Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony « < 7 8 9 10 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojna francusko - pruska 1870-1871
     
Krzysztof Drozdowski
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 112
Nr użytkownika: 84.334

Krzysztof Drozdowski
 
 
post 21/12/2016, 16:10 Quote Post

A mnie interesuję reparacje wojenne tzw. kontrybucja nałożona na Francję. Szukam jakiejś literatury omawiającej tę kwestię.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #121

     
wlooczykij
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 102.633

Karol Dziuba
Stopień akademicki: mgrinz
Zawód: nauczyciel
 
 
post 28/11/2017, 19:45 Quote Post

Czy znajdę gdzieś listę poległych Polaków w tej wojnie?
Na parę dni przed śmiercią moja ciocia, która zmarła 15.11.2017 powiedziała, że jej pradziadek (a mój 3 x pra dziadek) Mikołaj Ogrodowski, zamieszkały w Słońsku (parafia Szadłowice, koło Inowrocławia), zginął w wojnie francuskiej około roku 1870-1872.
Bardzo zależy mi, by ustalić, gdzie i kiedy faktycznie poległ.
Czy ktoś z Państwa jest w stanie mi pomóc i wskazać mi, gdzie mógłbym takie informacje znaleźć?
Pozdrawiam!
Karol Dziuba

Ten post był edytowany przez wlooczykij: 28/11/2017, 19:47
 
User is offline  PMMini Profile Post #122

     
Archanioł
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.262
Nr użytkownika: 15.241

Gabriel Szala
Zawód: prawnik
 
 
post 29/11/2017, 8:36 Quote Post

Jest coś takiego jak Verlust Liste. Jak przodek pochodził z okolic Inowrocławia to zdygitalizowana listę poległych w tej winie posiada UBL w Dusseldorfie. Powinna być dostępna on line
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #123

     
Oyat
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 103.331

 
 
post 19/05/2018, 23:11 Quote Post

Czy znajdę gdzieś w internecie informację na temat zastosowania przez walczące strony min morskich do ochrony portów?

A co z minami i fugasami?
Poniższe strony sugerują ich użycie:
https://forum.wordreference.com/thre...gasse.3278564/
https://fas.org/man/dod-101/sys/land...00-schneck.htm

Czy torpedy znalazły się już na wyposażaniu marynarek walczących państw?
 
User is offline  PMMini Profile Post #124

     
Martin v. B.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 104.359

 
 
post 9/01/2019, 10:23 Quote Post

Pytanie do znawców tematu:
- w jednym z postów padło sformułowanie, że historycy szacują, iż w szeregi armii pruskiej było wcielonych 80 tys. Polaków (m.in. ze Śląska, Wielkopolski). Czy jest na to jakieś źródło, do którego mógłbym się odnieść w formie przypisu?
Informacja nt. liczby jest dla mnie istotną lecz bez źródła nie będę mógł jej wykorzystać :/
Dziękuję.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #125

     
Napoleon7
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.975
Nr użytkownika: 58.281

 
 
post 9/01/2019, 15:15 Quote Post

CODE
Czy torpedy znalazły się już na wyposażaniu marynarek walczących państw?

Nie. Samobieżne torpedy bły jeszcze wtedy w powijakach. Istniały, ale ich osiągi były niezadawalające i nie były wykorzystywane operacyjnie w żadnej marynarce. Pierwszą sprawną torpedę skonstruowano w 1866 roku (model Whiteheada; Rosjanie twierdzą że pierwszym był Aleksandrowski który próby swego modelu przeprowadził w 1865 roku, jego pocisk samobieżny był jednak innej nieco konstrukcji, znacznie większy i niezbyt udany). Patent na produkcję torped (model Whiteheada) kupili najpierw w 1869 roku Austriacy, a w 1872 na zakup licencji zdecydowała się brytyjska Admiralicja. W kilka miesięcy później to samo uczynili Francuzi, w 1873 roku Niemcy i Włosi, zaś w 1876 Rosjanie. Niemcy później skonstruowali własny model Schwartzkopfa, był on jednak wzorowany na konstrukcji Whiteheada tyle, że miał korpus z brązu (i był droższy).
Samobieżna torpeda wykorzystana została bojowo po raz pierwszy w 1877 roku, gdy brytyjska fregata Shah walczyła na redzie Ilo z peruwiańskim zbuntowanym pancernikiem Huascar - wystrzeliła wówczas w jego kierunku torpedę która jednak chybiła (W zasadzie to Huascar jej "uciekł" - osiągi ówczesnych torped nie porażały). Skutecznie torpdey po raz pierwszy wykorzystali Rosjanie podczas wojny z Turcją (1877-78). W styczniu 1878 roku dwa kutry uzbrojone każdy w jedną torpedę zaatakowały okręty tureckie na radzie w Batumi i zatopiły torpedami kanonierkę Intibach. Następny sukces samobieżnych torped to dopiero rok 1891.
Tak więc w latach 1870-71 torpedy na uzbrojeniu się nie znajdywały.

Natomiast Prusacy ustawili trochę min (nie wiem ile, ale nie za dużo) na podejściach do swych portów na M. Północnym. Nie wiem jakie to były miny, ale chyba kontaktowe o zapalnikach galwanicznych lub inercyjnych. Francuzi min nie ustawiali - bo po co? Na morzu panowali bezsprzecznie, więc o bezpieczeństwo swych portów obawiać się nie musieli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #126

     
Martin v. B.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 104.359

 
 
post 24/01/2019, 9:49 Quote Post

Czy w którymś z pośród niżej wymienionych dni, tj. 27-28-29 lipca 1870, w ramach toczącej się wojny, miały miejsce jakieś znaczące dla Niemców wydarzenia, których upamiętnieniem byliby w późniejszym okresie zainteresowani? Głównie chodzi o 27 lipca, jako że rocznica tego dnia została wybrana do odsłonięcia pomnika.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #127

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 24/01/2019, 10:41 Quote Post

Pierwsze walki w tej wojnie to dopiero sierpień 1870r - a w lipcu 1871r już było po wojnie.

Być może chodzi tu o dzienną datę wymarszu jakiegoś regimentu z koszar do rejonu koncentracji?

Bez podania nazwy miejscowości trudno będzie rozgryźć tę sprawę.

Mamy kilku ekspertów wśród forumowiczów, w tym chociażby Stonewalla, zapewne pomoże on w rozwiązaniu tej kwestii.

Ten post był edytowany przez obodrzyta: 24/01/2019, 10:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #128

     
Martin v. B.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 104.359

 
 
post 24/01/2019, 11:57 Quote Post

@obodrzyta - dziękuję za szybką odpowiedź. Też idę tym tropem.
Znalazłem informację: "28 lipca Cesarz przybył do Metzu i następnego dnia rano objął dowództwo nad armią Renu" - jednak nie wydaje mi się, żeby to było punktem wartym pamięci.
Jeszcze jedno, odnośnie Landwehry:
- co wypełnia definicję tej formacji po 1871 roku?
- Landwehr-Verein - ?

Ten post był edytowany przez Martin v. B.: 24/01/2019, 12:08
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #129

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 24/01/2019, 12:10 Quote Post

QUOTE(Martin v. B. @ 24/01/2019, 9:49)
Czy w którymś z pośród niżej wymienionych dni, tj. 27-28-29 lipca 1870, w ramach toczącej się wojny, miały miejsce jakieś znaczące dla Niemców wydarzenia, których upamiętnieniem byliby w późniejszym okresie zainteresowani?


Martin v. B. - przyjazd Napoleona III do Metzu i objecie dowodzenia armią - chyba nie byłby upamiętniony przez Niemców tak jak sam napisałeś.

Bez podania nazwy miejscowości trudno będzie ci pomóc.

PS
Landwehr-verein to ogólna nazwa organizacji weteranów (kombatantów) służących wcześniej w landwehrze, zazwyczaj w pełnej nazwie jest jeszcze dodana nazwa danej miejscowości lub regionu.

Poniżej przykładowa fotka członków takiej organizacji:
http://www.kk-weende.de/pages/gallery/rese...n-weende112.php


Ten post był edytowany przez obodrzyta: 24/01/2019, 12:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #130

     
Martin v. B.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 104.359

 
 
post 24/01/2019, 22:43 Quote Post

Nie mam stosownej literatury tematu, poza "Wojną niemiecko-francuską 1870-1871" F. Engelsa, który raczej nie był wtajemniczony we wszystkie detale związane z konfliktem, zatem kolejne pytanie do Was - branżowców tego okresu:
- czy jest możliwe, że 27 lipca 1870 roku miało miejsce jakieś uroczyste odprawienie wojsk pruskich? Ogólne czy lokalne? Pytanie sformułowane w oparciu o cytat:
"(...) denn derselbe erinnere uns an den 27. Juli 1870, denn Buss- und Bettag, vor Beginn des Kampfes an welchem alles Volk in Andacht vor Gott gelegen und ihn um Sieg und Segnung der deutschen Waffen angesleht habe."
Czy raczej na tą datę przypadało -> Buss und Bettag
EDIT: Na ostatnie pytanie odpowiedziałem sobie, odnajdując dość ciekawą stronkę, która może komuś do czegoś w przyszłości się przydać: -> Das evangelische Kirchenjahr.
Wychodzi na to, że nie ma to związku z tym świętem (wyznaniowym), a zatem pozostaje coś na szczeblu wojskowym (lokalnym bądź wyższym), związanym z tym konfliktem i przygotowaniami.

Pzdr.

Ten post był edytowany przez Martin v. B.: 24/01/2019, 22:54
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #131

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 10/02/2019, 12:32 Quote Post

QUOTE(żwirek @ 20/01/2015, 20:13)
Jeśli tak, to wspaniale. Polecam z całego serca tą książkę. Czytałem "The Franco-Prussian War : The German Conquest of France in 1870-1871" Geoffreya Wawro i muszę powiedzieć, że była to pierwsza pozycja, dzięki której zrozumiałem, co się naprawdę stało podczas tej wojny i jakie były źródła tak porażającej klęski Francji.
Wcześniej czytałem szereg pozycji i nie zdołałem tego zrozumieć.
*


Właśnie ukazało się kolejne wydanie tej pracy po polsku: http://napoleonv.pl/p/26/1534/wojna-francu...napoleon-v.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #132

     
petroCPN SA
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.063
Nr użytkownika: 104.458

Stopień akademicki: doktor
Zawód: wyk³adowca
 
 
post 10/02/2019, 19:17 Quote Post

QUOTE(Krzysztof Drozdowski @ 21/12/2016, 16:10)
A mnie interesuję reparacje wojenne tzw. kontrybucja nałożona na Francję. Szukam jakiejś literatury omawiającej tę kwestię.
*





Zwykle podaje się, iż kontrybucja (ang. indemnity) nałożona na Francję wynosiła 5 miliardów franków. Żeby było ciekawiej, było to więcej, niż początkowe propozycje krążące wewnątrz Niemiec (np. pruskie Ministerstwo Stanu formułowało postulat zażądania 1 miliarda talarów, czyli 3 miliardów franków, z czego 95% miało zostać wypłacone Armii).
Adolphe Thiers, szef tymczasowego rządu III Republiki zaoferował 1,5 miliarda franków i stwierdził, że na więcej Francję nie stać. Lecz osobisty bankier Bismarcka odparł, iż jest to - proporcjonalnie do liczby ludności - dokładnie taka sama kontrybucja jak ta, którą na Prusy nałożył Napoleon w Pokoju w Tylży w roku 1807. Ostatecznie Zgromadzenie Narodowe ustąpiło wobec gróźb Bismarcka i przegłosowało zgodę na zapłatę kontrybucji. Armia Pruska miała okupować północ Francji (wraz z miastami Rouen, Paryżem, Orleanem i Dijon), dopóki reparacje nie zostaną w pełni zapłacone. Koszty utrzymania tych wojsk miała ponosić Francja, co miało być obciążeniem dodatkowym, niezależnym od samej kontrybucji.


Owe 5 miliardów franków złotych dziś miałoby podobno siłę nabywczą ponad 25 miliardów dolarów amerykańskich.
Z owych pięciu ówczesnych miliardów, 125 milionów zostało wypłacone w banknotach Banku Francji, zaś 375 milionów to wartość przekazanych Niemcom kolei alzacko-lotaryńskich. Cała reszta miała być wypłacona:
- w złocie i srebrze,
- w banknotach Banku Anglii,
- w banknotach Banku Pruskiego i bilonie pruskim,
- w banknotach Królewskiego Banku Niderlandów,
- w banknotach Narodowego Banku Belgii,
- w wekslach i czekach trasowanych przez powyższe banki.

Z płatnością ostatniej raty kontrybucji Francuzi uporali się na początku września 1873 r, na całe dwa lata przed terminem! Głównie poprzez sięgnięcie przez Thiersa do potężnych oszczędności milionów francuskich drobnych rentierów - po prostu rozpisano wielką pożyczkę państwową. W połowie września wojsk niemieckich już nie było na francuskiej ziemi.

Nie brakowało katastroficznych prognoz ekonomicznych, które twierdziły, że taki wypływ bogactwa wykrwawi ekonomicznie Francję i cofnie ją w rozwoju o trzydzieści lat albo nawet pół wieku. Lecz oto Trzecia Republika przejawiła niezwykłą żywotność; pojawiły się ambitne rządowe programy rozbudowy systemu bankowego, budowy szkół i zwalczania analfabetyzmu, budowy dróg wiejskich i kolei, powstawały całe nowe dziedziny przemysłu. Armia Francuska też w sumie wyszła z tego wzmocniona.

W Niemczech natomiast niespodziewanie szybki zalew gotówki najpierw wywołał falę ogromnych spekulacji giełdowych i spekulacyjną bańkę w handlu nieruchomościami. Jak wiele boomów, również i ten skończył się wybuchem wielkiej paniki w 1873 r. Zaczem aż do 1896 r. w gospodarce Niemiec można było mówić o fazie przedłużonej stagnacji.
https://en.wikipedia.org/wiki/French_indemnity
https://www.reddit.com/r/AskHistorians/comm...billion_francs/
http://www.historicalstatistics.org/Currencyconverter.html

Ten post był edytowany przez petroCPN SA: 10/02/2019, 19:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #133

     
Kresowy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 894
Nr użytkownika: 44.491

BANITA
 
 
post 23/12/2019, 21:01 Quote Post

Depesza emska to jakieś ważne wydarzenie dla Niemców, w jednotomowej encyklopedii niemieckiej poświęcono jej nieproporcjonalnie dużo miejsca, rzadko która biografia jest tak długa. Bismarck też ma wielkie hasło, a Wilhelm I krótsze od tego o depeszy.
Bismarck przegłosował jakby króla, a wojna okazała się zwycięska. Mocny kanclerz, ostatnia wygrana wojna?
 
User is offline  PMMini Profile Post #134

     
Hrod Loptrsson
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 169
Nr użytkownika: 34.434

Hrod Loptrsson
 
 
post 26/12/2021, 19:35 Quote Post

Zastanawiam się jaka była reakcja innych państw i dlaczego taka?
Czy Wielka Brytania nie widziała w tym zwycięstwie naruszenia równowagi europejskiej?
Dlaczego Austria nie stanęła przeciwko Prusom? Przecież dla niej to była okazja by coś odzyskać...
A Rosja? Sojusz z Francją to późniejsze lata, przecież Prusy i Rosja to nie byli sojusznicy?
Wiem, że jacyś korespondenci amerykańscy obserwowali wojnę na miejscu, USA były chyba tradycyjnie przychylne Francji?


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #135

10 Strony « < 7 8 9 10 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej