Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> "Boża podszewka", Wasze zdanie o tym serialu
     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 2/06/2011, 9:45 Quote Post

Serial z roku 1997. Wylansował wielu aktorów, m.in. Danutę Stenkę, Agnieszkę Kruk, Andrzeja "Ferdka" Grabowskiego, Piotra Adamczyka. Pokazuje losy kresowej rodziny na przestrzeni dziejowych wydarzeń od 1900 - 1948. Chyba po raz pierwszy w TV oglądaliśmy bolszewickie hordy w czasie najazdu 1920. Poruszone były niełatwe problemy narodowe i klasowe na Kresach, lata okupacji litewskiej, sowieckiej, potem niemieckiej, w końcu ponowbnie sowieckiej, problem żołnierzy wyklętych...
A jednak wśród środowisk kresowo-narodowych wzbudził wielkie kontrowersje, jakoby ukazując ośmieszone i przedstawione w krzywym zwierciadle społeczeństwo Wileńszczyzny. osobiście musze tym razem nie zgodzić się i stanąć po stronie tzw. salonu, ktorego "przedstawicielem" jest reżyser Izabela Cywińska. Sam serial uważam za znkomity, a przedstawienie ludzi jako ludzi ze swymi przywarami i śmiesznościami za relistyczne. takie jest nie tylko moje zdanie, ale też wielu członków mojej rodziny, znających wiejskie środowisko z autopsji, a od michnisalonu będących jak najdalej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 2/06/2011, 16:15 Quote Post

Sama książka jest naprawdę świetnym materiałem (można dostać jako audiobook- polecam, wyjątkowo dobrze opracowana, przy pracy "siedzącej" zamiast słuchać jakiejś Dody). Tak jak kolega- nie zauważyłem "wyśmiewania". Jasne- postaci są krwiste, czasem wręcz przerysowane ale z drugiej strony spokojnie mógłbym dorzucić parę rozdziałów o postaciach z mojej własnej rodziny i nijak by się nie różniły od bohaterów książki. Kawał historii podanej przy okazji opowiadania o czymś zupełnie ponadczasowym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/06/2011, 23:01 Quote Post

QUOTE(godfrydl @ 2/06/2011, 9:45)
Serial z roku 1997. Wylansował wielu aktorów, m.in. Danutę Stenkę, Agnieszkę Kruk, Andrzeja "Ferdka" Grabowskiego, Piotra Adamczyka.

Bez przesady z tym wylansowaniem Stenki (36 lat w momencie puszczania serialu) i Grabowskiego (45 lat wtedy). To już znani aktorzy byli...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 3/06/2011, 9:27 Quote Post

Ja ich wcześniej nie kojarzyłem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 3/06/2011, 9:53 Quote Post

QUOTE(godfrydl @ 3/06/2011, 10:27)
Ja ich wcześniej nie kojarzyłem.
*


ba ról filmowych wcześniej mieli mało. Za to świetnych kreacji teatralnych sporo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 6/06/2011, 8:18 Quote Post

No tak, ale dla człowieka spoza wielkich ośrodków role teatralne to pył na wietrze. A popularność zdobywa się filmem i telewizją.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
tom1980live
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 46.663

Tomasz Nicpon
Stopień akademicki: anonim
Zawód: anonim
 
 
post 6/06/2011, 10:04 Quote Post

Jeden z niewielu seriali TVP, na ktory czekalem w kazda niedziele. Nie zauwazylem tam zadnego wysmiewania sie, prawda, charaktery postaci byly moze troche podkolorowane, ale o to winilbym autora ksiazki/scenariusza. Zreszta, o co tu kogokolwiek obwiniac? Czytajac Kena Kesseya, mozna przeczytac iz swoim studentom kazal on rozpoczynac pisanie ksiazek od tworzenia charakterow psychologicznych postaci. Im postac bardziej wyrazista, tym bardziej identyfikuje sie z nia czytelnik...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 8/05/2013, 20:56 Quote Post

Jeden z moich ulubionych seriali, zwłaszcza pierwsza seria. Naprawdę ciekawy. W interesujący sposób pokazane życie ludzi na kresach na tle wydarzeń historycznych i do tego piękna muzyka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Jaum
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.329
Nr użytkownika: 76.075

 
 
post 13/09/2013, 11:51 Quote Post

Zgadzam sie z farkasem z jednym wyjatkiem.
Dluzyzny,dluzyzny i jeszcze raz dluzyzny.W niektorych odcinkach rzygac sie od tego chcialo,ale to przywara nie tylko tego serialu a chyba calej polskiej sztuki filmowej
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej