Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa pod Kaliszem z 1706 r.
     
k_1_0
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 66.561

 
 
post 31/07/2010, 12:28 Quote Post

Nie wiem, czy tu już poruszany ten temat, jesli tak to przepraszam. Jako miłośnik historii, lecz całkowity amator, mam pytanie do lepszych ode mnie. Dlaczego tak mało mówi sie o tej bitwie, czy naprawdę nie miała żadnego znaczenia na przebieg wojny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 31/07/2010, 15:25 Quote Post

Mało się mówi w Polsce o wszystkich bitwach wojny północnej. Przeciętny Polak nawet nie wie, że była jakaś Wielka Wojna Północna, a jeśli coś kojarzy z czasów Augusta II to dzięki powieścią Kraszewskiego, w jednej z nich pod tytułem ‘’Za Sasów’’ autor opisuje nawet pobojowisko po bitwie pod Kaliszem, ale opisu samego starcia skąpi, jako słaby batalista, unikał opisywania bitew. Bitwą pod Kaliszem w 1706 zajmował się w latach pięćdziesiątych Wimmer, a w XIX wieku Jarochowski. Większego zainteresowania u historyków jak napisałem, nie budzi cała historia wojny, ani nasza wojskowość tej doby. A co do wpływu na przebieg wojny, mimo, że była to największa bitwa na ziemiach Rzeczypospolitej podczas niej, to gdy została wygraną August II podpisał już ze Szwedami pokój, przekreślając znaczenie bitwy.

Ten post był edytowany przez Hieronim Lubomirski: 31/07/2010, 15:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
k_1_0
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 66.561

 
 
post 1/08/2010, 15:21 Quote Post

Hieronim bardzo dziekuje za odpowiedź.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 2/08/2010, 19:15 Quote Post

''Z czasów saskich spraw wewnętrznych, polityki i wojny'' Jarochowskiego, jeden rozdział o bitwie pod Kaliszem w 1706 roku.
http://www.pbi.edu.pl/site.php?s=MDU2MzUwN...&aut=&x=36&y=12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 2/08/2010, 20:26 Quote Post

Jeden akapit o tej bitwie znajdziesz u Pawła Skworody: Wojny Rzeczpospolitej Obojga Narodów ze Szwecją, na str. 223
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 2/08/2010, 22:07 Quote Post

Artykuł prof. Wimmera (acz przetłumaczony na język angielski):
http://northernwars.com/Kalisz.pdf
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Count Dracula
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 41.034

wb
Stopień akademicki: uczen
Zawód: emeryt
 
 
post 3/08/2010, 9:38 Quote Post

Artykuł Wimmera (po polsku) można zdobyć w sposób legalny za ok. 20 PLN.
Łącznie z przypisami (na końcu artykułu), OdB i mapkami, to wlaśnie 22 strony.
Ludzie, trochę operatywności tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
k_1_0
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 66.561

 
 
post 3/08/2010, 11:38 Quote Post

Dzięki wielki raz jeszcze. Jak pisałem jestem amatorem z chęcia skorzystam z pomocy zawodowców.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Adam Zwoiński
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 1.203

 
 
post 19/12/2010, 11:13 Quote Post

Jeśli kogoś by to interesowało to uszyłem sobie mundur polskiego piechura z tej wojny, szukam osób o podobnych pomysłach
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
k_1_0
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 66.561

 
 
post 8/03/2018, 9:42 Quote Post

Witam. Mam kolejne pytania do forumowiczów pierwsze z nich dotyczy strat strony stronników Augusta Mocnego. Na Wikipedii podają tylko straty stronnictwa Stanisława Leszczyńskiego na około 700. W takim razie jakie straty mogłam mieć zwycięska strona konfliktu? Wiem, że trudno zgadywać, ale choć przybliżone dane może ktoś będzie znał.

Drugie pytanie jak wielki musiałby być kurhan, aby pochować tych co najmniej 700 zabitych?

Obecnie w Kościelnej Wsi pozostał prawdopodobnie jedyny kurhan z okresu wielkiej wojny północnej. Tu możecie zobaczyć jak niewiele zostało tego cennego zabytku. Niestety nie żyjący już mieszkaniec tej wsi wspominał, że kiedyś był o wiele większy. Niektórzy mówili nawet o kilku kurhanach, ale prawdopodobnie był jeden. Gdyż kaliski kronikarz sprzed 150 lat pisał tylko o jednym.
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/zapom...al,t,id,tm.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
feldwebel Krzysztof
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 730
Nr użytkownika: 56.377

Krzysztof Czarnecki
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/03/2018, 10:24 Quote Post

Ad.2: Żeby pochować 700 zabitych, w ogóle nie potrzeba kurhanu. W czasie wielkich bitew wojny siedmioletniej straty w zabitych były kilkakrotnie większe, i prawie nigdzie nie udało się w ogóle znaleźć zbiorowych mogił. W Polsce są to takie miejscowości jak Małujowice (1741), Żelazów, Godzieszówek i Tomkowice (Strzegom - Dobromierz 1745), Wrocław i Lutynia (1757), Sarbinowo (1758), Kije i Kunowice (1759), Pątnów (Legnica 1760), Bolesławice (1761), Lutomia i Burkatów oraz Piława Górna (1762). Kilka miesięcy temu odkryto przypadkiem kilka szkieletów w Kołobrzegu, które związane są prawdopodobnie z oblężeniem twierdzy w 1760 r., zaś trwający już 6 lat duży program poszukiwawczy pod Kunowicami zaowocował jak na razie odnalezieniem pojedynczego szkieletu rosyjskiego grenadiera.

Jedyne znane mi większe nekropolie związane są z bitwą pod Kolinem (Czechy, 1757). W Krzeczchorzu przy pomniku bitwy znajduje się mogiła ze szczątkami 50 zołnierzy, przeniesionymi wtórnie po zbudowaniu pomnika z innych miejsc. Kilka kilometrów od pola bitwy, w Loszanach, pochowano ponad 4000 żołnierzy obu stron, zmarłych z ran w miejscowych lazaretach. Oba te miejsca mają formę płaskiego trawnika. Krótko mówiąc, w połowie XVIII w. nie praktykowano budowania mogił w formie kurhanów.

Swoją drogą, stan zadbania tego kurhanu jest wstrząsający. W języku ludzi kulturalnych brak słów, mogących ostatecznie obelżywie określić ... (itd.)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 8/03/2018, 11:33 Quote Post

QUOTE
Mam kolejne pytania do forumowiczów pierwsze z nich dotyczy strat strony stronników Augusta Mocnego. Na Wikipedii podają tylko straty stronnictwa Stanisława Leszczyńskiego na około 700. W takim razie jakie straty mogłam mieć zwycięska strona konfliktu? Wiem, że trudno zgadywać, ale choć przybliżone dane może ktoś będzie znał.

W zeszycie Kalisz 29 X 1706: http://wanax.pl/index.php?p1778,kalisz-29-...baczona-porazka jego autorzy podają takie straty jako najbardziej prawdopodobne:
- Szwedzi 780 zabitych i rannych
- Polacy na pewno mniejsze, ponieważ w przeciwieństwie do Szwedów brali udział w walce krócej
- Sasi 120 zabitych
- Rosjanie 230 (niepodane czy to zabici, czy zabici i ranni)
- Polacy strony saskiej 120 (jak wyżej)

Jest też przytoczony w Aneksie raport rosyjski, podający własne straty na 84 zabitych i 324 rannych.


Natomiast tak jak napisał wyżej feldfebel Krzysztof, już od lat nie chowano poległych w kurhanach. Przecież jest różnica czy wykopiesz dół, złożysz zwłoki i zasypiesz, czy wykopiesz dół a wykopaną ziemię przeniesiesz, aby usypać z niej kurhan nad stosem zwłok. Który jeszcze trzeba tak usypać, aby się nie rozpłynął po kilku większych deszczach odsłaniając zwłoki grożące wybuchem epidemii.
Łatwiej wykopać dół i zasypać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
k_1_0
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 66.561

 
 
post 8/03/2018, 13:46 Quote Post

Wielkie dzięki panowie. Tu jednak ktoś kurhan usypał,a jak członek TOnZ Kalisz postaram się zrobić ile się da, aby uratować resztki kurhanu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 8/03/2018, 14:41 Quote Post

QUOTE(k_1_0 @ 8/03/2018, 14:46)
Wielkie dzięki panowie. Tu jednak ktoś kurhan usypał,a jak członek TOnZ Kalisz postaram się zrobić ile się da, aby uratować resztki kurhanu.
*


Jasne, że jak jest to ktoś go usypał, jeśli zaś archeologowie znaleźli tam szkielety ze śladami, które ewidentnie wskazują na ofiary walki a nie zarazy, to wszystko wskazuje na pochowanie tam poległych w bitwie.
Tylko w artykule jaki podlinkowałeś nie widać gdzie dokładnie są groby (w kurhanie?), trudno powiedzieć ile ich jest/było (bo kurhan jak widać był "podorywany"). A kurhan mogli usypać mieszkańcy, aby było wiadomo gdzie pochowano poległych. Nie jest zaś powiedziane, że tam leżą wszyscy (czy jakaś większość) zabitych w bitwie. To raczej ślad po otoczeniu wojsk Mardefelda (ale nie wiem jak ten kurhan jest usytuowany względem wsi Kościelna Wieś a Smolane.

A oczywiście Twoja chęć zajęcia się zabytkiem jak najbardziej godna pochwały smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
feldwebel Krzysztof
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 730
Nr użytkownika: 56.377

Krzysztof Czarnecki
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/03/2018, 19:21 Quote Post

Podpowiadam: ustawa z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych.

art. 1, p. 1.: Grobami wojennymi w rozumieniu ustawy są groby i miejsca
spoczynku:
2) osób wojskowych, poległych lub zmarłych z powodu działań wojennych, bez
względu na narodowość;

Art. 2. Groby wojenne bez względu na narodowość i wyznanie osób, w nich
pochowanych, oraz formacje, do których osoby te należały, mają być pielęgnowane i
otaczane należnym tym miejscom szacunkiem i powagą.

Art. 6. 1. Groby i cmentarze wojenne pozostają pod opieką Państwa. Zwierzchni
nadzór nad nimi polegający na sprawdzaniu i kontrolowaniu działań podległych
jednostek pod względem legalności i podejmowania w tym zakresie decyzji
administracyjnych sprawuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony
dziedzictwa narodowego, z zachowaniem uprawnień przysługujących Kościołom
i innym związkom wyznaniowym oraz wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) na
podstawie ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (...)

Krótko mówiąc, gmina w porozumieniu z ministrem lub wojewodą powinna typa wywłaszczyć, skoro ten traktuje mogiłę jako śmietnik.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej