Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Koń, koniak, kobiety. Tradycje i zwyczaje, oficerów kawalerii II Rzeczpospolitej
     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 15/12/2011, 22:02 Quote Post

Mnie przynajmniej nic nie wiadomo o edycji w twardej oprawie, zresztą Erica chyba w ogóle nie wydaje tak książek, więc raczej jesteś skazany na miękką okładkę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 17/02/2012, 11:49 Quote Post

Czołem!

Przeczytałem już "Oficerów..." i muszę przyznać, że opłacało się kupić tę książkę. Tylko jest jeden problem.
Według Wikipedii Jaźwiński uważa, że nazwa formacji wzięła się od nazwiska żołnierza Ułana z czasów Batorego (?!) - "Według Piotra Jaźwińskiego nazwa ułan wzięła się od nazwiska pułkownika Mohammeda Ułana z czasów Stefana Batorego – dowódcy chorągwi lekkiej jazdy Rzeczypospolitej" - http://pl.wikipedia.org/wiki/U%C5%82an#Pochodzenie_nazwy
Gdzie on, do licha, tak twierdzi? Szukam i nic nie ma. No, nie do końca, bo znalazłem coś takiego: "Nazwa ułan wzięła się od nazwiska pułkownika Mohammeda Ułana z czasów Stefana Batorego – dowódcy pułku lekkiej jazdy tatarskiej Rzeczpospolitej, który stanął po stronie Augusta II w czasie wojny domowej 1715-1716" - http://www.aguria.pun.pl/viewtopic.php?pid=1106#p1106 - ale komentować tej "informacji" nie zamierzam...

Ten post był edytowany przez Skrzetuski: 17/02/2012, 11:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 17/02/2012, 22:59 Quote Post

QUOTE
Gdzie on, do licha, tak twierdzi?


Na wiki do tego stwierdzenia jest podany przypis: " ↑ Legendy kawalerii Drugiej Rzeczpospolitej. 23.10.2011. [dostęp 2011-10-25]. ss. Polskie Radio. " Tam zaś możemy przeczytać: "- Nazwa ułan wzięła się od pułkownika Mohammeda Ułana, który był dowódcą chorągwi lekkiej jazdy Rzeczpospolitej. Jazda pod jego dowództwem sprawdziła się, była doskonała. Dlatego zaczęto nazywać ten rodzaj lekkiej jazdy po prostu ułanami – mówi Piotr Jaźwiński. Dodaje, podobnie, od nazwiska pochodzi nazwa innej formacji – lisowczyków."

 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 18/02/2012, 9:07 Quote Post

Czołem!

QUOTE(wysoki @ 17/02/2012, 22:59)
Na wiki do tego stwierdzenia jest podany przypis: " ↑ Legendy kawalerii Drugiej Rzeczpospolitej. 23.10.2011. [dostęp 2011-10-25]. ss. Polskie Radio. " Tam zaś możemy przeczytać: "- Nazwa ułan wzięła się od pułkownika Mohammeda Ułana, który był dowódcą chorągwi lekkiej jazdy Rzeczpospolitej. Jazda pod jego dowództwem sprawdziła się, była doskonała. Dlatego zaczęto nazywać ten rodzaj lekkiej jazdy po prostu ułanami – mówi Piotr Jaźwiński. Dodaje, podobnie, od nazwiska pochodzi nazwa innej formacji – lisowczyków."
*



Dzięki, ale to już znalazłem - i brak tutaj informacji o Batorym. smile.gif Pewnie znowu fantazje Wikipedii...
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 11/04/2012, 14:18 Quote Post

Czołem!

Drobna uwaga - przeglądałem ostatnio jeszcze raz tę książkę i zauważyłem chyba jedyny błąd (poza literówkami, które są dosyć częste) - mianowicie na stronach 93 i 94 Jaźwiński dwukrotnie przekręcił imię hetmana Żółkiewskiego nazywając go Stefanem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej