Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sir William Wallace - czyli jak to było?
     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 1/02/2006, 10:23 Quote Post

QUOTE(Ramzes II @ 31/01/2006, 22:56)
Witam wszystkich historyków wink.gif !!!Mam pewne pytanie zwiazane ze Średniowieczem czyli z dziedziny o której mało wiem confused1.gif !!!Ostatnio w telewizi ogladałem film o Williamie Wollesie(nie wiem czy dobrze napisałem laugh.gif)!!!Zastanawiaw sie czy ta postać kiedykolwiek istniała,a jesli tak czym sie zajmowal i co wielkiego uczynił i gdzie w strumieniu czasu można by go umieścic???Prosze o szybka odpowiedz!!!pozdrawiam
*




Też ten film widziałem ale na twoim miejscu nie wierzyłbym w podawane tam informacje historyczne film jest pełen przekłamań historycznych i niedociągnięc a pokane tam buitwy miały kompletnie inny wygąd i przebieg.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 1/02/2006, 12:02 Quote Post

QUOTE
pokane tam buitwy miały kompletnie inny wygąd i przebieg.

Tak, np. mocno się zdziwiłem, że w filmie w bitwie o Stirling Bridge nie ma mostu... smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
WracisławCzarny
 

Jednoosobowa Inwazja Barbarzyńców
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 733
Nr użytkownika: 5.644

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Technik obróbki wody
 
 
post 1/02/2006, 22:49 Quote Post

QUOTE
buitwy miały kompletnie inny wygąd i przebieg.
nie wspominając o pokazanym tam uzbrojeniu smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Król Artur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 235
Nr użytkownika: 5.357

Zawód: Student
 
 
post 2/02/2006, 11:40 Quote Post

nie wymagajmy od reżyserów żeby zrobili idealny film historyczny bo tak sie nie da w każdym są jakies nie dociągnięcia... po drugie wszystkie fakty historyczne w filmach nie są tak ciekawe i barwne jak te dodane a reżyserom i scenarzystom chodzi przedewszystkim o to żeby film spodobał sie wszystkim a nie tylko historykom...bo patrząc z perspektywy człowieka nie pasjonującego sie historią to dla niego jest bez róznicy czy w tamtych czasach chodzili w kiltach czy nie ważne ze w jakis sposób mu to przybliża Szkocje...podoba mu sie jak walczą na miecze(nie koniecznie te z tamtego okresu) a bitwa na moscie nie była by tak spektakularna i widowiskowa jak na otwartej przestrzeni...po trzecie uważam, że nie da się zrobic filmu w pełni historczynego który zaliczył by duży sukces na arenie międzynarodowej...bo to ma na celu w tych czasach kinematografia żeby podbic serca całego społeczństwa a gdybyscie powiedzieli im że ich film jest "niehistorczyny" o zapewne powiedzieli by wam że od tego są ksiązki a nie film...aha ja jeszcze chciałem dodac że film mi się bardzo podobał bo nie patrzyłem na niego jak na źródło historczyne co więkoszosć osób robi tylko na dobry film widowiskowy ...THE END sory ze offtopic ale powyższe komentarze chciałem podsumowac...
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 4/02/2006, 18:58 Quote Post

QUOTE(12345 @ 19/02/2004, 0:12)
No widzisz chyba masz wszystko opisane o Williamie biggrin.gif [a jak cos to mozna bylo tez film objeżeć ]
*



jak ktoś chce popsuć sobie prawdziwe wyobrażenie na jego temat to se ten cienki filmik może obejrzeć
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Michał Kraków
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 13.803

Michal T
Stopień akademicki: Uczen
Zawód: Uczen
 
 
post 4/02/2006, 21:02 Quote Post

Znam tą osobe ogółowo i chyba wszystko wcześniej napisano ja jeszcze dodam że był to wielki człowiek którego podziwiam i jest wzorem do naśladowania
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
GUNS DONT KILL
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 15.159

 
 
post 6/03/2006, 22:37 Quote Post

Zna ktos moze kilka cytatow Williama Wallace ale tego prawdziwego a nie Mela Gibsona
szukalem na wielu stronach ale sie nie doszukalem sad.gif , bardzo prosze o wypisywanie cytatow jesli jakies istnieja.
z gory dziekuje smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Mario C
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 2.515

Stopień akademicki: Licencjat-archeo
Zawód: student
 
 
post 3/10/2006, 17:59 Quote Post

A może mi ktoś powiedzieć o jednej rzeczy. Na końcu filmu Braveheart jest wspomniane że Wallace został poćwiartowany, głowa jego trafiła na London Bridge, a nogi i ręce w cztery strony Imperium. Czyli gdzie? Gdzie trafiły członki Wallace'a jeśli to prawda oczywiście. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Victor
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 782
Nr użytkownika: 4.617

 
 
post 3/10/2006, 20:05 Quote Post

Zawisły na szubienicach w: Newcastle, Berwick, Perth i Stirling.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 19/01/2007, 22:56 Quote Post

Za dużo tu było napisane. Opowiem to co zapamiętałem z filmu. Chyba w 1296 r. (lub 1297) Wallace napadł na garnizon angielski tym samym rozpoczynając powstanie Szkotów (jak wynika z filmu Anglicy zabili mu nażeczoną, ale to tylko fikcja stworzona, aby ubarwić biografię tego wybitnego Szkota). Później zwyciężył pod Stirling. Po klęsce pod Falkirk w 1298 r. prowadził wojnę partyzancką. Urządzono na niego zasadzkę i w rezultacie został ścięty w 1305 r. Ale jego walkę kontynuował Robert Bruce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Qbass
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 29.269

 
 
post 4/03/2007, 9:55 Quote Post

Mam Problem bo chciałem przeczytac...Książke o williamie...Film już widzialem...ale chcialbym ksiazke....Jak ktos ma na kompie to prosze...mi przesłac..qbawbc@o2.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
paulus
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.256
Nr użytkownika: 8.564

 
 
post 11/04/2008, 2:36 Quote Post

[..] Zna ktos moze kilka cytatow Williama Wallace ale tego prawdziwego a nie Mela Gibsona [..]

Jego najczęściej cytowany zwrot do schiltromow zaraz przed Falkirk z Kroniki Rishangera:

‘I hale browghte zowe to the ryng, hoppe zef ze kunne’. Co w współczesnej angielszczyźnie brzmi następująco: ‘I have brought you into the ring: now see if you can dance’.

[..] Zna ktoś może jakichkolwiek autorów i tytuły książek o Williamie Wallesie? Strasznie potrzebuję. Z góry wielkie dzięki [..]

A. Fisher, William Wallace.

Pozd.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
hubimohi93
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 46.714

Zawód: licealista
 
 
post 29/06/2008, 15:08 Quote Post

William Wallace jes uwazany za bohatera narodowego Szkocji. Wywalczyl jej wolnosc na ponad 200 lat.........
Film "WALECZNE SERCE" jest piekny i bardzo mi sie podoba ale nieco mija sie z prawda. Waleczne serce nazwano Roberta Bruce'a nie Williama Wallace.bitwa pod sterling wygladala zupelnie inaczej. Nie byla to bitwa w ktorej dwie armie staly naprzeciwko siebie a potem ruszyly na do frontalnego ataku. Hugh de Cressingham podzielil swoje armie, ktorej jedna czesc wyslal na drugi brzeg rzeki. wlasnie ta druga czesc armii szkoci pierwsi zaatakowali,postawili kilkuset ludzi z schiltrons (bron ta zostala wymyslona przez Wallace, natomiast udoskonalil ja Bruce) na moscie uniemozliwiajac Anglikom przyjscie na pomoc swoim. Ale coz, filmu juz nie zmienimy..... smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 29/06/2008, 16:03 Quote Post

QUOTE
postawili kilkuset ludzi z schiltrons (bron ta zostala wymyslona przez Wallace, natomiast udoskonalil ja Bruce
wielcen ciekaw, jak mianowicie ta tajemnicza broń miała by według ciebie wyglądać?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
hubimohi93
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 46.714

Zawód: licealista
 
 
post 30/06/2008, 11:25 Quote Post

Schiltron (Schiltrom) - szkocka formacja żołnierzy uzbrojonych między innymi w piki, przeważnie kolista, potrafiąca skutecznie bronić się przed atakami jazdy. Za jej twórcę uchodzi William Wallace, który podobno jako pierwszy ustawił włóczników w najeżone pikami kręgi. Taktykę schiltron udoskonalił Robert Bruce. Wcześniejsze schiltrons były bowiem nieruchome, a przez to narażone na ostrzał łuczników. Bruce wyszkolił swoich żołnierzy w działaniach w ruchu, także zaczepnych, co odegrało decydującą rolę w bitwie pod Bannockburn w 1314 r.

moja pomylka polegala na tym ze nazwalem Schiltron bronia a nie jednostka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej