Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Depolonizacja ziem zabranych
     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 19/10/2012, 16:23 Quote Post

Witam serdecznie. Czy jesteśmy w stanie na dzisiaj oszacować jakie były straty dla polskości w czasie zaborów? Spotkałem się z twierdzeniem iż np. taki Wołyń zdepolonizował się bardzo mocno - co świadczyło iż wcześniej trochę Polaków więcej musiało na nim mieszkać. Plus oczywiście takie zjawiska jak odkrywanie w sobie Białorusina, Ukraińca czy Litwina wink.gif Jak wielkie straty narodowościowe na ziemiach zaburzańskich przyniósł nam zabór rosyjski?

Co to tego odkrywania - np. poczucie przynależności do narodu nowolitewskiego i takie kwiatki jak wójt Janulis(uznający się za Polaka) i ksiądz Rylikowski(uważający się za Litwina) z jednej miejscowości, Merecza wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 19/10/2012, 16:35 Quote Post

QUOTE(przemchelm @ 19/10/2012, 16:23)
Spotkałem się z twierdzeniem iż np. taki Wołyń zdepolonizował się bardzo mocno - co świadczyło iż wcześniej trochę Polaków więcej musiało na nim mieszkać.
*


A to akurat bardzo dziwne, bo choć Polacy na Wołyniu byli od zawsze warstwą dominującą pod względem ekonomicznym oraz kulturowym (większość z nich to posiadacze ziemscy i ich zagrody), to nie przekraczali oni 20% ogólnej liczby ludności. Przed zaborami, po zaborach, w chwili wybuchu dws.

Ten post był edytowany przez Piegziu: 19/10/2012, 16:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 19/10/2012, 16:43 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 19/10/2012, 16:35)
QUOTE(przemchelm @ 19/10/2012, 16:23)
Spotkałem się z twierdzeniem iż np. taki Wołyń zdepolonizował się bardzo mocno - co świadczyło iż wcześniej trochę Polaków więcej musiało na nim mieszkać.
*


A to akurat bardzo dziwne, bo choć Polacy na Wołyniu byli od zawsze warstwą dominującą pod względem ekonomicznym oraz kulturowym (większość z nich to posiadacze ziemscy i ich zagrody), to nie przekraczali oni 20% ogólnej liczby ludności. Przed zaborami, po zaborach, w chwili wybuchu dws.
*


A to przypadkiem nie z Wołynia najwięcej rodzin nie wygoniono na białe niedźwiedzie? Z pewnością Polacy nie stanowili nawet 40% ale nie wiem czemu ciągle mi chodzi po głowie 40 tys rodzin wysiedlonych na Syberię, właśnie z Wołynia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 19/10/2012, 16:57 Quote Post

QUOTE(przemchelm @ 19/10/2012, 16:43)
A to przypadkiem nie z Wołynia najwięcej rodzin nie wygoniono na białe niedźwiedzie? Z pewnością Polacy nie stanowili nawet 40% ale nie wiem czemu ciągle mi chodzi po głowie 40 tys rodzin wysiedlonych na Syberię, właśnie z Wołynia.
*


Nie słyszałem o deportacjach polskich rodzin z Wołynia na Syberię. Za czasów carskich? Po powstaniach?
Ciężko jest nawet ustalić liczbę Polaków na Wołyniu przez cały XIX wiek i początek XX, ponieważ rzekome wyniki deklaracji narodowościowych nie zawsze były potwierdzane przez metryki kościelne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 19/10/2012, 18:04 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 19/10/2012, 16:57)
QUOTE(przemchelm @ 19/10/2012, 16:43)
A to przypadkiem nie z Wołynia najwięcej rodzin nie wygoniono na białe niedźwiedzie? Z pewnością Polacy nie stanowili nawet 40% ale nie wiem czemu ciągle mi chodzi po głowie 40 tys rodzin wysiedlonych na Syberię, właśnie z Wołynia.
*


Nie słyszałem o deportacjach polskich rodzin z Wołynia na Syberię. Za czasów carskich? Po powstaniach?
Ciężko jest nawet ustalić liczbę Polaków na Wołyniu przez cały XIX wiek i początek XX, ponieważ rzekome wyniki deklaracji narodowościowych nie zawsze były potwierdzane przez metryki kościelne.
*


Dokładnie tak - i po listopadowym i styczniowym. Ale zwłaszcza po 2
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej