Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Galileusz, Skazany, za co?
     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 20/02/2006, 20:44 Quote Post

No własnie, jakie zarzuty postawiono Galileuszowi i na jaką karę został skazany?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 20/02/2006, 21:00 Quote Post

Wydaje mi się, że został skazany na dożywotnie więzienie, za popieranie i głoszenie tez Kopernika. Więzienie zostało później zamienione na areszt domowy na wsi pod Florencją, połączony z zakazem spotykania się z innymi naukowcami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Gabb
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 14.378

Pawel
Zawód: uczen
 
 
post 20/02/2006, 21:12 Quote Post

tez Kopernika i innych przekonań godzących w jedyne słuszne opinie Kościoła wink.gif...Zresztą spekulacji o jego zamknięciu jest mnóstwo wink.gif...Będe miał więcej czasu to się rozpiszę tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
agatstone
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 177
Nr użytkownika: 4.624

Stopień akademicki: Krzyzowiec
Zawód: Uczniak
 
 
post 24/02/2006, 9:17 Quote Post

Tak, zgadza się Galileusz popierał teorię Kopernika, bądź chyba nawet sam odkrył ją pierwszy, tylko Kościół kazał mu wyprzeć się swoich przekonań pod groźbą spalenia na stosie. Zrobił to i dla bezpieczeństwa Kościoła skazano go (jak już wspomniano) na areszt domowy. Ponadto warto wspomnieć, że był masonem, a ruch ten był praktycznie od zawsze potępian przez Sanctae Romanae Ecclesiae (Święty Rzymski Kościół).
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Reynevan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 1.971

Stopień akademicki: doctor subtilissimus
Zawód: Uczen
 
 
post 24/02/2006, 9:33 Quote Post

QUOTE(agatstone @ 24/02/2006, 9:17)
Tak, zgadza się Galileusz popierał teorię Kopernika, bądź chyba nawet sam odkrył ją pierwszy.
*


Hmm... coś mi się zdaje, że nawet nie miałby okazji odkryć jej przed Kopernikiem. Urodził się przecież 21 lat po jego śmierci.
Chyba, że chodzi ci o to, że doszedł do takich wniosków sam, nie znając teorii Polaka. tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 17/06/2006, 17:23 Quote Post

QUOTE
Pseudonaukowcy lubią się porównywać do spalonego na stosie Galileusza. Zapominają jednak, że większość astronomów w XVI wieku zgadzała się z jego teoriami. Nauka nie jest wiarą i poszukuje odpowiedzi na pytanie: jak jest naprawdę?


Wprost

Ech ci nasi koledzy z forum nie wiedzą, że Galileusz został spalony na stosie. Tylko brakuje mi jeszcze informacji przez kogo. wink.gif rolleyes.gif confused1.gif laugh.gif elefant.gif wallbash.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Elena
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 42.861

Zawód: student
 
 
post 16/03/2008, 18:54 Quote Post

Galileusz nie został spalony na stosie, zmarł smiercią naturalną o ile dobrze pamietam 8 stycznia 1642 roku, czyli ze miał około siedemdziesięciu kliku lat. Wyrzekł się swoich poglądów dlatego nie został skazany na śmierć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
krill
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 72
Nr użytkownika: 48.163

Adam Onowski
Zawód: student
 
 
post 9/09/2009, 19:48 Quote Post

agatstone:
QUOTE
Ponadto warto wspomnieć, że był masonem, a ruch ten był praktycznie od zawsze potępian przez Sanctae Romanae Ecclesiae (Święty Rzymski Kościół).


Masoneria narodziła się dopiero w XVIII wieku. Czasami zadziwia mnie poziom forum.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 9/09/2009, 20:14 Quote Post

QUOTE(krill @ 9/09/2009, 20:48)
agatstone:
QUOTE
Ponadto warto wspomnieć, że był masonem, a ruch ten był praktycznie od zawsze potępian przez Sanctae Romanae Ecclesiae (Święty Rzymski Kościół).


Masoneria narodziła się dopiero w XVIII wieku. Czasami zadziwia mnie poziom forum.
*


Nie to po prostu kolejny śmieszny stereotyp . Bo jak dobrze wiemy ustaliliśmy pewne rzeczy o Galileuszu w innym temacie . W oświeceniu Galileusz był bohaterem . Jednak ja uważam , że gdyby żył w tym okresie nie byłby żadnym masonem , nie wiem czy popierałby oświecenie , raczej tak bo była to dla niego szansa na udowodnienie teori Kopernika . Niestety w powszechnej świadomości Galileusz kojarzy się z inkwizycją , a przecez ustalilismy , że nikt go nie torturował etc etc . A jak wiadomo ktoś kto sie sprzeciwa Kościołowi( a on tego nie robił tak jak to niektórzy myślą) to musi byc mason i nie wiadomo co wink.gif . Jednakże TUod posta 54 padły najważniejsze stwierdzenia obalające pewne mity .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
krill
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 72
Nr użytkownika: 48.163

Adam Onowski
Zawód: student
 
 
post 10/09/2009, 0:06 Quote Post

No ja akurat nie postrzegam masonerii ani kościoła jako instytucji przesiąkniętych złem. Są plusy i minusy, jak zawsze. Nie jestem też do końca przekonany czy mit Galileo spalonego na stosie jest rzeczywiście tak żywy; tak czy inaczej ja nigdy nie kojarzyłem go z palącymi się stosami. Nie twierdzę jednakowoż, że takich ludzi nie ma smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 10/09/2009, 15:54 Quote Post

QUOTE(krill @ 10/09/2009, 1:06)
No ja akurat nie postrzegam masonerii ani kościoła jako instytucji przesiąkniętych złem. Są plusy i minusy, jak zawsze. Nie jestem też do końca przekonany czy mit Galileo spalonego na stosie jest rzeczywiście tak żywy; tak czy inaczej ja nigdy nie kojarzyłem go z palącymi się stosami. Nie twierdzę jednakowoż, że takich ludzi nie ma smile.gif
*


Jest dośc żywy mit nie tylko dotyczący Galileusza , ale również inkwizycjnego porządku . Ludzie naczytali się Umbert Eco i powielają nieprawdę. Co by dużo nie mówic Galileo nie został skazany za poglądy , ale dyspcyplinarnie za to , że nie umiał udowdnic tego co głosił.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
stas
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 58.856

 
 
post 18/10/2009, 14:37 Quote Post

Ciekawe wydaje się porównanie Galileusza i Kopernika pod względem ich statusu społecznego. Galileusz był "tylko" wybitnym uczonym i naukowcem, ale był też tylko synem muzyka. Kopernik, mimo że przyjęło się mówic, że był synem tylko zamożnego mieszczanina toruńskiego, trzeba zaliczyc do wyższych warstw ówczesnego społeczeństwa. Jego stryj było przecież tylko księciem-biskupem Warmii. Był spokrewnionym z rodzinami patrycjuszowskimi i burmistrzami Torunia i Gdańska. Jako kanonik warmijski był nie tylko duchownym, ale w zasadzie współzarządcą tego małego państewka kościelnego. Znał i korespondował (przeważnie w celach politycznych i medycznych) królów polskich, księcia pruskiego, biskupów i możnowładców. W porównaniu z nim status Galileusza w ówczesnym społeczeństwie stanowym był dużo niższy, w zasadzie nieporównywalny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 18/10/2009, 15:01 Quote Post

QUOTE
by dużo nie mówic Galileo nie został skazany za poglądy , ale dyspcyplinarnie za to , że nie umiał udowdnic tego co głosił.
tak, tylko, że nikoko nie skazano za to, że nie potrafił udowodnić naukowo prawdziwości tezy o systemie geocentrycznym lub np. literalnie pojmowanej prawdziwości księgi Genesis.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 22/02/2010, 10:36 Quote Post

Galileusza skazano za złamanie zakazu z 1616 roku, kiedy to kardynał Robert Bellarmin dzięki swoim zabiegom doprowadził do wpisania na Indeks Ksiąg Zakazanych dzieło Kopernika i oficjalnego uznania teorii heliocentrycznej za błędną. Galileusz swój "Dialog o dwu systemach słonecznych" napisał po włosku, a nie po łacinie, co było na owe czasy ewenementem. Dzięki temu mógł go przeczytać nie tylko uczony, ale każdy włoski nie-analfabeta. Podczas procesu grożono Galileuszowi, że jeśli nie przyzna się do winy i nie wyrzeknie się swoich teorii, to zostanie poddany torturom, ale nie wiem, czy śmiercią na stosie też mu grożono. Skazano go na dożywotnie więzienie, ale nie wyegzekwowano tego, bo zaraz potem zmieniono decyzję i zdecydowano o dożywotnim areszcie domowym i zakazie kontaktowania się z innymi uczonymi oraz o pokucie - odmawianiu raz na tydzień siedmiu psalmów. Kiedy po pół roku pobytu u kardynała Piccolominiego pozwolono Galileuszowi wrócić do domu, psalmy pozwolono odmawiać za niego jego córce, która była zakonnicą. Utrzymano zakaz kontaktu z uczonymi, ale pozwolono mu pisać i publikować, tyle że Galileusz był już wtedy ślepy z powodu zbyt częstego patrzenia przez teleskop na Słońce.

Galileusz był katolikiem, a nie heretykiem, w przeciwieństwie do Giordano Bruno, będącego gnostykiem, panteistą i magiem. Nie wiem, dlaczego pokutuje dziś mit, że Bruno także został skazany za głoszenie teorii Kopernika i w ogóle stwierdzenie, że za to groziła kara śmierci - choć nikogo za to nie spalono. Odnośnie wypowiedzi salvuska, to pewnie niektórzy mylą Galileusza z Bruno.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 20/07/2013, 12:33 Quote Post

QUOTE(Ambioryks @ 22/02/2010, 11:36)
Skazano go na dożywotnie więzienie, ale nie wyegzekwowano tego, bo zaraz potem zmieniono decyzję i zdecydowano o dożywotnim areszcie domowym i zakazie kontaktowania się z innymi uczonymi oraz o pokucie - odmawianiu raz na tydzień siedmiu psalmów. Kiedy po pół roku pobytu u kardynała Piccolominiego pozwolono Galileuszowi wrócić do domu, psalmy pozwolono odmawiać za niego jego córce, która była zakonnicą. Utrzymano zakaz kontaktu z uczonymi, ale pozwolono mu pisać i publikować, tyle że Galileusz był już wtedy ślepy z powodu zbyt częstego patrzenia przez teleskop na Słońce.

*



QUOTE
Trybunał Rzymskiej Inkwizycji stosunkiem głosów 7 do 3 skazał 69-letniego wówczas uczonego na dożywotni areszt domowy, który spędził najpierw w willi Medyceuszów w Pincio, następnie przeniósł się jako gość do pałacu arcybiskupiego w Siennie, by ostatecznie zamieszkać w willi Arcetri „Il gioiello” (”Perła”). W czasie pobytu w niej był odwiedzany zarówno przez naukowców jak i przez dostojników kościelnych, z którymi prowadził dysputy. Ostatecznie zakaz opuszczania willi został mu uchylony. Drugą częścią kary Galileusza było cotygodniowe odmawianie siedmiu psalmów pokutnych przez trzy lata, co czynił nadal po jej zakończeniu z własnej woli. Uczony w czasie procesu wyrecytował formułę odwołującą i przeklinającą swoje "błędy", określającą je jako "obrzydliwe" unikając surowszej kary; wydrukowany już nakład Dialogu Inkwizycja nakazała spalić, a samo dzieło zostało przez Kościół wpisane na indeks ksiąg zakazanych (zdjęte z indeksu zostało w 1835 roku). Przez cały okres od wyroku do naturalnej śmierci (9 lat po nim) Galileusz kontynuował również pracę naukową, odkrył librację Księżyca, zbudował pierwszy zegar wahadłowy. W 1637 stracił wzrok.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Galileusz

Jak widać kara była bardziej symboliczna niż dokuczliwa, i nie ograniczała pracy twórczej czy też kontaktów ze światem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej