Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
46 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kult Jana Pawła II,
     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 5/08/2007, 21:13 Quote Post

Mnie kult JP2 śmieszy przede wszystkim z tego względu, że większość wyznawców tego kultu z nauczania papieża-Polaka zna jedynie kremówki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 5/08/2007, 21:18 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 5/08/2007, 21:09)
QUOTE(carantuhill @ 5/08/2007, 22:04)
QUOTE(Ryszard Lwie Serce @ 5/08/2007, 20:58)
Zapewniam was, że kult JPII pozostanie kultem typowo polskim. Doradzam emigrację...
*



Jak każda moda przeminie. Turystów po Wadowicach jest mniej, niż jeszcze parę miesięcy temu
*



I dziękować Bogu! Jednak ultraortodoksi "rządzą" nadal np. na Jaworzynie (celowo nie używam nazwy "Groń Jana Pawła" - kolejny dowód tego swoistego kultu... dry.gif )...
*



Dla mnie to nadal Jaworzyna, może nazwę Rysów zmienimy podobnie - jak Gerlach na szczyt Franciszka Józefa...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 5/08/2007, 21:22 Quote Post

QUOTE(Necrotrup @ 5/08/2007, 22:13)
Mnie kult JP2 śmieszy przede wszystkim z tego względu, że większość wyznawców tego kultu z nauczania papieża-Polaka zna jedynie kremówki.
*



Zakupywane przez tabuny z tzw. wycieczkowego profanum vulgus - mam czasami wątpliwą przyjemność oglądania scen zakupów tego rarytasu, gdy wracając z uczelnii, przejeżdżam busem przez Plac Kościuszki w Wadowicach... "A tam chodziliśmy na kremówki..." wink.gif

QUOTE(carantuhill @ 5/08/2007, 22:18)
QUOTE(rycymer @ 5/08/2007, 21:09)
QUOTE(carantuhill @ 5/08/2007, 22:04)
QUOTE(Ryszard Lwie Serce @ 5/08/2007, 20:58)
Zapewniam was, że kult JPII pozostanie kultem typowo polskim. Doradzam emigrację...
*



Jak każda moda przeminie. Turystów po Wadowicach jest mniej, niż jeszcze parę miesięcy temu
*



I dziękować Bogu! Jednak ultraortodoksi "rządzą" nadal np. na Jaworzynie (celowo nie używam nazwy "Groń Jana Pawła" - kolejny dowód tego swoistego kultu... dry.gif )...
*



Dla mnie to nadal Jaworzyna, może nazwę Rysów zmienimy podobnie - jak Gerlach na szczyt Franciszka Józefa...
*



Albo Stalinov štít... rolleyes.gif

Proszę tutaj zerknąć: http://wiadomosci.onet.pl/1584031,12,item.html. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 6/08/2007, 6:50 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 5/08/2007, 20:45)
Które miasto nie ma pomnika papieza, czyżby Sucha była jedyna?
*


W Cieszynie nie ma, i mam nadzieję, że nie będzie. Za to w Bielsku jest jedyny w Polsce pomnik Lutra.

ad : yarovit
QUOTE
Wedle Wikipedii, do 2007 roku powstalo w Polsce ok 430 pomnikow JP2. Niezle.

Papabiznes kwitnie ...
 
Post #19

     
Mefistofeles
 

Diabeł Łańcucki
*****
Grupa: Banita
Postów: 586
Nr użytkownika: 16.961

Carolus
Zawód: BANITA
 
 
post 6/08/2007, 13:29 Quote Post

Muszę się z panami podzielić pewną myślą, która mnie uderzyła, kiedy przeglądałem ten temat. Otóż przy całym szacunku dla Jana Pawła II (w końcu nie mowa tu o osobie, ale o kulcie jaki się wokół niej roztacza) to co teraz robi się wokół jego osoby ,trochę przypomina mi to co sanacja robiła po śmierci Piłsudskiego. Czy wiecie, że jakiś urzędas podsunał pomysł, aby nazwę Wilna zmienić na Ziuk? Na szczęście Marszałek już nie żył, bo by chyba delikwenta powalił na amen samym spojrzeniem. W każdym razie teraz podobna akcja, taki polski upośledzony kult dotyczy osoby Jana Pawła II. Mi się to nie podoba, wydaje mi się sztuczne. Mam wrażenie, że zaraz wszystko będzie papieskie, jak moja ranga i avatar. Poza tym czuję, ze po tej opinii narażę się na falę krytyki, ale to normalne, każdy kto nawet pośrednio skrytykuje jakieś zagadnienie dotyczące papieża staje się wrogiem nr. 1. Weźmy na ten przykład znakomitego znawcę literatury, profesora Uniwersytetu Warszawskiego. Mowa o Arturze Sandauerze, zdarzyło mu się skrytykować literacką twórczość Jana Pawła II i od razu posypały się na niego gromy, i to rzucane przez ludzi, którzy w zagadnieniu literatury nie mięliby mu dużo do powiedzenia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 6/08/2007, 14:35 Quote Post

Nie ma powodu moim zdaniem nawet rozmawiac o tym, czy ma sens taka skala i formy kultu JP2, jakie sa obecnie w Polsce. Bo nie maja one sensu. To byloby wszystko nawet smieszne, gdyby to nie powodowalo az takiego wstydu na zewnatrz. Polacy zrobili sobie z niego takiego zlotego cielca. Pomniki, tablice, nazwy miejscowe, ulice. Pamietam histerie zwiazana z rzezba JP2 przywalonego meteorytem. Polki ksiazkowe uginaja sie od kubek w kubek podobnych pozycji typu "Jan Pawel 2 i dzieci", "Jan Pawel 2 i Tatry". Masowo drukuje sie utwory papieza, ktorych i tak nikt pewnie nie czyta tylko odklada na polke bo nie wypada nie miec. Widzialem kiedys czekoladki z wizerunkiem JP2 na pudeleczku. Jeszcze nie butelkuja wody mineralnej z jego zdjeciem, no ale wszystko przed nami.

Co gorsza, nie wyobrazam sobie, ze sam papiez nie byl swiadomy tego co sie wyprawia. W koncu kult istnial w najlepsze przez ostatnie kilkanascie lat jego zycia. To, ze nie reagowal swiadczy, jak slusznie zauwazyl Rycymer, ze nie mial nic przeciwko. Gdyby mial, to by powiedzial na jakiejs pielgrzymce cos w stylu "nie stawiajcie pomnikow, fundujcie stypendia".

Kult JP2 nie jest narzucony od gory przez panstwo. On jest narzucony od dolu przez presje srodowiskowa przy biernosci, a nawet przychylnosci panstwa ktore za nic ma swoja neutralnosc swiatopogladowa. Kult ten jest wiec oddolny, za to zupelny. Tak jak wskazal Mefisto, glosne wyrazenie zdania na temat JP2 odrebnego moze skonczyc sie u nas dla gloszacego przykrymi konsekencjami.

Pomijaja juz formy kultu, trzeba zadac pytanie, czy JP2 na kult zaluguje. W temacie o celibacie napisalem kilka powazncyh zarzutow jakie mozna zarzucic jego pontyfikatowi. Pozwole je sobie powtorzyc:

- dobrowadzenie, czy tez bierne przygladanie sie prawie calkowitemu upadkowi Kosciola na Zachodzie - w Europie, Kanadzie (Quebeck) i USA (tam liczebnosc utrzymuje sie na stalym poziomie TYLKO dzieki stalemu naplywowi Latynosow). Kosciol masowo traci wiernych nawet w swym bastionie - Ameryce Poludniowej. W Brazylii katolicy stanowia obecnie okolo 70% i ich liczba ciagle spada. 30 lat temu bylo to ponad 90%.

- masowa, tasmowa produkcja swietych. W tym celu papiez m.in. zniosl stanowisko Promotora Wiary (zwanego Adwokatem Diabla), przez co obecnie rozpatruje sie tylko argumenty na plus.

- wmieszanie do katolickiej doktryny mnostwo elementow zaczerpnietych z polskiego katolicyzmu ludowego, na przyklad promowanie kultu maryjnego.

- tuszowanie skandali w Kosciele. Wydaje sie niemozliwe ze w takiej zcentralizowanej strukturze jak Kosciol, kuria nie wiedziala, co sie wyprawia.

- przyjete stanowisko w sporze miedzy postepowcami i tradycjonalistami. Postulaty tych pierwszych realizowane sa w minimalnym stopniu, co i tak jest nie do przyjecia dla tych drugich. W ten sposob Kosciol znalazl sie w rozkroku, zamiast dokonac zdecydowanego zwrotu w jedna lub druga strone.

Gwoli sprawiedliwosci, aby nie zaciemniac obrazu za bardzo, przytocze tez argumenty in plus.

- wielki sukces kosciola w Afryce i Azji. Zwlaszcza ostatnio masowe sa konwersje w Chinach. Korea Poludniowa do obecnie kraj w ponad polowie chrzescijanski, zas polowe z tamtejszych chrzescijan stanowia katolicy.

- niezaprzeczalny udzial w upadku komunizmu.

- uznanie przez Kosciol teorii ewolucji

- duze zaslugi na polu ekumenizmu. Niestety, inne wyznania raczej nie chca przyjac wyciagnietej reki.

Tym niejmniej jak widac, niezaprzeczalne zaslugi JP2 grupuja sie, poza pierwsza, w sferze polityki.

Moim zdaniem znaczaca w kwestii oceny postaci JP2 jest postawa obecnego papieza. B16 wprawdzie czasem powie cos na ucieche Polakom o wielkosci swego poprzednika, tymczasem stale odkreca zmiany przeprowadzone przez poprzednika. Mowie tu m.in. o powrocie do tradycyjnej mszy trydenckiej ktora byla za JP2 wrecz tematem tabu, czy przywroceniu wielu watykanskich tradycji zarzuconych przez Wojtyle. Takze oczko w glowie polskich katolikow, czyli proces beatyfikacyjny ostatnio cos drepcze w miejscu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 6/08/2007, 14:51 Quote Post

Wracając do tematu Ameryki Łacińskiej, szczególnie za złe mam Janowi Pawłowi II potępienie przez niego teologii wyzwolenia i jego konflikt z abp Oscarem Romero... dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 6/08/2007, 15:30 Quote Post

QUOTE(yarovit @ 6/08/2007, 14:35)
- duze zaslugi na polu ekumenizmu. Niestety, inne wyznania raczej nie chca przyjac wyciagnietej reki.
*


Stanowisko hierarchów kościoła rzymsko - katolickiego w Polsce jest dosyć jednoznaczne - poprzez ekumenizm do podporządkowania wszystkich Rzymowi. W każdym razie tak to widzą polscy ewangelicy.
 
Post #23

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 6/08/2007, 15:32 Quote Post

QUOTE(jur @ 6/08/2007, 16:30)
QUOTE(yarovit @ 6/08/2007, 14:35)
- duze zaslugi na polu ekumenizmu. Niestety, inne wyznania raczej nie chca przyjac wyciagnietej reki.
*


Stanowisko hierarchów kościoła rzymsko - katolickiego w Polsce jest dosyć jednoznaczne - poprzez ekumenizm do podporządkowania wszystkich Rzymowi. W każdym razie tak to widzą polscy ewangelicy.
*



Zwłaszcza zaś z sąsiedniego Śląska Cieszyńskiego, gdzie jest ich największa liczba w Polsce... wink.gif

Pozdrowienia zza Białej! smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 6/08/2007, 15:37 Quote Post

Slusznie. Ja mialem na mysli glownie rozmowy z religiami niechrzscijanskimi, czyli judaizmem i islamem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 6/08/2007, 15:40 Quote Post

Absolutny hicior: http://www.centrumjp2.pl/index.php?id=454. biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 6/08/2007, 15:42 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 6/08/2007, 15:32)
Zwłaszcza zaś z sąsiedniego Śląska Cieszyńskiego, gdzie jest ich największa liczba w Polsce... wink.gif

Pozdrowienia zza Białej! smile.gif
*


Dokładnie.

Pozdrowienia sprzed Białej! smile.gif
 
Post #27

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 6/08/2007, 15:44 Quote Post

http://pokolenie-jp2.pl/
http://www.jp2w.pl/
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 6/08/2007, 15:47 Quote Post

Pomnik Lutra przed kościołem Zbawiciela w Bielsku: http://www.strykowski.net/bielsko_fotograf...Bialej_1252.php. wink.gif

Swoją drogą, wygląda o wiele ciekawiej w realu, zwłaszcza w maju, gdy wszystko w okolicy kwitnie, w szczególności mimozy pod "muzykiem"... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 6/08/2007, 15:50 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 6/08/2007, 15:47)
Swoją drogą, wygląda o wiele ciekawiej w realu, zwłaszcza w maju, gdy wszystko w okolicy kwitnie, w szczególności mimozy pod "muzykiem"... wink.gif
*


Kotek wyszedł jak w realu. smile.gif
 
Post #30

46 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej