Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ciekawostki techniczne PRL-u ..., ... dotyczące róznych pojazdów i innych
     
ursus45
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 12.327

Pawel
Zawód: Uczen LO
 
 
post 14/01/2006, 20:46 Quote Post

Witam!!!
Jeśli znacie jakieś ciekawe fakty lub wszelkiego rodzaju ciekawostki dotyczące polskich pojazdów (samochody, motocykle, traktory, autobusy itp.) z okresu PRL-u to proszę podzielcie się z innymi. Również jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące tego tematu to również piszcie! Postaramy się pomóc.

Serdecznie pozdrawiam
i zachęcam do pisania!!!

Ursus45

P.S. Polecam forum o tematyce motoryzacji PRL-u, ale nie tylko: http://www.motoprl.fora.pl
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
ursus45
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 12.327

Pawel
Zawód: Uczen LO
 
 
post 22/01/2006, 12:40 Quote Post

Widzę, że małe jest zainteresowanie tym tematem, ale pomimo to zachęcam do pisania. Jeśli znacie jakieś ciekawe strony WWW to również proszę podzielcie się z innymi rolleyes.gif


Pozdrawiam!!!

Ursus45
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 22/01/2006, 16:47 Quote Post

Za przykłady PRL-owskich prototypów moga posłużyć Brzdąc z 1956, trzykołowy P-80 z 1957, Syrena Sport z 1960, Wars z 1986, Ogar z 1975. Szkoda, że nie weszły do seryjnej produkcji, bo wyglądały naprawdę ciekawie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
marol
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 158
Nr użytkownika: 6.647

Marek Kowalczyk
Stopień akademicki: inzynier informatyk
Zawód: biurwa
 
 
post 22/01/2006, 20:57 Quote Post

Szkoda również "Beskida" ciekawa konstrukcja jak na tamte lata.
user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 23/01/2006, 8:11 Quote Post

QUOTE(Cerberus @ 22/01/2006, 17:47)
Za przykłady PRL-owskich prototypów moga posłużyć Brzdąc z 1956, trzykołowy P-80 z 1957, Syrena Sport z 1960, Wars z 1986, Ogar z 1975. Szkoda, że nie weszły do seryjnej produkcji, bo wyglądały naprawdę ciekawie.

W 1986r. w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej wystawiono właśnie "Warsa" (foto w załączniku), "Beskida" i jeszcze kilka innych (włoskich) samochodów. Pamiętam, że jak na tamte czasy były to całkiem fajne woziki. Zupełnie nie przypominały wcześniejszych polskich konstrukcji. Jedynym mankamentem była niefortunna nazwa "Wars", która mogła odstraszyć potencjalnych nabywców na Zachodzie wink.gif
Jeśli chodzi o nienajszczęśliwsze nazwy, to przypominam sobie, że kiedyś w sieci czytałem o jakimś skomplikowanym urządzeniu laboratoryjnym skonstruowanym przez polskich naukowców. Nazwa była skrótem i brzmiała "PIMP". Nie pamiętam już rozwinięcia skrótu, a i strony www znaleźć w tej chwili nie mogę. W każdym razie polska oferta skierowana do brytyjskich kontrachentów wzbudziła wśród nich ogólną wesołość, po prostu dlatego, że "pimp" znaczy alfons, stręczyciel, naganiacz smile.gif

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 23/01/2006, 8:33 Quote Post

małolitrażowy smyk z przednimi drzwiami do oglądnęcia na żywo w Muzeum Inżynierii MIejskiej w Krakowie

user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 23/01/2006, 10:58 Quote Post

Renault 19 był samochodem Polskim, omyślonym na deskach kreślarskich na ul. Prostej... Pewnego dnia przyszli francuzi, wypili dali "myślicielom" list Pierwszego... I samochód stał się najlepszym w Europie, tylko pod banderą Francji...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
ursus45
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 12.327

Pawel
Zawód: Uczen LO
 
 
post 23/01/2006, 13:17 Quote Post

QUOTE(Egzeginum @ 23/01/2006, 11:58)
Renault 19 był samochodem Polskim, omyślonym na deskach kreślarskich na ul. Prostej... Pewnego dnia przyszli francuzi, wypili dali "myślicielom" list Pierwszego... I samochód stał się najlepszym w Europie, tylko pod banderą Francji...
*




Witam!!!

Szczerze mówiąc zaskoczyłeś mnie tą wiadomością rolleyes.gif Ale w historii polskiej motoryzacji dużo było takich wpadek. Jakbyś mógł podać jeszcze jakieś źródła na których się opierałeśpisząc to byłoby świetnie. Może jakaś ciekawa stronka itp.
Ale dzięki za ciekawy wpis i proszę o więcej smile.gif

Pozdrawiam!!!
Ursus45
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
ursus45
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 12.327

Pawel
Zawód: Uczen LO
 
 
post 23/01/2006, 13:24 Quote Post

QUOTE(Cerberus @ 22/01/2006, 17:47)
Za przykłady PRL-owskich prototypów moga posłużyć Brzdąc z 1956, trzykołowy P-80 z 1957, Syrena Sport z 1960, Wars z 1986, Ogar z 1975. Szkoda, że nie weszły do seryjnej produkcji, bo wyglądały naprawdę ciekawie.
*




Rzeczywiście takie samochody jak Wars, Ogar, Syrena Sport były ciekawymi projektami, które wystarczyło rozwinąć. O prototypie P80 słyszałem i widziałem rysunki, ale nie widziałem jak miał wyglądać Brzdąc (chociaż kiedyś słyszałem coś tam o nim), więc jakbyś mógł podrzucić jakiś link albo fotkę to byłbym wdzięczny.
Dzięki.
Ursus45
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
ursus45
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 12.327

Pawel
Zawód: Uczen LO
 
 
post 23/01/2006, 13:45 Quote Post

Moim zdaniem ciekawym projektem była Warszawa 210. Byłoby ono zapewne dostępne dla ówczesnych VIP-ów, ale i ta jego konstrukcja była ciekawa i zasługuje on na bliższe przyjrzenie się. Ciekawa jest gama silników: 2,5 l (moc 85 KM przy 4200 obr/min) oraz 1,6 l (moc 57 KM przy 4200 obr/min). Obydwie jednostki benzynowe, w tym mniejsza tzw. "ekonomiczna"Załączony obrazek




Dziękuje Egzeginum za uwagę i przepraszam wszystkich, ale to wszystko wynika z tego że jestem narazie nowicjuszem. Jak mówią - Człowiek uczy się przez całe życie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 23/01/2006, 16:37 Quote Post

QUOTE
Witam!!!

Szczerze mówiąc zaskoczyłeś mnie tą wiadomością  Ale w historii polskiej motoryzacji dużo było takich wpadek. Jakbyś mógł podać jeszcze jakieś źródła na których się opierałeśpisząc to byłoby świetnie. Może jakaś ciekawa stronka itp.
Ale dzięki za ciekawy wpis i proszę o więcej 

Pozdrawiam!!!
Ursus45


Niestety, źródłem jest człowiek, który nad projektem pracował, pracujący niegdys w zakładach "Norblin" (dziś chyba na emeryturze). Wiadomość słyszałem dwukrotnie, w tym raz w TV (i to bardziej szanowanym programie)

P.S.
Proszę w imieniu użytkowników forum o pisanie wszystkigo w JEDNYM poście, bo ktoś załorzy Panu konto na Czernej Liście. Jeżeli chce Pan coś dopisać, prosze używać opcji 'edytuj'.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
observator
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 3.311

 
 
post 23/04/2006, 23:40 Quote Post

QUOTE(ursus45 @ 23/01/2006, 14:45)
Moim zdaniem ciekawym projektem była Warszawa 210. Byłoby ono zapewne dostępne dla ówczesnych VIP-ów, ale i ta jego konstrukcja była ciekawa i zasługuje on na bliższe przyjrzenie się. Ciekawa jest gama silników:  2,5 l (moc 85 KM przy 4200 obr/min) oraz 1,6 l (moc 57 KM przy  4200 obr/min). Obydwie jednostki benzynowe, w tym mniejsza tzw. "ekonomiczna"Załączony obrazek




Dziękuje Egzeginum za uwagę i przepraszam wszystkich, ale to wszystko wynika z tego że jestem narazie nowicjuszem. Jak mówią - Człowiek uczy się przez całe życie.
*


Kiedyś trafiłem na stronę z opisami konstrukcji polskich samochodów. Z tego co sobie przypominam to ponoś Warszawa 210 była "wyprodukowana" w 2 egzemplarzach przy czym oba "zaginęły" a później bardzo podobną konstrukcję miał radziecki Moskwicz
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 25/04/2006, 7:16 Quote Post

Z PRL-owskich "nowinek" technicznych pamiętam jeszcze spalinowy napęd do roweru. Mały silniczek napędzał koło roweru poprzez przekładnię cierną - rolkę dociśniętą do opony. Niestety, taki sposób przeniesienia napędu szybko zużywał oponę napędzanego koła. Urządzonko można było zamontować na każdym praktycznie rowerze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
ursus45
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 12.327

Pawel
Zawód: Uczen LO
 
 
post 25/04/2006, 18:36 Quote Post

Te silniczki to dobra rzecz. Widziałem ostatnio dwóch starszych panów na starych, zadbanych rowerach z silniczkami. W jednym był silnik MAW a w drugim GNOM. Prawdopodobnie ci panowie kolekcjonują takie silniczki i ponadto rowery zabytkowe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Von Slavek
 

Unregistered

 
 
post 25/04/2006, 20:35 Quote Post

a czy wiecie że jedynym w pełni zaprojektowanym samochodem była poczciwa syrenka
 
Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej