Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sztuka baroku jako bron Kontrreformacji
     
Westa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 155
Nr użytkownika: 37.768

Zawód: student
 
 
post 20/01/2009, 10:15 Quote Post

czy barok i jego przepych miał być zodezwą na surowe wnętrza kościołów protestanckich? czy rzeczywiście księza katoliccy pragnęli nasycić oczy wiernych i przyciągnąć ich w ten sposób do kościoła? zapraszam do dyskusji smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Eleazar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 52.680

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/01/2009, 18:28 Quote Post

KOściół korzystał z architektury barokowej by upiększyć katolickie świątynie i przez to przyciągnąć wiernych. Włoski architekt, Giacomo Vignola, jest uważany za twórcę nowego typu architektury kościelnej. Kościoły renesansowe, choć piękne, nie budziły zdaniem Ignacego Loyoli odpowiedniego wrażenia na wiernych.
Vignola na prośbę jezuitów zaprojektował i nadzorował budowę kościoła II Gesu w Rzymie (1568-1575). Ten typ kościoła chrześcijańskiego, z nieznacznymi zmianami, przetrwał przez cały okres nowożytny.

Jednak myślą przewodnią tych zmian w architekturze kościelnej było zwrócenie uwagi ludzi renesansu na Boga i Kościół. Katolicyzm był osłabiony jeszcze zanim Marcin Luter wystąpił ze swoimi tezami w Wittemberdze. Humanizm, który stawiał w centrum człowieka, a nie Boga, spowodował zmianę tematyki w sztuce. Motywy religijne nie były już dominujące. Odwoływano się do mitologii i antyku. Sztuka barokowa zmieniała te proporcje, ale nie była to odezwa na surowe wnętrza kościołów protestanckich, które były również proste w formie na tle renesansowych świątyń katolickich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 21/01/2009, 18:47 Quote Post

Nabożeństwa odprawiane w barokowych swiatyniach miały powalać wiernych na kolana, miały być rodzajem przygającego wzrok "przedstawienia" dla ludu, koscioły dostosowywano do tych załozeń, tak przynajmniej uczono mnie w szkole na zajeciach z historii sztuki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Westa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 155
Nr użytkownika: 37.768

Zawód: student
 
 
post 21/01/2009, 21:58 Quote Post

OBOK TAK BOGATYCH MSzY jezuici wprowadzili równiez wiele atrakcyjnych obrzędów obchodzonych z pompą m.in procesje zna Boze ciało wink.gif stad tez bylo to najbardzej odrzucane święto przez protestantów smile.gif to tak apropo pompatycznych mszy
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
haniap
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 43.670

Hania Pernak
Zawód: uczen
 
 
post 30/01/2009, 13:10 Quote Post

Oczywiście, że sztuka baroku miała przyciągać wiernych do katolicyzmu właśnie swoją cudowną architekturą. Stanowiły przeciwieństwo surowych świątyń protestanckich. Wzorcowym kościołem barokowym był Il Gesu w Rzymie. Barok- barocco- to tłumacząc na polski perła o nieregularnym kształcie. Właśnie w baroku powstały ambony. Były nawet takie w kształcie łodzi, które symbolizowały Chrystusa, bo On nauczał z łodzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Piotrek, Lódź
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 56.836

Zawód: uczeñ
 
 
post 15/06/2009, 18:55 Quote Post

Barok, to w wielu przypadkach sztuka propagandy i gloryfikacji, myślę nie o pojedynczych dziełach rzeźby, malarstwa ( i oczywiście sztuce Holandii, itd.) lecz np. kościołach, szczególnie jezuickich i klasztornych innych zakonów oraz późnobarokowych pałacach. Wielkie świątynie wraz ze swoimi dekoracjami, tworzącymi zwłaszcza w XVIII wieku barokowy Gesamtkunstwerk, czyli w założeniu jak najbardziej jednolite zespolenie rzeźby, malarstwa, architektury, często przy użyciu środków teatralnych i ekspresyjnych miały pouczać ( taka barokowa biblia pauperum nastawiona na oddziaływanie na emocje i dążenie do mistycznego kontaktu z Bogiem), poruszać i zachwycać( docere, permovere, delectare). Były silnym narzędziem polemiki artystycznej, takiej "pokojowej" z protestantyzmem. Najjaskrawszy przykład, który przychodzi mi do głowy, to wystrój zbarokizowanego kościoła jezuitów w Świdnicy, mieście, w tamtych czasach, w dużej mierze protestanckim. Dowodem na wzajemną polemikę są niespotykane, pełne przepychu wnętrza protestanckiego Kościoła Pokoju, jednego z trzech legalnych zborów wystawionych po zakończeniu wojny trzydziestoletniej w regionie podległym, za pośrednictwem Czech, monarchii habsburskiej. Występuje tam na przykład bardzo bogata ambona, nie połączona, jak to często bywało u protestantów z ołtarzem, ale wolno stojąca, dyskredytująca swoimi rozmiarami i dekoracją wcześniejszą kazalnicę z fary jezuickiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 16/06/2009, 9:11 Quote Post

QUOTE(Eleazar @ 21/01/2009, 19:28)
KOściół korzystał z architektury barokowej by upiększyć katolickie świątynie i przez to przyciągnąć wiernych. Włoski architekt, Giacomo Vignola, jest uważany za twórcę nowego typu architektury kościelnej. Kościoły renesansowe, choć piękne, nie budziły zdaniem Ignacego Loyoli odpowiedniego wrażenia na wiernych.
Vignola na prośbę jezuitów zaprojektował i nadzorował budowę kościoła II Gesu w Rzymie (1568-1575). Ten typ kościoła chrześcijańskiego, z nieznacznymi zmianami, przetrwał przez cały okres nowożytny.

Il Gesu jest kościołem manierystycznym. Barokowy to ma (częściowo) wystrój. Za wczesnobarokową można uznać fasadę.

QUOTE
Motywy religijne nie były już dominujące. Odwoływano się do mitologii i antyku. Sztuka barokowa zmieniała te proporcje, ale nie była to odezwa na surowe wnętrza kościołów protestanckich, które były również proste w formie na tle renesansowych świątyń katolickich.

Antyk w XVI i XVIII w. jest nie mniej powszechny niz w wieku XV czy XVI. Nawet bardziej. Renesansowych kosciołów protestanckich nie znam. Za to masz sporo kościołów prostestanckich, barokowych, bardzo bogatych. Np. Kosciół Pokoju w Świdnicy, Frauenkirche w Dreźnie, kościół dworski w Kopenhadze,
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 16/06/2009, 11:31 Quote Post

Manieryzm to styl będący pochodną baroku, ukształtował się mniej więcej w 1520 roku, a więc u schyłku renesansu a na początku baroku. Kościół Il Gesu natomiast powszechnie w literaturze uznaje się za typowy pzykład architektury barokowej. W Polsce na tym kościele wzorowany był kościół ś.św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Fakt, antyk w XVIII wieku jest powszechny - przecież stał się podwaliną klasycyzmu. W baroku też mamy sporo odwołań do antyku, o czymś gdzieś już na Forum pisano.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 16/06/2009, 11:36 Quote Post

QUOTE(Donia @ 16/06/2009, 12:31)
Manieryzm to styl będący pochodną baroku, ukształtował się mniej więcej w 1520 roku, a więc u schyłku renesansu a na początku baroku.
Pogrubienia moje - Makron

A zatem siłą rzeczy nie mógł być pochodną baroku smile.gif Jest rozwinięciem renesansu, swoistym przejściem od tej epoki do baroku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 16/06/2009, 12:15 Quote Post

Manieryzm nie jest zadnym przejsciem. W malrstwiue np. początek baroku to Carravagio - radykalne zerwanie z manieryzmem. W architekturze ok. 1500 r. (w malrstwie i rzeźbie też) mamy juz pozycje renesansowe, manierystyczne, klasycystyczne i barokowe. Potem w róznym czasie i w róznych środowiskach rózne tendencje brały górę.
QUOTE(Donia @ 16/06/2009, 12:31)
Kościół Il Gesu natomiast powszechnie w literaturze uznaje się za typowy pzykład architektury barokowej. W Polsce na tym kościele wzorowany był kościół ś.św. Piotra i Pawła w Krakowie.

I jest to powszechny bład. Jakie to niby wnętrze barokowe? A gdybys szukał wzorca dla Piorta i Pawła w Krakowie, to jest nim rzymski San Andrea della Valle. To jego plan był wielokroć kopiowany.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 16/06/2009, 13:37 Quote Post

QUOTE(balum @ 16/06/2009, 13:15)
Manieryzm nie jest zadnym przejsciem. W malrstwiue np. początek baroku to Carravagio - radykalne zerwanie z manieryzmem.

Napisałem "swoistym". Przyznaję, to duże uproszczenie. Mimo to wydaje mi się, że do pewnego stopnia uprawnione. W baroku nie mamy tylko jednego Caravaggia i jego manierę. W twórczości dojrzałego Guercina ja osobiście dostrzegam spuściznę manieryzmu. Podobnie jak u Kawalera z Arpino (Giuseppe Cesariego).

QUOTE
W architekturze ok. 1500 r. (w malrstwie i rzeźbie też) mamy juz pozycje renesansowe, manierystyczne, klasycystyczne i barokowe. Potem w róznym czasie i w róznych środowiskach rózne tendencje brały górę.


Ok 1500r? Chyba wpisałeś nie tą datę, co chciałeś. Jakie to pozycje barokowe mamy w architekturze ok. 1500 r?

QUOTE
A gdybys szukał wzorca dla Piorta i Pawła w Krakowie, to jest nim rzymski San Andrea della Valle.


Raczej nie jeśli chodzi o fasadę. Fasada kościoła rzymskiego pochodzi z początku drugiej połowy XVII wieku, a więc jesteśmy kilkadziesiąt lat po konsekracji Piotra i Pawła. A poza tym mam jeszcze jedną wątpliwość. San Andrea della Valle był wznoszony mniej więcej w tym samym czasie co Piotr i Paweł. Nie wydaje mi się, by nowości znad Tybru dochodziły nad Wisłę aż tak szybko, że twórcy kościoła krakowskiego mogli wzorować się na projekcie powstającej równolegle świątyni rzymskiej. Ale może się mylę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 16/06/2009, 14:55 Quote Post

Wszystkie znane mi podręczniki podają, że kościoł ŚŚ. Piotra i Pawła jest wzorowany na rzymskim kościele Il Gesu - wzorcowym dla jezuitów. Podobieństwo na zdjęciach jest uderzające (nigdy nie byłem w Rzymie, organoleptycznie nie badałem).

przykładowe foto:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Il_Gesù_w_Rzymie

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Święt...awła_w_Krakowie

fasada Santa Susanna:
http://www.e-architect.co.uk/rome/jpgs/rom...w080217_847.jpg
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 16/06/2009, 16:10 Quote Post

QUOTE(makron @ 16/06/2009, 14:37)
W baroku nie mamy tylko jednego Caravaggia i jego manierę. W twórczości dojrzałego Guercina ja osobiście dostrzegam spuściznę manieryzmu.

A ja klasycyzmu XVI wiecznego
QUOTE
Podobnie jak u Kawalera z Arpino (Giuseppe Cesariego).
Bo to malarz manierystyczny. Przed barokiem jesteśmy.

QUOTE
Ok 1500r? Chyba wpisałeś nie tą datę, co chciałeś. Jakie to pozycje barokowe mamy w architekturze ok. 1500 r?

Alez są. Np. Kaplica Chigich autorstwa Rafaela do Santa maria del Popolo. Kaplica w Santa Maria Maggiore autorstwa Michała Anioła. Tegoż samego kościół Santa Maria degli Angeli e dei Martir i projekt kopuły św. Piotra.

QUOTE
Raczej nie jeśli chodzi o fasadę. Fasada kościoła rzymskiego pochodzi z początku drugiej połowy XVII wieku, a więc jesteśmy kilkadziesiąt lat po konsekracji Piotra i Pawła.

Nie o fasadzie pisałem. pisałem o planie.
QUOTE
A poza tym mam jeszcze jedną wątpliwość. San Andrea della Valle był wznoszony mniej więcej w tym samym czasie co Piotr i Paweł. Nie wydaje mi się, by nowości znad Tybru dochodziły nad Wisłę aż tak szybko, że twórcy kościoła krakowskiego mogli wzorować się na projekcie powstającej równolegle świątyni rzymskiej. Ale może się mylę.

Akurat Matteo Castello był na bieżąco z tym co się działo w Rzymie.
QUOTE
Wszystkie znane mi podręczniki podają, że kościoł ŚŚ. Piotra i Pawła jest wzorowany na rzymskim kościele Il Gesu - wzorcowym dla jezuitów. Podobieństwo na zdjęciach jest uderzające
(
Nie wszystkie. Poczytaj Miłobędzkiego Architekturę XVII w. No i porównaj plany Piotra i Pawła, Il Gesu i San Andrea della Valle. Albo fotki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 16/06/2009, 19:41 Quote Post

QUOTE(balum @ 16/06/2009, 17:10)
QUOTE
Podobnie jak u Kawalera z Arpino (Giuseppe Cesariego).
Bo to malarz manierystyczny. Przed barokiem jesteśmy.

Kawaler d'Arpino umiera w 1640 roku, czyli chronologicznie należy do baroku, przynajmniej we Włoszech. Ale faktycznie, pod względem stylu jest bardzo bliski manierystom.

QUOTE
QUOTE
Ok 1500r? Chyba wpisałeś nie tą datę, co chciałeś. Jakie to pozycje barokowe mamy w architekturze ok. 1500 r?

Alez są. Np. Kaplica Chigich autorstwa Rafaela do Santa maria del Popolo. Kaplica w Santa Maria Maggiore autorstwa Michała Anioła. Tegoż samego kościół Santa Maria degli Angeli e dei Martir i projekt kopuły św. Piotra.

Jeśli rozumiesz "ok. 1500" jako włoskie Cinquecento (1501-1600) to jestem skłonny się zgodzić. Jeśli natomiast rozumiesz "ok.1500" jako około 1500 roku (dajmy na to 1480-1520) to z tym barokiem chyba coś Ci się kompletnie pomyliło. Cappella Chigi jest o tyle barokowa, o ile ją później przerobił Gian Lorenzo Bernini. W Santa Maria Maggiore chodzi Ci zapewne o kaplicę Sforzów wzniesioną przez Giacomo della Portę, ponoć przy wykorzystaniu planów Buonarrotiego? No to ładnie ok. 1500, bo jesteśmy w siódmej-ósmej dekadzie XVI wieku. Giacomo della Porta zresztą to ten sam, który brał udział przy budowie Il Gesu', który sam określiłeś jako manierystyczny, a nie barokowy. A to co widzimy w Santa Maria degli Angeli to nie jest dzieło Michała Anioła (który zaledwie ograniczył się do zaadaptowania budowli antycznej na cele sakralne w ostatnich latach swojego życia) tylko Luigiego Vanvitellego (połowa XVIII wieku). A zatem pytam, gdzie, że pozwolę sobie zacytować: w architekturze ok. 1500 r. (w malrstwie i rzeźbie też) mamy juz pozycje renesansowe, manierystyczne, klasycystyczne i barokowe?

QUOTE
Akurat Matteo Castello był na bieżąco z tym co się działo w Rzymie.

Popraw mnie, jeśli się mylę, ale zawsze myślałem, że głównym architektem kościóła krakowskiego był Giovanni Trevani, a nie Matteo Castello. confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Domowik
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 20.450

T.
Stopień akademicki: dr
Zawód: ...
 
 
post 16/06/2009, 21:11 Quote Post

QUOTE
Popraw mnie, jeśli się mylę, ale zawsze myślałem, że głównym architektem kościóła krakowskiego był Giovanni Trevani, a nie Matteo Castello.

Ta sprawa dalej pozostaje nierozwiązana. Według ostatnich ustaleń (M. Karpowicz) ma to być Castello, ale jak to często bywa z badaniami nad polską architekturą nowożytną, wiele jeszcze może się zmienić...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej