Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bogowie Egiptu, Sechmet
     
sechmet
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 22.538

Zosia
Zawód: uczen
 
 
post 5/10/2006, 11:32 Quote Post

Witam! Poszukuję informacji nt. bogini Sechmet. Tyle, co udało mi się znaleźć w google to już wiem, ale liczę na to, że czytelnicy książek poświęconych starożytnemu Egiptowi, dadzą znać.
Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 5/10/2006, 11:37 Quote Post

Skoro tytuł tematu jest ogólnie o bogach egiptu a w szczególności o Sechmet pozwolę sobie zamieśćić link do stronki o mitologi egipskiej.
http://nephtyda.prv.pl/
rolleyes.gif Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
sechmet
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 22.538

Zosia
Zawód: uczen
 
 
post 5/10/2006, 11:42 Quote Post

Dzięki, na pewno się przyda smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
czupryna
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 27.035

Zawód: student
 
 
post 4/01/2007, 23:38 Quote Post

Bogini Sechmet, była boginią czczoną pod postacią lwa.Czczona w Memfis. Córka Re.Była boginią wojny, nawet inni bogowie sie jej bali. Przynosiła zarazy, choroby. Re wysłał ją aby uciszyła bunt ludzi. Była żoną Ptaha. Chyba to takie mierne wiadomości...ale tyle o niej wiem. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Artemida
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 27.166

Aleksandra
Stopień akademicki: -
Zawód: Uczennica
 
 
post 15/02/2007, 0:38 Quote Post

Jeżeli ktoś czyta "Archeologie żywą" to może się dowiedzieć, że na początku historii Egiptu wierzono, że Sachmet ma dar obdarzania władzą (inaczej mówiąc-wybierała następnego faraona). Było to z "Tekstów Piramid" gdzie oznajmiano:
"Serce jego(króla) (należy) do Wielkiej Sachmet".
W późniejszych czasach uważano ją za groźną, bo w końcu poddani i wrogowie musieli czuć do faraona respekt.
Można się też dowiedzieć,że w czasach Średniego Państwa (tak jak wcześniej napisano) bogowie i ludzie bali się jej.Znana też była jako "Sachmet chroni" tzn: chroniła faraona.
Czyli znaczy to jednak, że Sachmet bywała gwałtowna i destrukcyjna, lecz z drugiej strony była łagodna i opiekuńcza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Lostris
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 28.662

Monika
Zawód: studentka
 
 
post 17/02/2007, 1:12 Quote Post

Sachmet ( eg. Shmt ) - "Potężna". Żona Ptaha, ich synem był Nefertum. Jak napisano powyżej głównym miejscem kultu tej bogini to Memfis, gdzie z Ptahem i Nefertumem tworzyła jedną z egipskich triad. Początkowo jej kult szerzył się w pobliżu miejsc, gdzie lwy przychodziły z pustyni do wodopoju.
Amenhotep III umieścił aż 600 wielkich posągów tej bogini w Iszeru, okręg Mut w Karnaku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Arete
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 47.863

Alicja Neumann
Zawód: uczen
 
 
post 26/08/2008, 12:12 Quote Post

Oprócz tego Sachmet była nazywana "Gniewem Ra", a jej misją było karać śmiercią wrogów Ra ( z czasem również wrogów faraonów)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Cogitor
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 61.445

M. Domitius Cogitatur
Zawód: zyciowy
 
 
post 22/12/2009, 21:17 Quote Post

Wszystkim zainteresowanym polecam "Mitologię starożytnego Egiptu" J. Lipińskiej i M. Marciniaka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 25/12/2009, 11:30 Quote Post

Zważywszy na fakt, że ostatnimi laty reaktywowano ją aż dwukrotnie w 2002 i 2006 r.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Paulinka021
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 63.163

 
 
post 13/02/2010, 18:04 Quote Post

A oto co ja wiem o Sechmet:
Jej imię znaczy tyle co potężna i silna, była patronka sztuki wojennej, dlatego towarzyszyła każdemu faraonowi na polu bitwy. Słynęła z niepohamowanego gniewu, którego bali się nawet bogowie. Do jej atrybutów należą dwa wysokie strusie pióra, które stoją na krowich rogach, a także strzały (zamiast nich trzyma w rękach niekiedy ankh lub berło papirusowe)
W starym państwie nazywano ją matką królów, utożsamiana była m.in. z Bastet i Mut.

Wedle mitologii Sechmet była boginią zemsty. "W czasach, których nie ogarnia niczyja pamięć, Re wysłał boginie na ziemię by ukarać ludzi. Sechmet jednak uznała tę misję za nudną i zapragnęła całkowitej zagłady ludzkości. Na szczęście jednemu z wysłanników Re udało się ją powstrzymać (wydaje mi się, że nasycił on pustynię krwią zwierząt i dzięki temu nasycił głód bogini, ale mogę się mylić). Uspokojona dała się poznać jako opiekunka, czarodziejka, która w przypływie dobrego humoru zdradzała kapłanom tajniki leczenia ludzi"

Tyle wiem, ja z książki o mitologiach świata wydanej przez Rzeczpospolitą. Ja również bardzo lubię Sechmet przez wzgląd na Bastet moją ulubioną boginię panteonu Egipskiego, z którą była utożsamiana smile.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
karol654321
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 61.705

Stopień akademicki: Student
Zawód: Student
 
 
post 13/02/2010, 18:50 Quote Post

Sechmet (Sachmet, Sachmis) - w mitologii egipskiej bogini wojny, zemsty i chorób, a także bogini opiekuńcza Dolnego Egiptu. W dosłownym tłumaczeniu jej imię znaczy "Potężna". Początkowo prawdopodobnie była to lokalna (z miejscowości Rehes) bogini nomu letopolitańskiego (Dolny Egipt). W Memfis była małżonką Ptaha i matką Nefertuma. Czczona też, wraz z Hathor i Mut, w Karnaku.

Przedstawiano ją zawsze jako stojącą lub siedzącą na tronie kobietę z głową lwicy. Nosiła na głowie dysk słoneczny, ozdobiony okazałym wężem ureuszem. Oba nawiązywały do jej charakteru. Niekiedy na głowie bogini umieszczano koronę złożoną ze strusich piór i krowich rogów. Podkreślano w ten sposób jej utożsamienie z boginią Hathor. Sechmet trzymała w ręce znak życia Anch. Długa, sięgająca kostek, obcisła suknia bez rękawów, szeroki naszyjnik i bransolety to jedyne elementy stroju bogini.

Kapłani Sechmet tworzyli specjalne zrzeszenie uzdrowicieli, którzy za pomocą magii walczyli z chorobami.

user posted image

Polecam książkę Claude Traunecker "Bogowie Egiptu".

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 14/02/2010, 11:13 Quote Post

To jest dosyć ciekawe: http://books.google.pl/books?id=U-l8Fd-ybq...page&q=&f=false
O Sachmet na str. 127.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
drumNbass
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 66.243

£ukasz Ch.
Stopień akademicki: 5?
Zawód: wlasnsy
 
 
post 15/06/2010, 19:02 Quote Post

witam potrzebuje 2 jakis patronow rodziny czy milosci
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 15/06/2010, 19:59 Quote Post

Niestety należy zdawać sobię sprawę z tego że system wierzeń Starożytnego Egiptu był bardzo skomplikowany,niejednorodny i bardzo często odzwierciedlał aktualną sytuację polityczną.
Gdybym miał wybierać postawiłbym na Hathor czy Izydę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
drumNbass
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 66.243

£ukasz Ch.
Stopień akademicki: 5?
Zawód: wlasnsy
 
 
post 15/06/2010, 20:47 Quote Post

bardzo dziekuje:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej