Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Państwa Europy Zachodniej a słowiańskie
     
krzyzak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 99.508

tytus liwiusz
Zawód: uczen
 
 
post 16/11/2016, 9:01 Quote Post

[/quote]
Przede wszystkim dzisiejsze państwa Europy Zachodniej powstały na gruzach imperium rzymskiego.
*

[/quote]
Aw więć w pewnym sensei sie zgadzasz?
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.867
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 16/11/2016, 11:55 Quote Post

Ba, żeby tylko.
Dziś rano oglądałem na jakimś kanale historycznym 1 odcinek filmu o Imperium Rzymskim i pada tam stwierdzenie:
"Granice Rzymu do dziś wyznaczają granice Europy".
Jak więc widać, dla ludzi z Europe Zachodniej nawet dziś Europa Wschodnia to barbaricum, a nie część ich świata.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.071
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 16/11/2016, 12:19 Quote Post

Oni mogą się chwalić, że budowali swoje byty państwowe na ruinach cesarstwa. My byliśmy ludem, który co prawda czerpał z kultury rzymskiej, ale za ich pośrednictwem. W pewnym sensie (kulturowym) mają trochę racji. Z drugiej strony chyba trochę zapominają, że kultura francuska z kulturą włoską nie do końca była identyczna. Niemcy jako takie chyba więcej kopiowały od Francuzów (przynajmniej jeśli chodzi o modę i sztukę), tak więc właściwie idąc tropem wypowiedzi z tego programu to granice Europy zamykałyby się w granicach dzisiejszych Włoch.

I żeby było śmieszniej - Wielka Brytania w tym wypadku również poza nawias europejski wychodzi wink.gif w końcu nigdy tak do końca przez Rzymian nie została ujarzmiona wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 16/11/2016, 12:56 Quote Post

Dzisiejsza Wielka Brytania - nie.
Dzisiejsza Anglia i Walia - tak.
Limesem był Mur Hadriana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 17/11/2016, 1:30 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 16/11/2016, 12:55)
Ba, żeby tylko.
Dziś rano oglądałem na jakimś kanale historycznym 1 odcinek filmu o Imperium Rzymskim i pada tam stwierdzenie:
"Granice Rzymu do dziś wyznaczają granice Europy".
Jak więc widać, dla ludzi z Europe Zachodniej nawet dziś Europa Wschodnia to barbaricum, a nie część ich świata.
*


Najlepsze jest to, że historia państw Europy Zachodniej to nie tylko Rzym ale synteza Rzymu i państewek germańskich, synteza tych dwóch kultur.

Ten post był edytowany przez Prawy Książę Sarmacji: 17/11/2016, 1:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
krzyzak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 99.508

tytus liwiusz
Zawód: uczen
 
 
post 18/11/2016, 14:42 Quote Post

Wydaje mi się, że między innymi dlatego kraje romańskie są tak zadufane w sobie. To one od początku były kolebkami kultury, z których brały inne narody. Zabawne jest to, że Polacy rozumieją angielski dużo lepiej niż Hiszpanie czy Francuzi, mimo, że oni wyjściowo znają jakieś 40 % słów z tego języka. Np. słowo infinitive jest dla Polaka nieposiadającego choć podstaw wiedzy lingwistycznej całkowicie obce, dla Hiszpana, który we własnym języku ma niemal identyczny wyraz już nie. Tamte kraje, zwłaszcza Francja, mają mentalność pępka świata, bez którego siedzielibyśmy na etapie prehistorii. Podobno we Włoszech nawet w dużych miastach nie znają podstawowych słów jak "water".

Ten post był edytowany przez krzyzak: 18/11/2016, 14:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.071
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 18/11/2016, 15:58 Quote Post

To może być pozostałość po czasach, kiedy łacina była lingua franca w Europie, a przecież zarówno włoski, jak i francuski (ten w mniejszym stopniu) dużo z łaciny czerpią. Francuski w pewnym okresie dziejów przejął przecież rolę łaciny, stąd może wynikać pewien snobizm Francuzów i Włochów - jako narodów szerzących cywilizację na całą Europę.
Zresztą do niedawna Paryż był uznawany za światową stolicę mody. Z Europy Wschodniej przychodzi wg nich wszystko, co najgorsze. Mogą mieć trochę racji biggrin.gif w każdym razie nie spotkałam jeszcze nic, co przyjęłoby się na całym świecie czy chociaż w Europie, co pochodziłoby ze Wschodu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
metalcoola
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 251
Nr użytkownika: 47.635

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 18/11/2016, 18:07 Quote Post

A Tetris Pażytnowa? smile.gif

Ten post był edytowany przez metalcoola: 18/11/2016, 18:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 18/11/2016, 18:42 Quote Post

Metalcoola - Ciekawa uwaga.
Podobna historia jest z szachami.
Wilczyca;
QUOTE
w każdym razie nie spotkałam jeszcze nic, co przyjęłoby się na całym świecie czy chociaż w Europie, co pochodziłoby ze Wschodu.
Poczucie zagrożenia. Ten rosyjski Typ tak ma i umie to coś eksportować.

Ten post był edytowany przez poldas372: 18/11/2016, 21:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
krzyzak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 99.508

tytus liwiusz
Zawód: uczen
 
 
post 18/11/2016, 20:03 Quote Post

..

Ten post był edytowany przez krzyzak: 18/11/2016, 21:04
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.071
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 19/11/2016, 16:53 Quote Post

QUOTE
Podobna historia jest z szachami.


Szachy nie przyszły z Europy Wschodniej. Poza tym chodziło mi o transfer jakichś uniwersalnych wartości społecznych. Jedyne, co się zaszczepiło od nas, to tolerancja religijna - jednak gnieździła się na Zachodzie z wielkimi oporami i obecnie posuwa się ją do granic absurdu. Tylko czy ktokolwiek we Francji choćby pamięta, że ta idea zrodziła się na wschód od Wisły?
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
krzyzak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 99.508

tytus liwiusz
Zawód: uczen
 
 
post 19/11/2016, 17:04 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 19/11/2016, 16:53)
QUOTE
Podobna historia jest z szachami.


Jedyne, co się zaszczepiło od nas, to tolerancja religijna - jednak gnieździła się na Zachodzie z wielkimi oporami i obecnie posuwa się ją do granic absurdu. Tylko czy ktokolwiek we Francji choćby pamięta, że ta idea zrodziła się na wschód od Wisły?
*



Ale czy na pewno to przyszło od nas? Byliśmy, w pewnym momencie, najbardziej tolerancyjnym krajem Europy, to pewne, ale czy na pewno inne kraje zapożyczyły wzięły od naszego kraju?

Ten post był edytowany przez krzyzak: 19/11/2016, 17:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.071
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 19/11/2016, 19:51 Quote Post

Pisząc "nas" miałam akurat na myśli kraje położone we wschodniej części Europy, niekoniecznie Polskę. Pisząc tamtego posta pomyślałam, że w starożytnym Rzymie również tolerowano inne religie, tyle że tolerancja ta nie dotyczyła chrześcijan, więc nie jestem pewna, czy tam to funkcjonowało tak do końca wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
krzyzak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 99.508

tytus liwiusz
Zawód: uczen
 
 
post 19/11/2016, 20:18 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 19/11/2016, 19:51)
Pisząc "nas" miałam akurat na myśli kraje położone we wschodniej części Europy, niekoniecznie Polskę. Pisząc tamtego posta pomyślałam, że w starożytnym Rzymie również tolerowano inne religie, tyle że tolerancja ta nie dotyczyła chrześcijan, więc nie jestem pewna, czy tam to funkcjonowało tak do końca wink.gif
*



To w takiej Polsce też nie było pełnej tolerancji. Istniała ona (i tak do czasu) w postaci formalnej, a w rzeczywistości to różnie bywało. Np. w Potopie Sienkiewicza Zagłoba jednoznacznie krytykuje Radziwiłła (kalwin bodajże) za wyznanie. To gdzie ta tolerancja była? Coś słyszałem np. że w Bizancjum i Gruzji szanowano inne wyznania.

No i po drugie wciąż pozostaje pytanie czy np. rewolucjoniści we Francji postulując tolerancję religijną (której raczej nie przestrzegali, patrz attytuda względem Krk) sugerowali się podjętą 229 lat wcześniej ugodą sandomierską, konfederacją warszawską and so on.

Ten post był edytowany przez krzyzak: 19/11/2016, 20:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.071
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 19/11/2016, 21:19 Quote Post

Czasy Potopu to powoli koniec tolerancji wyznaniowej. Wojny z innowierczymi krajami sprawiły wzrost nietolerancji religijnej.

Niemniej nasza tolerancja religijna była słynna na całą Europę już od wieku XVI. Zresztą napisałam, że ta tolerancja religijna niekoniecznie z Polski poszła w świat wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej