Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kiedy w Polsce pojawili się Szwabowie ?

Barkida

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 1.074

Stopień akademicki: mgr
Zawód: stroiciel

post 9/11/2005, 0:49 Quote Post

Chodzi mi o to, od kiedy mniej więcej zaczęto nazywac w Polsce Niemców Szwabami?

W ogóle dowiedziałem się, nie wiem, może o tym wiecie, tylko ja jakiś taki niedouczony jestem, że Niemcy to nie jest prawidłowa nazwa naszych sąsiadów. Owszem przyjęła się i już od setek lat, a właściwie od początków Polski(od kiedy zaczęto spisywać wydarzenia związane z Polską) i weszła na stałe do naszego słownika.
W żadnym innym języku nie ma odpowiednika polskiego - Niemiec. Są Germanie, Giermańce, Alemania, Deutsche itd. Niemiec to po staropolsku Obcy, podobno. Ale jako, że od zawsze mieliśmy do czynienia z Germanami i byli oni dla nas obcy więc zostali Niemcami.

Termin Szwab miał byc terminem lekceważącym, obrażającym. Miało to byc chyba związane z chłopstwem, ale tego nie jestem dokładnie pewien.

W każdym razie jeżeli coś więcej wiecie na ten temat to piszcie.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Anakin

Premier RP wg Historyków.org
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 1.334

post 9/11/2005, 1:16 Quote Post

nic bardzieł błednego

Nazwa "Szwab" pochodzi po prostu od Szwabów... czyli osadników niemieckich którzy pochodzi właśnie z tego kraju czyli ze Szwabii (dziś głównie Nadrenia-Palatynat, z głownym ośrodskiem w Stuttgarcie, a kiedyś potężne królestwo obejmujące potężną część współczesnej Szwajcarii.

Zgodnie z partykularym horyzontem świadomości Niemców, nie przedstawiali się jako Dojcze, lecz jako "szwabi" i sie utarło, pomimo, że oczxywiśącie kolonizacja na terenie Polski pochodziła tez z innych rejonów jak z Frankonii czy Bambergu (do dzisiaj w Wielkopolsce są "bamberczycy".

Nota bene Szwabi osiedlali tez Siedmiogógród - który zazwyczaj kojarzony jest (i słusznie ) z osadnictwem Saskim. Szwabi skolonizowali tereny Maramureszu (Satu Mare) i Banatu.

Z czasem, gdy zaczeły pojawiać sie antagonizmy polsko-niemieckie, pojęcie "szwab" stał się pejoratywne.

Ja mam za to pytanie inne: skąd pochodzi słowo "szkop" ?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Coobeck

Moderator IV 2004 - IV 2014
Nr użytkownika: 696

post 9/11/2005, 8:02 Quote Post

Vitam

W żadnym innym języku nie ma odpowiednika polskiego - Niemiec. Są Germanie, Giermańce, Alemania, Deutsche itd. Niemiec to po staropolsku Obcy, podobno. (Barkida)

Bo też Niemcy mają dziwne szczęście do nazw. Jeśli za 1000 lat jedynym żródłem wiedzy o wcześniejszych czasach będą oderwane strzępy informacji, to uczeni będą mieli nielichą zagwozdkę. Na zachód od Polski mieszkali Niemcy. Na wschód od Francji leżał kraj, zwany Allemagne. Na północ od Włoch mieszkali Tedesco. Rosjanie twierdzili, że na zachodzie żyli Giermancy, Anglicy, że na wschodzie bytują Germany, a Szwedzi, że na południe od Bałtyku rozciągał się Tyskland. Holendrzy zwali kraj swych wschodnich sąsiadów Duitsland, zaś mieszkańcy ziem między Francją, Polską, Włochami i Bałtykiem nazywali swoje państwo Deutschland. Ciekawe, jak na podstawie tych informacji będzie wyglądała mapa tych terenów i jak też wyglądać będą granice między Niemcami, Tysklandem, Tedeskią, Allemanią, Duitslandią, Germanią i Dojczlandem smile.gif
Jak doliczymy nazwy zwyczajowe, (w większości pejoratywne) typu Szwaby, Szkopy, Fryce czy Jerry, to galimatias będzie kompletny smile.gif
A Niemcy to ponoć pochodzi on "niemi", "niemowy" - bo w żadnym "ludzkim" języku nasi przodkowie nie mogli się z nimi dogadać. smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

Jasnogród

VI ranga
Nr użytkownika: 50

post 9/11/2005, 8:31 Quote Post

Lubie takie tematy,kto jest,kim,skąd pochodzi jak mówi itd. smile.gif
Szwabowie to nowa/stara nazwa plemienia Alamanów - alle mane - wszyscy ludzie,czyli połączenie różnych wcześniejszych plemion germańskich.Przecież już za Cezara w Germanii istniał potężny związek plemienny Swebów(Swewów)po łacinie Suevi.Plemionami z grupy swebskiej byli Kwadowie i Markomanowie.Podczas wędrówki ludów Swebowie)bodajże potomkowie Kwadów) razem z Alanami i Wandalami udali się do Hiszpanii,gdzie w Galicji założyli królestwo,podbite później przez Wizygotów.Pół Swebem-pół Wizygotem był słynny Rycymer.
Ponadto nazwa Swebów ma związek z nazwą Szwedów czyli Swearów;Szwecja - Svea rike dosłownie państwo czy królestwo Szwedów,obecnie Sverige.Wskazuje to na zamierzchłe pochodzenie pochodzenie Germanów zach. ze Skandynawii.
Obecnie potomkami Alamanów są Szwabowie w Niemczech i Szwabowie we Francji czyli Alzatczycy.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

indigo

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister

post 9/11/2005, 9:12 Quote Post

A Niemcy to ponoć pochodzi on "niemi", "niemowy" - bo w żadnym "ludzkim" języku nasi przodkowie nie mogli się z nimi dogadać.

Dokladnie.
Jedna z hipotez na podstawie tej samej przeslanki wnioskuje nazwe Slowianie - po prostu oni byli "slowni" czyli mozna sie bylo z nimi dogadac.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

b.scheller

Nowicjusz
Nr użytkownika: 9.069

Bartek Scheller
Zawód: Student

post 10/11/2005, 23:20 Quote Post

Nie wiem czy jestem Bambergii czy z innego landu Niemiec. Ale nazwisko, ojca, jest Scheller, a matki Roehr (przed Druga Wojna Swiatowa, mialo O-umlet = Röehr).

Troche znam historie mojego ojca, bardziej niz mamy. Co slyszalem, to rodzina "Scheller-ow" przyjechala do Polskiej czesci, pod czas zaborow, kiedy Polska technicznie nie istniela. Od tego czasu, rodzina za mieszkala w Polsce, i juz czuje sie Polakami (ja personalnie, nie mam zadnej milosci do Niemiec, jak do Polski). Mojej mamy rodzina, mieszka w Polsce, dluzej, ale moj pra-pra dziadek walczyl w Prusackim Wojsku, jako poborowiec. Byl zabrany do niewoli, przez Rosjanow, i wyslany na Syberie, z kad uciekl.

User is offline  PMMini Profile Post #6

Tymoteusz Bojczuk

V ranga
Nr użytkownika: 12.235

Tymoteusz Bojczuk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pisarz

post 25/04/2006, 11:55 Quote Post

QUOTE(indigo @ 9/11/2005, 10:12)
A Niemcy to ponoć pochodzi on "niemi", "niemowy" - bo w żadnym "ludzkim" języku nasi przodkowie nie mogli się z nimi dogadać.

Dokladnie.
Jedna z hipotez na podstawie tej samej przeslanki wnioskuje nazwe Slowianie - po prostu oni byli "slowni" czyli mozna sie bylo z nimi dogadac.
*

Problem w tym, ze nazwe slowianie ukuli Germanie glownie, a u nich "slownie" brzmi inaczej niz slaven.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

kaj

IV ranga
Nr użytkownika: 10.532

Stopień akademicki: mgr honoris causa
Zawód: spory

post 25/04/2006, 12:32 Quote Post

W żadnym innym języku nie ma odpowiednika polskiego - Niemiec.

Sprawdź jak jest po czesku i słowacku. wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

tyfus1992

Nowicjusz
Nr użytkownika: 19.146

post 14/06/2006, 22:04 Quote Post

Niemców nazywa się Szwabami z powodu mieszania się narodowości gdy Niemcy najeżdżali na Szfabie....

User is offline  PMMini Profile Post #9

Papuga

III ranga
Nr użytkownika: 14.561

Zawód: uczen

post 28/07/2006, 18:05 Quote Post

Bizantyjczycy nazywali Niemców 'Nimetzoi'

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

mp258

III ranga
Nr użytkownika: 13.350

post 30/07/2006, 12:32 Quote Post

Ja tylko drobne sprostowanie chciałem....

Nazwa "Szwab" pochodzi po prostu od Szwabów... czyli osadników niemieckich którzy pochodzi właśnie z tego kraju czyli ze Szwabii (dziś głównie Nadrenia-Palatynat, z głownym ośrodskiem w Stuttgarcie, a kiedyś potężne królestwo obejmujące potężną część współczesnej Szwajcarii.

Stuttgart to jest stolica Badenii-Wirtembergii i to tam żyją dzis potomkowie Szwabów.

A rzeczywiście bardzo ciekawe jest pochodzenie określenia szkopy...Ja np nie mam bladego pojęcia skąd się wzięło...

User is offline  PMMini Profile Post #11

TLM

III ranga
Nr użytkownika: 6.177

post 4/08/2006, 14:56 Quote Post

QUOTE(kaj @ 25/04/2006, 13:32)
W żadnym innym języku nie ma odpowiednika polskiego - Niemiec.

Sprawdź jak jest po czesku i słowacku. wink.gif
*

I jak po rosyjsku i białorusku. Bo "giermancy" to rosyjski odpowiednik naszych "szwabów" lub "szkopów".

User is offline  PMMini Profile Post #12

mar900

I ranga
*
Nr użytkownika: 35.935

Marcin
Zawód: uczeñ

post 7/05/2008, 14:46 Quote Post

Wyraz szkop oznaczał dawniej w Polsce "kastrowanego barana", wiec jest to obrazliwe okreslenie Niemca. Wiecej tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szkop

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

Ironside

VIII ranga
Nr użytkownika: 8.937

Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: jurysta

post 7/05/2008, 16:02 Quote Post

Ciekawe, jak na podstawie tych informacji będzie wyglądała mapa tych terenów i jak też wyglądać będą granice między Niemcami, Tysklandem, Tedeskią, Allemanią, Duitslandią, Germanią i Dojczlandem

Malutkie sprostowanie do tego fragmentu z postu Coobecka sprzed dwóch i pół roku wink.gif
W języku włoskim wyraz tedesco oznacza zarówno rzeczownik "Niemiec", jak i przymiotnik "niemiecki", jednak na sam kraj zamieszkany przez Niemców to po prostu Germania smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #14

Alexander Malinowski 3

VII ranga
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk

post 1/01/2019, 13:12 Quote Post

W tym wątku panuje ogólne pomieszanie pojęć.

Możliwe, że Szwabi pochodzą od Swewów. Ten ostatni lud zakończył swoją historię w Galicii hiszpańskiej, czyli w północno-zachodnim skrawku półwyspu, na północ od Portugalii.

Nie ma jednak związku między Szwabami, a Alemanami. Jak sama nazwa wskazuje Alemanie to była zbieranina wszystkich.
Mi się wydaje, że Alemanowie żyli nad Renem na północ od Szwabów.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej