Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jak wyglądali pierwotni Słowianie ?
     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 17/03/2008, 14:36 Quote Post

Mam takie pytanko: jak wyglądali Prasłowianie i jak ich cechy antropologiczne mają się do współczesnych Polaków? Obecnie w Polsce można spotkać każdy kolor włosów i oczu, a jak to wyglądało w czasach Prasłowian confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Dalibor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 42.960

Dalibor
Stopień akademicki: mag. :-)
 
 
post 17/03/2008, 16:35 Quote Post

Wszystko wskazuje na to, że podobnie jak wszystkie dopiero co pojawiające się w Europie ludy z indoeuropejskiej grupy językowej byli w typie nordyckim. Współczesny im Prokopiusz z Cezarei twierdził, że nie różnili się zasadniczo pomiędzy soba wyglądem i opisywał ich jako ludzi wysokich, bardzo silnych a w barwie "rudawych" ("Ich skóra i włosy nie są ani BARDZO BIAŁE ani nie przechodzą ZDECYDOWANIE w kolor ciemny, lecz wszyscy są rudawi"). Uderzył go ich wzrost, mimo że Bizantyjczycy wiodący prym w handlu niewolnikami róznych nacji nieraz widzieli ludy wysokie. Wzrost był efektem po pierwsze antropologicznego typu Słowian a po drugie naturalnej selekcji spowodowanej najprawdopodobniej przeludnieniem i kleską urodzaju, które to czynniki wygnały ich z pierwotnych siedzib kierując na bogatsze Bizancjum. Na podstawie ww. opisu logika wskazuje, że Słowianie w tamtym okresie mieli w większości włosy w odcieniach ciemnoblond a nie rudych (rude to domena nienordyckich paleolitycznych ludów stanowiących cześć mieszkańców płn-zach Europy), a w kontynentalnym klimacie o bardzo ciepłych latach opalali się szybciej i łatwiej niż ludy np. z Wysp Brytyjskich.
To jest dość prawdopodobna teoria.
P.S. Carleton Stevens Coon wspomina, że prawie wszystkie odnalezione słowiańskie czaszki z wczesnego średniowiecza (IX-X w. z Polski, Czech, Austrii i bodajże Bośni) były długogłowe, co jest charakterystyzne dla typu nordyckiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
cukier
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 43.925

Stopień akademicki: magister
 
 
post 5/04/2008, 2:58 Quote Post

Nie wiem jak to jest dzisiaj ze Słowianami, bo w mojej rodzinie wygladamy raczej jak Tatarzy;-)

Ale chciałam nawiazać do wypowiedzi Dalibora. Z tego co ja czytałam czaszki naszych przodkow nie były tak długie jak nordyckie, raczej średniej wielkości. Także i wzrost nie był oszałamiajacy, raczej średni i krępy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 5/04/2008, 9:03 Quote Post

QUOTE(Cartaphilus @ 17/03/2008, 15:36)
Mam takie pytanko: jak wyglądali prasłowianie (...) a jak to wyglądało w czasach prasłowian  confused1.gif
*



A ja mam również pytanie: co rozumiesz pod sformułowaniem "prasłowianie"? Ja na ten przykład uważam tą "nację" jako mieszkańców stepów południowej Rosji, przed tym jak doszli do niosku, że przeniosą się (tak jak Germanowie i Bałtowie) do Europy Środkowej i Południowej.
Wydaje mi się, że w pytaniu powinno paść sformułowanie "Słowianie", gdyż pod taką (lub podobną) nazwą występowali w źrodłach rzymskich, bizantyjskich i arabskich, już od I w. n.e. No chyba, że interesuje Cię fizjonomia Słowian stepowych, sprzed I w. biggrin.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
RufusFerrus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 28.117

 
 
post 12/04/2008, 10:44 Quote Post

... temat chyba bardziej nastawiony na leczenie jakiś kompleksów i bardzo łatwy do zmanipulowania. Wiadomo każdy chce sobie wmówić że pochodzi od ludzi wysokich, silnych i "jasnych"(- jakkolwiek by to rozumieć). Bajki o niebieskookich blondynach ściętych na "pazia" i obsiewających pola na Mazowszu nauka obaliła już dawno wink.gif

"Obawiam się" że prawda jest dużo bardziej kolorowa - tzn. Prasłowianie skądkolwiek by nie pochodzili to mieszali się na pewno od samego początku z innymi ludami, myślę tu np. o "śniadych" sarmatach czy "jasnych" germanach zamieszkujących polskie ziemie w czasach świetności IR,na Bałkanach z np.: z Trakami czy Ilirami. Badania genetyczne wykazują że nawet Rosjanie którzy uważają się za najbardziej "czystych" Słowian mają sporo genów mongolskich smile.gif .

Polacy nigdy nie wyglądali jednolicie antropologicznie, dowodzą tego chociażby portrety trumienne polskiej szlachty z końca XVI i XVII w. Biorąc pod uwagę że szlachta "krzyżowała się" głównie między sobą, można wysnuć wnioski że przodkowie naszych szlachetków również byli "niejednolicie rasowi".

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
cukier
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 43.925

Stopień akademicki: magister
 
 
post 13/04/2008, 1:17 Quote Post

O tym ze termin Praslowianie jest przezytkiem wiemy wszyscy, ale jesli mowimy o Słowianach to z tekstow zrodłowych (można je znaleźć w różnych wydaniach opracowane przez G. Labudę) wiemy, że pisano o nich jako o ludziach o jasnych lub rudawych włosach, a co za tym idzie jasnej karnacji.
Co do długości czaszek i wzrostu, nie jestem specjalistą, ale jestem pewna, że czytałam o wynikach badań z cmentarzysk sredniowiecznych, gdzie wykazano, ze nie bylismy tak smukli, nasze twarze nie byly tez tak długie jak skandynawskie.


Ten post był edytowany przez paulus: 5/08/2008, 13:22
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
pulemietczik
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.814
Nr użytkownika: 39.443

Stopień akademicki: dr
Zawód: wpisuje PESEL-e
 
 
post 13/04/2008, 12:15 Quote Post

Broniłbym pytania założyciela wątku.

Na forum nie ma cenzusu wykształcenia i wieku, każdy może zapytać o wszystko. Są tu tematy wyjaśniające podstawy a są dyskusjue zrozumiałe tylko dla specjalistów.
Głupie posty są w większości kasowane przez moderatorów.

Odpowiedz kol. Dalibora jest uprzejma i zawiera zastrzeżenia o niepełnej wiedzy na ten temat. Tak samo inne komentarze odnoszące się do pojecia Prasłowian i kształtu czasek.
Dziękuję, a dla spamerów funkcja "ignoruj użytkownika".
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.080
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 20/04/2008, 6:48 Quote Post

Ciekawie te opisy "rudych" Słowian brzmią, zupełnie jak Budini Herodota?
 
User is online!  PMMini Profile Post #8

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 20/04/2008, 9:40 Quote Post

QUOTE(kmat @ 20/04/2008, 7:48)
Ciekawie te opisy "rudych" Słowian brzmią, zupełnie jak Budini Herodota?
*



http://www.historycy.org/index.php?showtop...15&#entry359400 (post nr 17)

Tylko, czy to byli Słowianie? rolleyes.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
JJ7
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 75.555

Kamil Duda
Zawód: uczen
 
 
post 1/12/2011, 0:41 Quote Post

Jaki kolor oczu mieli rdzenni owianie? Tylko jasne? Czytałem, że ok. 70 proc. miało jasne a 30 ciemne, jak to było, wie ktoś? Jakąś literaturę proszę polecić jako argument.

Interpunkcja w polskim istnieje, podobnie tzw. polskie znaki diakrytyczne, popularnie "ogonki". sz. II

Ten post był edytowany przez szapur II: 1/12/2011, 1:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
numi5
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 336
Nr użytkownika: 71.695

Marian Rewinski
Zawód: nauczyciel
 
 
post 1/12/2011, 21:15 Quote Post

http://ksiazkihistoryczne.pl/antropologia-...lowian/p,102608
Może ta lektura trochę rozwieje wątpliwości.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.080
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 3/12/2011, 22:53 Quote Post

CODE
Jaki kolor oczu mieli rdzenni Słowianie? Tylko jasne? Czytałem, że ok. 70 proc. miało jasne a 30 ciemne, jak to było, wie ktoś?

Nikt nie wie, bo i skąd. Karnację mieli raczej jasną, więc oczy pewnie też.
 
User is online!  PMMini Profile Post #12

     
Krut syn Gryna
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 82.843

 
 
post 13/08/2013, 1:32 Quote Post

Tu rekonstrukcje (na podstawie znalezionych czaszek) twarzy wczesnośredniowiecznych Słowian:

http://historiapolski.eu/rekonstrukcje-ant...wian-t1964.html

Rekonstrukcje:

http://postimg.org/image/jqsxbd0c9/

user posted image

Tutaj jeszcze więcej rekonstrukcji:

http://www.youtube.com/watch?v=rqmqF0IUwzw

http://s23.postimg.org/glz1xrn3v/Twarze4.png

user posted image

Regelinda, córka Chrobrego i Emnildy słowiańskiej, córki Dobromira (rzeźba średniowieczna z katedry w Naumburgu):

user posted image

Dla porównania ciało i rekonstrukcja Otziego, który zmarł w Alpach między 5,000 a 6,000 lat temu:

user posted image

Ten post był edytowany przez Krut syn Gryna: 13/08/2013, 2:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 13/08/2013, 10:02 Quote Post

QUOTE(kmat @ 3/12/2011, 22:53)
CODE
Jaki kolor oczu mieli rdzenni Słowianie? Tylko jasne? Czytałem, że ok. 70 proc. miało jasne a 30 ciemne, jak to było, wie ktoś?

Nikt nie wie, bo i skąd. Karnację mieli raczej jasną, więc oczy pewnie też.
*



Oczy chyba raczej jasne, skoro zdarzało się farbować henną.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
kalev
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 759
Nr użytkownika: 37.135

Stopień akademicki: miszcz
 
 
post 13/08/2013, 19:59 Quote Post

Odniosę się do rosyjskich rekonstrukcji

CODE
http://s23.postimg.org/glz1xrn3v/Twarze4.png


Obecnie słowiańskość obszarów położonych wokół tych miast nie budzi najmniejszych wątpliwości, ale w średniowieczu (X-XII wiek) w okolicach Moskwy, Tweru, a tym bardziej Wołogdy wciąż mieszkały ugrofińskie ludy, których slawizacja trwała setki lat. Antropologicznie specjalnie się nie różniły od Słowian, ale wcale te twarze nie muszą przedstawiać tych drugich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej