zakre-sie działania podległych mu organów (DzU nr 38 poz. 172). Artykuł 6 tej ustawy stanowił, iż „funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej w celu rozpoznawania, za-pobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz innych działań godzących w bezpieczeństwo państwa lub porządek publiczny wykonują czynności: operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-prawne”. Dopiero z chwilą wejścia w życie tej ustawy, tj. z dniem 19 lipca 1983 r., Służba Bezpieczeństwa MSW została na podstawie usta-wy uprawniona do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych.


nie jestem prawnikiem ale to jak sie ma legalnosc pozyskiwania zrodel informacji i wogule cala robota SB od tworzenia materialow po podleglosc przed 14 lipca 1983?
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
jacobmk
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 41.843

Jakub
Zawód: Przodownik pracy
 
 
post 31/03/2008, 18:25 Quote Post

Legalność była taka, że wpadało się do meliny opozycji, brało "chętnego" na przesłuchanie i wzbogacało się o informacje. Niezbyt to legalne, gdybyś pytał wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
krv
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 20.647

Stopień akademicki: mgr.
 
 
post 9/04/2008, 1:34 Quote Post

to z jakiej okazji teczki osobowe sa tajne? jezeli ci co je tworzyli dzialali nielegalnie? no i na jakiej zasadzie oni pobieraja emerytury?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 9/04/2008, 14:24 Quote Post

Teczki osobowe w IPNie nie sa tajne, na stronach IPNu są tez już pierwsze biogramu SBeków wraz z sygnaturami.
emerytury pobierają bo legalnie pracowali no i nikt nie chce tego tematu ruszyć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
krv
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 20.647

Stopień akademicki: mgr.
 
 
post 24/05/2008, 9:47 Quote Post

ale tylko do (strzelam bo nie pamietam do 82 roku.. a po nim juz tak) zreszta wystarczylo zeby taki TW. kontynuowal wspolprace ze sluzbami III RP i tez brak mozliwosci weryfikacji jego przeszlosci.. no co do TW taki maly off-top ale z tego co wiem (od ojca i nie wiem skad on to wie ale mysle ze nie ze zrodla wink.gif ) ale od 85 roku Kiszczak zezwolil na werbunek wyjatkowo istotnych konfidentow bez koniecznosci podpisania lojalki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej