Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rekonstrukcja historyczna, popularyzator historii
     
Roofix
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.091
Nr użytkownika: 69.553

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 26/04/2012, 23:17 Quote Post

Znacie może osoby, bądź sami bawicie się w rekonstrukcje kilku rodzajów wojsk w różnych okresach, różnych armii itp?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #61

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 26/04/2012, 23:45 Quote Post

QUOTE
Znacie może osoby, bądź sami bawicie się w rekonstrukcje kilku rodzajów wojsk w różnych okresach, różnych armii itp?


Aktualnie - jak pisałem już wcześniej - zajmuję się rekonstrukcją 1st ID USA, ale po drodze zbieram też drobiazgi do chlebaka Wehrmachtu, których to chlebaków mam już trzy i nadal mi mało. tongue.gif
I prawdopodobnie kiedyś zabiorę się także za Wehrmacht.

Ten post był edytowany przez Andrea$: 27/04/2012, 10:27
 
User is offline  PMMini Profile Post #62

     
Hallatil
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 77.134

 
 
post 27/04/2012, 7:50 Quote Post

QUOTE(Roofix @ 26/04/2012, 23:17)
Znacie może osoby, bądź sami bawicie się w rekonstrukcje kilku rodzajów wojsk w różnych okresach, różnych armii itp?
*



-Piechota zachodniego autoramentu z ok 1630-1650
-szlachta polska 1630r
-kiedyś jazda pancerna(niestety nie pełna, bo pieszo)

-ciężkozbrojny lata 1380-1420 Europa zachodnia
-drobne mieszczaństwo lata 1420->

Przymierzam się do XVI wieku i IIWW, ale na razie z funduszami i z wiedzą na te okresy krucho.

Chodziło mi po głowie jeszcze czasy legionów rzymskich, ale to dopiero po dwóch poprzednich epokach smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #63

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 27/04/2012, 8:01 Quote Post

Legionista rzymski z przełomu I/II w ne - 3 różne zestawy sprzętu i strojów.
Wojownik celtycki z połowy I w pne z terenó galijskich. Full z hełmem i opancerzeniem
Germański wojownik z I w ne z terenó wpływu kultury przeworskiej. Tak jak wcześniejsze, wszystko od stroju, przez broń do krzesiwa itd
50-siętnik piechoty scutari z okolic dzisiejszej Ankary z czasów Bazylego II Bułgarobujcy.

Kompletuję wyposażenie greckie z czasów bitwy pod Maratonem.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #64

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 1/05/2012, 9:27 Quote Post

A tu przykład całkowitego niezrozumienia, i przypisywania jakichś ukrytych kompleksów rekonstruktorom.
Klik
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #65

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 1/05/2012, 11:15 Quote Post

Łatwo stracić kontrolę nad emocjami. Dlatego w rekonstrukcjach napoleońskich parę lat temu zakazano zdobywania w walce sztandarów, bo ludziska za bardzo się wczuwali i bywało, że "szło na ostre". Tak więc sztandary są nietykalne, chyba że scenariusz pokazu wyraźnie przewiduje takie "zdobycie". No i należy zdejmować bagnety ("v boje bodaky se ne upotrzebujou").
W powyższym "kliku" najbardziej ubawiło mnie przypisanie mojej belferskiej osoby do "klasy średniej". Czego to publicyści nie wymyślą. Nie wiem, czy w naszej grupie leczymy jakiekolwiek kompleksy. Regiment składa się z ludzi bardzo różnorodnych profesji (większośc pracuje fizycznie i ma wykształcenie zawodowe lub średnie) i wieku, obu płci. Obcując "uczymy się swoich odmiennych na co dzień światów" (Andrzej Nieuważny mawia tak o swojej byłej kompanii z czasów służby w wojsku); ludzie "uczący się swoich światów" zamiast "się izolowania" uczą się wzajemnego szacunku, zrozumienia - a to zapobiega wszelakim ekscesom rewolucyjnym.

Ten post był edytowany przez Pietrow: 1/05/2012, 11:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #66

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 1/05/2012, 11:22 Quote Post

Ale jest w tym i trochę prawdy, o tu:
QUOTE
To chyba odwrócenie ról. Klasa średnia zapewnia jarmarczną rozrywkę klasom ludowym?

Tak, ale cierpi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #67

     
Roofix
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.091
Nr użytkownika: 69.553

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 1/05/2012, 13:24 Quote Post

QUOTE(Świętosław @ 1/05/2012, 9:27)
A tu przykład całkowitego niezrozumienia, i przypisywania jakichś ukrytych kompleksów rekonstruktorom.
Klik
*


Co się dziwić, yo artykuł z "Krytyki Politycznej". Im się wiele rzeczy kojarzy z klasami, nacjonalizmem i szukają przy tym jakiegoś ukrytego znaczenia. Acz kilka wniosków jest ciekawych i nie powiedziałbym, że ze wszystkim nie można się nie zgodzić.
Acz trudno nie uśmiechnąć się czytając obawy o sympatie pronarodowe u rekonstruktorów, szowinizm, czy nierówność seksualną.
Acz spodziewałem się po tym środowisku czegoś bardziej stereotypowego, jak "czemu nie ma kobiet odtwarzających rycerzy", czy też obawy o rekonstruktorów innej orientacji.

Ten post był edytowany przez Roofix: 1/05/2012, 13:28
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #68

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 1/05/2012, 15:53 Quote Post

QUOTE
Co się dziwić, yo artykuł z "Krytyki Politycznej"


Szczerze to zastanawiałem się czy ktoś z tym wyskoczyć, i jak widać się nie zawiodłem wink.gif
I może i tutaj piszą o klasach itp, to mam wrażenie że podobny artykuł z drugiej strony podkreślał by patriotyzm i przywiązanie do Polskości wink.gif


Ale do rzeczy, nie twierdzę że cały artykuł jest zły, tylko po prostu niektóre wnioski są dla mnie dziwne, i ktoś stara się znaleźć drugie dno tam gdzie go nie ma, ale już fragment o byciu rycerze jako formie dowartościowania się, albo fetyszów porównywalnych z BSDM, to nie mogłem wink.gif


QUOTE
To chyba odwrócenie ról. Klasa średnia zapewnia jarmarczną rozrywkę klasom ludowym?


A dla mnie to nie jest nic strasznego, tzn o ile grupa, rekonstruktorzy mają za to płacone, a wiem że czasami za bardzo w sumie drobne "występy" można dostać sporo.
Tak samo autor chyba pominął że zapewniają rekonstruktorzy rozrywkę przede wszystkim sobie.
No i przecież zawsze są imprezy bez publiczności.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #69

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 1/05/2012, 16:05 Quote Post

QUOTE
I może i tutaj piszą o klasach itp, to mam wrażenie że podobny artykuł z drugiej strony podkreślał by patriotyzm i przywiązanie do Polskości 
Tyle, że ze względów ekonomicznych w cytowanym artykule napisano raczej prawdę a co do patriotyzmu, nie było by to całkowicie prawdą, dla wielu jest to (chyba, że coś się zmieniło)raczej zabawa niż okazja do wyrażania uczuć patriotycznych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #70

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 1/05/2012, 17:23 Quote Post

QUOTE
a co do patriotyzmu, nie było by to całkowicie prawdą, dla wielu jest to (chyba, że coś się zmieniło)raczej zabawa niż okazja do wyrażania uczuć patriotycznych.


Ja się z tym całkowicie zgadzam, ale często jest to łączone, szczególnie ludzie odtwarzający powstańców, DWS itp.
I mam też wrażenie że czasami przy okazji wychodzi wrażenie patriotyzmu, ktoś odtwarzający husarza, samym wyglądem potrafi sprawić że się poczuje dumę z własnego kraju.
I dla mnie bardzo pozytywnym aspektem jest przypominanie naszych wielkich bitew, wygranych i to dzięki jakości naszego wojska, dowodzenia i taktyki, co jest miłą odmianą od zwycięstw moralnych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #71

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 1/05/2012, 18:07 Quote Post

QUOTE
przy okazji wychodzi wrażenie patriotyzmu
A ja robiłem zazwyczaj Kozaka i lancknechta, swojemu patriotyzmowi nie mam chwilowo nic do zarzucenia...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #72

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 1/05/2012, 18:32 Quote Post

QUOTE
A ja robiłem zazwyczaj Kozaka i lancknechta, swojemu patriotyzmowi nie mam chwilowo nic do zarzucenia...


Nie chciałem nikogo obrażać, chodziło mi o to że osoby postronne, i często władzę traktują różne rzeczy jako wyraz patriotyzmu, nawet jeśli nim nie jest, jak wspomniane odtwarzanie Polskich oddziałów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #73

5 Strony « < 3 4 5 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej