Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Oleodruk a farba olejna
     
zatzka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 62.837

zatzak
Stopień akademicki: asd
Zawód: asd
 
 
post 1/02/2010, 17:13 Quote Post

Witam wszystkich bardzo serdecznie to mój pierwszy post na tym forum dlatego prosze o wyrozumiałość.


Jak można rozpoznać oleodruk od obrazu namalowanego farba olejną ???

Jak dobrze wiem oleodruk to reprodukcja oryginału , ale obraz który posiadam sprawdzałem w bazie artysty i nie ma odnotowanego żadnego takiego obrazu. Wiem tylko że obraz ten ma już ponad 100 lat był przekazywany z dziada na dziada.

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 1/02/2010, 19:27 Quote Post

QUOTE(zatzka @ 1/02/2010, 17:13)
Witam wszystkich bardzo serdecznie to mój pierwszy post na tym forum dlatego prosze o wyrozumiałość.


Jak można rozpoznać oleodruk od obrazu namalowanego farba olejną ???

Jak dobrze wiem oleodruk to reprodukcja oryginału , ale obraz który posiadam sprawdzałem w bazie artysty i nie ma odnotowanego żadnego takiego obrazu. Wiem tylko że obraz ten ma już ponad 100 lat był przekazywany z dziada na dziada.
*


Czyli nie jest jego, a jest sygnatura?
Oleodruk też może mieć 100 lat, nie ma ku temu żadnych przeciwskazań.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
zatzka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 62.837

zatzak
Stopień akademicki: asd
Zawód: asd
 
 
post 2/02/2010, 0:12 Quote Post

Tak jest jego podpis w dolnym prawym rogu. Chce tylko określić czy jest to oleodruk czy też nie. Przeszukałem wszystkie galerie, oraz spis obrazów tego artysty jakim jest HANS ZATZKA i nie znalazłem drugiego takiego samego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
metalen pot
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 52.362

Katarzyna Przywozna-Lesniak
Stopień akademicki: mgr historii sztuki
Zawód: wolny
 
 
post 2/02/2010, 13:47 Quote Post

Podsumowując oba wątki.
1.Hans Zatzka był dosyć płodnym malarzem. Do tej pory na aukcjach (na całym świecie) wystawionych było 408 jego obrazów olejnych, kilka akwarel i litografii(więc to co można znaleźć w googlach to jedynie nikły procent), można też przyjąć, że bardzo wiele jego prac jest własnością prywatną i nigdy i nigdzie nie były reprodukowanych.
Ceny obrazów Zatzka wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy euro (ale przede wszystkim w Austrii- w końcu był wiedeńczykiem). W Polsce jego obraz na aukcji był raz: w 2004 roku w Domu Aukcyjnym Agra Art wystawiono olej na kartonie "Kwiaty i biedronka" z ceną wywoławczą 5000 zł - nie sprzedany.
2.Oleodruk jak sama nazwa wskazuje jest drukiem - więc jego powierzchnia jest płaska. Może być wykonany techniką oleografii- to znaczy wydrukowany farbami z dodatkiem oleju, lub chromolitografii - farbami bez dodatku oleju i pokryty warstwą werniksu, co daje lśniącą powierzchnię przypominającą obraz ojejny.
Można to sprawdzić dotykając - mówiąc najprościej - jeżeli powierzchnia obrazu jest jednolita, gładka, śliska i cienka, nie wyczuwalne są różnice w fakturze, to z dużym prawdopodobieństwem będzie to oleodruk.
Nie wiem jakie jest podobrazie- czy to płótno, czy karton, czy papier naklejony na karton, nie wiem jak wygląda tył obrazu (a to ważne). Żeby coś o obrazie powiedzieć trzeba go zobaczyć i dotknąć, na podstawie zdjęć (niestety kiepskiej jakości) można sobie jedynie przypuszczać. Na podstawie tego co zobaczyłam -czywiście mogę się mylić - wydaję mi się, że jest to raczej zawerniksowany oleodruk (brak faktury, odbicia światła). Wirtualnie więcej się nie da.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
zatzka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 62.837

zatzak
Stopień akademicki: asd
Zawód: asd
 
 
post 2/02/2010, 16:37 Quote Post

Dziękuje bardzo serdecznie za ta odpowiedź. I za bardzo cenne informacje.

Obraz jest dosyć wielki ok 150 x 90 , Cieżko mi będzie zobaczyć i przejechac palcem czy obraz jest gładki i jednolity ponieważ jest on w pięknej ramie i nie chciał bym go uszkodzić. Chociaż pacząc tylko przez szybkę pod lupą można zauważyć tak jak by był on szorstki tzn są takie wypuklenia.

Jeżeli chodzi o tył obrazu to sprawdzę i napisze na forum.

Pani Katarzyno jeszcze raz dziękuje za cenne informację, i mam nadzieję że moge jeszcze na Pania liczyć.

 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
zatzka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 62.837

zatzak
Stopień akademicki: asd
Zawód: asd
 
 
post 2/02/2010, 21:33 Quote Post

Sprawdziłem tył obrazu. Obraz jest na płotnie, nie ma tam żadnego kartonu ani papieru. I jest to trochę jeszcze naciągnięte na ta ramkę drewnianą.

 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
metalen pot
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 52.362

Katarzyna Przywozna-Lesniak
Stopień akademicki: mgr historii sztuki
Zawód: wolny
 
 
post 3/02/2010, 1:01 Quote Post

Tak jak napisałam wcześniej niewiele już mogę pomóc. Oleodruki wykonywano także na płótnie (te lepszej jakości), a widniejąca na obrazie sygnatura malarza nie jest żadnym tropem, bo na wielu oleodrukach też się znajduje (nie tego oczywiście, tylko autora reprodukowanej pracy). Tak jak przypuszczałam obraz jest pod szkłem (z wielu powodów obrazów olejnych namalowanych na płótnie tak się nie oprawia) - dla mnie to niestety kolejny argument świadczący o tym, że może to być nawet dość wiekowa - ale jednak reprodukcja. Proszę swój obraz dokładnie obejrzeć, może są na nim jakieś nalepki (lub ich ślady), napisy, nadruki itp. To wszystko co mogę poradzić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej