Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Odoaker, Z jakiego plemienia pochodził?
     
childeryk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 108
Nr użytkownika: 8.439

Zawód: wolny zawod
 
 
post 3/04/2006, 6:54 Quote Post

Mam prośbę o pomoc, jestem w trakcie pisania pracy o wędrówkach Gotów. Jak wiadomo Ostrogoci podczas dokonywania podboju Italii podstępnie zgładzili Odoakra. Do tej pory byłem przekonany, że pochodził on z plemienia Herulów a podczas lektury pracy Strzelczyka ,,Goci - rzeczywistośc i legenda" natknąłem się na twierdzenie, iż był z pochodzenia Skirem.
Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić tę rozbieżność?

Dziękuję.

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 3/04/2006, 7:24 Quote Post

Skąd przekonanie , że był Herulem? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
childeryk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 108
Nr użytkownika: 8.439

Zawód: wolny zawod
 
 
post 4/04/2006, 6:55 Quote Post

Chyba stąd, iż składając z tronu Romulusa Augustulusa przewodził germańskiej konfederacji plemion wśród której dominowali liczebnie Herulowie. I co poniektórzy, w tym ja, wyprowadzili z tego nie do końca zasadny wniosek, iż również sam Odoaker był Herulem. Teraz z paru źródeł mam tę informację, iż był Skirem ale z kolei Wikipedia w wersji angielskiej podaje, iż był z mieszanego małżeństwa skirsko-huńskiego. Przy czym to źródło (wiem, że wątpliwe) nie podaje już jakiego pochodzenia był ojciec a jakiego matka.

Pozdrowienia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
LISOWSKIjr.
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 110
Nr użytkownika: 8.053

Zawód: chemik
 
 
post 19/05/2006, 10:25 Quote Post

QUOTE(childeryk @ 4/04/2006, 8:55)
Chyba stąd, iż składając z tronu Romulusa Augustulusa przewodził germańskiej konfederacji plemion wśród której dominowali liczebnie Herulowie. I co poniektórzy, w tym ja, wyprowadzili z tego nie do końca zasadny wniosek, iż również sam Odoaker był Herulem. Teraz z paru źródeł mam tę informację, iż był Skirem ale z kolei Wikipedia w wersji angielskiej podaje, iż był z mieszanego małżeństwa skirsko-huńskiego. Przy czym to źródło (wiem, że wątpliwe) nie podaje już jakiego pochodzenia był ojciec a jakiego matka.

Pozdrowienia.
*


był synem EDEKO -huna
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 20/05/2006, 11:40 Quote Post

Z tego co wiem był Skirem. Jednak przynależnosc plemienna jest w jego przypadku bez znaczenia. Bo władzy nie zagarnął jako przywódca plemienny, tylko jako zbuntowany najemnik i równie dobrze mógł pochodzic z kazdego innego ludu, bo wsparcia pobratymców z tytułu pochodzenia nie dostał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Subutai
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 225
Nr użytkownika: 12.560

Zawód: student
 
 
post 22/05/2006, 11:30 Quote Post

Co do pochodzenia ze strony Hunów, Odoaker miał być synem jednego z dostojników Attyli. Pisze o tym John Man w "Attyla. Barbarzyńca, ktory rzucił wyzwanie Rzymowi".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Tymoteusz Bojczuk
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 745
Nr użytkownika: 12.235

Tymoteusz Bojczuk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pisarz
 
 
post 8/08/2006, 21:30 Quote Post

Gdzieś słyszałem, że Odoaker był Hunem (pewnie matka była germańską branką, bo nie sądze, że Hunowie wchodzili w związki małżeńskie albo rozróżniali żony i niewolnice)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 26/06/2009, 17:33 Quote Post

Odoaker był synem księcia Skirów Edicona. Tak się akurat składa, że wtedy Skirowie byli jednym z plemion podległych Hunom. Oddziały skirskie stanowiły poważne siły w piechocie armii Hunów. Może stąd te powiązania z Hunami. Być może Hunowie aby "udobruchać" Skirów (księcia Edicona) oddali mu jakąś brankę huńską z wyższej warstwy, i z tego związku pochodził właśnie Odoaker. Są to jedna spekulacje. rolleyes.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Amingus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 246
Nr użytkownika: 39.202

 
 
post 28/06/2009, 19:34 Quote Post

Z jakiego plemienia pochodził Odoaker? Dobre pytanie, ale wcale nie jest łatwo na nie odpowiedzieć.
Według najpopularniejszej wersji Odoaker był synem wodza germańskich Skirów, Egiki, a więc również i on sam był Skirem. Tak twierdzi Jordanes.
Niektórzy badacze utożsamiają owego Egikę z ważną osobistością z otoczenia Attyli, Edekonem. Problem w tym, że Priskos nazywa Edekona Hunem. Jeśli zatem przyjęlibyśmy identyfikację Egica=Edekon, to można by uznać Odoakra za Huna.
Ale to nie wszystko. Otóż Liber Suda podaje, że brat Odoakra, Onulf, ze strony ojca pochodził z plemienia Turyngów, natomiast ze strony matki - z plemienia Skirów. Zatem i Odoaker - jeśli przyjąć informację Liber Suda - był mieszanego, turyngijsko-skirskiego pochodzenia.
Żeby jeszcze bardziej skoplikować sytucję, niektórzy historycy identyfikują naszego Odoakra z noszącym to samo imię (u Grzegorza z Tours w formie Adovacrius) wodzem Sasów, aktywnym w Galii, nad dolną Loarą, w latach 60-tych V wieku.

Krótki przegląd rozmaitych koncepcji na temat tożsamości etnicznej Odoakra można znaleźć w artykule B. Macbain, Odovacer the Hun?, Classical Philology 78 (1983).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 1/07/2009, 19:12 Quote Post

Skąd zatem powiązania Odoakra z Herulami? Czyżby "obcy Germanin albo Hun" został "królem/księciem/wodzem/sędzią" herulskim? A może w jakiś bliżej niewytłumaczalny sposób Hunom na rękę było, aby nie - Herul władał Herulami?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Amingus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 246
Nr użytkownika: 39.202

 
 
post 2/07/2009, 17:03 Quote Post

Na to pytanie w zasadzie juz odpowiedział childeryk :

QUOTE
Chyba stąd, iż składając z tronu Romulusa Augustulusa przewodził germańskiej konfederacji plemion wśród której dominowali liczebnie Herulowie. I co poniektórzy, w tym ja, wyprowadzili z tego nie do końca zasadny wniosek, iż również sam Odoaker był Herulem.


Z tym że nazywanie armii Odoakra konfederacją plemion jest nietrafne. Niezależnie od tego jaki był ich formalny status, żołnierze ci byli po prostu rzymskimi milites . Rekrutowali się z rozmaitych plemion, które krótko przedtem znajdowały sie pod panowaniem Hunów. Dopóki żył Attyla, ten bogaty rezerwuar "zasobów ludzkich" był dla Rzymian niedostępny. Ale po jego śmierci i upadku panowania Hunów Rzymianie znowu zaczęli zatrudniać barbarzyńców znad Dunaju. Dzięki temu już Majorian mógł wystawić całkiem znaczną armię podczas zakończonej fiaskiem wyprawy przeciwko Wandalom. Ta armia pozostała w Italii do końca istnienia Cesarstwa - oczywiście w międzyczasie była uzupełniana. Bodajże najliczniejszą (lub jedną z najliczniejszych) grup etnicznych w owej armii byli Herulowie. Ale na pewno ani oni, ani np. Skirowie, Goci czy inni Gepidzi nie wstępowali na służbę u cesarza całymi plemionami, lecz byli rekrutowani indywidualnie lub niewielkimi grupami - "warlords" na czele zbrojnej świty, niekoniecznie współplemieńców (tak było chyba również w przypadku Odoakra).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Wasza Wysokość
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 224
Nr użytkownika: 51.225

 
 
post 11/09/2009, 16:50 Quote Post

QUOTE(Amingus @ 28/06/2009, 19:34)
Z jakiego plemienia pochodził Odoaker? Dobre pytanie, ale wcale nie jest łatwo na nie odpowiedzieć.
*



Co ciekawe weług Marcellinusa Comesa Odoaker był królem Gotów: Odoacar rex Gothorum Romam optinuit. smile.gif. Germański wódz w różnych źródłach jest określany co rusz to inaczej

Herulowie faktycznie stanowili ważną część armii Odoakra, wspomina o nich w tym kontekście zarówno Panegiryk Ennodiusza jak i Excerpta Valesiana: Olybrio V. C. Cons. Hoc consule exiit Odoacar rex de Ravenna nocte, cum Herulis ingressus in Pinetam(...)

O Herulach ciekawie ostatnio pisał Walter Goffart w swoich "Barbarian Tides": http://books.google.pl/books?id=Qr43XNyZh6...=Heruli&f=false
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej