Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Broń polska 1939 Vs. czechosłowacka 1938, Porównanie jakościowe
     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.639
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 1/03/2006, 15:15 Quote Post

Niewymierną wartością w tych wyliczeniach i porównaniach pozostanie pilot oraz jego wola walki i wyszkolenie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 1/03/2006, 17:51 Quote Post

QUOTE(zajączek @ 1/03/2006, 16:15)
Niewymierną wartością w tych wyliczeniach i porównaniach pozostanie pilot oraz jego wola walki i wyszkolenie.
*



100% racji, z tym że na tej czeskiej stronie było napisane mniej więcej tak : "Avie B-534 se utkaly v breznu 1939 s Madary na Caproni a ukazalo se, ze nemaji sanci, pricemz o kvalitach pilotu nelze pochybovat." Chyba nie muszę tłumaczyć. Pozdrawiam smile.gif
 
Post #32

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.725
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 4/03/2006, 12:35 Quote Post

Obawiam się, że mój pomysł z przetłumaczeniem słów dywizja piechoty na czeski i wpisaniem tego w wikipedię nie wypalił.
Order of Battle dywizji polskiej wyskakuje bez większych problemów. Czeskiej już nie.
Wydaję mi się, że coś robię źle. Najprawdopodobniej należy odmienić frazę "dywizja piechoty" ( w j. czeskim ) na "dywizji piechoty".*

Tak więc jescze raz apel do znających język czeski smile.gif


* chyba, że stwierdzenie "of battle" jest
dla Czechów czymś zupełnie nieznanym. wink.gif Złośliwy jestem wiem.. wiem...

 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 4/03/2006, 19:34 Quote Post

QUOTE(mapano @ 4/03/2006, 13:35)
Obawiam się, że mój pomysł z przetłumaczeniem słów dywizja piechoty na czeski i wpisaniem tego w wikipedię nie wypalił.
Order of Battle dywizji polskiej wyskakuje bez większych problemów. Czeskiej już nie.
Wydaję mi się, że coś robię źle. Najprawdopodobniej należy odmienić frazę "dywizja piechoty" ( w j. czeskim ) na "dywizji piechoty".*

Tak więc jescze raz apel do znających język czeski  smile.gif


* chyba, że stwierdzenie "of battle" jest
dla Czechów czymś zupełnie nieznanym.  wink.gif Złośliwy jestem wiem.. wiem...
*



Kto, co - divize
Kogo, czego - divize
Bez różnicy. Wpisz struktura, może coś wyskoczy. Ja też nie mogę znaleźć.
 
Post #34

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 4/03/2006, 20:08 Quote Post

QUOTE(Speedy @ 1/03/2006, 14:51)
Hej
QUOTE(jur @ 1/03/2006, 12:43)
Porównaj parametry Avia B-534 - FIAT CR.32 - PZL P-11c.
*



Faktycznie jak się tak bardziej wgłębić, różnica jest znacznie mniejsza (ale nadal na korzyść Avii). Fiat CR.32 był tak samo dwupłatem jak Avia i w dodatku silniej uzbrojonym (2 km-y 12,7 mm).
Dwupłatowce są zazwyczaj zwrotniejsze od jednopłatów (poza jakimiś ekstremalnymi przypadkami) i mają lepsze wznoszenie. Za to z takim samym silnikiem mają mniejszą prędkość max. i gorzej się rozpędzają np. nurkując.
Mogę zrobić takie porównanie tylko nie będzie do konca uczciwe, dla P.11 mam jakąs tam monografię, dosyć szczegółowo wszystko, a dla tamtych dwóch nie.
*



Spróbuj, zobaczymy, co ci wyjdzie. Zapytałem na czeskim forum jak tam szło Aviom z tymi Fiatami, odpowiedzieli mi, że Avii zestrzelono 6 + 1 Letov, a Fiata żadnego, z tym, że Węgrzy mieli zawsze przewagę liczebną, a poza tym oni piszą, że Słowacy nie mieli dobrych pilotów, ale za to byli w lotnictwie Tisovej Słowacji jeszcze Czesi - coś chyba niezbyt są zorientowani. W linku, kóry podąłem, są opisy walk, wygląda, że było mniej więcej 1:1, no i Avie się faktycznie nie wykazały. Niektorzy Czesi piszą, że Avia B-534 była odpowiednikiem Fiata CR.42, z czym nie mogę się zgodzić. W kazdym razie B-534 walczyly z CR.32 i faktycznie - były bite. A CR.32 ma parametry ciut gorsze niż B-534 (i niż P.11). Fiat CR.42 to już bardziej odpowiednik PZL P-24. Co o tym wszystkim sadzisz ty?
Pozdrawiam. smile.gif
 
Post #35

     
Václav
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 551

Václav
Stopień akademicki: magister
Zawód: przewodnik
 
 
post 21/03/2006, 1:00 Quote Post

QUOTE(mapano @ 27/02/2006, 14:50)
No cholernie trudne zadanie, ale mam pewien pomysł. elefant.gif

Czy ktoś się orientuje jak jest dywizja piechoty po czesku? Na wikipedi jest order of battle dywizji polskiej w 1939 roku. Jak byśmy wiedzieli jak jest ta DP po czesku można poszukać w tym samym źródle.
Mając rozłożoną na części polską DP i jej czeski odpowiednik zrobi się ich porównanie. Trochę będzie z tym zabawy, ale nikt przecież nie obiecywał, że w życiu jest lekko.
*



zeby pěchotní divize? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 24/03/2006, 15:34 Quote Post

QUOTE(zajączek @ 27/02/2006, 12:58)
QUOTE

7TP
Załoga - 3 osoby (kierowca, dowódca-celowniczy, ładowniczy)
Napęd - silnik wysokoprężny PZInż-235, 6-cylindrowy, o pojemności skokowej 8550 cm³ chłodzony cieczą o mocy 110 KM przy 1800 obr/min

*



O ile mi wiadomo, był to pierwszy na świecie produkowany seryjnie czołg napędzany silnikiem wysokoprężnym. Chyba wszyscy wiedzą, jaka jest różnica w łatwopalności benzyny a oleju napędowego. Dla załogi mogło to oznaczać być albo nie być, zatem pod tym względem 7TP jest lepszy od Lt.vz.35.
 
Post #37

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.639
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 25/03/2006, 13:06 Quote Post

Tylko właśnie ten nowoczesny napęd był nawiększym problemem we wrzesniu 1939 roku.
Olej napedowy nie był powszechnie używany, a z powodu jego braku niejeden 7TP został poprostu porzucony.
Niestety nie mozna było zamiennie zastosować nafty oświetleniowej czy nawet spirytusu jak do silników gaźnikowych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 26/03/2006, 16:57 Quote Post

QUOTE(mapano @ 27/02/2006, 14:50)
No cholernie trudne zadanie, ale mam pewien pomysł. elefant.gif

Czy ktoś się orientuje jak jest dywizja piechoty po czesku? Na wikipedi jest order of battle dywizji polskiej w 1939 roku. Jak byśmy wiedzieli jak jest ta DP po czesku można poszukać w tym samym źródle.
Mając rozłożoną na części polską DP i jej czeski odpowiednik zrobi się ich porównanie. Trochę będzie z tym zabawy, ale nikt przecież nie obiecywał, że w życiu jest lekko.
*



Coś mi nie odpowiadają o wojskach lądowych, ale znalazłem zestawienie sił powietrznych z okresu Monachium 1938 - jest tutaj :

http://www.geocities.com/CapeCanaveral/2072/Munich.html

Pozdrawiam. smile.gif
 
Post #39

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.547
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 27/03/2006, 9:06 Quote Post

Hej
QUOTE(jur @ 24/03/2006, 15:34)
O ile mi wiadomo, był to pierwszy na świecie produkowany seryjnie czołg napędzany silnikiem wysokoprężnym. Chyba wszyscy wiedzą, jaka jest różnica w łatwopalności benzyny a oleju napędowego. Dla załogi mogło to oznaczać być albo nie być, zatem pod tym względem 7TP jest lepszy od Lt.vz.35.
*



Co do pierwszeństwa - wydaje mi się że wcześniej był niemiecki Pz.I, jego pierwsza wersja też miała diesla. Ale jeden z pierwszych na pewno.
Co do palności na stronie Walerego Potapowa www.battlefield.ru jest gdzieś artykuł o tym. Ponoć jest to w dużym stopniu mit. Olej napędowy zapala się trudniej niż benzyna ale jet też trudniejszy do ugaszenia i powoduje gorsze oparzenia. A i tak każdy czołg trafiony w przedział silnikowy zapala się prawie zawsze, niezależnie od paliwa.
Prawdą jest natomiast że silnik Diesla lepiej nadaje się do ciężkich pojazdów terenowych z uwagi na jakąś tam charakterystykę mocy i momentu obrotowego (może ktoś bardziej uczony w silnikach nas tu oświeci)
A wszystkie te rozważania w ogóle nie miały z tego co wiem wpływu na wybór napędu dla 7TP. Wybrano ten silnik wysokoprężny ponieważ tak się złożyło że był to w tym momencie jedyny produkowany w kraju silnik o odpowiednich parametrach. W kolejnych czołgach rozwijanych z 7TP jako napęd rozpatrywano zarówno silniki wysokoprężne jak i benzynowe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 27/03/2006, 11:21 Quote Post

QUOTE(Speedy @ 27/03/2006, 10:06)
Prawdą jest natomiast że silnik Diesla lepiej nadaje się do ciężkich pojazdów terenowych z uwagi na jakąś tam charakterystykę mocy i momentu obrotowego


To jest znana rzecz, diesel już na niskich obrotach ma wysoki moment obrotowy, a pózniej ze wzrostem obrotów charakterystyka zależności mocy od obrotów aż do max. mocy jest płaska i szersza niż w benzynowym - w tym zakresie obrotów należy jeździć. Samochodem z dieselem można np. przejechać miasto na 3-cim biegu, bez zkonieczności zmiany biegów.
Nie wiesz przypadkiem, czy 7TP spotkały się w 1939 z Lt-35 i Lt-38, a jeżeli tak, to z jakim wynikiem?

Pozdrawiam. smile.gif
 
Post #41

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.639
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 27/03/2006, 12:22 Quote Post

QUOTE
Samochodem z dieselem można np. przejechać miasto na 3-cim biegu, bez zkonieczności zmiany biegów.
Nie wiesz przypadkiem, czy 7TP spotkały się w 1939 z Lt-35 i Lt-38, a jeżeli tak, to z jakim wynikiem?

Można też przejechać na "czwórce" i spokojnie jechać na "piątce"już od 40 km/h.
Wracając do tematu.
Z okresu wrzesnia 1939 widziałem fotki zniszczonego czeskiego czołgu.
Ale czy była to ofiara armaty czołgowej czy też ppanc trudno mi teraz powiedzieć.
Tak czy siak padł od Boforsa 37 mm ;-)
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 27/03/2006, 12:31 Quote Post

QUOTE(zajączek @ 27/03/2006, 13:22)
QUOTE
Można też przejechać na "czwórce" i spokojnie jechać na "piątce"już od 40 km/h.

*



Wiem, zajączku, że można, ale nie chciałem Speedy'ego szokować. rolleyes.gif

A wracając do walk czeskie czołgi kontra 7TP -w co była uzbrojona brygada płk. Maczka i jakimi czołgami się nam tu od południa wtarabanili Niemcy. Ludzie Maczka sobie tam chyba poczynali z nimi dosyć obcesowo?

Pozdrawiam. smile.gif
 
Post #43

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.547
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 27/03/2006, 12:50 Quote Post

Hej
QUOTE(jur @ 27/03/2006, 12:31)

Wiem, zajączku, że można, ale nie chciałem Speedy'ego szokować. rolleyes.gif

A wracając do walk czeskie czołgi kontra 7TP -w co była uzbrojona brygada płk. Maczka i jakimi czołgami się nam tu od południa wtarabanili Niemcy. Ludzie Maczka sobie tam chyba poczynali z nimi dosyć obcesowo?

Pozdrawiam. smile.gif
*



Nie zszokowałbyś specjalnie smile.gif pamiętam przed wielu wielu laty samochód Łada (gaźnikowy!) którym moja mama w czasie docierania jezdzila tylko na 1-ce (nawet 60 km/h!) bo nie miała siły biegów zmieniać (ciężko chodziły bardzo...)

Wydaje mi się że Brygada Maczka miała te oryginalne Vickersy E (jednowieżowe, z działkiem 47 mm). Ale nie wiem czy w ogóle kiedykolwiek doszło do ich starć z niemieckimi czołgami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Bormac
 

Znaczy Projektant
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 735
Nr użytkownika: 10.005

Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: Projektant plywadel
 
 
post 27/03/2006, 16:17 Quote Post

Brygada Maczka nie otrzymała 7TP niestety.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej