Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Matura podstawowa: aspekty Historii, WoS, Temat kontynuowany od 2007
     
Anka123
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 39.208

Zawód: uczen
 
 
post 28/12/2007, 22:09 Quote Post

hej smile.gif jest sporo tematow o rozszerzeniu z historii, wiec postanowilam zalozyl o podstawie wink.gif jesli jest juz taki temat gdzies to przepraszam ale szukajac nie widzialam takiego rolleyes.gif
zamierzalam do tej pory zdawac rozszerzona historie, jednak ostatecznie zdecydowalam (i chyba juz sie decyzja nie zmieni) o zamianie poziomu na podstawowy. I stad moje pytanie, jak uczyc sie do podstawy? bo to calkiem inna matura niz rozszerzona:P
czy sa tu osoby piszace podsatwe? dry.gif
i jakies rady? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
anko
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 35.598

Zawód: uczen
 
 
post 29/12/2007, 13:36 Quote Post

A zamierzasz później studiować historię?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Anka123
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 39.208

Zawód: uczen
 
 
post 29/12/2007, 14:57 Quote Post

yyy... nie wink.gif a dlaczego pytasz akurat o historie? dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Anka123
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 39.208

Zawód: uczen
 
 
post 29/12/2007, 15:07 Quote Post

aaa, pewnie w sensie, ze jakbym szla na historie to i tak teraz zdajac podtawe powinnam sie uczyc duzo wiecej rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
M@tek
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 454
Nr użytkownika: 9.111

Zawód: uczen
 
 
post 2/01/2008, 21:21 Quote Post

hmmm .. wg mnie jak na rozszerzenie : czytać , czytać i czytać .

(i/ew. Notować , notować i notować - choć nie wszystkim to pomaga )
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
paluch21
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 39.441

LatPareJuzMinelo
Zawód: LeczNieTracNadziei
 
 
post 2/01/2008, 22:09 Quote Post

Gdy chcesz zdać maturę na poziomie podstawowym, bardzo dobrze przede wszystkim przeglądaj wszystkie książki historyczne jakie masz w Bibliotece najlepiej z rysunkami, diagramami, mapami itp. Gdy już taki znajdziesz spróbuj je analizować i potem zapamiętywać. Gdy potem na maturze trafi Ci sie jakiś plakat czy mapa nie będzie paniki i łatwo będzie sobie wszystko poukładać do tego dołożyć trzeba trzeźwe myślenie i podstawowe informacje bez których ani rusz. Podstawowe spojrzenie na Historie to nie zagłębianie się w nią lecz "branie" jej takiej jaką nam przedstawiają w podręcznikach, opracowaniach itp. Nie staraj się budować swoich tez i ich argumentować szablonu odpowiedzi nie zmienisz! Pozdrawiam tegorocznych maturzystów z Historii smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Demetriusz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 40.219

-
Stopień akademicki: -
Zawód: uczen
 
 
post 16/01/2008, 18:12 Quote Post

Witam wszystkich

Jestem tegorocznym maturzysta z historii (podst.) oraz WOSu (rozsz). Chodze do szkoly w ktorej nauczyciel niezbyt przyklada sie nauczania co za tym idzie musze sam wszystko przerabiac. Zrezygnowalem z fakultetow i postanowilem sam spedzac wieczory przy ksiazkach. Jest jeden problem na rynku wydawniczym jest ogromna liczba podrecznikow i naprawde nie wiem co wybrac. Chcialbym poznac opinie tegorocznych maturzystow badz zeszlorocznych oraz nauczycieli na temat podrcznikow ktore przygotuja mnie do matury nna poziomie podstawowym z historii. Jak na razie interesuja mnie ksiazki tylko do sredniowiecza ( wlacznie)Jest styczen a moja nauka niezbyt ciekawie wyglada do tej pory przerobilem tylko starozytnosc z jedynej ksiazki jaka posiadam jest to ksiazka Julii Tazbirowej i Ewy Wipszyckiej Historia 1 Starozytnosc ( czy to jest seria czarnych grzbietow ?? )Licze na dobre porady jakie ksiazki zakupic aby uporac sie z matura

Pozdrawiam dziekuje
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Kaśka18
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 36.392

Stopień akademicki: moze kiedys...
Zawód: studentka
 
 
post 16/01/2008, 19:19 Quote Post

Co do książki Tazbirowej i Wipszyckiej - tak to jest jeden z "czarnych grzbietów". Porady co do matury podstawowej Ci nie udzielę bo nie bardzo znam do niej wymagania. Też piszę w tym roku maturę z historii ale rozszerzoną
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
famir
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 40.832

Arek
Zawód: uczen
 
 
post 30/01/2008, 23:13 Quote Post

Witam serdecznie.
Nie będę się zagłębiał w moją sytuacje ani dlaczego zmiana przedmiotów maturalnych nastąpiła tak późno. Zapytam więc wprost: Czy jest możliwe przygotowanie się do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym (z góry zakładam że nauka w takim czasie na rozszerzenie jest niemożliwe) z historii i wos-u (szczególnie historii) zaczynając od lutego? Wcześniej nastawiony byłem na biologię i chemię, ale sytuacja wyszła jak wyszła, więc zadaje pytanie: czy jest to możliwe? Jeśli tak na co najbardziej zwrócić uwagę przy powtarzaniu (czasu mało, dlatego chciałbym skupić się na najważniejszych aspektach materiału) i na jakich pomocach naukowych (vadamecum maturzysty?) najlepiej pracować. Wszelka pomoc mile widziana.

Ps. Byłbym wdzięczny za brak odpowiedzi typu "trzeba było uczyć się wcześniej" itp. Jak możecie to pomóżcie a jak nie to lepiej takie uwagi zachować dla siebie.

Z góry dziękuję
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Natalia005
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 57
Nr użytkownika: 37.426

Natalia
Zawód: studentka
 
 
post 31/01/2008, 16:47 Quote Post

Hej. Myślę, że masz szansę dobrze przygotować się do podstawy z historii, szczególnie jeśli do tej pory uczyłeś się w miarę systematycznie wink.gif Najlepiej chyba będzie, jeśli przed rozpoczęciem powtórek rozwiążesz sobie kilka arkuszy (www.cke.edu.pl)i zobaczysz na jakim teraz jesteś poziomie. Później wystarczy przerobić materiał z podręczników i testy, testy, testy. Będzie dobrze smile.gif Co do vademecum, to przejrzyj tematy w tym dziale, było już o tym dużo mówione.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Kaśka18
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 36.392

Stopień akademicki: moze kiedys...
Zawód: studentka
 
 
post 31/01/2008, 18:08 Quote Post

Jeśli o pomoce naukowe do podstawowej matury powinno wystarczyć repetytorium z Operonu. Fajne jest też z Difina, ale ono bardziej się nadaje do rozszerzonej. Jeśli chodzi o podręczniki pisane przystępnym językiem polecam czarne grzbiety. Tylko one znowu są bardziej do rozszerzenia przydatne, ale wystarczy że obejrzysz jakiś podręcznik do podstawy i będziesz wiedział mniej więcej co kuć a co możesz sobie odpuścić. Biolchemy są z natury systematyczne, więc pewnie Ci się wszystko uda (sama miałam iść na biolchem ale w mojej szkole obowiązuje na nim rozszerzona fizyka i przestraszyłam się ze nie dam sobie rady wink.gif)

A reszta - jak mówiła Natalia - testy, testy i jeszcze raz testy. Generalnie z maturą z historii to jest tak że musisz bardzo dużo czytać i wyćwiczyć sobie umiejętność rozwiązywania testów maturalnych wink.gif

PS.: Na jakie studia się wybierasz, że nagle taka zmiana? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Avant Garde
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 40.846

 
 
post 31/01/2008, 18:18 Quote Post

Wtrącę sie bo nie chce nowego tematu nowego tworzyć:
Mam takie pytanie i odp mi bo jeszcze można deklaracje zmienić. Mam zamiar zdawać maturę rozsz z Historii ale dopiero się zaczynam uczyć czy zdążę?? Spr w szkole zawsze na 4 i 5 pisze, lubię sie uczyć Historii i zawsze się nią interesowałem. Maturę próbną rozsz zdałem. Ale mam dużo wątpliwości co do maja. Pomóżcie, na co w ogóle zwracać uwagę? I czy jest sens w ogóle zadawać. Chce iść na prawo ale w Toruniu na Uniwersytet Kopernika można dać Historię lub WOS (który zdaję rozsz)
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
M@tek
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 454
Nr użytkownika: 9.111

Zawód: uczen
 
 
post 1/02/2008, 15:19 Quote Post

hmm... jesli zdajesz roz to co Ci szkodzi ? ;] nie zdasz .. nie ma problemu , tyle ze wynik bedzie widnial na swiadectwie ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Mintho
 

Wielka Ryba
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 2.033

 
 
post 1/02/2008, 16:50 Quote Post

Oczywiście, ze można się nauczyć. Zarówno do podstawy (gdzie zakresowo wystarczy sam podręcznik z liceum) i do rozszerzonej gdzie nie trzeba wcale wiele więcej umieć. Tylko trzeba mieć większy polot w piórze... I większą zdolność kojarzenia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
M@tek
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 454
Nr użytkownika: 9.111

Zawód: uczen
 
 
post 1/02/2008, 20:44 Quote Post

hmm... pierwszy raz zgodze sie z poprzednikiem .;]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej