Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Warszawa Starzyńskiego, czyli Miasto Marzeń
     
Sasha_K@per
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 61.561

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 26/12/2009, 16:30 Quote Post

Najbarwniejszą postacia 20-lecia międzywojennego w Warszawie był z całą pewnością Stefan Starzyński. Jak to się mówi: Chłop z jajami. Osoba, która zrobiła dla Stolicy bardzo wiele. Do dziś jest chyba najlepszym Prezydentem tego Miasta. Nie zostawił jej nawet w obliczu wojny. Ale do rzeczy...

Mianowany został na Komisarycznego Prezydenta m.st. Warszawy 2 sierpnia 1934. Od razu wziął się za robote. Chciał aby Warszawa stała się pełnoprawnym zachodnim miastem. Marzenia zaczęły się spełniać. I od tego momentu prosze Was o komentowanie.

Chciał zooraganizować Wystawę Światową w 1944 r. Było to już zaklepane?? Na Pradze zaczęły się roboty związane z tym, ale nie wiem czy wszystko było już pewne. Z tego co się orientuje miał to połączyć z 25 rocznicą odzyskania niepodległości.

Kolejna rzecz o której mało wiem, a bardzo mnie interesuje. Mianowice LIO w Warszawie w latach 50. Ośrodki miały znajdować się na Siekierkach. Po wojnie komuniści chcięli Stadion Olimpijski zrobić na Wierzbnie. Wiecie coś o tym?? Sport to moja pasja, a w połączeniu z druga czyli 20-leciem międzywojennym to juz wogóle...

Reprezentacyjna dzielnica im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Miała być na Polu Mokotowskim. Z tego co się orientuje ulice miały mieć nazwy o charakterze sanacyjnym np. ul. Ignacego Mościckiego, plac Kontytucji kwietniowej oraz oczywiście Aleje Marszala. Bardzo mało jest o tym artykułów, a sprawa jest dosyć interesująca


Metro- plany były, budowa prawie też. Ale jak w większości czytamy:" Plany pokrzyżowała wojna"

Linia średnicowa-czyli coś bez czego Warszawa nie była by Warszawą. Tunel, Dworzec Główny, most średnicowy. Ładnie brzmi i jest faktem. A dzisiaj by to wyglądało tak jak z mostem Północnym, że budowa na etapie przetargu...


Osoba legendarna. Może by ją uczcić troche bardziej niż ulicą, rondem, Lasem Kabackim kilkoma pomnikami i nazwą szkoły. Może by tak jakiś most...

Zachęcam do komentowania.
Pzdr
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 27/12/2009, 1:48 Quote Post

QUOTE(Sasha_K@per @ 26/12/2009, 16:30)
Najbarwniejszą postacia 20-lecia międzywojennego w Warszawie był z całą pewnością Stefan Starzyński. Jak to się mówi: Chłop z jajami. Osoba, która zrobiła dla Stolicy bardzo wiele.  Do dziś jest chyba najlepszym Prezydentem tego Miasta. Nie zostawił jej nawet w obliczu wojny. Ale do rzeczy...

Zachęcam do komentowania.
Pzdr
*


Czyli konkretnie co zrobił?
O planach już wspomniałeś.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Sasha_K@per
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 61.561

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 27/12/2009, 13:28 Quote Post

QUOTE(secesjonista @ 27/12/2009, 1:48)
QUOTE(Sasha_K@per @ 26/12/2009, 16:30)
Najbarwniejszą postacia 20-lecia międzywojennego w Warszawie był z całą pewnością Stefan Starzyński. Jak to się mówi: Chłop z jajami. Osoba, która zrobiła dla Stolicy bardzo wiele.  Do dziś jest chyba najlepszym Prezydentem tego Miasta. Nie zostawił jej nawet w obliczu wojny. Ale do rzeczy...

Zachęcam do komentowania.
Pzdr
*


Czyli konkretnie co zrobił?
O planach już wspomniałeś.
*


linia średnicowa(do dzisiaj główna arteria kolejowa w Warszawie), rozbudowywał bulwary przy Wiśle,rozbudowa oświaty, szereg instytucji kulturalnych i wiele innych.

PS.Jeżeli macie jakas wiedze nt. igrzysk i wystawy to prosze piszcie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 27/12/2009, 14:50 Quote Post

QUOTE(Sasha_K@per @ 27/12/2009, 13:28)
linia średnicowa(do dzisiaj główna arteria kolejowa w Warszawie), rozbudowywał bulwary przy Wiśle,rozbudowa oświaty, szereg instytucji kulturalnych i wiele innych.

PS.Jeżeli macie jakas wiedze nt. igrzysk i wystawy to prosze piszcie
*


Dzielnica Piłsudzkiego - z planów zrealizowano tylko jeden i to cześciowo gmach: siedzibę Głównego Urzędu Patentowego.
Bulwar nad Wisłą - nie: rozbudowa, a jedynie rozpoczęcie prac... od mostu Kierbedzia. Arterię nabrzeżną wyasfaltowano, nie osiągnięto jednak połączenia z ul. Kamedułów. Bulwar o dwóch poziomach wykonano tylko na odcinku 0.5 km.
Połączenie północ‑południe w postaci alei Niepodległości - jedynie rozpoczęto, znacznie trudniejszy płn. odcinek (poszerzenie Chałubińskiego i przebicie się przez Śródmieście do Dzikiej) nawet nie rozpoczęto.
Linia średnicowa - tyle, że ona powstaje w latach 1923-33, a Starzyński zostaje prezydentem w 1934
Nawierzchnie - prace brukarskie na Górczewskiej, Powązkowskiej i Modlińskiej wraz z Jagiellońską nie zostały nawet rozpoczęte; Grójecka otrzymała tylko częściowo nowocześniejszą nawierzchnię.
Śródmieście - poza przebiciem Bonifraterskiej, nie nastąpiły tu znaczące zmiany.

Argument: i wiele innych... jakoś mnie nie przekonuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Sasha_K@per
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 61.561

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 27/12/2009, 15:15 Quote Post

QUOTE(secesjonista @ 27/12/2009, 14:50)
QUOTE(Sasha_K@per @ 27/12/2009, 13:28)
linia średnicowa(do dzisiaj główna arteria kolejowa w Warszawie), rozbudowywał bulwary przy Wiśle,rozbudowa oświaty, szereg instytucji kulturalnych i wiele innych.

PS.Jeżeli macie jakas wiedze nt. igrzysk i wystawy to prosze piszcie
*


Dzielnica Piłsudzkiego - z planów zrealizowano tylko jeden i to cześciowo gmach: siedzibę Głównego Urzędu Patentowego.
Bulwar nad Wisłą - nie: rozbudowa, a jedynie rozpoczęcie prac... od mostu Kierbedzia. Arterię nabrzeżną wyasfaltowano, nie osiągnięto jednak połączenia z ul. Kamedułów. Bulwar o dwóch poziomach wykonano tylko na odcinku 0.5 km.
Połączenie północ‑południe w postaci alei Niepodległości - jedynie rozpoczęto, znacznie trudniejszy płn. odcinek (poszerzenie Chałubińskiego i przebicie się przez Śródmieście do Dzikiej) nawet nie rozpoczęto.
Linia średnicowa - tyle, że ona powstaje w latach 1923-33, a Starzyński zostaje prezydentem w 1934
Nawierzchnie - prace brukarskie na Górczewskiej, Powązkowskiej i Modlińskiej wraz z Jagiellońską nie zostały nawet rozpoczęte; Grójecka otrzymała tylko częściowo nowocześniejszą nawierzchnię.
Śródmieście - poza przebiciem Bonifraterskiej, nie nastąpiły tu znaczące zmiany.

Argument: i wiele innych... jakoś mnie nie przekonuje.
*


z budową al. Niepodległości zazębiało się również z budową szergeu budynkow instytucji np. SGH.
Jeżeli chodzi o bulwary to miałem na myśli hasło Frontem do Wisły, które było przez niego rozpowszechniane.
Po za tym zoorganizował wystawę Warszawa Przyszłości. Przedstawił tam plany przedstawionych przeze mnie obiektów, które potem znalazły sie w Czteroletnim Planie Inwestycujnym, ktory opracowal rowniez Kwiatkowski. Rozpoczął ich budowe. Rozpoczął modernizacje stolicy, aby Warszawa była miastem nowoczesnym. Jak zwykle plany przerwała wojna, ale miał plan , którego się trzymał i konsekwentnie je wykonywał
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 27/12/2009, 16:21 Quote Post

QUOTE(Sasha_K@per @ 27/12/2009, 15:15)
z budową al. Niepodległości zazębiało się również z budową szergeu budynkow instytucji np. SGH.
Jeżeli chodzi o bulwary to miałem na myśli hasło  Frontem do Wisły, które było przez niego rozpowszechniane.
Po za tym zoorganizował wystawę Warszawa Przyszłości. Przedstawił tam plany przedstawionych przeze mnie obiektów, które potem znalazły sie w Czteroletnim Planie Inwestycujnym, ktory opracowal rowniez Kwiatkowski. Rozpoczął ich budowe. Rozpoczął modernizacje stolicy, aby Warszawa była miastem nowoczesnym. Jak zwykle plany przerwała wojna, ale miał plan , którego się trzymał i konsekwentnie je wykonywał
*


Nie rozumiemy się. Ja pytam co konkretnie zrobił, a ty mi w odpowiedzi podajesz:
Miał plany
Zorganizował Wystawę Warszawa Przyszłości

to trochę za mało rzeczowych argumentów, jak na ocenę dla jego prezydentury.
Nie neguję ciekawych i śmiałych wizji, rozsądnej koncepcji zwrócenia się ku Wiśle.
Tyle że ja upatruję jego wielkość w zupełnie innej sferze jego działalności, gdzie były nie tylko plany, ale i konsekwentna i skończona realizacja.
O jakim budynku SGH mówisz? Ten przy Racławickiej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Sasha_K@per
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 61.561

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 27/12/2009, 17:33 Quote Post

QUOTE(secesjonista @ 27/12/2009, 16:21)

Nie rozumiemy się. Ja pytam co konkretnie  zrobił,

QUOTE
linia średnicowa(do dzisiaj główna arteria kolejowa w Warszawie), zaczął budowę bulwarów przy Wiśle,rozbudowa oświaty, szereg instytucji kulturalnych i wiele innych.


linia średnicowa to faktycznie przed starzyńskim. mój błąd. ale reszta to juz jego działalność

rozpoczal budowe bulwarów, rozbudowa oświaty(m.in SGH którego był wykładowcą), szereg instytucji kulturalnych(tutaj na myśl przychodzi mi głównie Muzeum Narodowe, które do dziś jest największym muzeum w Polsce(mówie o samym budynku)), szereg parków. To wszystko działało się za jego czasów.

PS.Moge znać twoje źródło wiedzy. bo szukam ksiązek o Starzyńskim i Warszawię tamtych lat i nie moge znaleźć
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 27/12/2009, 19:54 Quote Post

Pytasz a bibliografię dot. Sarzyńskiego?

Bo jeżeli tak to są np. dwie biografie Starzyńskiego pióra M.M. Drozdowskiego.

Jeżeli zach chodzi o samą Warszaw to tegoż Warszawiacy i ich miasto w latach Drugiej Rzeczypospolitej, tegoż Warszawa XX wieku etc.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 27/12/2009, 20:40 Quote Post

QUOTE(Sasha_K@per @ 27/12/2009, 17:33)
rozpoczal budowe bulwarów, rozbudowa oświaty(m.in SGH którego był wykładowcą), szereg instytucji kulturalnych(tutaj na myśl przychodzi mi głównie Muzeum Narodowe, które do dziś jest największym muzeum w Polsce(mówie o samym budynku)), szereg parków. To wszystko działało się za jego czasów.

PS.Moge znać twoje źródło wiedzy. bo szukam ksiązek o Starzyńskim i  Warszawię tamtych lat i nie moge znaleźć
*


Samo muzeum po wybraniu w 1926 r. projektu Tadeusza Tołwińskiego było budowane przy al. 3 Maja jeszcze przed prezydenturą Starzyńskiego, na 11 letnią budowę na Starzyńskiego przypada raptem 4 lata. Prace prowadzono w dwu etapach:
1927-1932 i
1932-1938 wink.gif
... acz przyznam, że ukończone za jego kadencji i oddane do użytku.

Do pozycji podanych przez Gnome, można dodać:

Marian Drozdowski Archiwum Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego
Mirosław Wawrzyński Bronisław Chajęcki nieznany bohater Warszawy i Pruszkowa
Stanisław Różański, Stefan Starzyński a urbanistyka Warszawy, Zbiory Pracowni Dziejów Warszawy IH PAN (maszynopis), Warszawa 1979
Eugeniusz Szwankowski, Warszawa,
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Sasha_K@per
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 61.561

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 28/12/2009, 0:02 Quote Post

[quote=secesjonista,27/12/2009, 20:40]

[/quote]
Samo muzeum po wybraniu w 1926 r. projektu Tadeusza Tołwińskiego było budowane przy al. 3 Maja jeszcze przed prezydenturą Starzyńskiego, na 11 letnią budowę na Starzyńskiego przypada raptem 4 lata. Prace prowadzono w dwu etapach:
1927-1932 i
1932-1938 wink.gif
... acz przyznam, że ukończone za jego kadencji i oddane do użytku.

Do pozycji podanych przez Gnome, można dodać:

Marian Drozdowski Archiwum Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego
Mirosław Wawrzyński Bronisław Chajęcki nieznany bohater Warszawy i Pruszkowa
Stanisław Różański, Stefan Starzyński a urbanistyka Warszawy, Zbiory Pracowni Dziejów Warszawy IH PAN (maszynopis), Warszawa 1979
Eugeniusz Szwankowski, Warszawa,
*

[/quote]

[QUOTE]Jeżeli zach chodzi o samą Warszaw to tegoż Warszawiacy i ich miasto w latach Drugiej Rzeczypospolitej, tegoż Warszawa XX wieku etc. [/QUOTE]

dzięki
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
patogen
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 57.807

krystian
Zawód: wolny
 
 
post 8/02/2010, 10:49 Quote Post

QUOTE(secesjonista @ 27/12/2009, 17:21)
QUOTE(Sasha_K@per @ 27/12/2009, 15:15)
z budową al. Niepodległości zazębiało się również z budową szergeu budynkow instytucji np. SGH.
Jeżeli chodzi o bulwary to miałem na myśli hasło  Frontem do Wisły, które było przez niego rozpowszechniane.
Po za tym zoorganizował wystawę Warszawa Przyszłości. Przedstawił tam plany przedstawionych przeze mnie obiektów, które potem znalazły sie w Czteroletnim Planie Inwestycujnym, ktory opracowal rowniez Kwiatkowski. Rozpoczął ich budowe. Rozpoczął modernizacje stolicy, aby Warszawa była miastem nowoczesnym. Jak zwykle plany przerwała wojna, ale miał plan , którego się trzymał i konsekwentnie je wykonywał
*


Nie rozumiemy się. Ja pytam co konkretnie zrobił, a ty mi w odpowiedzi podajesz:
Miał plany
Zorganizował Wystawę Warszawa Przyszłości

to trochę za mało rzeczowych argumentów, jak na ocenę dla jego prezydentury.
Nie neguję ciekawych i śmiałych wizji, rozsądnej koncepcji zwrócenia się ku Wiśle.
Tyle że ja upatruję jego wielkość w zupełnie innej sferze jego działalności, gdzie były nie tylko plany, ale i konsekwentna i skończona realizacja.
O jakim budynku SGH mówisz? Ten przy Racławickiej?
*




No masz niewatpliwie racje tyle ze takie inwestycje i projekty nie powstaja w 3 dni...dlatego na planach wiekszosc sie skonczyla poniewaz realizacja takich planow trwa latami a tu mamy wojne i koniec realizacji....Natomiast znajac postawe prezydenta Starzynskiego mozna niemal byc pewnym ze plany owe by zrealizowal.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej