Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Diadochowie, Który zasługuje na największe uznanie?
 
Który z następców Aleksandra był najwybitniejszy?
Eumenes [ 14 ]  [5.20%]
Antypater [ 15 ]  [5.58%]
Antygonos [ 27 ]  [10.04%]
Ptolemeusz [ 117 ]  [43.49%]
Lizymach [ 2 ]  [0.74%]
Seleukos [ 89 ]  [33.09%]
Leonnatos [ 0 ]  [0.00%]
Perdikkas [ 5 ]  [1.86%]
Suma głosów: 269
Goście nie mogą głosować 
     
Eumenes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 4.431

Zawód: student
 
 
post 2/08/2006, 17:50 Quote Post

QUOTE(Megabyzos @ 25/01/2006, 17:31)
Dlaczego nie ma Demetriosa Poliorketesa? W końcu gdyby nie on nie powstałby Kolos Rodyjski. Poza tym spośród diadochów to postać niewątpliwie najbarwniejsza.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Demetrios_Poliorketes
*



Dlatego, że Demetrios nie był diadochem, tylko epigonem. Diadochowie byli wodzami Aleksandra, którzy objęli władzę po jego śmierrci, epigoni byli ich synami.

Natomiast z góry przepraszam za brak Kraterosa, który choć nie otrzymał żadnej prowincji, pelnił ważną rolę do swojej śmierci w bitwie przeciw, nomen omen, Eumenesowi. Kto ma odpowiednią władzę jest upraszany o poprawienie tego przeoczenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 2/08/2006, 20:59 Quote Post

Noo..tu brak jeszcze paru innych...jeśli przyjmiemy, że powinni być ci co w chwili śmierci Alexa zostali zarządcami istotnych satrapi, to rzuca się w oczy brak Peukestasa (było nie było satrapy Persydy). Jeśli zaś mają byc wymienieni ci z dowódców , którzy w najblizszych latach odgrywali najznaczniejszą rolę, to brak tu Polyperchonta.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Maksymin Trakus Imperator Rzymu
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 19.200

Krzysztof Piździcha
Stopień akademicki: ADHD
Zawód: leczony
 
 
post 4/08/2006, 11:00 Quote Post

QUOTE(gucelin @ 26/03/2005, 12:48)
W sumie niewiem czemu ale zawsze podobał mi się Antygon zw. Jednookim. Przydomek w grece brzmi Monoftalmos, i włąśnie to mi się najbardziej w nim podoba (cokolwiek głupie ale nazawsze z Diadochów najbardziej zapamiętałem Antygona właśnie przez ten przydomek). O samym oku wiem, że już w 333 pne (wtedy został satrapą Frygii) go nie miał.

tytułem ciekawostek:
Wyjątkowo długo mu się żyło (o ile się nie myle około 81 lat), a i tak zginął w bitwie (Ipsos 301 pne).
Podobnież uwielbiał mity o Perseuszu (stąd imię jego syna - Perseusz).
*


A czy lego syn nie nazywał się przypadkiem Demetriusz ?
Osobiście nie wiem dlaczego ,ale największą sympatią darzę Perdikkasa . Ale ja głosowałem na Ptolemusza . Wybrał sobie mały skrawek(w porównaniu do innycch[też bym chcial mieć taki ogródeczek]) co zdziwiło wszystkich lecz potem okazało się twierdzą nie do zdobycia (o Egipcie mówię). Ale myślę że Antygon został pokrzywdzony bo jak wiadomo trzech na jednego to banda lysego (wiem trochę dziecinne)
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 4/08/2006, 16:48 Quote Post

Tak Demetriusz Poliorketes(zdobywca miast). Swoja droga stary Antygon z synem stanowili chyba najsprawniejszy duet polityczno- wojskowy w całej starożytności. A wracając do tematu to ciezko powiedzieć który z nich był najwybitniejszy, geniusza na miare Aleksandra W. i Hannibala B. wsród nich nie było, ale jako żołnierze byłyli to profesjonaliści pełną gębą. Bez takiego sztabu sam geniusz Olka by nie wystarczył żeby podbic Persje w takim stylu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Maksymin Trakus Imperator Rzymu
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 19.200

Krzysztof Piździcha
Stopień akademicki: ADHD
Zawód: leczony
 
 
post 7/08/2006, 19:37 Quote Post

Gdyby Demetriusz pod Ipsos się nie zapędził pewnie największy byłby Antygon
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Maksymin Trakus Imperator Rzymu
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 19.200

Krzysztof Piździcha
Stopień akademicki: ADHD
Zawód: leczony
 
 
post 9/08/2006, 13:44 Quote Post

QUOTE(sargon @ 26/01/2006, 2:05)
Ja tak jak przedmówca - zagłosowałem za Seleukosem. Nie żebym się jakoś wybitnie znał, ale tak jakoś wydaje mi się najbardziej przedsiębiorczy z nich wszystkich (i wszystko mu się udawało, z wyjątkiem końca smile.gif ). Miał wielgachne państwo no i Mezopotamię (argument rozstrzygający wink.gif ).
*



Nie żebym się uwziąl na twoje posty sargonie ale z oszczędności i zamiłowania do bankierstwa znany był Lizymach
Poza tym gdyby nie Ptolemeusz to Seleukos zostałby tylko satrapą Babilonii pod władzą Antygona . A co do Lizymacha to jego lądowanie w Azji znacznie osłabiło pozycje Antygona przed bitwą pod Ipsos .
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
nazaa
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 20.326

 
 
post 10/08/2006, 19:19 Quote Post

Głosowałam na Seleukosa przede wszystkim dlatego, że był chyba najlepszym spadkobiercą idei Aleksandra i tym, który ją najlepiej rozumiał... Po śmierci Aleksandra i podziale jego imperium nie dostał nic i kto wie, czy nie wyszło mu to na zdrowie :-] W końcu stworzył swoje własne imperium, przypominające trochę imperium Aleksandra i które przetrwało mimo powolnego rozpadu jeszcze dwa stulecia, aż podbili je Rzymianie (no, ale czego to oni nie podbili :-])
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 10/08/2006, 21:02 Quote Post

QUOTE(Maksymin Trakus Imperator Rzymu @ 9/08/2006, 14:44)

Nie żebym się uwziąl na twoje posty sargonie ale z oszczędności i zamiłowania do bankierstwa znany był Lizymach
Poza tym gdyby nie Ptolemeusz to Seleukos zostałby tylko satrapą Babilonii pod władzą Antygona . A co do Lizymacha to jego lądowanie w Azji znacznie osłabiło pozycje Antygona przed bitwą pod Ipsos .
*



hmmm...nie wiem skąd wniosek, o zamiłowaniu Lizymacha do bankierstwa? Z dawnych przyjaciół Alexandra, jedynie Harpalos miał, jak to ująłeś "zamiłowanie do bankierstwa" , ale on został zamordowany jeszcze przed śmiercią Alexa. Seleukos nie był w najściślejszym gronie "przyjaciół" Aleksandra...swoje stanowisko satrapy Babilonii uzyskał zapewne za współudział w anihilacji Perdikkasa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
K uruś 1623
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 12.821

dddddddddd
Stopień akademicki: dddddddddddd
Zawód: student
 
 
post 13/08/2006, 14:39 Quote Post

QUOTE(Gryzio @ 10/08/2006, 22:02)
QUOTE(Maksymin Trakus Imperator Rzymu @ 9/08/2006, 14:44)

Nie żebym się uwziąl na twoje posty sargonie ale z oszczędności i zamiłowania do bankierstwa znany był Lizymach
Poza tym gdyby nie Ptolemeusz to Seleukos zostałby tylko satrapą Babilonii pod władzą Antygona . A co do Lizymacha to jego lądowanie w Azji znacznie osłabiło pozycje Antygona przed bitwą pod Ipsos .
*



hmmm...nie wiem skąd wniosek, o zamiłowaniu Lizymacha do bankierstwa? Z dawnych przyjaciół Alexandra, jedynie Harpalos miał, jak to ująłeś "zamiłowanie do bankierstwa" , ale on został zamordowany jeszcze przed śmiercią Alexa. Seleukos nie był w najściślejszym gronie "przyjaciół" Aleksandra...swoje stanowisko satrapy Babilonii uzyskał zapewne za współudział w anihilacji Perdikkasa.
*



Każdy oficer mógł zabić Perdikkasa i to nic nie świadczy o jego umiejętnościach . Co do Lizymacha to wiem to stąd ,że podobno Demetriusz jeszcze przed śmiercią ojca na uczcie ogłosił w żartach Ptolemeusza dowódcą floty, Seleukosa słoni bojowych ,a Lizymacha bankierem o co ten się obraził z powodu tego że wtedy eunuchowie byli bankierami .
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 15/08/2006, 11:51 Quote Post

Nie wiem czy każdy oficer mógł zabic Perdikkasa, faktem jest , że ci co to zrobili zostali wynagrodzeni przy układzie w Triparedejsos satrapiami:
Sleukos - Babilonia
Antigenes - Suzjana (dodatkowo dowództwo "Srebrnych Tarcz")
Pejthon - Media (dodatkowo funkcja "strażnika królów" ).
Tekst o "funkcjach" które przydzielono na dworze Antygona i Demetriusza Seleukosowi, Ptolemeuszowi czy Lysimachosowi, pochodzi o ile pamietam, z Plutarcha ...i raczej jest anagdotą. Zakładając zaś jego prawdziwość, należy przypuszczać , że chodziło pewnie o obrażenie Lysimachosa, a nie o faktyczne podkreslenie jego rzeczywistych zainteresowań.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Durin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 19.221

Anonim
Zawód: Uczeñ
 
 
post 20/08/2006, 19:56 Quote Post

Wedłuk mnie Ptolemeusz zrobił największą "karierę" po śmierci Aleksa
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 10/09/2006, 18:56 Quote Post

Mam pytanko czy Pont nie wytrwał czasem dłużej od Egiptu ???
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Antonius
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 459
Nr użytkownika: 18.870

Daniel Budacz
Zawód: student
 
 
post 14/09/2006, 23:39 Quote Post

Stawiam na Seleukosa, dlatego że jego dziedzictwo było najbardziej imponujące pod względem wielkości smile.gif

Dardedevil
Sprawa nie ejst tak jednzoznaczna. Egipt został włączony w roku 30 p.n.e., Pont defakto dopiero w roku 33 n.e. został prowincją, jednak już od momentu klęski Farnakesa II w bitwie pod Zelą był królestwem klienckim, Egipt Kleopatry cieszył sie chyba odrobinę większymi względami smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 15/09/2006, 17:57 Quote Post

no ale jak wcześniej zostało powiedzinae wlaczyłe lepiej i dłużej i dłużej wyrwał więc według mnie jemu nalezy się palma pierwszeństwa ale kłucił się nie bede
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Antonius
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 459
Nr użytkownika: 18.870

Daniel Budacz
Zawód: student
 
 
post 15/09/2006, 18:03 Quote Post

Dardedevil
No bo wcześniej nie opłacało się Rzymianom robić z niego prowincji, równie duże profity mogli mieć trzymając tam marionetkową władzę tongue.gif z resztą mnie też nie chce się na ten temat dywagować smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

10 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej