Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mundury NRD
     
Anton92
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.175
Nr użytkownika: 57.966

 
 
post 25/08/2012, 18:03 Quote Post

CODE
Tu perełka - 1971 rok! http://www.youtube.com/watch?v=63cfzA4NQ3Y&feature=related


Czy pierwsza flaga od prawej w 1:17 to flaga II Rzeszy? Co tam ona robi? Ma to jakiś związek z przypadającym w roku powstania filmu 100 leciem zjednoczenie Niemiec?

Ten post był edytowany przez Anton92: 25/08/2012, 22:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Roofix
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.091
Nr użytkownika: 69.553

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 26/08/2012, 0:27 Quote Post

Jest to bardzo możliwe.
Co do uniformów BH - co jak co, ale czapki wojskowe są już tradycją z czasów II wojny, a akurat te NVA zastąpiła zwykłymi furażerkami.
Ciekawi mnie, jak reagowano na wygląd żołnierzy NRD, oraz strażników granicznych RFN - czy ich umundurowanie czasem nie szokowało?


Ten post był edytowany przez Roofix: 26/08/2012, 1:25
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.563
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 4/09/2012, 0:09 Quote Post

QUOTE(Anton92 @ 25/08/2012, 18:03)
CODE
Tu perełka - 1971 rok! http://www.youtube.com/watch?v=63cfzA4NQ3Y&feature=related


Czy pierwsza flaga od prawej w 1:17 to flaga II Rzeszy? Co tam ona robi? Ma to jakiś związek z przypadającym w roku powstania filmu 100 leciem zjednoczenie Niemiec?
*




Dla mnie to flaga albo PÓŁNOCNA NADRENIA - WESTFALIA albo SZLESWIG-HOLSZTYNU

QUOTE
Co do uniformów BH - co jak co, ale czapki wojskowe są już tradycją z czasów II wojny, a akurat te NVA zastąpiła zwykłymi furażerkami.


Ale narciara była w użyciu również w NVA w początkowym okresie a BW miała cały czas furazerkę. Narciara wyszła z użycia około pocz lat 70-tych bo była częścią służbowego munduru Grup Bojowych Milicji Robotniczej.

CODE
Ciekawi mnie, jak reagowano na wygląd żołnierzy NRD, oraz strażników granicznych RFN - czy ich umundurowanie czasem nie szokowało?


W Polsce w latach 60-tych i pocz lat 70-tych tj do czasu wprowadzenia deszczyku i nowych współczesnych mundurów wyjściowych z wykładanym kołnierzem kurtki mundurowej, mieli zakaz kontaktu z cywilami czyli eszelon, poligon i eszelon.

Ten post był edytowany przez orkan: 4/09/2012, 0:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Roofix
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.091
Nr użytkownika: 69.553

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 4/09/2012, 15:06 Quote Post

Sprawdziłem - obchodzona rocznica to 20-tka od powstania w 1951 formacji Bundesgrenzschutz.
QUOTE
W Polsce w latach 60-tych i pocz lat 70-tych tj do czasu wprowadzenia deszczyku i nowych współczesnych mundurów wyjściowych z wykładanym kołnierzem kurtki mundurowej, mieli zakaz kontaktu z cywilami czyli eszelon, poligon i eszelon.

Nie bardzo wiem, jak się to ma do mojego pytania. Po za tym, przyjazdy żołnierzy "bratnich narodów" się zdarzały i jak babcia wspomniała mi niedawno w przypadku żołnierzy NRD, wiązało się to wręcz z szokiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.563
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 4/09/2012, 21:28 Quote Post

CODE
Nie bardzo wiem, jak się to ma do mojego pytania. Po za tym, przyjazdy żołnierzy "bratnich narodów" się zdarzały i jak babcia wspomniała mi niedawno w przypadku żołnierzy NRD, wiązało się to wręcz z szokiem.


Witam. Nasi prosili ichni MON żeby w tych mundurach nie wyłazili na przepustki do pobliskich wsi lub miasteczek. Bano się reakcji ludzi. To było 15-20 lat po wojnie a NVA używała mundurów RW który były podobne do mundurów WH. Bano się incydentów. Strona niemiecka zachowała pełne zrozumienie.

Po za tym było kilka wpadek gdy oficerowie NVA pozwalali sobie na opinie o polskiej gospodarności na ziemiach odzyskanych. Są stosowne meldunki i skargi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 5/09/2012, 14:30 Quote Post

Ja mam z kolei takie pytanie. Co było w wypadku, gdy żołnierz BW albo NVA otrzymał podczas II WŚ, służąc w Wehrmachcie, jakieś odznaczenie, powiedzmy, że EK.
Czy miał prawo, pozostając w służbie czynnej, nosić wstążkę od tego odznaczenia przewleczoną przez drugi guzik od góry kurtki? Czy jakiekolwiek odznaczenie nadane podczas II WŚ żołnierz BW/NVA mógł nosić na mundurze?

QUOTE
Po za tym było kilka wpadek gdy oficerowie NVA pozwalali sobie na opinie o polskiej gospodarności na ziemiach odzyskanych. Są stosowne meldunki i skargi.


Nie rozumiem...

Czym jest 'narciara'?
Można również prosić o zdjęcie - jakiekolwiek - tej pierwszej wersji hełmu NVA?

Co do samych mundurów. Początkowo używano sortów Wehrmachtu i Waffen-SS, kolejne mundury starano utrzymać się w tej tonacji. Barwa przypominała wczesnowojenny steingrau, zaś początkowo mundury były sukienne, potem zaś zaczęto dokładać tworzywa sztucznego, przez co mundur NVA jest w dłoni po prostu śliski i błyszczący.
Ale nie dziwcie się, moi drodzy, bo BW bardzo lubiła kamuflaże SS, choćby Leibertarnmuster.

Ten post był edytowany przez Andrea$: 5/09/2012, 14:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 5/09/2012, 15:54 Quote Post

QUOTE("Andrea$")
Czym jest 'narciara'?

To jest ta czapka polowa z daszkiem Bergmütze, używana najpierw przez strzelców alpejskich, potem zaadaptowana do Afrika Korps, a potem w całych siłach zbrojnych III Rzeszy jako alternatywa furażerki (chociaż furażerka wciąż była przepisowym elementem munduru aż do końca wojny).
O ile wiem to mutacja tej czapki (w ogólnobundeswehrowskim kamuflażu "groszkowym" Flecktarnmuster: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://...Ag&dur=1821...) jest używana do dzisiaj.

Ten post był edytowany przez Darth Stalin: 5/09/2012, 15:54
 
Post #22

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.563
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 5/09/2012, 16:38 Quote Post

I jest narciara polowa a górale używają wersji wyjściowej.

CODE
Nie rozumiem...


A dowcipy o Polnische Wirschaft słyszałeś?

CODE
Ja mam z kolei takie pytanie. Co było w wypadku, gdy żołnierz BW albo NVA otrzymał podczas II WŚ, służąc w Wehrmachcie, jakieś odznaczenie, powiedzmy, że EK.
Czy miał prawo, pozostając w służbie czynnej, nosić wstążkę od tego odznaczenia przewleczoną przez drugi guzik od góry kurtki? Czy jakiekolwiek odznaczenie nadane podczas II WŚ żołnierz BW/NVA mógł nosić na mundurze?


Na filmach z 1956 i później jakieś baretki noszą. Odznaczenia i plakietki szkół już DDR. Na to miast co na baretkach trudno powiedzieć gdyż częśc z tych oficerów przeszła przez skoszarowaną VP i tam tez mogli dostać parę blaszek. Natomiast nie spotkałem się abu ktoś nosił krzyże rycerskie pod szyją czy wstążki od żelaznego krzyża. Widziałem dwa zdjęcia Mullera z 1943 i z ok 1960 (pierwszy szef sztabu NVA). Na zdjęciu z 1943 już jako generał był obwieszony meelami III Rzeszy i soujyszników - zwisał mu jakisz krzyż słowacki. Na zdjęciu z ok 1960 na wyjściowym mundurze miał trzy skromne baretki i medal za służbę w kVP.
CODE

Co do samych mundurów. Początkowo używano sortów Wehrmachtu i Waffen-SS,


Bzura.Kto by te sorty trzymał 10 lat w magazynie? Skoszarowana VP używała własnego wzoru umundurowania razem z GP były to mundury zielone. Piszę tu o kVP bo to jej zasoby wykorzystywała na początku NVA. Szeroko stosowała radzieckie hełmy wz 40 czy wz 41 ale w użyciu od 1954 był model wz 54. Krótko mówiąc był to bardzo uproszczony czerep wz 35 bez tych wywijasów nadkarczka :
http://i4.photobucket.com/albums/y125/iann...Police-1958.jpg

Natomiast nowe wzory umundurowania NVA wzorowane były na mundurach RW. chodziło tu o ciągłość tradycji z rep Weimarską. Naśmiewano się przy tym z amerykańskiego sznytu BW. Było to świadectwo dla propagandy DDR całkowitego podporządkowania BW rządowi USA.

Dlatego LSK nie otrzymała mundurów LW jesli chodzi o barwę. Przejęto tylko o krój kurtki mundurowej którą przejeły pozostałe rodzaje SZ i GT. Zresztą kurtka mundurowa z wykładanym kołnierzem była używana zamiennie a potem zupełnie wyparła kurtki ze stójką.

CODE
Ale nie dziwcie się, moi drodzy, bo BW bardzo lubiła kamuflaże SS, choćby Leibertarnmuster.


Obie niemieckie amie od samego poczatku stosowały kamuflaż w umundurowaniu polowym. NVA miała kombinezony z kapturem maskujące nakładane nawet przez artylezystów czy ochronę lotnisk. Porostu tradycyjny mundur słuzbowy nie nadawał się do używania w polu. BW nie wiem czy to były kombinezony czy zestawy kurtka spodnie ale wiem że na cwiczeniach letnich byli po prostu w battledressach pewnie wysłanych z UK która własnie wyzbywała się zbędnych zapasów mob gdyż przechodzili na armię zawodową. Oczywiście na głowie narciara lub beret ogólny BW (kolorowe wprowadzili później).
CODE

O ile wiem to mutacja tej czapki (w ogólnobundeswehrowskim kamuflażu "groszkowym" Flecktarnmuster: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://...Ag&dur=1821...) jest używana do dzisiaj.


Pierwszy kamuflaż BW używany do wprowadzenia nowych mundurów w laatch 60-tych był raczej w nieforemne figury geometryczne lub plamiak.

Ten post był edytowany przez orkan: 5/09/2012, 18:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Roofix
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.091
Nr użytkownika: 69.553

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 5/09/2012, 18:17 Quote Post

QUOTE
O ile wiem to mutacja tej czapki (w ogólnobundeswehrowskim kamuflażu "groszkowym" Flecktarnmuster: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://...Ag&dur=1821...) jest używana do dzisiaj.

Jak najbardziej się zgadza, sam jestem posiadaczem podobnej: http://redbeam.pl/Justyna/czapka_BW/czapka_bw.jpg O ile mnie pamięć nie myli, kontrowersje powstawały przy przyjmowaniu tego kamuflażu, gdyż miał on swoje korzenie w wywodzącym się wprost z Waffen-SS.

Te "alternatywne" hełmy NVA, choć nawet bardziej garnkowe, niźli stahlhelmy, i tak wyglądały lepiej niż te straszydła, które powszechnie znamy.

Zastanawia mnie, że BW nie poszła podobnym kierunkiem i nie wróciła do tradycji mundurowych sprzed 1933, gdyż to wzorowanie się na Amerykanach rzeczywiście mogło wydawać się komiczne.

Ten post był edytowany przez Roofix: 5/09/2012, 18:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.563
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 5/09/2012, 18:30 Quote Post

Podobne straszydła używali Kanadyjczycy, Brytyjczycy czy nawet Polacy gdyż jakas partia po wojnie znalazła się w Polsce. Mnie się one podobają. Po pomyślnych badaniach własnie ten wzór opracowany w 44/45 wszedł by do WH.

CODE
Zastanawia mnie, że BW nie poszła podobnym kierunkiem i nie wróciła do tradycji mundurowych sprzed 1933, gdyż to wzorowanie się na Amerykanach rzeczywiście mogło wydawać się komiczne.


Nie chcieli straszyć sojuszników tak jak NVA. BW jako armia podporządkowana nie dow narodowemu ale wprost Amerykanom w NATO intensywnie ćwiczyła z pozostającymi na jej terytorium sojusznikami. Stare mundury mogły draznić. Bodajrze tylko LW przejeła sznyt po starej LW. No ale te mundury tak nie raziły jak mundury lądówki (HEER).

Ten post był edytowany przez orkan: 5/09/2012, 18:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 5/09/2012, 22:05 Quote Post

QUOTE
Bzura.Kto by te sorty trzymał 10 lat w magazynie? Skoszarowana VP używała własnego wzoru umundurowania razem z GP były to mundury zielone. Piszę tu o kVP bo to jej zasoby wykorzystywała na początku NVA. Szeroko stosowała radzieckie hełmy wz 40 czy wz 41 ale w użyciu od 1954 był model wz 54. Krótko mówiąc był to bardzo uproszczony czerep wz 35 bez tych wywijasów nadkarczka :


A tak jest napisane na poprzedniej stronie.
Początkowo z pewnością wzorowano się na przedwojennej armii, mundury były sukienne, w barwie bardzo zbliżonej do steingrau.

QUOTE
Obie niemieckie amie od samego poczatku stosowały kamuflaż w umundurowaniu polowym. NVA miała kombinezony z kapturem maskujące nakładane nawet przez artylezystów czy ochronę lotnisk. Porostu tradycyjny mundur słuzbowy nie nadawał się do używania w polu. BW nie wiem czy to były kombinezony czy zestawy kurtka spodnie ale wiem że na cwiczeniach letnich byli po prostu w battledressach pewnie wysłanych z UK która własnie wyzbywała się zbędnych zapasów mob gdyż przechodzili na armię zawodową. Oczywiście na głowie narciara lub beret ogólny BW (kolorowe wprowadzili później).


Mówię tu o konkretnym kamuflażu. Jakoś BW nie przeszkadzało wykorzystać 10 lat po wojnie kamuflaży SS, bo je nosili.


 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.563
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 5/09/2012, 22:43 Quote Post

NVA też nosiła kombinezon polowy w kamuflażu. W google są zdjęcia a na you tube filmy z manewrów - wystarczy wpisac nationale volksarmee. Na filmach z przed 1967 widać te kombinezony. Później wprowadzili deszczyk.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej