Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Władcy Babilonii
 
Największy władca babiloński to:
Nabuchodonozor [ 26 ]  [12.87%]
Nabuchodonozor II [ 57 ]  [28.22%]
Baltazar [ 2 ]  [0.99%]
Hammurabi [ 104 ]  [51.49%]
inny [ 13 ]  [6.44%]
Suma głosów: 202
Goście nie mogą głosować 
     
przemkolo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 39.447

 
 
post 2/01/2008, 15:21 Quote Post

patrząc na skalę popularności Hammurabi za sprawą swojego kodeksu bije wszystkich na głowę jednak dla mnie ważniejszym władcą w dziejach Babilonu i starożytności był Nabuchodonozor, ponieważ to właśnie on podbił część fenicji, jerozolimę, syrię, palestynę, zapoczątkował niewolę babilońską Żydów oraz był wielkim budowniczym(wiszące ogrody semiramidy, brama Isztar,potrójny mur Babilonu, ziggurat Etamenanki)smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Norman91
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 139
Nr użytkownika: 46.618

Pawel Koc
Zawód: uczen
 
 
post 3/07/2008, 17:09 Quote Post

Hammurabi. worthy.gif

Powody byly juz wymieniane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
mgaurelius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 618
Nr użytkownika: 40.018

Zawód: Magnat - Spekulant.
 
 
post 23/09/2008, 12:19 Quote Post

QUOTE(przemkolo @ 2/01/2008, 15:21)
patrząc na skalę popularności Hammurabi za sprawą swojego kodeksu bije wszystkich na głowę jednak dla mnie ważniejszym władcą w dziejach Babilonu i starożytności był Nabuchodonozor, ponieważ to właśnie on podbił część fenicji, jerozolimę, syrię, palestynę, zapoczątkował  niewolę babilońską Żydów oraz był wielkim budowniczym(wiszące ogrody semiramidy, brama Isztar,potrójny mur Babilonu, ziggurat Etamenanki)smile.gif
*



A czy to nie Nabuchodonozor II podbił Jerozolime i rozpoczął niewole babilońska??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 27/09/2008, 17:18 Quote Post

No tak - Hammurabi, macie rację, tyle że Kodeks Hammurabiego w wielu aspektach był wciąż prawem niedoskonałym. Oczywiście, słusznym było jego uchwalenie, kodyfikacja prawa powoduje, że obowiązuje ono wszystkich, łatwiej jest więc utrzymać ład społeczny, tyle że w wielu miejscach kodeks mógł być lepszy (wiem, łatwo się mówi z dzisiejszej perspektywy). Ja jednak z czystej przekory postawiłąm na Nabuchodonozora II. Nie mówię tylko o niewoli babilońskiej, nie przypisałabym mi tego jako zasługi, ale przyczynił się on do rozwoju miasta Babilon i do zjednoczenia jego mieszkańców. Ogrody Semiramidy to już inna bajka... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
mgaurelius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 618
Nr użytkownika: 40.018

Zawód: Magnat - Spekulant.
 
 
post 30/09/2008, 9:09 Quote Post

QUOTE(Donia @ 27/09/2008, 17:18)
No tak - Hammurabi, macie rację, tyle że Kodeks Hammurabiego w wielu aspektach był wciąż prawem niedoskonałym. Oczywiście, słusznym było jego uchwalenie, kodyfikacja prawa powoduje, że obowiązuje ono wszystkich, łatwiej jest więc utrzymać ład społeczny, tyle że w wielu miejscach kodeks mógł być lepszy (wiem, łatwo się mówi z dzisiejszej perspektywy). Ja jednak z czystej przekory postawiłąm na Nabuchodonozora II. Nie mówię tylko o niewoli babilońskiej, nie przypisałabym mi tego jako zasługi, ale przyczynił się on do rozwoju miasta Babilon i do zjednoczenia jego mieszkańców. Ogrody Semiramidy to już inna bajka... smile.gif
*




A które prawo jest doskonałe?? nie ma takiego smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 30/09/2008, 13:16 Quote Post

No pewnie, to już inna kwestia smile.gif

Prawo może być zoptymalizowane, fajnie się ocenia z własnej perspektywy - prawo korzystne dla mnie, może nie być korzystne dla kogoś innego.

Jeśli chodzi o prawo Hammurabiego, to skupiłabym się głównie na krzywdzącym wymiarze zasady talionu w kontekście nierównego traktowania osób z różnych warstw społecznych. Nie twierdzę, że Babilon mógł być państwem, w którym narodziłąby się demokracja (zresztą, co na ten temat mówił Arystoteles, wiemy), ale było to jedno z bardziej niesprawiedliwych praw w stosunku do warstw najniższych. Z tym że akurat silna pozycja władcy i religii zapewniała, że warstwy te nie buntowały się przeciw kapłanom i władcy, ale gdyby tych obwarować nie było, kto wie.

pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 8/12/2008, 22:18 Quote Post

Cóż, chyba się niestety również z przekory nieco wyłamię, bynajmniej nie odmawiam Hammurabiemu miana, być może, rzeczywiście najwybitniejszego władcy Babilonii - wykorzystał swoją szansę dziejową znakomicie (na różnych polach działalności), jednak mimo wszystko za nim nie przepadam. wink.gif
Wybrałabym Nabuchodonozora I z Isin jako jednego z wybitnych władców, który po okresie upadku Babilonii, po niszczącym najeździe Szuttruk-Nahhunte II na Babilon w 1157 r., zdołał odrestaurować państwo (niestety na krótko), rozszerzyć jego granice oraz wziąć odwet na państwie elamickim, zdobywając Suzę (szkoda, że nie można postawić na władców z okresu wcześniejszego, neosumeryjskiego, wtedy zagłosowałabym na Ur-Nammu z Ur albo Gudeę z Lagasz).
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 28/03/2009, 23:44 Quote Post

Nabuchodonozor II. Jego panowanie było okresem hegemonii państwa chaldejskiego. Poza tym mia troche dystansu do siebie i samokrytycyzmu. Uznal uczciwie ze jest swinia, a taka szczerosc nie zdarza sie wielu politykom. Za to nalezy go cenic.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Mardukapaliddin III
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 56.993

Stopień akademicki: uczen/student
Zawód: Ucze/student
 
 
post 1/08/2009, 8:46 Quote Post

Zagłosowałem na Nabuchodonozora II za całokształt, ale nie był On jedynym wybitnym chaldejczykiem na tronie Babilonu...a Marduk-apal-iddin II przez 10 lat opierał sie potędze Asyrii a po utracie trou, wciąż był ścigany, Był niczym Hanibal dla rzymian do tego stopnia , że Asyryjczycy ścigali jego krewenych nawet po Jego śmierci.. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Anaksimandros ho Milesios
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 58.109

Piotr K
Stopień akademicki: x
Zawód: student
 
 
post 29/08/2009, 22:10 Quote Post

Babilonia za Hammurabiego nie była wcale taka potężna, raczej przyjmuję się za apogeum jej rozwoju społeczno- ekonomicznego okres nowobabiloński. Archiwa świątynne pozwalają w przybliżeniu określić, jak duże rozmiary osiągnął wtedy handel i uprawy. Gromadzono wtedy znaczne nadwyżki pożywienia, co przyczyniało się do zwiększenia rozmiarów populacji Babilończyków. Nabopolassar z powodzeniem walczył z Medami i odwiecznymi wrogami Asyryjczykami. A za Nabochodozora II państwo było bardzo silne pod względem militarnym i gospodarczym. Na tego władcę oddję swój głos smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Macie.jRamzesII
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 58.160

Maciej J
Zawód: Uczen
 
 
post 1/09/2009, 19:48 Quote Post

Ja uważam że Hammurabi, ponieważ to on stworzył Cały ten kodeks, który rządził się surowymi prawami.
A Nabuchodonozor chyba był najeźdźcą,
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
gilgamesh91
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 58.275

Zawód: uczeñ
 
 
post 6/09/2009, 16:38 Quote Post

ja swój głos oddaję na Nabuchodonozora II, ponieważ za jego rządów był hegemonem Bliskiego Wschodu, również dosyć agresywna polityka zagraniczna owego władcy przyczyniła się do rozwoju jego państwa. Władca również zasłynął jako budowniczy, który przekształcił Babilon w istną twierdzę, nie można zapomnieć o wiszących ogrodach, które założył prawdopodobnie dla swojej żony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
matti123
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 45.004

Mateusz
Zawód: "staro¿ytnik"
 
 
post 2/10/2009, 23:36 Quote Post

Ja postawiłem na Chaldejczyka Nabuchodonozora II. Dlaczego? Po prostu był twórcą największego państwa w dziejach Babilonii (zwanego imperium).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Michał(Bodek)
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 59.080

Michal Bogdan
Stopień akademicki: II gimnazjum
Zawód: uczen
 
 
post 10/10/2009, 14:29 Quote Post

Hammurabi ,ze względu na kodeks i zjednoczenie kraju.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Arderyk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 196
Nr użytkownika: 54.496

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 28/11/2009, 10:28 Quote Post

Zagłosowałem na Nabuchodonozora II, bo był prawdziwym Imperatorem sleep.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej