Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dlaczego było tyle komunizmu tam gdzie buddyzm?
     
Morgotheron
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 90.018

 
 
post 23/07/2019, 23:29 Quote Post

Nie wiem czy moja obserwacja ma sens. Jeśli porównamy największe religię:
-chrześcijaństwo;
-islam;
-hinduizm;
-buddyzm;
-judaizm;
-no i reszte typu szintoizm w Japonii.

Komunizm (teraz lub kiedyś):
-Wietnam;
-Mongolia;
-Chiny;
-Birma;
-Korea;
-Laos.

W krajach z innymi religiami, aż tyle tego nie było. Jeśli chodzi o proporcje to w krajach, gdzie dominuje buddyzm, sporo było komunizmu. Inne kraje azjatyckie Indie (hinduizm), Filipiny (chrześcijaństwo), Japonia (szintoizm/bezwyznaniowcy), reszta krajów islamskich - tam wiadomo było trochę komuchów, ale niespecjalnie dochodzili do głosu. Czy waszym zdaniem istnieje jakiś związek pomiędzy wyznawaną religią, a możliwością pojawienia się i popularnością komunizmu?

Ten post był edytowany przez Morgotheron: 23/07/2019, 23:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Grzegorz_B
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 747
Nr użytkownika: 99.929

Stopień akademicki: dr
Zawód: IT
 
 
post 24/07/2019, 6:25 Quote Post

QUOTE(Morgotheron @ 23/07/2019, 23:29)
Nie wiem czy moja obserwacja ma sens. Jeśli porównamy największe religię:
-chrześcijaństwo;
-islam;
-hinduizm;
-buddyzm;
-judaizm;
-no i reszte typu szintoizm w Japonii.

Komunizm (teraz lub kiedyś):
-Wietnam;
-Mongolia;
-Chiny;
-Birma;
-Korea;
-Laos.


Wietnam (2014) - buddyzm 12%, chrześcijaństwo 8%
nie wiem jak było w Korei Północnej przed komunizmem, więc chwilowo patrząc na Południową (w końcu kiedyś jedno państwo): buddyzm 15%, chrześcijaństwo 27%

QUOTE(Morgotheron @ 23/07/2019, 23:29)
W krajach z innymi religiami, aż tyle tego nie było. Jeśli chodzi o proporcje to w krajach, gdzie dominuje buddyzm, sporo było komunizmu. Inne kraje azjatyckie Indie (hinduizm), Filipiny (chrześcijaństwo), Japonia (szintoizm/bezwyznaniowcy), reszta krajów islamskich - tam wiadomo było trochę komuchów, ale niespecjalnie dochodzili do głosu. Czy waszym zdaniem istnieje jakiś związek pomiędzy wyznawaną religią, a możliwością pojawienia się i popularnością komunizmu?


Ja bym tu religii nie mieszał, raczej politykę i strefy wpływów. Przykładowo na pytanie skąd się wziął komunizm w Mongolii odpowiedź jest prosta - przyszedł z Armią Czerwoną jak do nas ;-)
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 24/07/2019, 7:53 Quote Post

QUOTE
Czy waszym zdaniem istnieje jakiś związek pomiędzy wyznawaną religią, a możliwością pojawienia się i popularnością komunizmu?

W pierwszym państwie, w którym komunizm/socjalizm przejął władzę i skąd potem "promieniował" na m.in. Wietnam, dominuje chrześcijaństwo.
Jaki widzisz na tym przykładzie związek między wyznawaną religią a możliwością pojawienia się i popularnością komunizmu?

Weźmy taki Wietnam - jaką religię wyznawał Ho Chi Minh i czy wymyślił komunizm, czy może zapoznał się z nim w krajach chrześcijańskich?

QUOTE
reszta krajów islamskich - tam wiadomo było trochę komuchów, ale niespecjalnie dochodzili do głosu.

Proponuję poczytać o czymś takim jak socjalizm arabski: https://pl.wikipedia.org/wiki/Socjalizm_arabski


 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.492
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 24/07/2019, 8:03 Quote Post

CODE
Czy waszym zdaniem istnieje jakiś związek pomiędzy wyznawaną religią, a możliwością pojawienia się i popularnością komunizmu?

Nie, bo jeżeli wyodrębnisz z chrześcijaństwa prawosławie to zauważysz, że komunizm na inne kraje był rozpowszechniany z państwa, gdzie ono dominuje. To państwo było też pierwszym na świecie krajem komunistycznym. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Morgotheron
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 90.018

 
 
post 24/07/2019, 9:25 Quote Post

QUOTE(Grzegorz_B @ 24/07/2019, 6:25)
Wietnam (2014) - buddyzm 12%, chrześcijaństwo 8%
nie wiem jak było w Korei Północnej przed komunizmem, więc chwilowo patrząc na Południową (w końcu kiedyś jedno państwo): buddyzm 15%, chrześcijaństwo 27%

Ja bym tu religii nie mieszał, raczej politykę i strefy wpływów. Przykładowo na pytanie skąd się wziął komunizm w Mongolii odpowiedź jest prosta - przyszedł z Armią Czerwoną jak do nas ;-)
*



Wietnam - łącznie 85% to buddyzm, tyle że jest to specyficzna odmiana Tam Giao (wietnamski religii ludowej , który został zorganizowany przez historycznie doktryny konfucjanizmu i taoizmu z Chin , a także silnej tradycji buddyzmu) i jest włączony do buddyzmu https://simple.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Vietnam

Korea Północna buddyzm 12%, ale pewnie więcej (chrześcijaństwo 2%, hinduizm 1,5%) https://pl.wikipedia.org/wiki/Korea_P%C3%B3...82nocna#Religia

Strefa wpływów pewnie ma znaczenie, ale jeśli chodzi o np. Kambodzę czy Wietnam to czy było to aż tak mocne.

QUOTE(wysoki @ 24/07/2019, 7:53)
Proponuję poczytać o czymś takim jak socjalizm arabski: https://pl.wikipedia.org/wiki/Socjalizm_arabski
*


"Socjalizm jest często traktowany jako lewicowa ideologia, która w porównaniu z komunizmem, ma mniej radykalny charakter." Na ile socjalizm arabski był komunizmem takim jak w wydaniu chińskim, północnokoreańskim, kambodżańskim. Czy w tych krajach było całkowite zlikwidowanie własności prywatnej, kolektywizacja rolnictwa, dążenie do ateizacji społeczeństwa.

QUOTE(ChochlikTW @ 24/07/2019, 8:03)
Nie, bo jeżeli wyodrębnisz z chrześcijaństwa prawosławie to zauważysz, że komunizm na inne kraje był rozpowszechniany z państwa, gdzie ono dominuje. To państwo było też pierwszym na świecie krajem komunistycznym. wink.gif
*


A czy twoim zdaniem istnieje zależność pomiędzy siłą wpływów danej religii na państwo, a możliwością pojawienia się komunizmu? Typu łatwiej wprowadzić komunizm w państwie, gdzie większość to ateiści lub gdzie dominuje buddyzm niż w takiej teokratycznej republice Iranu.




Ogólnie chodzi mi o to, że komunizm w swoim najbardziej radykalnym wydaniu był właśnie w krajach azjatyckich (no ok jeszcze ZSRR): Korea Północna, Chiny, Kambodża.

W porównaniu do Kambodży w Polsce komunizm to była sielanka. Po prostu nie rozumiem dlaczego Azjaci pozwalają sobie na tak skrajne reżimy i są tak ulegli wobec tych opresyjnych reżimów

Ten post był edytowany przez Morgotheron: 24/07/2019, 9:27
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.492
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 24/07/2019, 10:40 Quote Post

QUOTE(Morgotheron @ 24/07/2019, 10:25)
QUOTE(ChochlikTW @ 24/07/2019, 8:03)
Nie, bo jeżeli wyodrębnisz z chrześcijaństwa prawosławie to zauważysz, że komunizm na inne kraje był rozpowszechniany z państwa, gdzie ono dominuje. To państwo było też pierwszym na świecie krajem komunistycznym. wink.gif
*


A czy twoim zdaniem istnieje zależność pomiędzy siłą wpływów danej religii na państwo, a możliwością pojawienia się komunizmu? Typu łatwiej wprowadzić komunizm w państwie, gdzie większość to ateiści lub gdzie dominuje buddyzm niż w takiej teokratycznej republice Iranu.
*


Nie, nie istniej moim zdaniem. Komunizm narzucany w.w. przez Ciebie krajach narzucany był siłą, czy to, jak w przypadku Mongolii czy Korei Płn. przez obce wojska lub też, jak w przypadku Wietnamu czy Chin przez wygraną wojnę domową. W przypadku Kambodży komunizm przywędrował od sąsiada, czyli DRW, który miał swoje bazy zaopatrzeniowe i szlaki przez ten kraj.
Ilość ateistów nie ma tutaj znaczenia. Współczesnych Czechach czy Urugwaju większość deklaruje się jako bezwyznaniowcy, a mimo to komunizmu nie ma. wink.gif

QUOTE(Morgotheron @ 24/07/2019, 10:25)

Ogólnie chodzi mi o to, że komunizm w swoim najbardziej radykalnym wydaniu był właśnie w krajach azjatyckich (no ok jeszcze ZSRR): Korea Północna, Chiny, Kambodża.

W porównaniu do Kambodży w Polsce komunizm to była sielanka. Po prostu nie rozumiem dlaczego Azjaci pozwalają sobie na tak skrajne reżimy i są tak ulegli wobec tych opresyjnych reżimów
*


Nie wiem, czy nie należy szukać odpowiedzi w buddyzmie, a konkretniej w karmie. W Chinach np. buddyzm nie jest religią dominują, stąd też przyczyna może leżeć w braku zaistnienia we wczesnych etapach państwowości demokracji i związanej z nią wolność jednostki.
Traktuj to jako moje domysły.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
matigeo
 

Wielki książę Halicko-Włodzimierski
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.736
Nr użytkownika: 66.052

Mateusz Slawinski
Stopień akademicki: inzynier
 
 
post 24/07/2019, 10:56 Quote Post

Równie dobrze można powiedzieć, że komunizm pojawił się tylko tam, gdzie panował ucisk i zamordyzm. Po okresie przejściowego chaosu wrócono do sprawdzonej formy dodając do niej inną ideologię wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej