Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojskowość bizantyńska, Opinie, pytania, przemyślenia
     
Roy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 7.972

Zawód: Uczen
 
 
post 1/04/2007, 9:57 Quote Post

Na jakich danych opierają się autorzy przy wyliczeniu liczebności Tagmata? Zauważam tu bardzo duże rozbieżności, np. Treadgold uważa, że było to 20.000 żołnierzy, podczas gdy słyszałem, że Haldon uważa, że jedynie 4000.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Roy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 7.972

Zawód: Uczen
 
 
post 1/06/2007, 17:39 Quote Post

Nasunęło mi się pewne ciekawe spostrzeżenie. Otóż w O budowlach Prokopiusz opisuje pewne miasto (wybaczcie, że nie przytoczę cytatu) posiadające mury o wysokości 30 stóp (ok. 9 metrów), które cesarz Justynian uznał za niewystarczająco wysokie. Tymczasem Anna Komnena tak opisuje Dyrrachion:

QUOTE
Mury miejskie były nieco niższe od wież. Wieże wysokie na mniej więcej jedenaście stóp, znajdowały się na całej długości murów. (...) Mury odznaczały się odpowiednią grubością do tego stopnia dużą, że więcej niż czterech jeźdźców, jeden przy drugim, mogło po nich jechać swobodnie.


Wydało mi się to dosyć zaskakujące. Ok. 3 m. to niewiele jak na mury jednej z kluczowych warowni cesarstwa na zachodzie, nieprawdaż?
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 6/06/2007, 1:09 Quote Post

QUOTE
Na jakich danych opierają się autorzy przy wyliczeniu liczebności Tagmata? Zauważam tu bardzo duże rozbieżności, np. Treadgold uważa, że było to 20.000 żołnierzy, podczas gdy słyszałem, że Haldon uważa, że jedynie 4000.



Ciekawa sprawa. Pierwszym przyczynkiem jest oczywiście okres dla którego takowe obliczenia powstają. Na początku dynastii Macedońskiej tagmata liczyła mniej żołnierzy niż za czasów Bazylego II. Wyliczenia Haldona są trudne do zweryfikowania ponieważ nie liczy on Waregów służących na okrętach cesarskich (często służyli zarówno na lądzie jak i wodzie) oraz części jednostek promowanych z thematy oraz korpusów pogranicznych.
Najlepiej jest sięgnąć do pracy Haldona "Byzantine Pretorians" gdzie ten problem jest szeroko opisany.

Ogólnie można przyjąć wyliczenie 20.000 żołnierzy za słuszne dla szczytowego okresu tagmaty z uwzględnieniem wszystkich korpusów konstantynopolitańskich (oczywiście poza jednostkami garnizonowymi)
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
WracisławCzarny
 

Jednoosobowa Inwazja Barbarzyńców
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 733
Nr użytkownika: 5.644

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Technik obróbki wody
 
 
post 23/11/2007, 10:28 Quote Post

QUOTE(Roy @ 1/06/2007, 18:39)
Wydało mi się to dosyć zaskakujące. Ok. 3 m. to niewiele jak na mury jednej z kluczowych warowni cesarstwa na zachodzie, nieprawdaż?
*


Rzeczywiście - to tyle co nic. Tym bardziej, że mury musiałyby mieć więcej szerokości niż wysokości. Jakaś nowożytna forteca nam się zaraz z tego zrobi. Być może chodziło o to , że wierze były o 11stóp wyższe od murów a nie że wogóle miały 11 stóp. I zawsze pozostaje błąd tłumacza, pisarza-kopisty lub błąd w druku.

Tymczasem, dobrzy ludzie poszukuje na szybko informacji:
1 Jak długich włóczni...
2 Jakich tarcz, a szczególnie w jaki sposób trzymanych...
...użwało wojsko bizantyjskie na przełomie VI i VII w ne?

O ichnich tarczach wiem tyle, że były najczęsciej owalne i duże. Ale to trochę mało. Płaskie czy profilowane? Imacz centralny pod umbem czy paski? Czy może paski dostosowane do chwytu pod umbo? ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Saber
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 4.360

 
 
post 9/12/2007, 23:51 Quote Post

Mam takie pytanie. Czy pozniejsze wojska bizantyjskie(chodzi mi o formacje greckie) uzywaly zbroj plytowych?
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
August III Sas
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 130
Nr użytkownika: 36.678

Zawód: uczen
 
 
post 13/12/2007, 18:39 Quote Post

formacje gecie w oógłe zazwyczaj nie uzywały pancerzy płytowych. Była to zazwyczaj lekka piechota i konnica, procarze oraz łucznicy.....
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 13/12/2007, 23:19 Quote Post

tratata... a jak gram w TotalWar to można kupować armaty w XII wieku...


katafrakci stali się właśnie lekką jazdą, ciężka piechota utworzona przez Nicefora Fokasa stała się chłopami z widłami 6 tyś nieśmiertelnych to pewnie procarze!


Przepraszam za ten prześmiewczy ton ale czasem lepiej nie pisać nic niż pisać bzdury, które ktoś później przeczyta!


Zbroje płytowe oczywiście pojawiają się w Bizancjum. Należy jednak pamiętać że są to zwykle elementy płytowe (katafrakci, pronoira).

O jaki okres dokładnie Ci chodzi?

Źródła nadmieniają że w 1453 w arsenale konstantynopolitańskim znajdowało się dużo włoskiego uzbrojenia ochronnego w tym pancerze (odsyłam do Runcimana którego nie mam pod ręką).

Okres Paleologów to okres wojskowości najemnej opartej na systemie pół-lennym rycerstwo zachodnie bardzo często wykorzystywało własny ekwipunek.

Okres Komnenów i wcześniejsze to czas dominacji zbroi lamelkowych jednakże jak już pisałem pojawiają się fragmenty pancerza.


najlepiej przeszukać literaturę fachową jak Treadgold Haldon.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
J@kub
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 38.655

Jakub Buzak
Zawód: student
 
 
post 14/12/2007, 9:39 Quote Post

A ciężka kawaleria??Słyszałem, że bizantyjczycy mieli coś "specjalnego". Mocno opancerzone jednostki kawalerii. Praktycznie nie do ugryzienia przez wroga.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 14/12/2007, 12:48 Quote Post

Tak to korpus katafraktów istniejący w ramach tagmaty.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
J@kub
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 38.655

Jakub Buzak
Zawód: student
 
 
post 14/12/2007, 13:46 Quote Post

No właśnie jak ich liczba miała się w stosunku do piechoty...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Saber
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 4.360

 
 
post 15/12/2007, 23:22 Quote Post

QUOTE(rozan @ 13/12/2007, 23:19)
tratata... a jak gram w TotalWar to można kupować armaty w XII wieku...


katafrakci stali się właśnie lekką jazdą, ciężka piechota utworzona przez Nicefora Fokasa stała się chłopami z widłami 6 tyś nieśmiertelnych to pewnie procarze!


Przepraszam za ten prześmiewczy ton ale czasem lepiej nie pisać nic niż pisać bzdury, które ktoś później przeczyta!


Zbroje płytowe oczywiście pojawiają się w Bizancjum. Należy jednak pamiętać że są to zwykle elementy płytowe (katafrakci, pronoira).

O jaki okres dokładnie Ci chodzi?

Źródła nadmieniają że w 1453 w arsenale konstantynopolitańskim znajdowało się dużo włoskiego uzbrojenia ochronnego w tym pancerze (odsyłam do Runcimana którego nie mam pod ręką).

Okres Paleologów to okres wojskowości najemnej opartej na systemie pół-lennym rycerstwo zachodnie bardzo często wykorzystywało własny ekwipunek.

Okres Komnenów i wcześniejsze to czas dominacji zbroi lamelkowych jednakże jak już pisałem pojawiają się fragmenty pancerza.


najlepiej przeszukać literaturę fachową jak Treadgold Haldon.
*



rozan, chodzi mi oczywiscie o okres Jana i jego nastepcow. Wiem, ze zbroje plytowe byly wykorzystywane przez najemnikow zachodnich, ale chodzi mi dokladnie o wojska lokalne(czyli Grekow i mieszkancow pozostalosci Bizantyjskiego imperium), bo rozumiem, ze jakies formacje lokalne istnialy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 12/01/2008, 14:37 Quote Post

Witam! czy ktoś mógłby zidentyfikować na tym rysunku wojownika na koniu z uniesioną maczugą? Do jakiego oddziału mógł należeć?
user posted image
Pozdawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 3/02/2008, 19:23 Quote Post

Dodany plik  Kibanoforos.bmp ( 939.43k ) Liczba pobrań: 2781
Co do pytania Jakuba, to chyab nie uzyskał jeszcze odpowiedzi. Ta superciężka superkawaleria to raczej KIBANOFOROJ. Tacy supertwardziele, rzeczywiście nie do ugryzienia. Nikeforos II postawił na nich, to miał byc powrót do idei katafraktów. Bardzo droga jednostka, tylko w ramach Tagmaty, zdaje sie że Mantzikert to koniec ich historii.
Uzbrojenia nie będę opisywał, bo się na tym nie znam i zaraz sie zleci grono szyderców, jak hieny do padliny, ale taktykę mieli świetną o czym parę słów. Formowali klin, gdzie pierwszy szereg miał 20 jeźdżców a każdy następny o 4 więcej, ostatni, dwunasty szereg miał 64 żołnierzy, więc szergów było 12, ale czasami 10. Pierwsze cztery szeregi miały w uzbrojeniu także - oprócz miecza i kontarionu - marzobarboula. Część jeźdżców miała zamiast tego łuki, na 300 chłopa z lancami przypadało około 80 łuczników, którzy byli umieszczeni w centralnej części klina.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
polop
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 41.025

Pawel Jaworski
Zawód: Uczen
 
 
post 4/02/2008, 20:06 Quote Post

Padło pytanie o flote bizantyjską. Wiem co nieco, więc się podziele.
Flota ta była pierwszą używającą broni ogniowej. Nie, nie trebuszy z podpalonymi pociskami. Był to ogień grecki. Wystrzeliwywany pompami na odległośc do 75m!!! Mieszanina składała się najprawdopodobniej z saletry, nafty, ropy naftowej, siarki, asfaltu i kalafonii. Dzięki użyciu tej broni bizantyjczycy mogli odpierać ataki arabskiej floty przez bardzo długi czas.
Co mogła zrobić taka łatwopalna kula?? Najczęściej rozciapywała się przy udeżeniu o wrogi statek i niszczyła go doszczętnie.
Z powodu swojej "niehumanitarności" zabroniona w Europie.
Mógłby mi ktoś wytłumaczyćco to marzobarboula??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 4/02/2008, 20:34 Quote Post

QUOTE(Lord Mich @ 12/01/2008, 14:37)
Witam! czy ktoś mógłby zidentyfikować na tym rysunku wojownika na koniu z uniesioną maczugą? Do jakiego oddziału mógł należeć?


Turek Seldżucki z wojsk sułtana Rumu Kaykhusrawa I.

QUOTE(mieszkoch @ 3/02/2008, 19:23)
(o Klibanophoroi)Bardzo droga jednostka, tylko w ramach Tagmaty, zdaje sie że Mantzikert to koniec ich historii.


Pojawiają się i w armii Komnenów, a potem stapiają się z resztą ciężkozbrojnej jazdy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej