Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Częstochowski obraz Matki Boskiej
     
Jasiu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 7.094

Zawód: uczen
 
 
post 11/02/2006, 22:24 Quote Post

Witam,
co wiecie na temat historii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej? Kto go namalował? W jakich okolicznościach trafił do Polski? Wiem, że niewiele rzeczy można powiedzieć tu na pewno, ale jakie są główne hipotezy? Znacie jakieś książki lub strony internetowe, na których można szukać takich informacji?


P.S.
Być może dział "średniowiecze ogólnie" nie jest na to najlepszym miejscem, ale przecież nigdzie indziej bardziej chyba nie pasuje ("historia Polski"? "sztuki"? wydaje mi się, że te działy byłyby zbyt wąskie, zagadnienie wykracza przecież poza historię i Polski, i sztuki). Być może też, że jest już taki temat na forum, ale mimo dość długich poszukiwań nie udało mi się go znaleźć. Jeśli go powielam - przepraszam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
agatstone
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 177
Nr użytkownika: 4.624

Stopień akademicki: Krzyzowiec
Zawód: Uczniak
 
 
post 25/02/2006, 14:40 Quote Post

Obraz namalowany jest na drewnianej tablicy o wymiarach : 122,2/82,2/3,5 cm. Przedstawia on Najświętszą Maryję Pannę w postaci stojącej z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Maryja jest frontalnie zwrócona do wiernych, co podkreśla przede wszystkim Jej dominujące oblicze. Twarz Dzieciątka oscyluje w kierunku patrzącego, choć nie zatrzymuje na nim wzroku. Obydwie twarze łączy wyraz zamyślenia, jakby pewnej nieobecności i powagi. Prawy policzek Matki Bożej znaczą dwie równolegle biegnące rysy, przecięte trzecią na linii nosa. Na szyi występuje sześć cięć, z których dwa są widoczne dość wyraźnie, cztery zaś pozostałe - słabiej. Jezus spoczywa na lewym ramieniu Maryi, przyodziany w sukienkę koloru karminowego. W lewej ręce trzyma księgę, prawą zaś unosi ku górze w charakterystycznym geście nauczyciela, władcy lub do błogosławieństwa. Prawa ręka Maryi spoczywa na piersi. Niebiesko-granatowa suknia i tego samego koloru płaszcz Maryi ozdobione są motywami złocistych lilii. Nad czołem Dziewicy namalowana została sześcioramienna gwiazda. Główne tło Obrazu jest koloru niebiesko-zielonego, który przechodzi w odcień morskiej fali. Dominującym elementem Ikony są złote nimby wokół głowy Maryi i Jezusa, które zlewają się w jedną kompozycję, stanowiąc bardzo charakterystyczny detal kontrastujący z ciemną karnacją twarzy postaci.

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej zalicza się do ikon określanych nazwą "Hodegetria". Określenie to oznacza "Tę, która prowadzi". Ikona przedstawia Maryję - Matkę Boga z Dzieciątkiem Jezus, które jest Synem Bożym i Jej Synem. W tym znaczeniu Ikona Jasnogórska jest przekazem wydarzenia biblijnego, które uobecnia, pobudza do refleksji i skłania do modlitwy.

Pobożny przekaz przypisuje autorstwo Obrazu św. Łukaszowi Ewangeliście, który namalować miał go na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Nie ustalono dotychczas dokładnej daty powstania Obrazu. Ostatnie badania wskazują na trzynasto-, czternastowieczne pochodzenie obecnego malowidła (nie Obrazu). Naprawa Obrazu, a nie przemalowanie - jak podawały to wcześniejsze publikacje - w Krakowie w latach 1430-1434 po obrazoburczym napadzie, miała miejsce później.

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej (Częstochowskiej) ma cechy ikony, chociaż w ścisłym tego słowa znaczeniu ikoną nie jest. Twarz Matki Bożej jest koloru brązu (miodu), co jest związane ze sposobem malowania ikon. Twarz jest ciemna również dlatego, że ma dużo warstw werniksu, który z czasem ciemnieje.


source: http://www.jasnagora.pl/polski/obraz_matki_bozej.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
kumush
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 214
Nr użytkownika: 3.584

ida
 
 
post 25/02/2006, 14:59 Quote Post

[QUOTE]Naprawa Obrazu, a nie przemalowanie - jak podawały to wcześniejsze publikacje - w Krakowie w latach 1430-1434 po obrazoburczym napadzie, miała miejsce później[QUOTE]

i z tego wydarzenia pochodzą tzw. blizny Matki Boskiej na policzku
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
isabell
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 5.273

Zawód: student
 
 
post 14/03/2006, 19:25 Quote Post

Obraz przybył do polski jeszcze w XIII wieku i został ofiarowany klasztorowi przez księcia Władysałwa Opolczyka. Tym samym transportem przybyła figurka drewniana Matki Boskiej Leśniewskiej znajdująza sie do dzisiaj w kościele przy zakonie Paulinów w Leśniowie. Cięcia na obrazie o których była mowa powstały w 1413 roku podczas napadu husytów na klasztor (zadano je szablą a sprawca według legendy stracił wzrok) Od tamtej pory obraz prawie cały czas przebywał na Jasnej Górze.Proponuję poszukac informacji w książkach dotyczącyhc Częstochowy bądź słynnej obrony Jasnej Góry w czasie potopu szweckiego. Powinno się coś znaleść w księgarniach tym bardzxiej,że ubiegły rok przebiegał w CZęstochowie pod znakiem 350 rocznicy obrony i miała miejsce międzynarodowa konferencja historyków z przedstawicielami Szweckiego Archiwum Królewskiego w Sztokholmie i Ambasady Szweckiej.
pozdrawiam
Isabell
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Anglik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 19.138

Bartek Kuzma
Zawód: uczen
 
 
post 29/06/2006, 21:31 Quote Post

W podręczniku do historii wyczytałem, że to klasaztor ufundował Opolczyk, a obraz został później oddany klasztorowi. Przybyć miał on z Rusi Halickiej gdy władzę tam objął Kazimierz Wielki. Obraz jst charakterystyczny dla sztuki bizntyjskiej (ikona.

Pozdrawiam, Anglik
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 29/06/2006, 23:28 Quote Post

QUOTE(isabell @ 14/03/2006, 20:25)
Cięcia na obrazie o których była mowa powstały w 1413 roku podczas napadu husytów na klasztor (zadano je szablą a sprawca według legendy stracił wzrok)
*



zawsze mnie interesowały szczegóły powstania blizn i jak zwykle lenistwo nie pozwoliło mi zaspokoić ciekawości.

Czy są jakieś szczegóły tego napadu?
Np. skąd w I połowie XV wieku husyci mieli szable? (chyba, że specjalnie na okoliczność profanacji pożyczyli je od saracenów).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Anglik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 19.138

Bartek Kuzma
Zawód: uczen
 
 
post 30/06/2006, 8:01 Quote Post

Masz rację Anakin, też chciałbym sie tego dowiedzieć. Myślę, że szable mogłyby przyjść do husytów ze wschodu, ale to jeszcze nie był ten czas kiedy wyparły miecze, więc prosiłbym o jakieś dokładniejsze informacje innych użytkowników forum. biggrin.gif

Pozdrawiam, Anglik
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Friia
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 93
Nr użytkownika: 1.487

 
 
post 30/06/2006, 9:29 Quote Post

Tak się składa, że jestem z Częstochowy i do tego szkoła, którą właśnie skończyłam, jest pod wezwaniem MB Jasnogórskiej smile.gif W związku z tym nie raz słuchałam wykładów prowadzonych przez oo. paulinów nt. obrazu. Raz nawet miałam kontakt z popem, który w Częstochowie buduje cerkiew pod wezwaniem MB Jasnogórskiej (o ile dobrze pamiętam, chce w niej umieścić ikonę, która miałaby wyglądać jak cudowny obraz przed przemalowaniem-np. ciemnozielona suknia MB, co zgadzałaoby się z tradycyjną symboliką ikon, gdzieś nawet mam ten wizerunek sprzed przemalowania, ale nie wiem, czy badania, na których się opiera, są w pełni wiarygodne). Co do husytów, to żałuję, że nie zrobiłam sobie żadnych notatek i pamiętam niewiele. Szczegóły napadu z całą pewnością są gdzieś opisane, pamiętam, że obraz próbowano gdzieś ukryć (chyba w okolicach Kielc), ale z tego, co kojarzę, to te "cięte rany" miały powstać nie od szabli, a od strzał, to się chyba nawet bardziej zgadza z realiami husytów. Jeśli was to interesuje, to jestem w stanie dowiedzieć się więcej. Na początek można przejrzeć: http://www.jasnagora.pl/ , z której już ktoś tu wklejał fragment.

Na stronie klasztoru w dziele "Z dziejów" znalazłam coś takiego:
QUOTE
Rozgłos i wota zwabiły złodziei. W Wielkanoc 14 kwietnia 1430 r. banda rabusiów z Czech, Moraw i Śląska dokonała napadu na klasztor. Po włamaniu się do Kaplicy Matki Bożej zdjęli z ołtarza Wizerunek, ograbili go z kosztowności i pocięli szablami twarz Madonny. Następnie rzucili Obraz na ziemię, powodując pęknięcie deski Ikony na trzy części.

Nie jest to jednak jedyna wersja, skoro pamietam, że słuchałam innej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 30/06/2006, 10:13 Quote Post

QUOTE(Anglik @ 29/06/2006, 22:31)
W podręczniku do historii wyczytałem, że to klasaztor ufundował Opolczyk, a obraz został później oddany klasztorowi. Przybyć miał on z Rusi Halickiej gdy władzę tam objął Kazimierz Wielki. Obraz jst charakterystyczny dla sztuki bizntyjskiej (ikona.

Pozdrawiam, Anglik
*



Klasztor ufundował Władysław Opolczyk, który za Ludwika Węgierskiego był namiestnikiem Rusi. Stąd ikona ta pochodzi z Bełza. Przez jakiś czas była w górnym zamku w Opolu ( gdzie znajdowała się też Matka Boska Piekarska).

Na klasztor napadła "międzynarodowa" ekipa, na czele której stał jakiś krewny przywódcy polskich hustytów, Hińczy z Rogowa. Sami czescy husyci odcieli się od całej sprawy, bo tocząc wojnę z Zygmuntem Luksemburskim chcieli zachować jak najlepsze stosunki z Królestwem Polskim.

Co do śladów cięć na ikonie to jest to zwyczaj wschodni. Tam nie wolno poprawiać świętych wizerunków, a jak się zniszczą kopiuje się je z ubytkami. Po zadanych ciosach bronią (bądź zdzieraniu ozdócool.gif widać ją uszkodzono i tak została dla potomności.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 30/06/2006, 10:59 Quote Post

QUOTE(Friia @ 30/06/2006, 10:29)
ale z tego, co kojarzę, to te "cięte rany" miały powstać nie od szabli, a od strzał
*



strzały to mnie się znów kojarzy z ruską legendą. Opolczyk miał już zapoznać się na Rusi z kultem obrazem już tam czczony. Elementem tego kultu jest chyba jakiś napad czy osłona przed napadem ze strony Tatarów.

Nie pamiętam też czy napadł miał być na sam przybytek gdzie był obraz czy w czasie jego przewożenia (bo strzelanie z łuku do obrazu w pomieszczeniu kojarzy mi się tylko z Kmicicem, ewentualnie z niedawną sprawą jakiegoś towarzystwa strzeleckiego i tarczą z wizerunkiem Jana Pawła II)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 30/06/2006, 11:06 Quote Post

Ja czytałem, że Obraz Władysław Opolczyk, jako namiestnik Rusi Czerwonej, zdobył razem z zamkiem w Bełzu i wywiózł stamtąd (podobno obraz czczono barzo jako ochronę miasta i zamku) do Częstochowy. Na wzgórzu Jasnogórskim znajdował się wtedy mał drewniany kościół parafialny, zbudowany, a raczej dobudowany, do niedokończonego zamku, stanowiacego jeden z elementów szlaku Orlich Gniazd.

A rany na obrazie - cóż, równie dobrze mogły pochodzić od końca miecza, czy jakichś glewii. Choć i tu szabla nie jest do końca wykluczona, mozliwe, ze i jacyś Polscy rycerze brali udział w napadzie, i znali szablę, przecież jej pierwszy rysunek w Polsce pochodzi z lat dwudziestych XV w., a wcześniej, choćby nad Worsklą, nasze rycerstwo mogło się z nią spotkać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Bagiel
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 148
Nr użytkownika: 39.660

Micha³ Gawlowski
Stopień akademicki: doktorant
Zawód: historyk, prawnik
 
 
post 12/01/2008, 11:55 Quote Post

QUOTE
Od tamtej pory obraz prawie cały czas przebywał na Jasnej Górze.Proponuję poszukac informacji w książkach dotyczącyhc Częstochowy bądź słynnej obrony Jasnej Góry w czasie potopu szweckiego.


Podczas obrony Jasnej Góry obrazu w klasztorze nie było. Wywieziono go wcześniej na Śląsk, a na jego miejscu wisiała kopia.

QUOTE
A rany na obrazie - cóż, równie dobrze mogły pochodzić od końca miecza, czy jakichś glewii. Choć i tu szabla nie jest do końca wykluczona, mozliwe, ze i jacyś Polscy rycerze brali udział w napadzie, i znali szablę, przecież jej pierwszy rysunek w Polsce pochodzi z lat dwudziestych XV w., a wcześniej, choćby nad Worsklą, nasze rycerstwo mogło się z nią spotkać.


Albo jakiś mnich odkrył Japonię i przywiózł stamtąd miecz samurajski, który następnie trafił do rąk jednego z rycerzy, którzy brali udział w napadzie na klasztor smile.gif .
PS. Mnie uczyli(w latach 80 XXw.), że rana powstała po uderzeniu szablą prze jakiegoś Szweda smile.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 27/10/2009, 10:57 Quote Post

QUOTE(Anakin @ 29/06/2006, 23:28)
QUOTE(isabell @ 14/03/2006, 20:25)
Cięcia na obrazie o których była mowa powstały w 1413 roku podczas napadu husytów na klasztor (zadano je szablą a sprawca według legendy stracił wzrok)
*



zawsze mnie interesowały szczegóły powstania blizn i jak zwykle lenistwo nie pozwoliło mi zaspokoić ciekawości.

Czy są jakieś szczegóły tego napadu?
Np. skąd w I połowie XV wieku husyci mieli szable? (chyba, że specjalnie na okoliczność profanacji pożyczyli je od saracenów).
*



Anakinie...według Historii Regionu Częstochowskiego (nie pamiętam autorstwa) obraz został ,,raniony'' przez rabusiów PODAJĄCYCH się za husytów. No a odnowiono go z polecenia Jagiełły.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 27/10/2009, 11:01 Quote Post

Witam
QUOTE
1413 roku podczas napadu husytów


Isabello wprowadziłaś w błąd uczestników tego temat. Napad ,,husytów'' nastąpił w 1430 roku !!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 27/10/2009, 11:09 Quote Post

Podam trochę dat rocznych dotyczących obrazu i miasta:
1370-1391- Częstochowa pod panowaniem Księcia Opolskiego Władysława
1382- Władysław Opolczyk zakłada klasztor Paulinów na Jasnej Górze
1384- książę podarował klasztorowi cudowny obraz Matki Boskiej przywieziony z Rusi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej