Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ''Prezydent RP'', czy ten urząd jest w ogóle potrzebny?
     
Młody 19
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 106
Nr użytkownika: 77.724

Zawód: KLON TROLL
 
 
post 30/07/2012, 16:43 Quote Post

W wielu dyskusjach na tym forum padają propozycje likwidacji różnych zbędnych urzędów i instytucji. Idąc ich tropem zadałem sobie pytanie: czy największą taką synekurą nie jest aby stanowisko Głowy Państwa, której kompetencje są śmiesznie małe a koszty utrzymania duże. Czy nie taniej byłoby rozdzielić je międzwy premiera i ministrów a sam urząd zlikwidować? W dodatku nie byłoby gorszących ''wojen na górze'' gdy rząd i prezydent są z innych opcji politycznych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 30/07/2012, 17:05 Quote Post

Lepsza dziedziczna monarchia konstytucyjna. Koszty i kompetencje podobne, ale bez regularnego żałosnego kabaretu pt."wybory prezydenckie".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 30/07/2012, 17:43 Quote Post

Oczywiście, że jest zbędny. Polska jest jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym, państwem tzw cywilizowanego świata, którego zasady ustrojowe są sformułowane w taki sposób, że obok siebie funkcjonują dwa niemal równorzędne ośrodki władzy o nie do końca sprecyzowanych granicach kompetencji... Osobiście popierałbym jeśli nie wspomnianą już opcję brytyjsko-hiszpańsko-skandynawską (tj. dziedziczna monarchia i premier), to na pewno formułę niemiecko-izraelską (silny premier plus prezydent dla dekoracji), a nawet wariant z samym premierem bez prezydenta ani króla (swoją drogą panuje gdzieś taki ustrój?). Zastosowany w USA oraz we Francji model prezydencki aż tak do mnie nie przemawia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 30/07/2012, 18:01 Quote Post

Od wprowadzenia reformy administracyjnej w 1999r. natworzono mnóstwo bezensownych instytucji, urzędów, i funkcji. Bo po co np. taki marszałek województwa, którego kompetencje częściowo pokrywają się z kompetencjami wojewody (i jak dotychczas ten ostatni w zupełności wystarczał)? I kto jest ważniejszy w województwie - marszałek, czy wojewoda ? O takim tworze, który bierze kasę nie wiadomo za co, nic o nim nie słychać, ani go nie widać, a zwie się sejmikiem wojewódzkim, to nie ma co nawet wspominać. Dalej - po co potworzono w miastach starostwa powiatowe, których komeptencje także częściowo zachodzą na kompetencje Urzędów Miast ? Powymyślano różnych radnych powiatowych, i całe inne dziadostwo, na których diety łoży całe społeczeństwo. Przy okazji stworzono setki tysięcy miejsc pracy dla urzedników samorządowych, uposażenie ktorych spoczywa na barkach społeczeństwa. Oczywiście - prym wiedzie tu PSL, który po pozbyciu się konkurencji ("Samoobrony") czuje silny jak nigdy w terenie: nepotyzm szerzy się na prawo i lewo, zatrudnia się po znajomościach, a znam przypadek, kiedy to w instytucji zatrudniającej w porywach 5 (pięciu) pracowników, stworzono funkcję ... wicedyrektora z odpowiednim uposażeniem (sic!)

Ten post był edytowany przez ciekawy: 30/07/2012, 18:03
 
Post #4

     
pseudomiles
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.540
Nr użytkownika: 38.593

 
 
post 30/07/2012, 18:38 Quote Post

Ja bym powiedział, że odwrotnie. Należy rząd podporządkować prezydentowi, a premierostwo zlikwidować.

Oczywiście, lepiej aby głowa państwa była elekcyjnym i sejmującym królem z m.in. uprawnieniem do autonomicznego decydowania o kilku procentach PKB. W takim obrocie spraw głowa państwa mogłaby wyznaczać jakiegoś premiera-czyli pierwszego ministra koordynatora poczynań pozostałych ministrów. Mógłby to być któryś ze zwykłych szefów resortów lub odrębny urzędnik.

Poza tym zwracam uwagę, że oszczędności na biurokracji należy robić likwidując setki tysięcy etatów urzędniczych, a nie skupiać się na bardziej widowiskowych postulatach zniesienia senatu czy prezydenta, bo ich budżety to kropla w morzu wydatków na całą biurokrację.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 2/08/2012, 15:13 Quote Post

QUOTE
Oczywiście, że jest zbędny. Polska jest jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym, państwem tzw cywilizowanego świata, którego zasady ustrojowe są sformułowane w taki sposób, że obok siebie funkcjonują dwa niemal równorzędne ośrodki władzy o nie do końca sprecyzowanych granicach kompetencji...


Po lekturze konstytucji pozycja ustrojowa prezydenta może wydawać się rzeczywiście silna, jednakże ładnie wygląda to tylko na papierze. Zdecydowanie większą władzę i możliwości skupia w sobie urząd premiera, szczególnie w spokojnych, bez wojennych czasach wink.gif.

QUOTE
Od wprowadzenia reformy administracyjnej w 1999r. natworzono mnóstwo bezensownych instytucji, urzędów, i funkcji. Bo po co np. taki marszałek województwa, którego kompetencje częściowo pokrywają się z kompetencjami wojewody (i jak dotychczas ten ostatni w zupełności wystarczał)?


Co do samej potrzeby rozdziału kompetencji można polemizować, jednakże nie rozumiem zarzutu z pokrywaniem się kompetencji. Mamy dwie ustawy: o wojewodzie i administracji rządowej w województwie oraz o samorządzie województwa, gdzie wszystko jest wyraźnie rozgraniczone.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 3/08/2012, 0:21 Quote Post

QUOTE(pseudomiles @ 30/07/2012, 18:38)
Ja bym powiedział, że odwrotnie. Należy rząd podporządkować prezydentowi, a premierostwo zlikwidować.

Ewentualnie podporządkować premiera prezydentowi, z tym że wtedy trzeba wybierać na tę funkcję ludzi z głową a nie tego, kogo najczęściej się widzi w TV.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 3/08/2012, 2:00 Quote Post

QUOTE
po co potworzono w miastach starostwa powiatowe, których komeptencje także częściowo zachodzą na kompetencje Urzędów Miast ?
ciekawy

Nic takiego nie ma miejsca. Powiat grodzki jest tożsamy z miastem i gminą. Taki więc prezydent Grudziądza na przykład jest jednocześnie starostą, prezydentem miasta i wójtem gminy miejskiej.

QUOTE
Ja bym powiedział, że odwrotnie. Należy rząd podporządkować prezydentowi, a premierostwo zlikwidować.
pseudomiles



Prezydent powinien być cenzorem tego co czyni rząd i parlament. Bardzo dobrze, że ustawy wymagają jego kontrasygnaty. Im więcej filtrów tym lepsze będziemy mieli prawo. Niestety na razie to się nie sprawdza ale założenie jest słuszne.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 20/03/2015, 12:50
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 3/08/2012, 17:38 Quote Post

Czołem!

QUOTE(kundel1 @ 30/07/2012, 18:05)
Lepsza dziedziczna monarchia konstytucyjna. Koszty i kompetencje podobne, ale bez regularnego żałosnego kabaretu pt."wybory prezydenckie".
*



No ja przepraszam, ale wolisz nie mieć wpływu na wybór głowy państwa? Od kiedy to panowanie jakiegoś człowieka nie może być żałosne? I - co ważne - teoretycznie, jeśli jakiś człowiek nie spełni się na swoim stanowisku, to go drugi raz nie wybiorą, a taki dożywotni władca jest nieusuwalny zazwyczaj. Choć były w historii takie wyjątki, jak Edward VIII... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 4/08/2012, 9:46 Quote Post

Ja tam jestem za urzędem Prezydenta i za tym żeby był wybierany przez naród. Z drugiej strony jednak w tych krajach gdzie prezydent ma kompetencje jedynie reprezentacyjne i jest wtedy zwykle wybierany przez parlament (choć są wyjątki np. w Austrii) tę funkcje pełnią osoby zwykle jej godne. Profesorowie, ludzie nauki itp. Ja nie miałbym nic przeciwko aby u nas prezydentem był np. prof. Kleiber. W obecnych warunkach jest to jednak mało realne, choć wspomniany profesor przewijał się na giełdzie kandydatów PiS na urząd prezydencki po tragedii smoleńskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
konto usunięte 13/01/18
 

Unregistered

 
 
post 4/08/2012, 10:05 Quote Post

QUOTE(karolz77 @ 4/08/2012, 10:46)
Ja tam jestem za urzędem Prezydenta i za tym żeby był wybierany przez naród. Z drugiej strony jednak w tych krajach gdzie prezydent ma kompetencje jedynie reprezentacyjne i jest wtedy zwykle wybierany przez parlament (choć są wyjątki np. w Austrii) tę funkcje pełnią osoby zwykle jej godne. Profesorowie, ludzie nauki itp. Ja nie miałbym nic przeciwko aby u nas prezydentem był np. prof. Kleiber. W obecnych warunkach jest to jednak mało realne, choć wspomniany profesor przewijał się na giełdzie kandydatów PiS na urząd prezydencki po tragedii smoleńskiej.
*



Ja tam do urzędu,prezydenta nic nie mam .Miałbym tylko jedno prośbę do nich smile.gif Niech w swoich kampaniach wyborczych ,nie składają obietnic ,które wykraczają poza kompetencje prezydenta wink.gif
 
Post #11

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 4/08/2012, 10:21 Quote Post



Urząd prezydenta generuje niepotrzebne koszty, winien być zlikwidowany.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
General Belgrano
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 887
Nr użytkownika: 73.261

Zawód: BANITA
 
 
post 4/08/2012, 14:02 Quote Post

Zgadzam się. Numerem jeden winien być premier do którego i tak obecnie należy gros władzy wykonawczej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 4/08/2012, 14:19 Quote Post

Czołem!

A nie lepiej jest zlikwidować urząd premiera, a prezydent zostałby szefem rządu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 4/08/2012, 18:52 Quote Post

Pozycja Prezydenta jest taka, że jest głową Państwa, która nie może poruszać jego członkami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej